PDA

Επιστροφή στο Forum : Μέτρηση πυκνωτή



djastral232
17-11-14, 19:24
Έχω το uni-t ut39a το οποίο έχει κ καπασιτόμετρο.

Προσπαθώ να μετρήσω κάποιους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές, αλλά ή ένδειξη που παίρνω είναι 1 κ ακούγεται ένα αχνό beep,
όπως αυτό όταν ελέγχουμε αν η σύνδεση μεταξύ 2 σημείων είναι συνεχής (αλλά εδώ το beep είναι δυνατό).
Οι πυκνωτές είναι μέχρι 1500μF στα 6.3V και το πολύμετρο έχει κλίμακα μέχρι 2μF, όπως φαίνεται στην εικόνα.

Το εγχειρίδιο αναφέρει: "When the tested capacitor is shorted or the value is overloaded, the LCD display "1"".

Τι κάνω λάθος;

ggr
17-11-14, 19:54
Oτι τιμη κι αν βαλεις σου κανει το ιδιο? Μηπως εβαλες να μετρησεις κατα λαθος καποιον φορτισμενο πυκνωτη και εκανε ζημια στο οργανο?

geostrom
17-11-14, 19:57
με κλίμακα μέχρι 2μF πως θα μετρήσεις 1500 μF

dog80
17-11-14, 20:01
Αν το όργανο μετράει μέχρι 2uF και του βάζεις πυκνωτή 1500uF, λογικό δέν είναι να βαράει tilt? :lool:

EDIT: Με πρόλαβαν!

djastral232
17-11-14, 20:10
Αν το όργανο μετράει μέχρι 2uF και του βάζεις πυκνωτή 1500uF, λογικό δέν είναι να βαράει tilt? :lool:

EDIT: Με πρόλαβαν!

ΩΧ!!! Καλά! Στραβομάρα! Εγώ νμζ ότι εννούσε μέχρι 2F και ξεκινούσε από κλίμακα των μF... ω ρε γμτ κ παιδευόμουν τόσες μέρες! Ασχετοσύνη... :blushing: Έκανα ζημιά τώρα δλδ;

Μιας κ που είδα τα βιντεάκια σου μπορείς να μου απαντήσεις σχετικά με τα tips για τις κολλήσεις/αποκολλήσεις στο άλλο μου θέμα εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=78329);

Ευχαριστώ που με ξεστραβώσατε!!!

leosedf
17-11-14, 20:51
Και τα καλωδιάκια ενάμιση χιλιόμετρο που έχεις αφαίρεσε τα .

djastral232
17-11-14, 21:56
Εννοείς να τα κοντύνω προφανώς...
Σε τι επηρρεάζουν?

ggr
17-11-14, 23:32
Δημιουργουν προσθετη χωρητικοτητα ( μερικα pF) σε αυτη ττου πυκνωτη που μετραμε.

betacord85
18-11-14, 00:09
μην περιμενεις σωστες μετρησεις απο πολυμετρο που εχεις ενσωματομενο καπασιτομετρο...παρε εμα καπασιτομετρο σκετο...η απο ebay esr meter...και οταν πας να μετρησεις πανατ τους ξεφορτιζεις του πυκνωτες και μετα μετρας...

djastral232
18-11-14, 03:39
μην περιμενεις σωστες μετρησεις απο πολυμετρο που εχεις ενσωματομενο καπασιτομετρο...παρε εμα καπασιτομετρο σκετο...η απο ebay esr meter...και οταν πας να μετρησεις πανατ τους ξεφορτιζεις του πυκνωτες και μετα μετρας...

να ρωτήσω να δω αν τα έχω καταλάβει σωστά...

αυτό που κάνω (αν ο πυκνωτής είναι πάνω σε πλακέτα) είναι πρώτα να ξεκολλάω το (+) ποδαράκι και να μετράω την τάση στα άκρα του
αν είναι 0 τότε ΟΚ αλλιώς τον αποφορτίζω γυρίζοντας το πολύμετρο στη μέτρηση αντίστασης και βάζω τα probes στα άκρα του;
όταν ο πυκνωτής φορτίσει τότε η ωμική αντίσταση γίνεται άπειρη κ το πολύμετρο δείχνει ένδειξη 1 ή το ανάποδο;

FILMAN
18-11-14, 10:47
να ρωτήσω να δω αν τα έχω καταλάβει σωστά...

αυτό που κάνω (αν ο πυκνωτής είναι πάνω σε πλακέτα) είναι πρώτα να ξεκολλάω το (+) ποδαράκι και να μετράω την τάση στα άκρα του
αν είναι 0 τότε ΟΚ αλλιώς τον αποφορτίζω γυρίζοντας το πολύμετρο στη μέτρηση αντίστασης και βάζω τα probes στα άκρα του;
όταν ο πυκνωτής φορτίσει τότε η ωμική αντίσταση γίνεται άπειρη κ το πολύμετρο δείχνει ένδειξη 1 ή το ανάποδο;
ΟΧΙ σε όλα... Στις περισσότερες περιπτώσεις μπορεί να χρειαστεί να αφαιρέσεις τουλάχιστον το ένα πόδι του πυκνωτή από την πλακέτα, και μετά απλώς βραχυκυκλώνεις τον πυκνωτή πριν τον συνδέσεις στο πολύμετρο.

djastral232
18-11-14, 14:01
ΟΧΙ σε όλα... Στις περισσότερες περιπτώσεις μπορεί να χρειαστεί να αφαιρέσεις τουλάχιστον το ένα πόδι του πυκνωτή από την πλακέτα, και μετά απλώς βραχυκυκλώνεις τον πυκνωτή πριν τον συνδέσεις στο πολύμετρο.

Πως τον βραχυκυκλώνω;

Αυτό που παρατηρώ να αυξάνεται η ωμική του αντίσταση όταν ακουμπάω τα probes τι σημαίνει;

FILMAN
18-11-14, 15:12
Πως τον βραχυκυκλώνω;
Μα φυσικά ενώνοντας τα δυο άκρα του μεταξύ τους. Επειδή όμως σε πυκνωτές μεγάλης χωρητικότητας και / ή υψηλής τάσης αυτό δημιουργεί ένα αρκετά ισχυρό σπινθήρα, μπορείς να τους εκφορτίσεις μέσω κάποιας αντίστασης.

Αυτό που παρατηρώ να αυξάνεται η ωμική του αντίσταση όταν ακουμπάω τα probes τι σημαίνει;Ότι σιγά σιγά φορτίζεται... Εννοείται βέβαια ότι δεν πρέπει να τον ελέγχεις στην κλίμακα των αντιστάσεων (όπως έκανες προφανώς ως τώρα) γιατί έτσι δεν έχεις καμιά ένδειξη για τη χωρητικότητά του.

djastral232
18-11-14, 21:09
Λοιπόν μπορούμε να ανακεφαλαιώσουμε γιατί όσο προχωράει τόσο μπερδεύομαι:

όσο μπορείτε λιτά κ περιεκτικά...

για να μετρήσουμε έναν πυκνωτή (ασχέτως ηλεκτρολυτικού, κλπ) χρειαζόμαστε κατά προτίμηση καπασιτόμετρο

πριν τον μετρήσουμε πρέπει να τον αποφορτίσουμε α) βραχυκυκλώνοντάς τον, β) μέσω αντίστασης (εδώ θυμίστε μου παρακαλώ πως βρίσκω τα ωμ)

για να ελέγξουμε αν έχει τάση στα άκρα του την μετράμε με το βολτόμετρο



Μα φυσικά ενώνοντας τα δυο άκρα του μεταξύ τους. Επειδή όμως σε πυκνωτές μεγάλης χωρητικότητας και / ή υψηλής τάσης αυτό δημιουργεί ένα αρκετά ισχυρό σπινθήρα, μπορείς να τους εκφορτίσεις μέσω κάποιας αντίστασης.
Ότι σιγά σιγά φορτίζεται... Εννοείται βέβαια ότι δεν πρέπει να τον ελέγχεις στην κλίμακα των αντιστάσεων (όπως έκανες προφανώς ως τώρα) γιατί έτσι δεν έχεις καμιά ένδειξη για τη χωρητικότητά του.

φορτίζεται; μα πως; τι τάση παίρνει απ' το πολύμετρο; αυτό δεν το καταλαβαίνω γιατί γίνεται κ μάλιστα όταν μετά τον ξαναμετράω με το βολτόμετρο κ δείχνει 0.

chipakos-original
18-11-14, 21:33
Λοιπόν μπορούμε να ανακεφαλαιώσουμε γιατί όσο προχωράει τόσο μπερδεύομαι:

όσο μπορείτε λιτά κ περιεκτικά...

για να μετρήσουμε έναν πυκνωτή (ασχέτως ηλεκτρολυτικού, κλπ) χρειαζόμαστε κατά προτίμηση καπασιτόμετρο

πριν τον μετρήσουμε πρέπει να τον αποφορτίσουμε α) βραχυκυκλώνοντάς τον, β) μέσω αντίστασης (εδώ θυμίστε μου παρακαλώ πως βρίσκω τα ωμ)

για να ελέγξουμε αν έχει τάση στα άκρα του την μετράμε με το βολτόμετρο




φορτίζεται; μα πως; τι τάση παίρνει απ' το πολύμετρο; αυτό δεν το καταλαβαίνω γιατί γίνεται κ μάλιστα όταν μετά τον ξαναμετράω με το βολτόμετρο κ δείχνει 0.
Αυτό που σου λένε όλοι οι συνάδελφοι πιο πάνω είναι ότι όταν βγάλεις κάποιον πυκνωτή από πλακέτα η από οπουδήποτε δεν πρέπει να είναι φορτισμένος. Τα πράγματα είναι απλά αν πας να μετρήσεις πυκνωτή μεγάλης τάσεως απλά θα κάψεις το καπασιτόμετρό σου. Αλλωστε αυτή είναι και η πιο βασική οδηγία χρήσης των καπασιτόμετρων. Τώρα με ποιο τρόπο θα αποφορτίσεις τον πυκνωτή αυτό είναι δικό σου θέμα. Εμένα ορισμένες φορές με εξιτάρει το τσαφ που κάνει ο πυκνωτής κι έτσι τον βραχυκυκλώνω στεγνά. Το σωστό είναι να τοποθετήσεις μία αντιστασούλα παράλληλα και να αποφορτιστεί μέσω αντίστασης. Τα υπόλοιπα κάντα πειραματικά και θα καταλάβεις πολλά με τις διάφορες δοκιμές.

FILMAN
19-11-14, 10:04
για να μετρήσουμε έναν πυκνωτή (ασχέτως ηλεκτρολυτικού, κλπ) χρειαζόμαστε κατά προτίμηση καπασιτόμετρο
Μα μόνο καπασιτόμετρο μπορείς να χρησιμοποιήσεις, και όχι π.χ. ωμόμετρο ή ελεγκτή συνέχειας. Τώρα αυτό δεν θα είναι απαραίτητα ξεχωριστό όργανο, μπορεί να είναι και πολύμετρο με δυνατότητα μέτρησης χωρητικότητας.

πριν τον μετρήσουμε πρέπει να τον αποφορτίσουμε α) βραχυκυκλώνοντάς τον, β) μέσω αντίστασης (εδώ θυμίστε μου παρακαλώ πως βρίσκω τα ωμ)
α) Ναι,
β) Δεν βρίσκεις Ω. Όσο πιο μικρή αντίσταση βάλεις τόσο πιο γρήγορα θα εκφορτιστεί ο πυκνωτής και τόσο πιο ισχυρό ρεύμα θα περάσει. Αντίθετα, με μεγάλη αντίσταση θα περάσει μικρό ρεύμα και η εκφόρτιση θα αργήσει.

για να ελέγξουμε αν έχει τάση στα άκρα του την μετράμε με το βολτόμετρο
Μετά το βραχυκύκλωμα δεν γίνεται να έχει τάση.

φορτίζεται; μα πως; τι τάση παίρνει απ' το πολύμετρο; αυτό δεν το καταλαβαίνω γιατί γίνεται κ μάλιστα όταν μετά τον ξαναμετράω με το βολτόμετρο κ δείχνει 0.
Μιλάω για την περίπτωση που τον ελέγχεις με ωμόμετρο. Φορτίζεται γιατί το πολύμετρο βγάζει μια τάση στα άκρα του για να ελέγξει την αντίσταση.