PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι καλώδιο να χρησιμοποιήσω;



Λαμπάτος
26-11-14, 18:16
Γεια σε όλους,

Θέλω να μου πείτε ποιο καλώδιο είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσω το οποίο θα βγαίνει απο τον υπολογιστή και θα πάει στον ενισχυτή

Prezonautis
26-11-14, 18:20
Γιατι δεν μας λες τι ειναι αυτος ο ενισχυτης?
Και τι θελεις να κανεις ακριβώς.

Λαμπάτος
26-11-14, 18:23
Είναι ένας απλός παλιός ραδιοενισχυτής ο οποίος χρησιμοποιείται για ηχοσύστημα, συνδέεται με τον υπολογιστή στην είσοδο AUX με rca, απλά δεν ξέρω τι τύπο καλωδίου να χρησιμοποιήσω ώστε να μην έχω και πολλές απώλειες

xlife
26-11-14, 18:24
Ανάλογα τι εισόδους έχεις στον ενισχυτή και τι εξόδους στον υπολογιστή. Το πιο απλό είναι το 3.5 jack σε 2 RCA αλλά είναι αναλογικό. Μετά είναι οπτική ίνα η το digital coaxial rca που μεταφέρουν πολυκάναλο ψηφιακό ήχο. Εαν ο ενισχυτής σου υποστηρίζει μπορείς να χρησιμοποιησεις hdmi

Λαμπάτος
26-11-14, 18:25
Ο ενισχυτής είναι παλιός, έχει αναλογική είσοδο σαν αυτή που ανέφερες.

Ninetie
26-11-14, 18:29
Ότι καλώδιο θέλεις. Δεν είναι σε τέτοιο επίπεδο η πηγή και ο ενισχυτής σου ώστε να σε απασχολεί το καλώδιο. Είναι σα να βάλεις σπορ λάστιχα των 300€ το κομμάτι σε Zastava Yugo : δε θα καταλάβεις καμία διαφορά.

xlife
26-11-14, 18:31
Όπως ακριβώς λέει και ο Σπύρος. παρ ολα αυτά αν θές να ξεφύγεις απο την ποιότητα tele πήγαινε το πολυ ως εδώ http://www.musicmania.com.gr/music/s25740p και εννοειτε πιο πολύ για το παρουσιαστικό του καλωδίου

Λαμπάτος
26-11-14, 18:33
Μμμ σωστό, απλά παλαιότερα χρησιμοποιούσα άλλο καλώδιο και όταν ήταν κλειστός ο υπολογιστής και ανοιχτός ο ενισχυτής δεν ακουγόταν κάτι ενώ τώρα με άλλο καλώδιο βγάζει έναν συνεχόμενο ήχο (μπζζζζ)

betacord85
26-11-14, 18:55
γιατι ανοιγεις αλλο ποστ με το ιδιο προβλημα απου ειχες χθες?

Λαμπάτος
26-11-14, 19:39
Το ποστ αναφέρεται σε κάτι άλλο, απλά ανέφερα και το χθεσινό πρόβλημα μήπως γνώριζε κάποιος ο οποίος δεν είδε το χθεσινό ποστ την αιτία