PDA

Επιστροφή στο Forum : VW CD changer emulator



Gaou
19-11-14, 18:03
Παιδιά αρχίσαν τα δυσκολα. Λοιπόν εδώ και καιρό προσπαθούσα να στειλω ηχο στο κασετοφωνο του αυτοκινήτου.

https://www.google.gr/search?q=vw+mcd&client=firefox-a&hs=7DU&rls=org.mozilla:el:official&channel=sb&gbv=2&sei=1L5sVIb8K5PhaKT_gagC

Μετα απο διάφορες αποτυχιμένες προσπάθειες αποφάσισα να προσφυγω σε αυτο το οποιο το αγόρασα απο το ebay. To θεμα ειναι ότι έχω τρομερο προβλημα καθότι εκτος του ότι ο ηχος εχει πολλά παρασιτα ακουω ενα συνεχόμενο σφυριγμα το οποιο όσο παταω το γκάζι δυναμώνει. Ειναι σαν να έχω βαλει ένα μικρόφωνο στο δυναμο. Οποιος εχει αποψη πώς μπορει να λυθει το πρόβλημα θα επιθυμουσα να την εκφραση

http://i62.tinypic.com/52c3o5.jpg

Να ειστε καλά.
Παύλος

aris k
19-11-14, 20:06
υπαρχει αντιπαρασιτικο το οποιο μπαινει στην τροφοδοσια που του δινεις , τα παρασιτα ειναι απο το δυναμο σου

Gaou
19-11-14, 21:24
υπαρχει αντιπαρασιτικο το οποιο μπαινει στην τροφοδοσια που του δινεις , τα παρασιτα ειναι απο το δυναμο σου

αυτο σημαινει ότι δεν θα επρεπε να κανει παρασιτα όταν το αυτοκινητο ειναι σβηστο και το δυναμο δεν δουλευει . ΕΠίσης τροφοδοσια παιρνει απο το mcd οποτε δεν θα επρεπε η μοναδα της vw να εχει μέσα κάποιο αντιπαρασιτικο. Εγώ πιστευώ ότι πρεπει να έχουν κάνει μαλακία γιατι το απο΄τον υπολογιστή η εξοδος ηχου πηγαινει στο AR στο AL και στο Ground. Εν τω μεταξυ εχώ πιστευα ότι θα επρεπε να πηγαινει στο Αground. Επισης όταν τραβήξω το jack απο την εξοδο ηχου του υπολογιστη τοτε αυτοματως τα παρασιτα και ο θόρυβος σταματάνε.

Θεώρησα λοιπόν ότι ειναι πιθανο να φταιει η γειωση. και ρωταω άν το συνδεσω το ground στο aground μπορει να κάνω κακο ?

επεξεργασια : αυτο το αντιπαρασιτικο μήπως μου χρειαζεται παρολα αυτα . ειναι ακριβό ? που μπορώ να το βρώ ?

Gaou
21-11-14, 23:16
το πρόβλημα λύθηκε παιδιά. εβγαλα την εισοδο απο το ground και την έβαλα στο aground και εξαφανιστήκαν παρασιτα θόρυβος και σφυριγμα.

θεώρησα περιεργο να παιρνει η πλακέτα 2 ground και μάλιστα το ένα απο την εξοδο ηχου του υπολογιστή. ειμαι χαρουμενος γιατι ειχα ταλαιπωρηθει αρκετα με αυτο το θέμα.

τώρα όλα καλα΄. θα προσπαθήσω να συνδέσω και rx και το tx σε μία com για να στειλω εντολές στο winamp.

ευχαριστουμε για την ανοχή να ξέρετε όμως ότι δεν με ξεφορτωθήκατε ακόμα...

picdev
22-11-14, 07:44
πιο μοντέλο έχεις πάρει? με το winamp τι μπορείς να κάνεις?

Gaou
26-11-14, 15:30
βλεποντας αυτα τα rx kai tx φανταστηκα ότι μπορώ να στειλω σήμα στην com του υπολογιστή . απο εκει και πέρα αναλαμβάνει το winamp ( στην δικιά μου περιπτωση μαλλον το foobar ) το οποιο πλεον θα δέχεται κάποιες εντολες ( next prev κτλ) απο το mcd της vw.

το οτι ομως ειναι προγραμματισμένο και για αυτο δεν ειανι σιγουρο.

εντιτ: βασικά το πιο φθηνο (http://www.ebay.com/itm/For-MFD-MCD-Beetle-Alpha-Gamma-Car-MP3-Player-Radio-Interface-AUX-In-Adapter-/390729395503) που βρήκα πήρα ο πωλητης όμως δεν σταθηκε στο προβλημα και πήρα αναποδες και τον μαυρισα. αν ηξερα ότι ήταν τοσο απλο το προβλημα θα ειχα φερθει αλλιώς..

Ninetie
26-11-14, 16:00
Καλά έκανες και τον μαύρισες. Όσο απλό και να είναι το πρόβλημα οφείλει να σε βοηθήσει. Υπάρχουν πολλοί "σκάρτοι" πωλητές στο eBay, να είσαι αυστηρός (αλλά και δίκαιος).

Gaou
26-11-14, 16:22
για να εισαι αυστηρος στους αλλους ανθρω΄πους στην ζωή σου πρέπει να εισαι αυστηροτερος στον εαυστο σου . εγώ αυτο δεν το εχω καταφέρει ακομαα.

οι κινέζοι πωλητες έχουν χάσει την μπάλα στην πλειοψηφία τους και σε αντιθεση με την αρχή τους έχουν αρχίσει και αποκτανε αυτη΄ν την κακή φήμη με γοργους ρυθμους/

ασχετο με το νήμα .