PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ηλεκτρολογικό πίνακα



tbaitasis
17-11-14, 13:09
Καλημέρα, με αφορμή ότι πολύ συχνά έπεφτε το ρελέ, κάποιος μικροαυτόματος, ή και ο διακόπτης από τη χελώνα σε τυχαίες χρονικά στιγμές ακόμα και με πολύ μικρά φορτία (2500W πχ) αποφάσισα να ανοίξω τον πίνακα να δω τι συμβαίνει.
Λάθη από τον ηλεκτρολόγο αρκετά και μάλιστα κάποια δεν μπορώ να φανταστώ τι είχε στο μυαλό του εκείνη την ώρα.
Ανεβάζω μια φωτογραφία.
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=53630&stc=1
Παρατηρήσεις.
1. Στην πρώτη 10αρα δίνει τα μισά φώτα και τις μισές πρίζες του σπιτιού. Στην άλλη δεκάρα τα άλλα μισά.
2. Στην πρώτη 16αρα δίνει την πρίζα του πλυντηρίου μόνο
3. Η δέυτερη και τρίτη 16αρα δεν βρήκα που καταλήγουν.
4. Κάποιες πρίζες στο σπίτι για να λειτουργούν πρέπει να είναι αναμμένο το φως του δωματίου.
5. Πως είναι δυνατόν εκτός από την πρώτη 10αρα το υπόλοιπο δίκτυο να έχει τάση?

Ευχαριστώ

cosecon
17-11-14, 13:13
Κάτι δεν βλέπω καλά..Για βάλε μια -δυο φωτό

tbaitasis
17-11-14, 13:18
Κάτι δεν βλέπω καλά..Για βάλε μια -δυο φωτό
Προσπάθησα να βγάλω φωτογραφία αλλά είναι τόσο μπουρδουκλομένα τα καλώδια, που δεν βγάζει άκρη. Τώρα μου περνάει από το μυαλό μήπως έχει κάνει κανένα bypass τον αντιηλεκτροπληξιακό. Πάω να το ερευνήσω.

FILMAN
17-11-14, 14:13
Προφανώς οι ασφάλειες είναι γεφυρωμένες με χτένα την οποία δεν έχεις δει ακόμα.

xsterg
17-11-14, 21:33
η ενωνωνται σε κανα κουτι και δεν μπορει να το βρει γιατι πρεπει να κανει ατσαλια στο μισο σπιτι. πραγματικη φωτο ομως δεν ειδαμε.

tbaitasis
19-11-14, 12:20
Δεν βλέπω να υπάρχει γέφυρα....

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=53678&stc=1http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=53679&stc=1

cosecon
19-11-14, 12:43
Δεν βλέπω να βγαίνει άκρη...
Προτείνω ανίχνευση 1-1 γραμμή και ξήλωμα από άνθρωπο που γνωρίζει τι κάνει. (δεν θέλω να σε προσβάλω, δεν ξέρω τις γνώσεις σου... αν ξέρεις κάντο εσυ)
Μετά ξαναμοντάρισμα σωστά και με ταμπελάκια τι είναι τι...
Τις περισσότερες φορές πιο εύκολο είναι το ξήλωμα και όλα σωστά από την αρχή παρά η ανίχνευση βλάβης σε κάτι που είναι προβληματικό έτσι και αλλιώς.

FILMAN
19-11-14, 12:56
Υπάρχει και γυμνή χάλκινη γέφυρα για ασφάλειες η οποία δεν πολυφαίνεται όταν είναι τοποθετημένη. Μήπως έχει τέτοια; Δεν μπορώ να διακρίνω στη φωτο.

klik
19-11-14, 13:49
έχει διαφορετικους τύπους ασφαλειων. Δεν θα ταιριαζε γεφυρα σε ολους (αλλο υψος ακροδεκτων). Μην το δεσεις κομπο οτι εχει κανει ηλεκτρολόγος τη δουλειά. ..

klik
19-11-14, 14:09
Με κατεβασμενες ασφαλειες, επιβεβαίωσε οτι εχεις ταση απο τη μια πλευρα των ασφαλειων. Μετα ελεγχεις σηκωνοντας μια μονο ασφάλεια τη φορά, μηπως έρχεται ταση και σε καποια αλλη απο τις κατεβασμενες ασφάλειες.

dog80
19-11-14, 16:19
Αν βλέπω καλά, έχει πάρει ρεύμα για την ενδεικτική λυχνία απο την έξοδο της τηκόμενης ασφάλειας. Σωστός ως εδώ.

Απο πού έχει πάρει τον ουδέτερο όμως? Μου φαίνεται οτι έχει πάρει απο την μπάρα ουδετέρων, δηλαδή μετά το ΔΔΕ.

Αν είναι όντως έτσι τότε αυτή είναι η αιτία που πέφτει μόνος του ο ΔΔΕ.

FILMAN
19-11-14, 16:25
Αν βλέπω καλά, έχει πάρει ρεύμα για την ενδεικτική λυχνία απο την έξοδο της τηκόμενης ασφάλειας. Σωστός ως εδώ.

Απο πού έχει πάρει τον ουδέτερο όμως? Μου φαίνεται οτι έχει πάρει απο την μπάρα ουδετέρων, δηλαδή μετά το ΔΔΕ.

Αν είναι όντως έτσι τότε αυτή είναι η αιτία που πέφτει μόνος του ο ΔΔΕ.
Γιάννη αν όντως το έχει συνδέσει έτσι φυσικά είναι λάθος, όμως είναι δύσκολο να φταίει αυτό για τις πτώσεις του ρελέ, μια και το ενδεικτικό είναι τύπου ΝΕΟΝ...

nestoras
19-11-14, 18:47
Για τις ασφάλειες που δε βρίσκεις τι είναι ρίξε μια ματιά κάτω από τον νεροχύτη... Πολύ πιθανόν να είναι παροχή για ταχυθερμοσίφωνα!

dog80
19-11-14, 20:26
Γιάννη αν όντως το έχει συνδέσει έτσι φυσικά είναι λάθος, όμως είναι δύσκολο να φταίει αυτό για τις πτώσεις του ρελέ, μια και το ενδεικτικό είναι τύπου ΝΕΟΝ...

Ναί, έχεις δίκιο. Αυτές οι λυχνίες έχουν κατανάλωση μερικές δεκάδες μΑ. Μέχρι τα 30mA του ρελέ έχει πολύ δρόμο :001_smile: