PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσοχή! Επικίνδυνες ασφάλειες αυτοκινήτου



dog80
12-11-14, 12:20
Έπεσα τυχαία σε αυτό το thread στο eevblog: http://www.eevblog.com/forum/chat/counterfeit-chinese-fuses/
οπου κάποιος διαπίστωσε οτι υπάρχουν στην αγορά κινέζικες ασφάλειες μαιμού οι οποίες δέν καίγονται!

Μόλις το είδα θυμήθηκα οτι είχα αγοράσει και εγώ ένα κίτ με ασφάλειες απο μεγάλο πολυκατάστημα παιχνιδιών (γνωστό για τις διαφημίσεις του). Το κίτ είναι αυτό:

http://i57.tinypic.com/11r9fgl.jpg

Πέρα απο την άθλια ποιοτητα κατασκευής που φαίνεται και με το μάτι, προσέξτε πώς το σύρμα σε όλες τις ασφάλειες, απο την πιό μικρή μέχρι την πιό μεγάλη έχει ακριβώς το ίδιο πάχος

Για σύγκριση, αριστερά μία επώνυμη ασφάλεια της ιταλικής technoparts και δεξια η κινέζικη

http://i58.tinypic.com/27wysyt.jpg

Φαίνεται πόσο πιό λεπτό είναι το σύρμα της επώνυμης. Η άλλη ασφάλεια πρακτικά δέν θα καεί όσο ρεύμα και να περάσει απο μέσα της, διμηουργώντας κίνδυνο φωτιάς στο αυτοκίνητο.

Επιπλέον το κίτ περιέχει και ένα δοκιμαστικό, το οποίο μοιάζει πάρα πολύ με δοκιμαστικό τάσης δικτύου. Είναι πολύ πιθανό κάποιος να μπερδευτεί και να το βάλει σε καμια πρίζα.

Απ ότι είδα, το πολυκατάστημα παιχνιδιών δέν έχει πλέον αυτές τις ασφάλειες, οπότε μάλλον έγινε απόσυρση του προιόντος. Όμως με μια σύντομη έρευνα είδα οτι πάρα πολλά δικτυακά καταστήματα έχουν παρόμοια κίτ ασφαλειών.

Όποιος έχει τέτοιες ασφάλειες στην κατοχή του πρέπει να τις καταστρέψει ωστε να μήν χρησιμοποιηθούν κατα λάθος.

cosecon
12-11-14, 12:31
Γιατί δεν θυσιάζεις μια σε ένα τροφοδοτικό με αμπερόμετρο να δεις σε τι ένταση θα καεί;
Το δοκιμαστικό λογικά είναι για τάση δυκτύου, χωρίς το καλωδιάκι. Πάνω του για πόσα βόλτ γράφει ότι είναι;

dog80
12-11-14, 13:05
Η πιό μικρή ασφάλεια είναι 10Α και το τροφοδοτικό μου φτάνει μέχρι 3. Οπότε θα πρέπει να κάνω κάποια παντέντα με τροφοδοτικό υπολογιστή. Πάντως το δοκίμασε κάποιος στο eevblog και έφτασε να λιώσει στο πλαστικό γύρω απο την ασφάλεια αλλά το σύρμα δέν κόπηκε.

Όσο για το δοκιμαστικό, είναι για 6-24 volt DC, απλά ένα λαμπάκι έχει μέσα.

moutoulos
12-11-14, 20:19
Πόσο είχαν Γιάννη αυτές ?.
80 λεπτά ?, 1ε, 2ε ?.

Δεν νομίζω να φταίνε πάντα οι άλλοι, για οτιδήποτε στραβό βγαίνει σε αυτόν τον κόσμο.
Φταίμε και εμείς που το αγοράζουμε ...

Δεν μπορεί να έχεις παιδί, και να αγοράζεις κινεζικα NoName εμβόλια/φάρμακα ή είδη
Babe γιαυτό. Θα πρέπει να υπάρξει και η εξασφαλισμένη παιδεία/συνείδηση απο τον ...
Χ πατέρα.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση οδηγό. Προσωπικά εγώ δεν θα έβαζα ΠΟΤΕ ασφάλειες
απο κατάστημα που πουλάει κινέζικα ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ. Γιατί το αμάξι μου δεν είναι παιχνίδι.

Ο καθένας λοιπόν αναλαμβάνει τις ευθύνες του, με τις πράξεις του. Οι περισσότεροι έχουν
ενδοιασμούς για τα κινέζικα ελαστικά, γιατί όχι και για τις ασφάλειες ?. Είπαμε καλοί οι
Κινέζοι ... αλλά σε άλλα πράγματα. Μην το ξεφτιλίσουμε κιόλας.

Δεν ξέρω μπορεί να είμαι και λάθος, απλά αυτή είναι η γνώμη μου ...

Βέβαια όλα είναι σχετικά :
Chasing Overheating - Again! (http://www.autospeed.com/cms/A_112933/article.html)

dog80
12-11-14, 20:31
Έχεις απόλυτο δίκιο.

Τα πήρα επειδή κόστιζαν μόνο ενα ευρώ, αλλά μετά όταν πήγα στο σπίτι και τα είδα καλύτερα δέν μου γέμισαν το μάτι εμφανισιακά, οπότε τα πέταξα μέσα σε ένα συρτάρι.

Βέβαια δέν θα μπορούσα να φανταστώ οτι θα φτάνανε σε τέτοιο βαθμό ανευθυνότητας, οι κινέζοι δέν παύουν να με εκπλήσουν!

xlife
12-11-14, 20:53
Και αν ρωτήσεις τον Κινέζο θα σου πει ότι το 15Α το 20Α το 25Α είναι κωδικός χρώματος

dalai
12-11-14, 22:31
Να εχει δηλαδη ο τελικος καταναλωτης την απολυτη ευθυνη για το προιον που αγοραζει???!!!!
Και το κρατος καμοια υποχρεωση? Τους φορους που πληρωνω και με ματωνουν καθε χρονο γιατι το κανω ??
Να βαζω δηλαδη και χημικο μηχανικο για το καθε μπιμπερο που περνω για να δω αν εχει καρκινογονες ουσιες...?
Αυτα ειναι απαραδεκτα πραγματα για πολιτισμενη κοινωνια.
Το κρατος μεσα απο ελεγκτικους μηχανισμους πρεπει να προστατευει το πολιτη απο τετοια ,γιατι απλουστατα ειναιΑΔΥΝΑΤΟΝ να το κανει μονος του ο καθε πολιτης.

Υ.Γ. Αυτες οι ΜΚΟ μονο για πακιστανους και αδεσποτα υπαρχουν.... Θα σκεφτει αραγε καποιος να χρησιμοποιησει αυτα τα χρηματα των ΜΚΟ για γιατι που θα βοηθησει πραγματικα το κοινωνικο συνολο?

moutoulos
12-11-14, 23:30
Να εχει δηλαδη ο τελικος καταναλωτης την απολυτη ευθυνη για το προιον που αγοραζει???!!!!
Και το κρατος καμοια υποχρεωση? Τους φορους που πληρωνω και με ματωνουν καθε χρονο γιατι το κανω ??
Να βαζω δηλαδη και χημικο μηχανικο για το καθε μπιμπερο που περνω για να δω αν εχει καρκινογονες ουσιες...?
Αυτα ειναι απαραδεκτα πραγματα για πολιτισμενη κοινωνια.
Το κρατος μεσα απο ελεγκτικους μηχανισμους πρεπει να προστατευει το πολιτη απο τετοια ,γιατι απλουστατα ειναιΑΔΥΝΑΤΟΝ να το κανει μονος του ο καθε πολιτης.

Υ.Γ. Αυτες οι ΜΚΟ μονο για πακιστανους και αδεσποτα υπαρχουν.... Θα σκεφτει αραγε καποιος να χρησιμοποιησει αυτα τα χρηματα των ΜΚΟ για γιατι που θα βοηθησει πραγματικα το κοινωνικο συνολο?

Νίκο έχεις απόλυτο δίκιο, δεν αντιλέγω, και ούτε βγάζω το κράτος αθώο.
Αλλά σε ρωτάω. Υπάρχει κράτος ?.

