PDA

Επιστροφή στο Forum : 'Αναμα φώτα alarm με το κλείδωμα-ξεκλειδωμα του αυτοκινήτου



panda4x4'96bill
16-11-14, 14:39
Καλησπερα σας!!!
Ειμαι καινουριος στο forum γι αυτο συγχωρεστεμε αν κανω κατι λαθος.

Πηρα ενα συστημα κεντρικου κλειδωματος ηλεκτρομαγνητικων κλειδαριων με τηλεχειρισμο.
Τα καταφερα το εγκατεστησα ( επιτελους ανοιγουν οι πορτες ολες μαζι και με κουμπακι που να ψαχνεις κλειδαρια ) :lool: δεν ηταν και κατι τραγικο τελικα οπως ειχα ρωτησει απο εδω και απο εκει. Τωρα ομως που πρεπει να συνδεσω τα δυο ροζ καλωδια που βγαζει με μια 7.5Α ασφαλεια το καθενα και που τα αλλα δυο ασπρο-καφε (μαλλον γειωσης):confused1: για να αναβουν και τα alarm μου με το κλειδωμα-ξεκλειδωμα? δεν εχω ηλεκτρολογικες γνωσεισ και λεω κατσε μην καψω τπτ να ρωτησω πρωτα.:001_rolleyes: http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=53587&stc=1 στο σχεδιαγραμμα δεν υπαρχουν τα δυο ροζ καλωδια αλλα υπαρχουν το ασπρο-καφε..τι ειναι εκει που τα συνδεει γιατι δεν μπορω να καταλαβω..

vasilllis
16-11-14, 14:59
συνδεσε τα με τα φλας αυτα.

panda4x4'96bill
16-11-14, 15:18
συνδεσε τα με τα φλας αυτα.

να βρω δηλαδη τα καλωδια πισω απο ενα φλας και να συνδεσω στο θετικο το ροζ και στο αρνητικο καλωδιο το ασπρο και καφε?

vasilllis
16-11-14, 20:56
να βρω δηλαδη τα καλωδια πισω απο ενα φλας και να συνδεσω στο θετικο το ροζ και στο αρνητικο καλωδιο το ασπρο και καφε?

συνονοματε ,ανεβασες το σχεδιακι και μπορεσαμε να βγαλουμε μια ακρη.Ροζ καλωδια δεν εχει το συστημα αυτοματου κλειδωματος.οποτε υποαθετω αυτο που λες (Τωρα ομως που πρεπει να συνδεσω τα δυο ροζ καλωδια που βγαζει με μια 7.5Α ασφαλεια το καθενα και που τα αλλα δυο ασπρο-καφε (μαλλον γειωσης ) τα ροζ καλωδια ειναι στο αυτοκινητο?
Απο οτι βλεπω δεν εχει εξοδο για να φλας φωτα κλπ οποτε δεν μπορεις να τα συνδεσεις ετσι.Μπορεις να βαλεις καποιο χρονικακι να αναβουν για μερικα δευτ.οταν κλειδωνεις-ξεκλειδωνεις.Απευθειας δεν νομιζω να κανεις κατι.

panayiotis1
16-11-14, 21:14
Αν καταλαβα σωστα από το σχεδιάγραμμα , το ασπρο και το καφε πρεπει να είναι "ρευμα" (+12ν) και να ενεργοποιουν καποια κατανάλωση που είναι ηδη γειωμενη ( το αρνητικό της πηγης δηλαδή). Πριν κανεις κατι, δοκιμασε να βαλεις ένα λαμπακι (ή με το πολυμετρο) στο ασπρο και γειωση και μετα στο καφε και γειωση και δες αν αναβει όταν ενεργοποιείς ή απενεργοποιείς τις κλειδαριες σου.

panda4x4'96bill
16-11-14, 21:24
παιδια θα ανεβασω αυριο μεχρι τισ 2μμ το σχεδαιγραμμα που ειχε μεσα το δικο μου το κουτι γιατι αυτο το βρηκα απο το ιντερνετ ( γι αυτο δεν υπαρχουν τα ροζ καλωδια στο συγκεκριμενο σχεδιαγραμμα επρεπε να το διευκρινισω στο πρςτο μου post καλυτερα ) χιλια συγνωμη αν σασ μπερδεψα.. Το δικο μου σχεδιαγραμμα ειναι ακριβως σαν το παραπανω συν οτι βγαζει δυο καλωδια ακομα ( τα ροζ ) που δειχνει να συνδεονται το καθενα στο + μιασ λαμπασ .εγω πηρα ενα φλασακι που ειχα απο ενα παπακι στην αποθηκη το εβαλα το ροζ στο + το ασπρο-καφε στο - του φλας αλλα τπτ :confused1: ..

panda4x4'96bill
16-11-14, 21:27
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=53588&stc=1αμα συνδεαμε εναν συναγερμο που σιγουρα θα εχει καλωδια για τα αλαρμ που θα τα συνδεαμε? αυτη η φωτογραφια ειναι οτι πιο κοντινο βρηκα να μοιαζει με το δικο μου σχεδιαγραμμα (η διαφορα με το δικο μου ειναι οτι το δικο μου βγαζει 2 ροζ ) . Αυριο ομως θα ανεβασω το δικο μου.Το εχω στο πατρικο μου στο γκαραζ οπου και κανω τις εργασιες μου. Ευχαριστω πολυ για τισς απαντησεις σας!! :001_smile:

σεατ 2
16-11-14, 21:41
συνδεσε το ένα ροζ στο ένα καλώδιο από τα φλας κάνε δοκιμή η στο ένα καλώδιο η στο άλλο του φλας.
Μπορεί να μην είναι τα ροζ καλώδια αλλά τα καφέ. Οπότε δοκίμασε μετά το ένα καφέ με τα καλώδια του κάθε φλας

georgegr
16-11-14, 23:57
Στο πρώτο σχέδιο το καφέ και το άσπρο είναι για να δέχεται εντολές (-) από χειροκίνητο διακόπτη, συναγερμό κλπ.

panda4x4'96bill
17-11-14, 14:01
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=53631&stc=1 Καλησπερα!!!! Συγνωμη για την ταλαιπωρια..Οριστε το σχεδιο το δικο μου...Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!!

panda4x4'96bill
17-11-14, 14:11
Στο πρώτο σχέδιο το καφέ και το άσπρο είναι για να δέχεται εντολές (-) από χειροκίνητο διακόπτη, συναγερμό κλπ.

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=53636&stc=1Στην περιπτωση δλδ που αγορασω εναν συναγερμο τον συνδεω εκει για να λειτουργει ταυτοχρονα με το κουμπιουτερακι του συναγερμου ? αμα ειναι πολυ ακυρη η ερωτηση μου μην με παρετε στο ψιλο δεν σκραπαζω και πολλα :saad: . Χειροκινητο διακόπτη εννοεις μπορω χρησιμοποιησω αυτα τα καλωδια να συνδεσω μπουτον να κλειδωνω και να ξεκλειδωνω απο μεσα?

vasilllis
17-11-14, 15:23
Επιτελους ανεβασες το σωστο σχεδιο.
Λοιπον τα ροζ οπως βλεπεις πανε στο + της δεξιας μεριας φλας το 1 και σο + της αριστερης το αλλο.Το - τα λαμπακια το εχουν μονιμο..
Τα περισσοτερα γιατι απο οτι θυμαμαι κατι επαιζε με τα αλαρμ.
το καφε και το ασπρο ειναι για να κλειδωνεις και να ξεκλειδωνεις τις ασφαλειες.γεφυρωνντας με το - . Οποτε αν βαλεις συνεγερμο σε αυτα τα δυο θα συνδεσεις(προσοχη - θελει)

ΥΓ επισης δες τα ροζ καλωδια ποσα Α αντεχουν μηπως χρειαστει να βαλεις καποιο ρελε.

panda4x4'96bill
17-11-14, 15:34
Επιτελους ανεβασες το σωστο σχεδιο.
Λοιπον τα ροζ οπως βλεπεις πανε στο + της δεξιας μεριας φλας το 1 και σο + της αριστερης το αλλο.Το - τα λαμπακια το εχουν μονιμο..
Τα περισσοτερα γιατι απο οτι θυμαμαι κατι επαιζε με τα αλαρμ.
το καφε και το ασπρο ειναι για να κλειδωνεις και να ξεκλειδωνεις τις ασφαλειες.γεφυρωνντας με το - . Οποτε αν βαλεις συνεγερμο σε αυτα τα δυο θα συνδεσεις(προσοχη - θελει)

ΥΓ επισης δες τα ροζ καλωδια ποσα Α αντεχουν μηπως χρειαστει να βαλεις καποιο ρελε.

