PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικά με αγορά ρολογιού από το eBay



john_b
23-11-14, 23:48
Σκέφτομαι να χτυπήσω αυτό εδώ το ρολογάκι, το ερώτημα είναι σε αυτό το ποσό υπάρχει θέμα να μπλέξω με τελωνεία και τα λοιπά;

www.ebay.com/itm/CASIO-PRO-TREK-PRG-270-7JF-Triple-Sensor-Ver-3-Tough-Solar-PRG-270-7-/181342715498?pt=DE_Kleidung_Schmuck_Accessoires_Uh ren_Armbanduhren&hash=item2a38de3e6a

xlife
24-11-14, 00:00
Και δεν παίρνεις αυτό που είναι και δίπλα και τελωνείο δεν έχει?

http://www.ebay.co.uk/itm/STUPENDO-CASIO-OROLOGIO-PROTREK-TRIPLE-SENSOR-PRO-TREK-WATCH-PRG-270-7D-AFFARE-/221509631051?pt=LH_DefaultDomain_101&hash=item339300bc4b


η αυτό

http://www.ebay.co.uk/itm/CASIO-PRO-TREK-PRG-270-7-SOLAR-BRUJULA-ALTIMETRO-BAROMETRO-TERMOMETRO-/381055515026?pt=ES_Relojes_de_pulsera&hash=item58b8adb992

diony
24-11-14, 00:40
Σκέφτομαι να χτυπήσω αυτό εδώ το ρολογάκι, το ερώτημα είναι σε αυτό το ποσό υπάρχει θέμα να μπλέξω με τελωνεία και τα λοιπά;

www.ebay.com/itm/CASIO-PRO-TREK-PRG-270-7JF-Triple-Sensor-Ver-3-Tough-Solar-PRG-270-7-/181342715498?pt=DE_Kleidung_Schmuck_Accessoires_Uh ren_Armbanduhren&hash=item2a38de3e6a (http://www.ebay.com/itm/CASIO-PRO-TREK-PRG-270-7JF-Triple-Sensor-Ver-3-Tough-Solar-PRG-270-7-/181342715498?pt=DE_Kleidung_Schmuck_Accessoires_Uh ren_Armbanduhren&hash=item2a38de3e6a)

Εδώ παραθέτω ένα μικρό απόσπασμα , δε θυμάμαι που το βρήκα , και δεν ξέρω πόσο παλιό είναι και αν ισχύει το ίδιο σήμερα


14. Τα πάντα περνάνε τελωνείο αλλά οτιδήποτε με δηλωμένη αξία άνω των 35 ευρώ για courier, ή περίπου 100 ευρώ για
ταχυδρομείο, φορολογείται. Συνήθως ο φόρος είναι το λίγο παραπάνω από το μισό της αξίας του είδους, συν την αμοιβή του
εκτελωνιστή κτλ. Χονδρικά να γνωρίζεται οτι ένας εκτελωνισμός "ξεκινάει" απο 80 ευρώ ... και ανεβαίνει ανάλογα. Υπάρχουν
περιπτώσεις που μερικές φορές κάποια δέματα μπορεί να μην περάσουν τελωνείο (εννοώ να μην χρειαστεί εκτελωνισμός).
Αυτό γιατί πιθανών, να είναι περίπου στην αξία που είναι και το όριο των 35 ή 100 ευρώ αντίστοιχα, που είχε σαν αποτέλεσμα
ο εκάστοτε εκτελωνιστής, να κρίνει οτι δεν είναι απαραίτητος ο εκτελωνισμός. Δέματα που η τιμή είναι 200, 300 ευρώ κτλ,
εκτελωνίζονται κανονικά.


Νομίζω από το παρών forum

Edit ναι

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=71386&highlight=%F0%DC%ED%F4%E1+%F0%E5%F1%ED%DC%ED%E5+%F 4%E5%EB%F9%ED%E5%DF%EF

john_b
24-11-14, 01:11
Το θέμα Κώστα είναι ότι το γιαπωνέζικο είναι version τρία που έχει πιο βελτιωμένο αισθητήρα και καλύτερη τιμή, η ιστορία είναι ότι ο γιαπωνέζος στελνει με κούριερ και αυτό είναι που με φοβίζει

betacord85
24-11-14, 01:18
αν γραψει gift ολα κομπλε...μου στειλανε απο αυστραλαι ρολοι citizen και δεν με χρεωσαν τελωνειο...αλλα εγραψαν gift...

angel_grig
24-11-14, 04:49
Επειδη στο στελνει με EMS 99,9% δεν θα εχεις προβλημα (εχω παρει πολλα με EMS και απο Ιαπωνια).Ακομη ομως και να το πιασουν θα πληρωσεις μονο το νομιμο ΦΠΑ και οχι τα "κερατιατικα" οπως με αλλα κουριερ (ups,dhl).Πες του να γραψει gift ή χαμηλοτερη τιμη πχ 20$ για σιγουρια

xlife
24-11-14, 08:03
ΤUOTE=john_b;679497]Το θέμα Κώστα είναι ότι το γιαπωνέζικο είναι version τρία που έχει πιο βελτιωμένο αισθητήρα και καλύτερη τιμή, η ιστορία είναι ότι ο γιαπωνέζος στελνει με κούριερ και αυτό είναι που με φοβίζει[/QUOTE]

Το γιαπωνέζικο έχει ένα j στον κωδικό.Αυτό σημαίνει οτι πωλείτε μόνο ιαπωνία. Οι μεγάλες εταιρείες έχουν πανευρωπαική εγγύηση οπότε αν πάρεις κάτι απο ευρώπη θα ισχύει και στην ελλάδα.Πάντως ρώτα τον πωλητή αν μπορεί να στο στείλει σαν gift και πιθανών να μην περάσει τελωνείο

Gaou
24-11-14, 08:52
εγω θέλω να σου επιστήσω την προσοχή καθότι οι εδώ αντιπροσωποι μυριζουν κα*φρι**λα. Πήρα πριν απο δύο χρόνια ένα ωραιο ρολοι το οποίο όμως δεν εισαγεται στην ευρωπη.

Το πήγα για αλλαγή μπαταριας ( εχει πολύ δύσκολη μπαταρια ) στην αντιπροσωποια και αυτοι μου αρνήθηκαν λέγοντας μου να το πάω σε έναν γερμανο..!

Αυτο δεν το περιμενα απο αυτήν την αντιπροσωποια....!

agis68
24-11-14, 12:19
Γιάννη η γνώμη μου είναι προχώρα άφοβα, no problem. Δεν πρόκειται να μπλέξεις. Εχω πάρει ρολόι περί τα 180 ευρώ για φίλο και μου ήρθε συστημένο ανευ περεταιρω χρεώσεων και ταλαιπωρίας

επίσης ανταλλακτικό της Honda rebel (ολόκληρο χταπόδι εξάτμισης ) πιο παλια (πριν 2 χρόνια) πάλι χωρίς ταλαιπωρία (η μόνη ταλαιπωρία ήταν που πήγα και το πήρα απο Αεροδρόμιο)

john_b
24-11-14, 14:41
Και εγώ έχω πάρει άπειρα πράγματα και ακριβά, αλλά όλα ήρθαν σαν κοινό ταχυδρομείο.
Αυτός στέλνει με EMS EXPRESS COURIER, αυτοί με ποιους συνεργάζονται; Μην δω καμιά UPS, ACS, DHL να μου λένε σκάσε και άλλα 200 για τελωνείο.
Τα γιαπωνέζικα Casio έχουν πάντα πιο βελτιωμένα χαρακτηριστικά και μερικές φορές εμφάνιση (έχω το prg-40 και η γιαπωνέζικη έκδοση το έβγαζε σε τελείως μαύρο κάσομα, πολύ ωραίο) .

Και μια βλακεία που την σκέφτομαι πάντα για γιαπωνέζικα προϊόντα. Αυτά στις πύλες εισόδου των δεμάτων, εξετάζονται για ραδιενέργεια;

leosedf
24-11-14, 15:05
Γιάννη EMS θα σου έρθει με πόρτα πόρτα ταχυδρομείο στάνταρ. Λογικά με ταχυδρομείο σου παίρνουν λίγα αν περάσει τελωνείο θυμάμαι για ένα μεγάλο κουτί αξίας 100 ευρώ μου το φέραν και πλήρωσα στον υπάλληλο 8 ευρώ χωρίς να παιδευτώ με τελωνεία, το είχαν περάσει ήδη αυτοί.

Χτες πέρασα 4 μπαταρίες στο δικό μου προτρέκι

john_b
24-11-14, 15:14
Δεν παίζονται αυτά τα ρολογάκια Κώστα, ούτε σούντο ούτε τίποτε, είναι τα καλύτερα.

Αυτό με τις μπαταρίες πάλι, 20 ευρώ μια τετράδα... Αλήθεια, αυτά τα solar, έχει λογικά επαναφορτιζόμενες, πόσα να πάει το μαλλί όταν χρειαστούν αντικατάσταση;

leosedf
24-11-14, 15:41
Από πού τις παίρνεις τόσο? Ούτε ένα ευρώ δεν έχει η μία. Λογικά δε χρειάζεσαι στο ηλιακό

john_b
24-11-14, 15:44
Τόσο μου πήραν στο ρολογάδικο. Δεν τις άλλαξα εγώ γιατί είναι και το θέμα της στεγανοποίησης.

leosedf
24-11-14, 15:54
Κλαιν μια φλάντζα έχει, 3 φορές άλλαξα και δεν παίρνει ποτέ νερό είτε σε θάλασσα είτε όταν το πλένω με ζεστό νερό.

diony
24-11-14, 22:36
Θα το ρισκάρεις τότε , διότι αν το δέμα δε γράφει ποσό , πιθανόν να έλθει κανονικά ,εγώ το πιο μεγάλο δέμα που παρέλαβα από Κίνα , σε όγκο εννοείται , ήτανε ένα μεγγερ ,ευτυχώς κάτω από 35 ευρώ ,αλλά ήλθε με κανονικό ταχυδρομείο και όλα καλά
Απλά δες τι παίζει και με την εγγύηση , εγώ σε ρολόι της ίδιας εταιρίας περίπου 70 ευρώ ,είχα πρόβλημα μετά από 16 μήνες σταματούσε για λίγα λεπτά μέχρι και 1 ώρα , και μετά συνέχιζε να λειτουργεί για μέρες χωρίς πρόβλημα κ.ο.κ.
Το έστειλα στα κεντρικά και σε 4 μέρες μου το αντικατέστησαν κομπλέ μαζί με το μπρασελέ του , είναι άψογοι

john_b
25-11-14, 20:25
Πω πω πω, δείτε και αυτό το μωράκι (συνδυασμός G-Shock και Protrek):

http://www.ebay.com/itm/CASIO-GSHOCK-RANGEMAN-ATOMIC-SOLAR-TRIPLE-SENSOR-WATCH-NEW-GW9400-1-/111522640641?pt=Wristwatches&hash=item19f7447301

205 ευρώ με ταχυδρομικά από αμέρικα και στο ελλάντα το ίδιο με 373 ευρώ, προσφορά από 439 ευρώ. Αν είναι να κάνεις προσφορές να κάνεις, όχι αστεία:
http://www.e-oro.gr/index.php?target=products&product_id=72991

lepouras
25-11-14, 23:08
έχω το ίδιο σε παλιότερη βερσιόν με τον μεταλλικό μπρασελε. γενικά σαν ηλιακό ξεχνάς πριν πόσα χρόνια έβαλες μπαταρίες. απλά τον χειμώνα θέλει λίγο προσοχή γιατί με τα μπουφάν και τα λοιπά αν και θέλει λίγο χρόνο έκθεσης να φορτίσουν και να τις κρατά φορτισμένες μπορεί να σου ψοφήσουν γρήγορα(3-4 χρόνια)αν δεν προσέχεις να μην είναι συνέχεια σκεπασμένο το ρολόι με μανίκια κλπ. μπορεί να έτυχε και σε μένα λόγο ότι μπορεί να ήταν και κάνα χρόνο στο κουτί και να είχαν ζοριστεί. πάντως έχω σχεδόν 6-7 ίσως και 8 χρόνια (βασικά ούτε που θυμάμαι) που τις άλλαξα, όχι γιατί έσβησε άλλα δεν φόρτιζαν πλέων(υποθέτω) και έτσι έχανα κάποιες λειτουργίες όπως φως πυξίδα κλπ.
ότι πρέπει για βουνά.