Επειδή γνωρίζω την απάντηση, καθότι η ερώτησή μου είναι ρητορική,
αναφέρω οτι μάλλον ο καθένας θα πρέπει να προστατεύεται μόνος του ...

p.gabr
13-11-14, 08:17
Γιάννη συγχαρητήρια για την παρατηρητικοτητα και την επισήμανση σου.


Ωραίο θέμα γενικά

Το έψαξα λίγο και βρήκα ότι υπάρχει και προς διαδικτυακή πώληση

http://www.wildbillwholesale.com/nlautovolttest.html

Δεν ξέρω τι να πω, μόνο ένα τεστ θα λύσει τις απορίες

leosedf
13-11-14, 08:47
Έχεις απόλυτο δίκιο.

Τα πήρα επειδή κόστιζαν μόνο ενα ευρώ, αλλά μετά όταν πήγα στο σπίτι και τα είδα καλύτερα δέν μου γέμισαν το μάτι εμφανισιακά, οπότε τα πέταξα μέσα σε ένα συρτάρι.

Βέβαια δέν θα μπορούσα να φανταστώ οτι θα φτάνανε σε τέτοιο βαθμό ανευθυνότητας, οι κινέζοι δέν παύουν να με εκπλήσουν!
Έλα, εδώ και ψεύτικα αυγά βγάζουν (αυγά από αυτά της κότας) με χημικά, βέβαια θα σε πάνε στο νοσοκομείο μετά από λίγο αλλά έχει μέχρι και αντιγραμμένα αυγά.
Όταν κυνηγάς το κόστος κάποια στιγμή θα την πατήσεις.
http://youtu.be/sV_bDXgeg7Q?t=22m42s 22:42
https://www.youtube.com/watch?v=tVXubFu7GZM

JIM_6146B
13-11-14, 09:42
Καλημέρα

Θα σας πώ για τις δικές μου δοκιμές που έκανα παλαιότερα .

Εχοντας ένα ρυθμιζόμενο φορτίο και μία τάση από τροφοδοτικό 10 ++ Α


Η γυάλινες ασφάλειες 5χ20 με νήμα ίσιο μέσα , καίγονται στο διπλάσιο της έντασης που γράφουν δηλ. 250V 2 Α φουρτουνιάζει περίπου στα 4 Α .

Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω ασφάλειες αυτοκινήτου σε γέφυρες τροφοδοτικών ώστε σε περίπτωση που καεί η γέφυρα να καεί η ασφάλεια και όχι ο μετασχηματιστής ....κ.λ.π.

Παίρνω ασφάλειες που υπάρχουν σε όλα τα super , πολυκαταστήματα

Κάνοντας δοκιμές διαπίστωσα ότι όποιος θέλει να βάλει φωτιά το αυτοκίνητο δεν έχει παρά να χρησιμοποιήσει αυτές . Εβαλα μία 3 Α και πάω να την κάψω έφτασα στα 20 Α και δεν έλεγε να καεί κάηκε κοντά στα 30 και για αρκετά λεπτά .

Εβαλα και άλλη .....και άλλη ...... απογοήτευση ....

Πήγα σε μαγαζί με ανταλλακτικά αυτοκινήτου και σωστές ασφάλειες .

Πάμε πάλι δοκιμή η 3 Α κοντά στ 4 Α η 10 Α κοντά στο 13 Α αυτό είναι .


Το δια ταύτα είναι προσοχή στις ασφάλειες αν δεν θέλετε να τρέχετε .

Φιλικά

Δημήτρης

xlife
13-11-14, 09:58
http://i57.tinypic.com/11r9fgl.jpg





Παρατηρηση. Ο Κινεζος ειναι ο σωστός. Γραφει πουθενά -ασφαλειες- - fuse- η κάτι αντιστοιχο?

Στη συσκευασία γράφει ξεκάθαρα auto tester - car voltage tester το οποίο έχει ελεύθερη μετάφραση. Μπορεί να εννοεί οτι απλά είναι για έλεγχο (να δεις αν καίγεται το αυτοκινητο). Γενικά οι κινέζοι πολλές φορές στις συσκευασίες γράφουν ασυναρτησίες για να μην μπορείς να αποδείξεις ποτέ τίποτα. Το πρόβλημα είναι τα καταστήματα εδώ που τα πουλάνε. Κανένας άλλος. Θα συμφωνήσω οτι πρέπει να αγοράζουμε ,οχι με βάση την τιμή, άλλα με βάση την ποιότητα. Μην ξεχνάτε ομως οτι αυτές τις ασφάλειες θα τις αγοράσουν εκτός απο εμάς που γνωρίζουμε, και κάποιοι άλλοι , γυναίκες, και γενικά κόσμος που κοιτάει το κόστος πλέον. Και το αμάξι που θα πιάσει φωτιά μπορεί να είναι παρκαρισμένο δίπλα στο δικό μας και να καεί και αυτό. Προσωπικά προτείνω να γίνει καταγγελία για τις εν λόγω ασφάλειες, για να προστατέψουμε εμάς και τους διπλανούς μας.(Σκεφτείτε οτι ενα ελληνικό κατάστημα μεγάλης εμβέλειας τα προϊόντα που εισάγει μετρώνται με κοντέινερ, και ήδη κυκλοφορούν πολλοί ανάμεσα μας!!!

dog80
13-11-14, 10:51
Γιάννη συγχαρητήρια για την παρατηρητικοτητα και την επισήμανση σου.


Ωραίο θέμα γενικά

Το έψαξα λίγο και βρήκα ότι υπάρχει και προς διαδικτυακή πώληση

http://www.wildbillwholesale.com/nlautovolttest.html

Δεν ξέρω τι να πω, μόνο ένα τεστ θα λύσει τις απορίες

Τα εύσημα ανήκουν στον χρήστη macboy απο το eevblog forum, αυτός εντόπισε το πρόβλημα!

Δυστυχώς υπάρχουν και σε ελληνικά καταστήματα:

http://www.clevermarket.gr/pd/dokimastiko-katsavidi-6-24-volt-doro-10-asfaleies-autokinitou-12254.htm?lang=el&path=1206489941

FILMAN
13-11-14, 11:58
Καλημέρα

Θα σας πώ για τις δικές μου δοκιμές που έκανα παλαιότερα .

Εχοντας ένα ρυθμιζόμενο φορτίο και μία τάση από τροφοδοτικό 10 ++ Α


Η γυάλινες ασφάλειες 5χ20 με νήμα ίσιο μέσα , καίγονται στο διπλάσιο της έντασης που γράφουν δηλ. 250V 2 Α φουρτουνιάζει περίπου στα 4 Α .

Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω ασφάλειες αυτοκινήτου σε γέφυρες τροφοδοτικών ώστε σε περίπτωση που καεί η γέφυρα να καεί η ασφάλεια και όχι ο μετασχηματιστής ....κ.λ.π.

Παίρνω ασφάλειες που υπάρχουν σε όλα τα super , πολυκαταστήματα

Κάνοντας δοκιμές διαπίστωσα ότι όποιος θέλει να βάλει φωτιά το αυτοκίνητο δεν έχει παρά να χρησιμοποιήσει αυτές . Εβαλα μία 3 Α και πάω να την κάψω έφτασα στα 20 Α και δεν έλεγε να καεί κάηκε κοντά στα 30 και για αρκετά λεπτά .

Εβαλα και άλλη .....και άλλη ...... απογοήτευση ....

Πήγα σε μαγαζί με ανταλλακτικά αυτοκινήτου και σωστές ασφάλειες .

Πάμε πάλι δοκιμή η 3 Α κοντά στ 4 Α η 10 Α κοντά στο 13 Α αυτό είναι .


Το δια ταύτα είναι προσοχή στις ασφάλειες αν δεν θέλετε να τρέχετε .

Φιλικά

Δημήτρης
Ρε παιδιά όταν η ασφάλεια γράφει π.χ. 3Α δεν σημαίνει ότι αν της περάσεις 3.1Α θα καεί σε κλάσμα δευτερολέπτου. Υπάρχουν οι σχετικές καμπύλες ρεύματος - χρόνου που δείχνουν σε πόσο χρόνο καίγεται η κάθε ασφάλεια με δεδομένο το ρεύμα που τη διαρρέει.

JIM_6146B
13-11-14, 12:39
Συζήτησα με έναν ηλεκτρολόγο και με ένα μαγαζί για τις καρφωτές ασφάλειες αυτοκινήτου και μου είπαν δεν χρησιμοποιούν διάφορους τύπους όπως είναι στις γυάλινες κυλινδρικές 5χ20 όπως βραδείας , ταχείας κ.λ.π. .

Για το αυτοκίνητο υπάρχει στις καρφωτές ασφάλειες ενας τύπος . Αρα λέω ότι και να πάρουμε για καρφωτή ασφάλεια αυτοκινήτου θα συμπεριφερθεί το ίδιο αν είναι κατασκευασμένες σωστά .

FILMAN
13-11-14, 13:05
Ναι. Απλώς μου φάνηκε (αν έκανα λάθος σου ζητάω συγγνώμη) ότι θεώρησες πως ακόμα και η 3Α που σου κάηκε στα 4Α ήταν "μαϊμού".

JIM_6146B
13-11-14, 13:23
Ναι. Απλώς μου φάνηκε (αν έκανα λάθος σου ζητάω συγγνώμη) ότι θεώρησες πως ακόμα και η 3Α που σου κάηκε στα 4Α ήταν "μαϊμού".

ήταν οι σωστές γιατί τις πείρα απο επώνυμο μαγαζί που προμηθεύει ηλεκτρολόγους αυτοκινήτων ... και η συμπεριφορά τους όπως βλέπεις είναι πιο λογική απο αυτές που πείρα απο τις super , πολυκαταστήματα ..


Φιλικά

Δημήτρης

FILMAN
13-11-14, 13:29
Εντάξει, σε παρεξήγησα τότε. Συγγνώμη!

ggr
15-11-14, 21:09
Παρατηρηση. Ο Κινεζος ειναι ο σωστός. Γραφει πουθενά -ασφαλειες- - fuse- η κάτι αντιστοιχο?

Στη συσκευασία γράφει ξεκάθαρα auto tester - car voltage tester το οποίο έχει ελεύθερη μετάφραση. Μπορεί να εννοεί οτι απλά είναι για έλεγχο (να δεις αν καίγεται το αυτοκινητο). Γενικά οι κινέζοι πολλές φορές στις συσκευασίες γράφουν ασυναρτησίες για να μην μπορείς να αποδείξεις ποτέ τίποτα. Το πρόβλημα είναι τα καταστήματα εδώ που τα πουλάνε. Κανένας άλλος. Θα συμφωνήσω οτι πρέπει να αγοράζουμε ,οχι με βάση την τιμή, άλλα με βάση την ποιότητα. Μην ξεχνάτε ομως οτι αυτές τις ασφάλειες θα τις αγοράσουν εκτός απο εμάς που γνωρίζουμε, και κάποιοι άλλοι , γυναίκες, και γενικά κόσμος που κοιτάει το κόστος πλέον. Και το αμάξι που θα πιάσει φωτιά μπορεί να είναι παρκαρισμένο δίπλα στο δικό μας και να καεί και αυτό. Προσωπικά προτείνω να γίνει καταγγελία για τις εν λόγω ασφάλειες, για να προστατέψουμε εμάς και τους διπλανούς μας.(Σκεφτείτε οτι ενα ελληνικό κατάστημα μεγάλης εμβέλειας τα προϊόντα που εισάγει μετρώνται με κοντέινερ, και ήδη κυκλοφορούν πολλοί ανάμεσα μας!!!

Oντως δεν το γραφει, ομως και παλι αν ηθελε θα ειχε στην συσκευασια μονο το δοκιμαστικο τασης.

.::Nikos::.
20-11-14, 23:40
Με αγχώσατε, είχα πάρει κάτι ασφάλειες από βενζινάδικο τις οποίες τις είχαν χύμα σε κουτάκια πολλές πολλές μαζί :001_tt2: Να τις πετάξω; Η μία έχει αντικαταστίσει την ασφάλεια του αναπτήρα και η άλλη της κόρνας πριν λίγες μέρες...