Ευχαριστω πολυ Βασιλη!!! Υφισταται να συνδεσω κουμπι απο μεσα για κλειδωμα-ξεκλειδωμα σε αυτα τα καλωδια και να τα χρησιμοποιησω γι αυτο τον σκοπο αντι για συναγερμο?

ΥΓ πως ελεγχω ποσα Α αντεχουν?

vasilllis
17-11-14, 19:36
Ευχαριστω πολυ Βασιλη!!! Υφισταται να συνδεσω κουμπι απο μεσα για κλειδωμα-ξεκλειδωμα σε αυτα τα καλωδια και να τα χρησιμοποιησω γι αυτο τον σκοπο αντι για συναγερμο?

ΥΓ πως ελεγχω ποσα Α αντεχουν?

Ναι μπορεις να βαλεις ενα κουμπι .Οτι θες μπορεις να βαλεις αρκει να κλεινει επαφη για λιγα δευτ. 1-2 μεταξυ γης και ΕΝΟΣ ΕΚ ΤΩΝ ΔΥΟ καλωδιων .τα Α δεν μπορεις να τα τσεκαρεις με καννενα τροπο περα απο το να τα συνδεσεις απευθειας και να μην μυρισεις καμενο .Παντως πιστευω οτι με ασφαλεια 15Α για 4 μοτερακια και ολες τις λαμπες τωβ φλας ειναι κομματακι μικρο.Θα συνιστουσα να βαλεις ρελε ή να τα συνδεσεις πανω στο υπαρχων ρελε.

georgegr
17-11-14, 19:42
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=53636&stc=1Στην περιπτωση δλδ που αγορασω εναν συναγερμο τον συνδεω εκει για να λειτουργει ταυτοχρονα με το κουμπιουτερακι του συναγερμου ? αμα ειναι πολυ ακυρη η ερωτηση μου μην με παρετε στο ψιλο δεν σκραπαζω και πολλα :saad: . Χειροκινητο διακόπτη εννοεις μπορω χρησιμοποιησω αυτα τα καλωδια να συνδεσω μπουτον να κλειδωνω και να ξεκλειδωνω απο μεσα?

Ναι άλλα σύμφωνα με το manual του συναγερμού για να έχεις κλείδωμα με την όπλιση και ξεκλείδωμα με την αφόπλιση.
Και όπως τα λες για χειροκίνητο
Αλλά να έχεις υπόψη σου τα αυτοκίνητα που διαθέτουν αυτόν τον διακόπτη ναι μεν κλειδώνουν τις πόρτες αλλά από μέσα ανοίγουν κανονικά με μηχανική απομανδάλωση της ασφάλειας προφανώς για λόγους ασφαλείας.

panda4x4'96bill
18-11-14, 13:45
Έγινε η δουλειά!!τα σύνδεσα στα πλαινά φλας αριστερά και δεξιά αντίστοιχα και ανάβουν κανονικά α και δεν μυρίζει τίποτα προς το παρόν :) Έχω συνδεδεμένα τα φλας και τρεις κλειδαριές, οδηγού-συνοδηγού και πορτμπαγκάζ γιατί είναι δίπορτο το fiataki :) λέτε να ρίξω και ένα ρελέ για σιγουριά ? Τώρα όσο για τον εσωτερικό διακόπτη δεν το επιχειρώ γιατί όπως έγραψε και ο Γιώργος για λόγους ασφαλείας πιο πάνω όταν είναι κλειδωμένο το δικό μου δεν ανοίγουν από μέσα και άσε μην γίνει τίποτα!!!! Ευχαριστώ πολυυυυυ!!!!:biggrin: