PDA

Επιστροφή στο Forum : Όπλιση ρελε φορτιου



agios73
13-11-14, 19:15
Γειά σας. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Στην έξοδο(230v) ενός ηλεκτρονικού πινάκα που ελέγχει έναν κυκλοφορητή νερού, έχω συνδέσει αντ' αυτού, ένα βισματωτό mini ρελέ με τάση πηνίου 230v. Χωρίς να έχω εντολή από τον πίνακα στην έξοδο, το ρελε οπλίζει.Όταν
αποσυνδέω το ρελέ και επανασυνδέω τον κυκλοφορητή τότε εχω κανονική λειτουργία στην έξοδο.
Μετά από ψάξιμο, αυτό που εκάνα για να μπορέσω να έχω κανονική λειτουργία και με το ρελέ ,ήταν να συνδέσω παράλληλα με το πηνίο του
ένα λαμπάκι των 5W.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, γιατί συμβαίνει αυτό και τι άλλο εξάρτημα θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω αντί το λαμπάκι των 5W ?
Ευχαριστώ.

el greco 1
13-11-14, 23:30
αν καταλαβα καλα το πηνιο του ειναι 230v οκ kαι για να οπλισει συνδεs παραλληλα 230v λαμπακι 5w αυτο λεs?

klik
14-11-14, 00:16
Μάλλον έχεις κάποιο snubber που επιτρέπει να περάσει ένα μικρό ρεύμα που αρκεί για το ρελέ.
Ανέβασε καμιά φωτογραφία της πλακέτας.

agios73
14-11-14, 18:14
Το πηνίο είναι συνέχεια οπλισμένο,άσχετα από την κάτάσταση της εξόδου.Όταν συνδέω παράλληλα το λαμπάκι τότε λειτουργεί κανονικά,δηλ. όταν έχω εντολή οn στην
έξοδο το πηνίο οπλίζει και όταν δεν έχω εντολή στην έξοδο τοτε γίνετε αποδιέγερση του πηνίου.
Όσο για φωτογραφία της πλακέτας, ειναι λίγο δύσκολο, γιατί βρίσκεται εντός μιας ενιαίας κονσόλας ελέγχου.

el greco 1
14-11-14, 18:18
ε τοτε μετρα στα 2 ακρα το πηνιο να δειs που δεν εχειs 230v.αυτο που σου επαι ο κλικ παραπανω προκιπτει.