PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για καλωδιο και συνδεσης κεραμικης εστιας και φουρνου zanussi



chiskos
20-11-14, 01:56
Γειά σας παιδια, θέλω τα φώτα σας και τις γνώσεις σας.
Σημερα παρελαβα 1 φουρνο ανω μπάγκου μαρκας zanussi ΖΟΒ22601ΧΚ και μία εστία κεραμικη αυτονομη επισης zanussi ΖΕV36340. Θα τοποθετηθούν κλασικα κατω ο φούρνος και απο πάνω οι εστίες. Ηλεκτρικη παροχή θα χρησιμοποιήσω την υπάρχουσα που χρησιμοποιούσα δηλαδή μέχρι τωρα. Σε αυτή την παροχη τα καλόδια βγαινουν από τον τειχο και καλυπτοντε στον πίνακα απο 2 ασφάλειοδιακόπτες 20Α και 40Α. Δηλαδή πρέπει να είναι ανεβαζμένοι και οι 2 ασφάλειοδιακόπτες, για να έχη ρευμα η γραμμή.
Οπως καταλαβαίνετε θα πρεπει να συνδεσω και τις εστίες και τον φούρνο στην ίδια γραμμή παραλληλα, γιατι δεν υπάρχει δυνατοτητα για δευτερη γραμμή.
Ο φουρνος εχει συνδεμένα 3 ευκαμπτα καλόδια πάχους 2,5 mm με χρωμα (μπλε+καφέ+κιτρινοπράσινο) καλυμενα ολα μαζί με μαυρο καλυμα χωρις φις.
Οι εστιες όμως, έχουν συνδεμένα 4 ευκαμπτα καλοδια πάχους 3 mm με χρωμα (μαύρο +καφε+μπλε+κιτρινοπράσινο) καλυμενα ολα μαζί με μαυρο καλυμα χωρις φις. Προφανως τα καλοδια των εστιών είναι 4 για την περιπτωση που θα είχαμε ρευμα πανω απο μια φάση. Φυσικα το 1 καλόδιο που περισεύει, θα πρέπει να παραλειφθη στην δική μου περίπτωση επειδή έχω μονοφασικό ρεύμα. Εάν κάνω λάθος, παρακαλώ να μου το αναφέρετε.
Στο φυλλάδιο οδηγιών του φούρνου αναφέρει Συνολικό ηλεκτρικό φορτίο 2780 W και Απαιτούμενη ασφάλεια 16Α.
Στο φυλλάδιο οδηγιών των εστιων αναφέρει Συνολικό ηλεκτρικό φορτίο 6500 W για απαιτούμενη σαφάλεια δεν αναφέρει τίποτα.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής .
1) Να κάνω τις συνδέσεις απλά με κλεμενς(κλεμα) η να κανω πινακάκι με 2 αφαλειοδιακόπτες και 2 πριζες σουκο.
2) Τον χρωματισμό των καλοδίων που αντιστοιχουν σε φαση και ουδέτερο γιατί πάντα με δυσκολευουν να θυμιθω το σωστό.
3) Δεκτή καθε γνώμη πέρα απο τις 2 που προαναφέρω.
Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

picdev
20-11-14, 03:17
φίλε μου 2780w+6500w = 9280w / 230 = περίπου 40A,
τι ασφάλεια έχεις στο πίνακα? 20Α? 40Α ? έχεις 2 ασφαλειοδιακόπτες σε σειρά?
Δεν είμαι ηλεκτρολόγος αλλά αν έχεις 20Α ασφάλεια δεν είναι λύση να τα συνδέσεις παράλληλα,

el greco 1
20-11-14, 06:56
στην εστια συνδεσε για φαση μαυρο καφε μαζι.ο 40Α στον πινακα πρεπει να ειναι διακοπτηs 2x40A KAI O 20A ειναι αυτοματη ασφαλεια κανονικα αυτην πρεπει να την αλαξειs με25Α λογω φορτιου.

klik
20-11-14, 08:22
Τι διατομή καλωδίου έχεις από τον πίνακα;
Δύσκολο να έχεις 2 "ασφαλοδιακόπες" σε σειρά. Πιθανά έχεις διακόπτη 40Α και ασφάλεια 20Α. Βγάλε φωτογραφία.
Μην αλλάξεις ασφάλεια με μεγαλύτερη αν δεν την αντέχει το καλώδιο σου (εντός και εκτός του πίνακα).

υγ Άν παραλείψεις καλώδιο στις εστίες, δεν θα δουλεύουν όλες...

mathios
20-11-14, 09:46
Καλήμερα,

την ασφάλεια δεν την αλλάζεις μέχρι να σιγουρευτείς οτι το καλώδιο της γραμμής είναι τουλάχιστον 6mm.

Picdev αυτό που είπες είναι εν μέρη σωστό. Όντως η συνολική κατανάλωση της κουζίνας είναι αυτή αλλά στην πράξη ποτέ δεν λειτουργούν όλα μαζί στην κουζίνα. Στην περίπτωση αυτή υπάρχει συντελεστής ταυτοχρονισμού που για τις κουζίνες αν θυμάμαι καλά είναι από 0.6 μέχρι 0.8. Δηλαδή 9280w *0,6 ή 0,8=7424w ή 5568w.


Πάλι είναι πολλά αλλά όπως είπαμε αν δεν δει τι καλώδιο έχει δεν μπορεί να κάνει κάτι με την ασφάλεια.

chiskos
20-11-14, 10:11
Καταρχήν να ευχαριστήσω όλους σας για τις άμεσες απαντήσεις σας.
Σήμερα πρωτα ο θεός θα κάνω απεγκατάσταση του παλαιου φουρνου και εστιών και θα μπορέσω να δω τι διατομες των καλωδιων που βγαινουν απο τον τειχο.
Φωτο πως ανεβαζουμε; Γιατι νομίζω πως με φωτο ειναι πιο κατανοητό καθε πρ'οβλημα .
Και πάλι ευχαριστώ.