PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλιακος 3πλης ενεργειας ή μονο Θερμοσυφωνας 2πλης το χειμωνα



DJman
27-11-14, 19:15
Στο σπιτι εχουμε ενα θερμοσυφωνα 80λιτρα που μεσα εχει σερπαντινα και οταν αναβουμε καλοριφερ(πετρελαιο) ζεσταίνεται και το νερο για τα μπανια. Επισης εχουμε Ηλιακο 120λ εδω και 3 χρονια οπου το καλοκαιρι κανουμε αποκλειστικα απο εκει μπανιο.

Η απορια μου ειναι η εξης. Δεν ειναι καλυτερα να κανω τον ηλιακο 3πλης ενεργειας (+300 ευρω για να βαλω σερπαντινα μεσα) ωστε να ζεστενει το νερο οσο μπορει ο ηλιος (πχ.μεχρι 25C -30C ή και 35C βαθμους καμια φορα) και μετα να το ζεσταίνω λιγο ακομα αφου ετσι και αλλιως αναβω καλοριφερ το βραδυ για να ζεστάνω σπιτι και να κανω και μπανιο.

Γιατι σκεφτομαι οτι με τον μικρο θερμοσίφωνα ζεσταίνουμε το νερο απο τους 18C εως του 45C περιπου ενω στο ηλιακο θα ζεσταίνουμε απο τους 25C-30C μεχρι τους 45 C. Αλλα τα λιτρα του ηλιακου ειναι 40C παραπανω.

τι με συμφερει? επισης πρεπει να υπολογισουμε τα εξης
α)οι σωληνες του καλοριφερ θα ειναι για 6 μετρα στην ταρατσα αρα το χειμωνα θα ειναι στους 5-10βαθμους επομένως δεν ξερω πως θα επηρεάσει αυτο την θερμανση του υπολοιπου σπιτιου.
β) η μόνωση του ηλιακου ειναι τρομερη.επειδη του εχω βαλει ηλ θερμομετρο βλεπω οτι απο το βραδυ 12 εως το πρωι 8 εχει χασει μονο 0,5 με 1 βαθμο. Σε σχεση με το θερμοσυφωνα που στον ιδιο χρονο χανει 10 βαθμους

Υπαρχει καποιος τροπος να υπολογισουμε ποση ενεργεια θα καταναλωθει στην μια περιπτωση και ποση στην αλλη?

haris_216
27-11-14, 20:04
Χωρίς να μπορώ να σε βοηθήσω περαιτέρω στους υπολογισμούς σου να σου πω μόνο ότι αν βάλεις σερμπαντίνα στον ηλιακό σου δεν θα έχει καμιά (μα καμιά) σχέση με αυτή του ηλεκτρομπόϊλερ που έχεις.
Και αυτό για τον πολύ απλό λόγο ότι στο ηλεκτρομπόϊλερ έχει μπει εκ κατασκευής ενώ τώρα στον ηλιακό θα πρέπει να την βάλεις από το (μικρό) άνοιγμα της αντίστασης. Κατά συνέπεια η σερμπαντίνα που χωράει από εκεί είναι πολύ μικρότερου μεγέθους και (άρα) απόδοσης.
Σε συνδυασμό με το ότι το ένα είναι 80 λίτρα (με την μεγάλη σερμπαντίνα) και το άλλο 120 (αυτό που θα πάρει την μικρότερη) θεωρώ ότι θα έχεις μεγάλη απογοήτευση από το αποτέλεσμα.

lepouras
27-11-14, 21:30
συν της άλλης να σκεφτείς ότι θα στέλνεις το νερό που ξοδεύεις ενέργεια για να ζεστάνεις στην ταράτσα(με ότι συνεπάγεται αυτό σε απώλειες) και μέχρι να σου έρθει το ζεστό στο σπίτι πάλη θα έχεις απώλειες με αποτέλεσμα να ξοδεύεις περισσότερα. σε αντίθεση με το όταν έχεις ζεστό από τον ήλιο είναι τσάμπα ενέργεια που δεν κλαις το ίδιο τις όποιες απώλειες από την διαδρομή.
άποψή μου.

kostas_dh
27-11-14, 21:46
Διάβασε εδώ: Link (http://www.monachos.gr/forum/showthread.php/2897-%CE%97%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82-3%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%C F%82-%CE%AE-%CE%B2%CE%B5%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%AD%C E%BD%CE%B7%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84)
Αναλύουν διεξοδικά το θέμα.
Θα βρεις πολλές απαντήσεις στις απορίες σου.

DJman
27-11-14, 22:56
Χωρίς να μπορώ να σε βοηθήσω περαιτέρω στους υπολογισμούς σου να σου πω μόνο ότι αν βάλεις σερμπαντίνα στον ηλιακό σου δεν θα έχει καμιά (μα καμιά) σχέση με αυτή του ηλεκτρομπόϊλερ που έχεις.
Και αυτό για τον πολύ απλό λόγο ότι στο ηλεκτρομπόϊλερ έχει μπει εκ κατασκευής ενώ τώρα στον ηλιακό θα πρέπει να την βάλεις από το (μικρό) άνοιγμα της αντίστασης. Κατά συνέπεια η σερμπαντίνα που χωράει από εκεί είναι πολύ μικρότερου μεγέθους και (άρα) απόδοσης.
Σε συνδυασμό με το ότι το ένα είναι 80 λίτρα (με την μεγάλη σερμπαντίνα) και το άλλο 120 (αυτό που θα πάρει την μικρότερη) θεωρώ ότι θα έχεις μεγάλη απογοήτευση από το αποτέλεσμα.

νομιζω, οταν τον πηρα, μου ειπαν οτι μπαινει η κανονικη του σερπαντινα. μπορει να θυμαμαι και λαθος ομως. εκει που ειναι η αντισταση το ανοιγμα εχει διαμετρο περιπου 20εκ. Αυτο αρκει αραγε?

Πιστευτε δεν θα κανω δουλεια. Αναμονη απο τις σωληνες του καλοριφερ υπαρχει στα 3 μετρα

Επισης το κυκλωμα του σπιτιου δεν ειναι κυκλικο. υπαρχει μια κεντρικη που ερχετε και μια κεντρικη επιστροφης και πανω σε αυτες συνδεετε το καθε σωμα ξεχωριστα.δεν ειναι σε σειρα δηλαδη.

info@kalarakis.com
28-11-14, 15:52
Καν το χωρίς επιφύλαξη
Το έχω και βολεύει καταπληκτικά
Οι σωλήνες πρέπει να μονωθούν με αρμαφλεξ (αυτό το μαύρο)
και τη μικρή σερπαντίνα να βάλεις το νερό θα ζεσταθεί γιατί το καλοριφέρ λειτουργεί αρκετές ώρες ώστε να προλάβει να το ζεστάνει.
αλλιώς είναι να πηγαίνει το νερό από 30 στους 65
Εγώ έχω μια μια τρίοδο βάνα και στη μια είναι συνδεδεμένο το ηλιακό και στην άλλη το θερμοσίφωνο Οταν τελειώσει το νερό απο το ηλιακό το γυρίζω στο θερμοσίφωνο.
Τώρα που έχει πιάσει το κρύο και εδώ δεν ανάβω το θερμοσίφωνο γιατί το καλοριφέρ προφταίνει και το ζεσταίνει. Σήμερα έχει 19 βαθμούς εδώ

DJman
29-11-14, 00:23
και εγω ακριβως αυτο εχω. Τριοδη (ή τριοδο-δεν ξερω πως λεγετε) βανα. και οποτε θελω γυρναω σε ηλιακο ή θερμοσυφωνο. απλα σκεφτομουν οτι ισως ειναι καλυτερη η λυση να βαλω σερπαντινα στον ηλιακο. Επισης αν ξερει καποιος να μου πει. Μηπως ειναι καλυτερα να κατεβασω και το δοχειο νερου του ηλιακου διπλα στο boiler πετρελαιου? μετα ομως ο ηλιακος θα μπορει να ζεσταίνει το νερο απο τον ηλιο οπως παλια ?

georgegr
29-11-14, 00:29
Θα χρειαστείς κυκλοφορητή και διαφορικό θερμοστάτη.

ΜαστροΤζεπέτο
29-11-14, 01:40
Κάνε αυτό που σκέφτηκες και δεν θα το μετανιώσεις!!!! Οι απώλειες είναι λίγες σε σχέση με την απόδοση που θα έχεις, ότι ώρα και να είναι. Η λογική ότι ζεσταίνεις προθερμασμένο νερό κάνει την διαφορά. Όταν έχει "ήλιο με δόντια¨" το νερό ζεσταίνεται ενώ εμείς κρυώνουμε !!! Όταν έχεις ζεστό νερό από τον ήλιο, τότε οι απώλειες στη θέρμανση είναι ελάχιστες, από την σωλήνωση και μόνο !!! Το έχω κάνει σε πολλά σπίτια και συνήθως βάζω χέρι στην σερπαντίνα και την μεγαλώνω όσο μπορώ !!!!! Το γεγονός ότι έχουν καλύτερη μόνωση οι ηλιακοί ισχύει !!! Το να κατεβάσεις κάτω το μπόϊλερ θα δημιουργήσει περισσότερα έξοδα και απώλειες, αφού λες ότι οι κεντρικές της θέρμανσης απέχουν μόνο 3 μέτρα.

picdev
29-11-14, 03:23
εγώ έχω τέτοιο θερμοσίφωνα, με ξεχωριστό κυκλοφοριτή σε ταρατσάκι του 2ου ορόφου,
απο τότε που απενεργοποίησα το κύκλωμα του καλοριφέρ, έκανα τεράστια οικονομία στο πετρέλαιο ,
ο θερμοστάτης των κυκλοφορητών δούλευε στους 75 βαθμούς για να μπορέσει να στείλει το νερό εκεί πάνω ,(απο υπόγειο), τώρα τον έχω στους 45-50.
+ ότι μείωσα τη θερμοκρασία του λέβητα κάτα 10 βαθμούς, νομίζω ότι σπαταλάει πολύ ενέργεια σε περίοδο που είναι ακριβό το πετρέλαιο και δεν το ανάβεις τόσο συχνά , όπως κάποτε,
γιατί και εμείς πριν 15 χρόνια το ανάβαμε αρκετές ώρες στους 18-20 βαθμούς κάθε μέρα! τώρα αν δεν πάει 14 δεν το ανάβουμε.
Αυτό με το διαφορικό θερμοστάτη δεν το ξέρω, ας μας το εξηγήσει κάποιος .
Τουλάχιστον θα ήθελα να έχω επιλογή αν θα το ανοίξω με κάποια ηλεκτροβάνα, ώστε να απενεργοποιώ και το κυκλοφοριτή και να μην σπαταλάω άδικα νερό όταν δεν θέλω ΄.

georgegr
29-11-14, 13:15
Ο διαφορικός θερμοστάτης έχει παραπάνω από ένα αισθητήρια θερμοκρασίας και ενεργοποιείται όταν ικανοποιούνται οι θερμοκρασιακές συνθήκες που έχουμε ορίσει.

picdev
29-11-14, 13:47
εμένα είχε έναν θερμοστάτη και για τις 2 ηλεκτροβάνες , ήταν ρυθμισμένος στους 70-75 βαθμούς αν θυμάμαι καλά.
Ήταν λάθος κάτι τέτοιο ?

ΑΘΑΝΟΣ
29-11-14, 17:07
Μάνο κάντο οπωσδήποτε όπως σου είπαν και οι άλλοι. Την σερπαντίνα αγορασέ τη μόνος σου από ένα κατάστημα υδραυλικών. κοστίζει γύρω στα 50-60 ευρώ. Η ίδια έχει ενσωματωμένη ηλεκτρική αντίσταση με ανόδιο. Αδειάζεις το νερό του ηλιακού πρώτα και στη συνέχεια αντικαθιστείς την αντίσταση με την σερπαντίνα. Από κάτω ''βγαίνεις" με δύο ταφ από ένα σώμα με δύο πλαστικές σωλήνες τουμπόραμα φ18 μωνομένες με αρμαφλέξ. Η πλαστική τουμπόραμα κοστίζει κοντά στο 1-1,5Ε το μέτρο, και άλλο τόσο το αρμαφλέξ. Στην σερπαντίνα "μπαίνεις" με δύο εξαεριστικά 3bar το καθένα 5ευρώ κόστους. Από εργαλεία θα χρειαστείς οπωσδήποτε 2 τσιμπίδες. Εάν δεν έχεις τις δανείζεσαι από κάπου ή αγοράζεις κινέζικες με 4 ευρώ την κάθε μία. Η όλη Ιστορία δεν θα σου ξεπεράσει τα 100 Ευρώ, και θα έχεις αποκτήσει την εμπειρία για την επόμενη φορά. Εσύ αποφασίζεις.

vasilllis
29-11-14, 18:54
Αν εχεις σκοπο να ξοδεψεις τοσα λεφτα να ζεσταινεις ενα εκτεθημενο σωμα 160-200λτ στην ταρατσα με πετρελαιο,θα τα κλαις τα λεφτα σου.
Να εχεις υποψη σου οτι και το θερμοσιφωνο για να ζεσταθει και να μεινει ζεστο το νερο καταναλωνει ενεργεια οπου θα την παρει απο το ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ πετρελαιο.
Θες αυτοματισμο να αναβεις το θερμοσιφωνο κατα βουληση,ΗΒ για αυτο . και παει λεγοντας.Αρκετα καλη περιπτωση ειναι η μεταφορα του μποιλερ σε εσωτ χωρο ωστε να αποφυγεις τις πολλες απωλειες.

ΜαστροΤζεπέτο
29-11-14, 20:29
Κι αν μπορείς να βάλεις χέρι στις χαλκοσωλήνες, ορίστε ένα δείγμα, στην συνέχεια του έχω κάνει κι άλλες βελτιώσεις !!!! 5386053861

vagroul
30-11-14, 04:04
πιστευω οτι η καλυτερη λυση ειναι η μεταφορα του θερμοσιφωνα στο λεβητοστασιο ( αν γινετε) και η μονωση του εξωτερικα με πετροβαμβακα η καποιο αλλο αφρωδες μονωτικό. στην ουσια τον μετατρεπεις σε ενα μικρο boiler λεβητοστασιου ( λογο της μεταφορας του εκει το λεω ετσι )
με την επενδυση θα μικρινεις τις απώλειες και δεν θα ειναι εκτεθιμενως στις εξωτερικες συνθηκες οπως ο ηλιακος και οι σωληνες του.
στο χωριο εχουμε κανει ακριβως το ιδιο και ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι.
στο σπιτι μου που εβαλα ηλιακο τριπλης εξαρχης το μηκος της σερπαντινας ειναι 6μετρα και πιανει το 80% του μηκους του μποιλερ και εκει ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα δεν νομιζω οτι συγκρινονται οι προδιαγραφες με αυτο που θες να κανεις. η σερπαντινα ειναι πολυ μικρη στην περιπτωση της μετατροπης σου.

ΑΘΑΝΟΣ
30-11-14, 08:35
Δημήτρη είσαι όντως δύναμη. Βαγγέλη και όμως με την σερπαντίνα έστω και αυτή που πουλάνε, δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Το νερό του ηλιακού δεν αργεί να ζεστάνει εάν οι εξωτερικές σωλήνες είναι μονωμένες με αρμαφλέξ. Αυτή τη συνταγή την έχω δοκιμάσει με επιτυχία από το 1988. Όμως με λυπεί το γεγονός που ορισμένοι εδώ μέσα αντί να πουν ένα ευχαριστώ, έχουν αμέσως εύκολο το να σε φασκελώσουν. Να λοιπόν γιατί είμαστε άξιοι της Μοίρας μας.

ΜαστροΤζεπέτο
30-11-14, 10:35
Είναι γεγονός ότι μια σωστά μελετημένη εγκατάσταση τοποθετημένη εξαρχής είναι η καλύτερη λύση. Αυτή την εποχή όμως με τα οικονομικά μας σε κακό χάλι διαλέγεις μια λύση οικονομικά πρόσφορη χωρίς να ξηλώσεις τα πάντα. Υπό αυτή τη λογική νομίζω έγινε η αρχική ερώτηση του φίλου μας.
Τα υπόλοιπα, όταν ξαναφτιάξουμε σπίτι, τον άλλο αιώνα, θα έχουμε την ευχέρεια να βάλουμε γεωθερμία, οικολογική κατασκευή, προσανατολισμένο σωστά, με έξυπνη κεντρική θέρμανση, ηλιακά και φωτοβολταϊκά συστήματα κλπ. !!!! Για την ώρα μπαλώνουμε, αν είναι δυνατόν, με τον καλύτερο και οικονομικότερο τρόπο.
Για την ιστορία αναφέρω :
α)Η προηγούμενη σερπαντίνα έχει 4,5 μέτρα χαλκοσωλήνας και είναι βασισμένη σε έτοιμη απλή αντίσταση θερμοσιφώνου. Τρυπήθηκε και πέρασα την σερπαντίνα (πολύ φθηνότερη λύση).
β) Σε άλλη παρέμβασή μου, της πρόσθεσα μια υπό γωνία επιμήκυνση ώστε να βυθιστεί στον πάτο του θερμοσιφώνου για να έχει καλύτερη απόδοση τόσο σε όγκο όσο και σε Δt. !!!!
γ) Επιβεβαίωση της εμπειρίας μου αποτελεί ο λογαριασμός απο το Φυσικό Αέριο της αυτόνομης θέρμανσης που δίνει και ζεστό νερό χρήσης μαζί με τον ηλιακό !!!!

vasilllis
30-11-14, 11:58
Είναι γεγονός ότι μια σωστά μελετημένη εγκατάσταση τοποθετημένη εξαρχής είναι η καλύτερη λύση. Αυτή την εποχή όμως με τα οικονομικά μας σε κακό χάλι διαλέγεις μια λύση οικονομικά πρόσφορη χωρίς να ξηλώσεις τα πάντα. Υπό αυτή τη λογική νομίζω έγινε η αρχική ερώτηση του φίλου μας.
Τα υπόλοιπα, όταν ξαναφτιάξουμε σπίτι, τον άλλο αιώνα, θα έχουμε την ευχέρεια να βάλουμε γεωθερμία, οικολογική κατασκευή, προσανατολισμένο σωστά, με έξυπνη κεντρική θέρμανση, ηλιακά και φωτοβολταϊκά συστήματα κλπ. !!!! Για την ώρα μπαλώνουμε, αν είναι δυνατόν, με τον καλύτερο και οικονομικότερο τρόπο.
Για την ιστορία αναφέρω :
α)Η προηγούμενη σερπαντίνα έχει 4,5 μέτρα χαλκοσωλήνας και είναι βασισμένη σε έτοιμη απλή αντίσταση θερμοσιφώνου. Τρυπήθηκε και πέρασα την σερπαντίνα (πολύ φθηνότερη λύση).
β) Σε άλλη παρέμβασή μου, της πρόσθεσα μια υπό γωνία επιμήκυνση ώστε να βυθιστεί στον πάτο του θερμοσιφώνου για να έχει καλύτερη απόδοση τόσο σε όγκο όσο και σε Δt. !!!!
γ) Επιβεβαίωση της εμπειρίας μου αποτελεί ο λογαριασμός απο το Φυσικό Αέριο της αυτόνομης θέρμανσης που δίνει και ζεστό νερό χρήσης μαζί με τον ηλιακό !!!!

Μιλας για ανεξαρτητη λειτουργια θερμοσιφωνα-θερμανση? (με ξεχωριστη ΗΒ ? ) Φανταζομαι αναφερεσαι σε μονοκατοικια με ιδιοκτητη θερμανση.

ΜαστροΤζεπέτο
30-11-14, 14:39
Μιλας για ανεξαρτητη λειτουργια θερμοσιφωνα-θερμανση? (με ξεχωριστη ΗΒ ? ) Φανταζομαι αναφερεσαι σε μονοκατοικια με ιδιοκτητη θερμανση.
Ναι, για τριπλοκατοικία με ανεξάρτητη θέρμανση για κάθε διαμέρισμα. Το ζεστό νερό προέρχεται πάντα απο τον ηλιακό και τον χειμώνα διέρχεται από το λέβητα φυσ. αερίου για να του συμπληρώσει την θερμοκρασία στα επιθυμητά επίπεδα. Η ελάχιστη θερμοκρασία που έχω από τον ηλιακό είναι συνήθως 25 βαθμούς και στην χειρότερη περίπτωση είναι 5 β. πάνω από την θερμοκρασία περιβάλλοντος. Το καλοκαίρι (άνοιξη μάλλον) με τρίοδη χειροκίνητη βάνα παρακάμπτω το λέβητα και παίρνω το νερό απευθείας από τον ηλιακό. Μιλάμε για 160 λίτρα και τοποθετημένο σε σκιερή πλευρά ειδικά την χειμωνιάτικη περίοδο. Ποιός μπορεί να πει ότι η ηλιακή ενέργεια δεν αποδίδει όταν σήμερα με εξωτερική μέγιστη θερμοκρασία περιβάλλοντος 20 β., με αυξημένη συννεφιά και στον ίσκιο της διπλανής πολυκατοικίας είχα 35β στα 160 λίτρα, . Μια μικρή ποσότητα ενέργειας υπολείπεται από οποιαδήποτε πηγή για να κάνεις το μπάνιο σου και όχι μόνο !!!

vagroul
30-11-14, 21:55
Όμως με λυπεί το γεγονός που ορισμένοι εδώ μέσα αντί να πουν ένα ευχαριστώ, έχουν αμέσως εύκολο το να σε φασκελώσουν. Να λοιπόν γιατί είμαστε άξιοι της Μοίρας μας.

αυτο δεν καταλαβα για ποιον παει.
εγω οπως ανεφερα εχω και τις δυο λυσεις και ειμαι και με τις δυο ικανοποιημενος. διαφωνω το να δωσεις 300 ευρω για να κανεις τον ηλιακο τριπλης αν δεν ειναι εξ αρχης, συμφωνώ απολυτα με αυτο που εκανε ο δημητρης και ακομα περισοτερο με τα χρηματα που το εκανε.

vagroul
30-11-14, 22:03
να κανω μια ερωτηση για τον ηλακο γενικά. ενα μειονεκτημα που νομιζω οτι εχει ενας ηλικος ειναι το εξης και το εχω δει στον δικο μου.
ειναι 200λτρ εχει θερμικρασια νερου 80 βαθμους και εχει βραδιάσει, κανουμε μπανιο χαλωντας 100λτρ νερο και ταυτοχρονα οι δεξαμενη γεμιζει με 100λτρ απο το δυκτιο θερμοκρασιας Χ με αποτελεσμα να ριχνει την θερμοκρασια συνολικα στην δεξαμενη. αυτο μπορει να διορθωθει με καποιο τροπο?
ειχα ακουσει για ηλιακους φυσικης ροης που εχουν μεσα φλοτερ και συμπληρωνουν νερο οταν εχει πεσει αρκετα η σταθμη της δεξαμενης (εχουν και κατι σαν εγκεφαλακι) αλλα δεν αποφασισα να τον παρω οταν αγορασα ηλιακο και δεν ξερω αν εκανα σωστα η λαθος.

ΜαστροΤζεπέτο
01-12-14, 00:38
να κανω μια ερωτηση για τον ηλακο γενικά. ενα μειονεκτημα που νομιζω οτι εχει ενας ηλικος ειναι το εξης και το εχω δει στον δικο μου.
ειναι 200λτρ εχει θερμικρασια νερου 80 βαθμους και εχει βραδιάσει, κανουμε μπανιο χαλωντας 100λτρ νερο και ταυτοχρονα οι δεξαμενη γεμιζει με 100λτρ απο το δυκτιο θερμοκρασιας Χ με αποτελεσμα να ριχνει την θερμοκρασια συνολικα στην δεξαμενη. αυτο μπορει να διορθωθει με καποιο τροπο?
ειχα ακουσει για ηλιακους φυσικης ροης που εχουν μεσα φλοτερ και συμπληρωνουν νερο οταν εχει πεσει αρκετα η σταθμη της δεξαμενης (εχουν και κατι σαν εγκεφαλακι) αλλα δεν αποφασισα να τον παρω οταν αγορασα ηλιακο και δεν ξερω αν εκανα σωστα η λαθος.

Αναπόφευκτη νομίζω η ανάμιξη ζεστού και κρύου νερού στα θερμοσίφωνα όλα, αν και έχουν ένα "σπάστη" εσωτερικά για να κατευθύνεται το κρύο νερό οριζοντίως και όχι προς τα πάνω και αναμιγνύεται με το ζεστό. Μία απο τις φιλοσοφίες των θερμοσιφώνων είναι η στρωματοποίηση του νερού όπου τα ζεστότερα στρώματα κινούνται προς τα πάνω και τα κρύα μένουν κάτω με αποτέλεσμα την καθυστέρηση της ανάμιξης και την πτώση της θερμοκρασίας.

Από όσο έχω ασχοληθεί αυτό το τελευταίο δεν το έχω ακούσει. Τέλος πάντων αυτόν έχεις αυτόν κρατάς (λέω εγώ). Όταν μετά απο 18-20 χρόνια μου σάπισε ο παλιός λέβητας ηλιακού τον αντικατέστησα με ένα 160 (από 200) λίτρων για να μπορεί να ανεβάζει θερμοκρασία πιο εύκολα με τους παλιούς συλλέκτες !!!
Αλήθεια, έχεις τσεκάρει αν έχει σωστή στάθμη νερού το εσωτερικό κύκλωμα για να έχεις σωστή μεταφορά ενέργειας ;
Φαντάζομαι εσύ να έχεις ικανοποιητική ηλιοφάνεια στον ηλιακό σου.

vasilllis
01-12-14, 22:07
Ναι, για τριπλοκατοικία με ανεξάρτητη θέρμανση για κάθε διαμέρισμα. Το ζεστό νερό προέρχεται πάντα απο τον ηλιακό και τον χειμώνα διέρχεται από το λέβητα φυσ. αερίου για να του συμπληρώσει την θερμοκρασία στα επιθυμητά επίπεδα. Η ελάχιστη θερμοκρασία που έχω από τον ηλιακό είναι συνήθως 25 βαθμούς και στην χειρότερη περίπτωση είναι 5 β. πάνω από την θερμοκρασία περιβάλλοντος. Το καλοκαίρι (άνοιξη μάλλον) με τρίοδη χειροκίνητη βάνα παρακάμπτω το λέβητα και παίρνω το νερό απευθείας από τον ηλιακό. Μιλάμε για 160 λίτρα και τοποθετημένο σε σκιερή πλευρά ειδικά την χειμωνιάτικη περίοδο. Ποιός μπορεί να πει ότι η ηλιακή ενέργεια δεν αποδίδει όταν σήμερα με εξωτερική μέγιστη θερμοκρασία περιβάλλοντος 20 β., με αυξημένη συννεφιά και στον ίσκιο της διπλανής πολυκατοικίας είχα 35β στα 160 λίτρα, . Μια μικρή ποσότητα ενέργειας υπολείπεται από οποιαδήποτε πηγή για να κάνεις το μπάνιο σου και όχι μόνο !!!
αυτο δεν το συζηταμε οτι ειναι η καλυτερη λυση ,αλλα στην ουσια δεν εεχεις κανει ενα μποιλερ στην ταρατσα να ζεσταινεται απο το λεβητα,αλλα περνει το οποιο ζεστο νερο εχει και ζεσταινεις.
Εχω μια ενσταση στο αν συμφερει χειμωνιατικα να ζεσταινεις ενα μποιλερ στη ν ταρατσα.

ΜαστροΤζεπέτο
02-12-14, 00:46
αυτο δεν το συζηταμε οτι ειναι η καλυτερη λυση ,αλλα στην ουσια δεν εεχεις κανει ενα μποιλερ στην ταρατσα να ζεσταινεται απο το λεβητα,αλλα περνει το οποιο ζεστο νερο εχει και ζεσταινεις.
Εχω μια ενσταση στο αν συμφερει χειμωνιατικα να ζεσταινεις ενα μποιλερ στη ν ταρατσα.

Εμπειρία σημαίνει ότι δεν το έχω κάνει μία φορά μόνο στο σπίτι μου, αλλά και σε άλλα σπίτια !!! Μιλώ για το σπίτι μου από το γεγονός ότι μπορώ να έχω στατιστικά στοιχεία και να συγκρίνω και να βγάζω συμπεράσματα. Αν δεν μπορείς να αντιστρέψεις το σκεπτικό ότι μια ενέργεια είναι πάνω από το κεφάλι μας και είτε λειτουργήσει ως προθέρμανση είτε καλύψει τυχόν απώλειες, είτε όπως είπε και ο θέτων το ερώτημα ένας ηλιακός έχει καλύτερη μόνωση απο τους κοινούς θερμοσίφωνες, τότε δεν μπορώ να σε μεταπείσω.
Εσύ όπως και ο πιο πολύ κόσμος μπορείτε να βάζετε τους θερμοστάτες σας να δουλεύουν στους 70-75 βαθμούς κυνηγώντας ένα πολύ ψηλό Δt για να λειτουργεί η θέρμανση λίγες φορές την μέρα και στο τέλος να μένει κλειστό όλο το σύστημα γιατί δεν μπορεί να πληρωθεί ο λογαριασμός του !!!! Θεωρίες υπάρχουν πολλές και ο καθένας έχει το δικαίωμα να τις υποστηρίζει όπως νομίζει καλύτερα. Δεν έχω νιώσει κρύο και δεν μου έχει λείψει το μπάνιο ότι ώρα θέλω, τόσο προ κρίσης όσο και στη διάρκειά της και μπορώ να καυχιέμαι για χαμηλούς λογαριασμούς, κι όλα αυτά με τις μικροπαρεμβάσεις μου . Ευχαριστώ.

vasilllis
02-12-14, 08:52
Εμπειρία σημαίνει ότι δεν το έχω κάνει μία φορά μόνο στο σπίτι μου, αλλά και σε άλλα σπίτια !!! Μιλώ για το σπίτι μου από το γεγονός ότι μπορώ να έχω στατιστικά στοιχεία και να συγκρίνω και να βγάζω συμπεράσματα. Αν δεν μπορείς να αντιστρέψεις το σκεπτικό ότι μια ενέργεια είναι πάνω από το κεφάλι μας και είτε λειτουργήσει ως προθέρμανση είτε καλύψει τυχόν απώλειες, είτε όπως είπε και ο θέτων το ερώτημα ένας ηλιακός έχει καλύτερη μόνωση απο τους κοινούς θερμοσίφωνες, τότε δεν μπορώ να σε μεταπείσω.
Εσύ όπως και ο πιο πολύ κόσμος μπορείτε να βάζετε τους θερμοστάτες σας να δουλεύουν στους 70-75 βαθμούς κυνηγώντας ένα πολύ ψηλό Δt για να λειτουργεί η θέρμανση λίγες φορές την μέρα και στο τέλος να μένει κλειστό όλο το σύστημα γιατί δεν μπορεί να πληρωθεί ο λογαριασμός του !!!! Θεωρίες υπάρχουν πολλές και ο καθένας έχει το δικαίωμα να τις υποστηρίζει όπως νομίζει καλύτερα. Δεν έχω νιώσει κρύο και δεν μου έχει λείψει το μπάνιο ότι ώρα θέλω, τόσο προ κρίσης όσο και στη διάρκειά της και μπορώ να καυχιέμαι για χαμηλούς λογαριασμούς, κι όλα αυτά με τις μικροπαρεμβάσεις μου . Ευχαριστώ.

Καλυτερη μονωση εχει.Αν ειναι το ιδιο αποτελεσματικη δεν το ξερω .Καθοτι στην αποδωση παιζει ρολο η ΔΘ που ενω στο παταρακι ή στο υπογειο εχεις 18 βαθμους στην ταρατσα εχεις 8.
Οποτε δεν χρειαζεται να με πεισεις οτι εχει καλυτερη μονωση .Το ξερω ηδη :001_rolleyes: .
Οχι δεν διαφωνω οτι εστω και ενα βαθμο να παρουμε απο τον ηλιο ειναι κερδος.Διαφωνω στο οταν δεν εχουμε ζεστο νερο απο τον ηλιο σπαταλαμε περισσοτερη ενεργεια να ζεσταινουμε ενα καζανι αρκετα μεγαλο.
Μεχρι στιγμης και εγω ενα ηλιακο εχω και χρονια ολοκληρα με ηλιακο δουλευω,αλλα δεν παευει να εχει τα ελλατωματα του.
Εγω δεν εβαλα καννενα θερμοστατη ψηλα ,μενω σε πολυκατοικια και οι δυνατοτητες παρεμβασης ειναι μικρες δυστηχως.

btelis
03-12-14, 08:53
Η λύση είναι: ηλιακά θερμοδυναμικά συστήματα... Η ηλιοθερμία με την μορφή που την γνωρίζαμε μας τελείωσε...

apogonos
03-12-14, 14:04
Φίλε μου, δεν σε συμφέρει να ζεσταίνεις τον ηλιακό με το καλοριφέρ αν έχει την δυνατότητα να έχεις και μπόιλερ, ο λόγος είναι πολύ απλός, είναι οι θερμίδες που χάνεις στο περιβάλλον από την διαφορά θερμοκρασίας (λόγο χαμηλής εξωτερικής στον ηλιακό).
Αυτό που για μένα πρέπει να κάνεις είναι να βάλεις έναν θερμοστάτη απόστασης και να βλέπεις τη θερμοκρασία του ηλιακού μέσα στο καζάνι του, έτσι ώστε και τον χειμώνα αν έχει ήλιο να βλέπεις ότι είναι ζεστό και να το χρησιμοποιείς και να μην πηγαίνει χαμένη η ενέργεια.
όσον αφορά την αντίσταση-σερπαντίνα δεν έχει μεγαλύτερο κόστος από 80 €

ΑΘΑΝΟΣ
03-12-14, 16:49
Τάκη, τόσα χρόνια που το λειτουργώ όπως και τόσοι άλλοι, έχω υπολογίσει εμπειρικά ότι καίει περίπου σαν να έχεις ένα επιπλέον σώμα καλοριφέρ στο διαμέρισμά σου.

el greco 1
03-12-14, 18:29
αυτο λεμε αλλο να ηταν το μποιλερ μεσα στο σπιτι και αλλο στη ταρατσα εκει εχουμε απωλειεs.

ΑΘΑΝΟΣ
03-12-14, 22:23
Γιώργο η διαφορά με το μπόιλερ είναι ότι το νερό είναι 80-100 λίτρα ενώ του ηλιακού είναι 150-200 λίτρα. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

apogonos
03-12-14, 22:39
όπως και να έχει καλύτερη οικονομία είναι να το έχεις μέσα όταν το ζεσταίνεις με πετρέλαιο

thomasmi7
04-12-14, 00:32
Δυσκολο να κανεις μετρηση και να βγεις σε σωστα αποτελεσματα. Παντως
αμα αφαιρεσεις το θερμοσιφωνα απο το σπιτι σου, το οποιο ειναι ο πλεον
πιο ισχυρος καταναλωτης ρευματος σε ενα σπιτι, εχεις κανει επενδυση καλη.
Βαζοντας ηλιακο και μποιλερ (καλοριφερ να ζεστενει το νερο) εχεις αποσβεση μεσα
σε ενα χειμωνα, αυτο δεν χρειαζεται μετρηση. Τωρα αναφερεσαι και σε αναβαθμιση
του υπαρχοντος ηλιακου σε 3πλο που δεν ξερω ποσο θα στοιχισει (300 ευρω μονο??) και
αν θα γινει σωστη δουλεια. ψαξε το γιατι ειναι τεχνικα θεματα αυτα!
Με τον ηλιακο θα εχεις περισσοτερη ποσοτητα ζεστου νερου και χωρις το καλοριφερ,
ακομα και με συννεφια το 3πλης ενεργειας θα προσφερει ζεστο νερο.

vasilllis
04-12-14, 08:57
Τάκη, τόσα χρόνια που το λειτουργώ όπως και τόσοι άλλοι, έχω υπολογίσει εμπειρικά ότι καίει περίπου σαν να έχεις ένα επιπλέον σώμα καλοριφέρ στο διαμέρισμά σου.
πες μου και πως το υπολογισες?
οταν λες ενα σωμα επιπλεον?ενα σωμα για wc? ενα σωμα 5000 θερμιδες?50? ποσο?


Δυσκολο να κανεις μετρηση και να βγεις σε σωστα αποτελεσματα. Παντως
αμα αφαιρεσεις το θερμοσιφωνα απο το σπιτι σου, το οποιο ειναι ο πλεον
πιο ισχυρος καταναλωτης ρευματος σε ενα σπιτι, εχεις κανει επενδυση καλη.
Βαζοντας ηλιακο και μποιλερ (καλοριφερ να ζεστενει το νερο) εχεις αποσβεση μεσα
σε ενα χειμωνα, αυτο δεν χρειαζεται μετρηση. Τωρα αναφερεσαι και σε αναβαθμιση
του υπαρχοντος ηλιακου σε 3πλο που δεν ξερω ποσο θα στοιχισει (300 ευρω μονο??) και
αν θα γινει σωστη δουλεια. ψαξε το γιατι ειναι τεχνικα θεματα αυτα!
Με τον ηλιακο θα εχεις περισσοτερη ποσοτητα ζεστου νερου και χωρις το καλοριφερ,
ακομα και με συννεφια το 3πλης ενεργειας θα προσφερει ζεστο νερο.

την αποσβεση πως την κανει σε ενα χειμωνα? ηλιακο και μποιλερ και αυτοματισμοι με 3οδες βανες αγγιζουν τα 2000 ,τα ξεπερνανε κιολας.
πετρελαιο ποσο θα καψει?

ΑΘΑΝΟΣ
04-12-14, 09:58
Βασίλη εννοείται ότι δεν μπορείς να το υπολογίσεις με ακρίβεια. Η σερπαντίνα του εμπορίου στα καταστήματα ανταλλακτικών πλυντηρίων κοστίζει 50-60Ε και αποτελείται από χαλκοσωλήνα φ15 και διατρέχει μήκος 1,5 μέτρα περίπου βυθιζόμενη στο νερό. Ο χρόνος για να ζεσταθεί το νερό του ηλιακού σε συνεχή λειτουργία του καυστήρα είναι περίπου 15 λεπτά. Εάν κάνεις την πατέντα του Μαστροτζεπέτο και το συνολικό μήκος της σερπαντίνας αυξηθεί πχ στα 3 μέτρα ο χρόνος που θα ζεσταθεί το νερό θα μικρύνει και θα φτάσει τα 10 λεπτά περίπου. Θα επαναλάβω ότι εάν φτιάξει κάποιος μόνος του το όλο σύστημα (κύκλωμα), δεν θα του κοστίσει πάνω από 100-120Ε. Από εκεί και πέρα απευθύνομαι σε χαζούς.

vasilllis
04-12-14, 14:31
Βασίλη εννοείται ότι δεν μπορείς να το υπολογίσεις με ακρίβεια. Η σερπαντίνα του εμπορίου στα καταστήματα ανταλλακτικών πλυντηρίων κοστίζει 50-60Ε και αποτελείται από χαλκοσωλήνα φ15 και διατρέχει μήκος 1,5 μέτρα περίπου βυθιζόμενη στο νερό. Ο χρόνος για να ζεσταθεί το νερό του ηλιακού σε συνεχή λειτουργία του καυστήρα είναι περίπου 15 λεπτά. Εάν κάνεις την πατέντα του Μαστροτζεπέτο και το συνολικό μήκος της σερπαντίνας αυξηθεί πχ στα 3 μέτρα ο χρόνος που θα ζεσταθεί το νερό θα μικρύνει και θα φτάσει τα 10 λεπτά περίπου. Θα επαναλάβω ότι εάν φτιάξει κάποιος μόνος του το όλο σύστημα (κύκλωμα), δεν θα του κοστίσει πάνω από 100-120Ε. Από εκεί και πέρα απευθύνομαι σε χαζούς.

ενταξει τετοια σχολια καλο ειναι να μην γινονται.

15 λεπτα να ζεσταθει καυστηρας και 160λτ νερο?????
χλωμο.
επισης ο χρονος που κανει να ζεσταθει εξαρταται απο την ισχυ που αποδιδει στο ΖΝΧ η σερπαντινα.Αν αναλογιστουμε οτι 4kw αντισταση θελει 1/2 περιπου (ισως και παραπανω) να ζεστανει το νερο τοτε η σερπαντινα αποδιδει 7000 θερμιδες.(για τοσο μικρη δεν το βλεπω).......
το πετρελαιο εχει αποδοση 11,9kw/Lt χωρις αυτα που σε κλεβουνε χωρις τις απωλειες απο το υπογειο στην ταρατσα,χωρις τις απωλειες του λεβητα (αν τις βαλω με 90% αποδοση ο λεβητας και 10% ολο το κυκλωμα αστα καλυτερα) .

ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΚΡΥΝΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΠΑΛΙ Η ΙΔΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΘΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΘΕΙ.

ΥΓ .με 120€ θα αγορασεις ~30μ σωληνα,κρουνους εξαερτιστικα ΗΒ κλπ? μαλιστα.

ενας χαζος.

ΑΘΑΝΟΣ
04-12-14, 18:28
ΥΓ .με 120€ θα αγορασεις ~30μ σωληνα,κρουνους εξαερτιστικα ΗΒ κλπ? μαλιστα.

ενας χαζος.

Εάν πρόσεξες εγώ δεν μιλάω πουθενά για Ηλεκτροβάνες. Και όμως ο χρόνος που κάνει για να ζεσταθεί το νερό και να φτάσει στους 75 βαθμούς κελσίου είναι περίπου 15 λεπτά σε συνεχή λειτουργία του καυστήρα και την προυπόθεση οι δύο πλαστικές σωλήνες τουμπόραμα που θα είναι στην ταράτσα, να είναι μονωμένες εξωτερικά με αρμαφλέξ. Το πόσο πετρέλαιο θα κάψει ο καυστήρας υπολόγισέ το εσύ. Το ιδανικό είναι σε μια πολυκατοικία να συνδέσεις το όλο κύκλωμα από την κεντρική παροχή πράγμα που απαγορεύεται από το νόμο. Τί δεν καταλαβαίνεις;

el greco 1
04-12-14, 18:42
Βασιλη αν εχει αυτοματισμο και ρυθμισει τον ηλιακο μεχρι 40 c μεχρι εκει ομωs γιατι μετα μπωρει να βγει ηλιοs και να φθασει 60c ετσι δεν θα εχει οικονομια? ρωταω εγω. γιατι ετσι δουλευω εγω αυτα τα multi σηστηματα με plc πολλα χρονια και κανεναs δεν μουπε που ξωδευει για πετρελεο γκαζι ρευμα ξυλα.δηλαδη ρυθμιζω την εφεδρικη πηγη μεχρι εκει που ειναι η αναγκεs μου και η κυρια πηγη φτανει στο max.για πεs τι σκεψη μου αν ειναι σωστη που εισαι ποιο ηδυμων?

ΜαστροΤζεπέτο
05-12-14, 09:02
Βασιλη αν εχει αυτοματισμο και ρυθμισει τον ηλιακο μεχρι 40 c μεχρι εκει ομωs γιατι μετα μπωρει να βγει ηλιοs και να φθασει 60c ετσι δεν θα εχει οικονομια? ρωταω εγω. γιατι ετσι δουλευω εγω αυτα τα multi σηστηματα με plc πολλα χρονια και κανεναs δεν μουπε που ξωδευει για πετρελεο γκαζι ρευμα ξυλα.δηλαδη ρυθμιζω την εφεδρικη πηγη μεχρι εκει που ειναι η αναγκεs μου και η κυρια πηγη φτανει στο max.για πεs τι σκεψη μου αν ειναι σωστη που εισαι ποιο ηδυμων?
Δεν χρειάζονται πάρα πολλές ρυθμίσεις και αυτοματισμοί ατέλειωτοι απαραίτητα, εκτός απο τον θερμοστάτη του ηλεκτρικού κυκλώματος. Οι άλλες πηγές ότι και να γίνει όταν βρούν ζεστό νερό δεν πρόκειται να το κάνουν να βράσει, απλά θα υπάρξουν μηδαμινές απώλειες στις σωληνώσεις και τίποτα άλλο. Ακόμα κι ο ήλιος δεν πρόκειται να το πάει ψηλότερα αν βρεί ζεστό νερό μέσα από άλλη πηγή γιατί αντιμετωπίζει πλέον τεράστιο ΔΘ με την ατμόσφαιρα και δεν αποδίδει πλέον. Αυτό το τελευταίο είναι που τον "κόβει" και το καλοκαίρι !!!!

ΜαστροΤζεπέτο
05-12-14, 09:07
Δεν χρειάζονται πάρα πολλές ρυθμίσεις και αυτοματισμοί ατέλειωτοι απαραίτητα, εκτός απο τον θερμοστάτη του ηλεκτρικού κυκλώματος. Οι άλλες πηγές ότι και να γίνει όταν βρούν ζεστό νερό δεν πρόκειται να το κάνουν να βράσει, απλά θα υπάρξουν μηδαμινές απώλειες στις σωληνώσεις και τίποτα άλλο. Ακόμα κι ο ήλιος δεν πρόκειται να το πάει ψηλότερα αν βρεί ζεστό νερό μέσα από άλλη πηγή γιατί αντιμετωπίζει πλέον τεράστιο ΔΘ με την ατμόσφαιρα και δεν αποδίδει πλέον. Αυτό το τελευταίο είναι που τον "κόβει" και το καλοκαίρι !!!!
Στο σπίτι της μητέρας μου, έχω βάλει διπλά αρμαφλεξ και όλα μαζί σε τετράγωνης διατομής 6 χ 10 σωλήνα PVC υδροροής. ...... άμα έχεις μεράκι ..... !!!!

ΜαστροΤζεπέτο
05-12-14, 09:09
Εάν πρόσεξες εγώ δεν μιλάω πουθενά για Ηλεκτροβάνες. Και όμως ο χρόνος που κάνει για να ζεσταθεί το νερό και να φτάσει στους 75 βαθμούς κελσίου είναι περίπου 15 λεπτά σε συνεχή λειτουργία του καυστήρα και την προυπόθεση οι δύο πλαστικές σωλήνες τουμπόραμα που θα είναι στην ταράτσα, να είναι μονωμένες εξωτερικά με αρμαφλέξ. Το πόσο πετρέλαιο θα κάψει ο καυστήρας υπολόγισέ το εσύ. Το ιδανικό είναι σε μια πολυκατοικία να συνδέσεις το όλο κύκλωμα από την κεντρική παροχή πράγμα που απαγορεύεται από το νόμο. Τί δεν καταλαβαίνεις;

Στο σπίτι της μητέρας μου, έχω βάλει διπλά αρμαφλεξ και όλα μαζί σε τετράγωνης διατομής 6 χ 10 σωλήνα PVC υδροροής. ...... άμα έχεις μεράκι ..... !!!!

vasilllis
05-12-14, 20:25
Βασιλη αν εχει αυτοματισμο και ρυθμισει τον ηλιακο μεχρι 40 c μεχρι εκει ομωs γιατι μετα μπωρει να βγει ηλιοs και να φθασει 60c ετσι δεν θα εχει οικονομια? ρωταω εγω. γιατι ετσι δουλευω εγω αυτα τα multi σηστηματα με plc πολλα χρονια και κανεναs δεν μουπε που ξωδευει για πετρελεο γκαζι ρευμα ξυλα.δηλαδη ρυθμιζω την εφεδρικη πηγη μεχρι εκει που ειναι η αναγκεs μου και η κυρια πηγη φτανει στο max.για πεs τι σκεψη μου αν ειναι σωστη που εισαι ποιο ηδυμων?
Ελα ρε Γιωργο,τι ειδημων .
Καταρχην για να μετρησεις τι καταναλωση εχει αυτο το συστημα πρεπει να βαλεις θερμιδομετρητη.Στο κομματι αν ειναι οικονομικο πρεπει να βαλεις δυο παραμετρους.
-την ενεργεια που θα χρησιμοποιησεις για να ζεστανεις το νερο (που ανεβαινει λογω του μεγαλου δοχειου ,αντι του κλασικου 80ριου και βεβαια των περισσοτερων απωλειων λογω μεγαλης ΔΘ ) Φανταζομαι εδω συμφωνεις οτι οντως το μεγαλο δοχειο εξω εχει περρισοτερες απωλειες και απαιτει περισσοτερη ενεεργεια-εκτος ποια και αν τα 80 λτ δεν επαρκουν για ενα μπανιο οποτε δεν αξιζει να το συζηταμε..
-δευτερο ειναι το κοστος που εχει η εφεδρικη και η κυρια πηγη οπως λες.Αν εκει τα ξυλα τα περνεις τσαμπα ποιος ο λογος να τα κανεις ολα αυτα?αστο ολη μερα να το ζεσταινει.
Στην περιπτωση για το ακριβο(και φετος) πετρελαιο ειπα. 1 λτ πετρελαιο αποδιδει 11,9kwh (αν ειναι καθαρο και δεν εχουν κατουρησει μεσα,αν πληρωσεις 1 λιτρο και αγορασεις ενα λιτρο ).Το λτ εχει 1,10 .Κανε τις πραξεις και θα δεις τελικα οτι ρευμα και πετρελαιο δεν εχει και μεγαλη διαφορα + τις μεγαλυτερες απαιτησεις λογω περισσοτερων απωλειων (και υπολογισε κιολας οτι κανενα συστημα θερμανσης δεν δουλευει χωρις απωλειες.)

Θελει πολυ κουβεντα γγια να καταληξουμε καπου,ισως και το plc και τα συστηματα που βαζεις αν αντικατασταθουν απο ενα ακομα πανελ (να ζεσταινει περισσοτερο το χειμωνα να κανει μεγαλυτερη οικονομια.το εχεις σκεφτει?

ΥΓ φανταζομαι μιλας για 24/7 ζεστο νερο??

el greco 1
05-12-14, 22:00
σιγουρα θελει πολλη κουβεντα αυτο το θεμα . αν παντοs τοποθετηθη εξτρα πανελ τωρα το χειμωνα ειναι δυσκολο να εχει αποδωση απο την ανοιξη και μετα θα εχει.ΥΓ φανταζομαι μιλας για 24/7 ζεστο νερο??τι ενωειs?

vasilllis
05-12-14, 22:22
σιγουρα θελει πολλη κουβεντα αυτο το θεμα . αν παντοs τοποθετηθη εξτρα πανελ τωρα το χειμωνα ειναι δυσκολο να εχει αποδωση απο την ανοιξη και μετα θα εχει.ΥΓ φανταζομαι μιλας για 24/7 ζεστο νερο??τι ενωειs?

Δεν εξηγησες την φιλοσοφια του αυτοματισμου και κανω εικασιες.εννοω οτι οποιαδηποτε ωρα της ημερας το ζνχ θα ειναι ζεστο.η εχει καποιο διακοπτη και το αναβει?

el greco 1
06-12-14, 06:51
οχι χωριs διακοπτη απλα ζεστενειs to boiler μεχρι 40 βαθμουs με οτι εφεδρικη πηγη εχειs(καυστηρα γκαζιου πετρελεου κοκ)ετσι εχειs παντα ΖΝΧ μπωρει να εχει συννεφια για μερεs η καταναλωθηκε ολο το ζν το βραδι το πρωι πρεπει να εχειs παλι ζεστο νερο αυτη η διαδικασια δεν σταματα .τα πανελ τα ενεργοποιω οταν εχουν 55 c εκει αρχιζω το κυκλοφοριτη και την η/β να κανουν παιγνiδι στο μποιλερ που οταν εχει ηλιοφανεια ανεβαινει 70-75-80 βαθμουs.

vagroul
06-12-14, 06:53
Το μαγαζί που αγόρασα τον ηλιακό, ο υδραυλικός και ο μηχανολόγος που μου έβγαλε τις θερμίδες για το σπίτι υπολόγισαν τις θερμίδες του ηλιακού( τριπλής) από 2500-3000. δεν ξερώ αν υπάρχει τρόπος η μου το είπαν εμπειρικά.

Ο ηλιακός έχει συλλέκτες 4τμ επιλεκτικό , δεν έχει χρειαστεί ποτέ να ανοίξω την αντίσταση αλλά πιστεύω ότι θέλει πάνω από 1 ώρα για να ζεστάνει 200λιτρα.
ο χρόνος τα 15 λεπτά για να ζεστάνει ο καυστήρας τον ηλιακό μου φαίνονται πολύ λίγα.
Ο καυστήρας αυτό τον χρόνο χρειάζεται για να ζεστάνει το νερό του λέβητα στους 75 ποσό μάλλον και του ηλιακού.

Εγώ έχω άλλο θέμα ο υδραυλικός έχει κάνει τον ηλιακό να είναι το by pass του συστήματος . πριν την ηλεκτροβανα του σπιτιού είναι η γραμμή του ηλιακού με αποτέλεσμα το νερό να πηγαίνει στον ηλιακό θέλω δεν θέλω . συμφωνούσε μαζί του και ο καυστηριατζης ότι είναι το σωστό.
Το θέμα είναι ότι τις ηλιόλουστες μέρες έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται ο καυστήρας να ζεσταίνει τον ηλιακό και καιω αυτές τις 3000 θερμιδες χωρις λογο συν του ότι το ωερο του ηλιακου εχει θερμοκρασία πάνω από 60 βαθμούς που είναι η θερμοκρασία εκκίνησης του κυκλοφορητη και για να μην (παγωνει) το νερό του ηλιακού από τον λέβητα δεν μπορώ να χαμηλώσω άλλο την θερμοκρασία εκκίνησης του κυκλοφοριτή.

vasilllis
06-12-14, 13:00
οχι χωριs διακοπτη απλα ζεστενειs to boiler μεχρι 40 βαθμουs με οτι εφεδρικη πηγη εχειs(καυστηρα γκαζιου πετρελεου κοκ)ετσι εχειs παντα ΖΝΧ μπωρει να εχει συννεφια για μερεs η καταναλωθηκε ολο το ζν το βραδι το πρωι πρεπει να εχειs παλι ζεστο νερο αυτη η διαδικασια δεν σταματα .τα πανελ τα ενεργοποιω οταν εχουν 55 c εκει αρχιζω το κυκλοφοριτη και την η/β να κανουν παιγνiδι στο μποιλερ που οταν εχει ηλιοφανεια ανεβαινει 70-75-80 βαθμουs.
Α το μποιλερ ειναι στο υπογειο;εχεις κανει καλο συστηματακι.σιγουρα βεβαια με τις αβαγκες καθε οικογενειας μπορει να γινουν μικροδιορθωσεις με.σκοπο την οικονομια.

Το μαγαζί που αγόρασα τον ηλιακό, ο υδραυλικός και ο μηχανολόγος που μου έβγαλε τις θερμίδες για το σπίτι υπολόγισαν τις θερμίδες του ηλιακού( τριπλής) από 2500-3000. δεν ξερώ αν υπάρχει τρόπος η μου το είπαν εμπειρικά.

Ο ηλιακός έχει συλλέκτες 4τμ επιλεκτικό , δεν έχει χρειαστεί ποτέ να ανοίξω την αντίσταση αλλά πιστεύω ότι θέλει πάνω από 1 ώρα για να ζεστάνει 200λιτρα.
ο χρόνος τα 15 λεπτά για να ζεστάνει ο καυστήρας τον ηλιακό μου φαίνονται πολύ λίγα.
Ο καυστήρας αυτό τον χρόνο χρειάζεται για να ζεστάνει το νερό του λέβητα στους 75 ποσό μάλλον και του ηλιακού.

Εγώ έχω άλλο θέμα ο υδραυλικός έχει κάνει τον ηλιακό να είναι το by pass του συστήματος . πριν την ηλεκτροβανα του σπιτιού είναι η γραμμή του ηλιακού με αποτέλεσμα το νερό να πηγαίνει στον ηλιακό θέλω δεν θέλω . συμφωνούσε μαζί του και ο καυστηριατζης ότι είναι το σωστό.
Το θέμα είναι ότι τις ηλιόλουστες μέρες έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται ο καυστήρας να ζεσταίνει τον ηλιακό και καιω αυτές τις 3000 θερμιδες χωρις λογο συν του ότι το ωερο του ηλιακου εχει θερμοκρασία πάνω από 60 βαθμούς που είναι η θερμοκρασία εκκίνησης του κυκλοφορητη και για να μην (παγωνει) το νερό του ηλιακού από τον λέβητα δεν μπορώ να χαμηλώσω άλλο την θερμοκρασία εκκίνησης του κυκλοφοριτή.
Οι θερμιδες βγαινουν με.βαση την επιφανεια που εχει η αντισταση μποιλερ και η ΔΘ μεταξυ τους.
Εχεις δικιο σε αυτο .αυτο το καναν για αποθερμναση και οντως το θεωρω σπαταλη οταν δεν το χρειαζεσαι.

lepouras
06-12-14, 15:01
εγώ βλέπω και ένα άλλο πρόβλημα χασούρας στην απλή εφαρμογή. το βράδυ ας πούμε έχουμε ζεστάνει τον ηλιακό ξοδεύοντας πετρέλαιο αλλά δεν το χρησιμοποιήσαμε με αποτέλεσμα την άλλη μέρα που θα βγει ο ήλιος να μην έχουμε εκμεταλλευτεί την δωρεάν ενέργεια με αποτέλεσμα χάσαμε το τσάμπα και ξοδευτήκαμε. αντίστοιχα μπορεί να ανάψαμε το πρωί τα καλοριφέρ και μετά από 2 ώρες βγήκε ο ήλιος. πάλι χάσαμε το τσάμπα και ξοδευτήκαμε.
τελικά το ποιό οικονομικό βλέπω αυτό που είπε κάποιος παραπάνω. να πάρεις ότι έχει ο ηλιακός και να το περνάς τότε από θέρμανση ώστε να ξοδεύεις μόνο για όση του λείπει.

vasilllis
06-12-14, 15:46
εγώ βλέπω και ένα άλλο πρόβλημα χασούρας στην απλή εφαρμογή. το βράδυ ας πούμε έχουμε ζεστάνει τον ηλιακό ξοδεύοντας πετρέλαιο αλλά δεν το χρησιμοποιήσαμε με αποτέλεσμα την άλλη μέρα που θα βγει ο ήλιος να μην έχουμε εκμεταλλευτεί την δωρεάν ενέργεια με αποτέλεσμα χάσαμε το τσάμπα και ξοδευτήκαμε. αντίστοιχα μπορεί να ανάψαμε το πρωί τα καλοριφέρ και μετά από 2 ώρες βγήκε ο ήλιος. πάλι χάσαμε το τσάμπα και ξοδευτήκαμε.
τελικά το ποιό οικονομικό βλέπω αυτό που είπε κάποιος παραπάνω. να πάρεις ότι έχει ο ηλιακός και να το περνάς τότε από θέρμανση ώστε να ξοδεύεις μόνο για όση του λείπει.

Γιαννη ετσι ειναι.Αυτο που λες ειναι το ιδανικο ,ενας τααχυθερμαντηρας θα καταναλωσει μονο οσο ενεργεια χρησιμοποιησεις σε ζεστο νερο σε αντιθεση με ολα τα αλλα συστηματα.Αυτο παλι λεω εξαρταται απο τις αναγκες καθε οικογενειας.Ας πουμε η δικια μου και την 1τ δεξαμενη πετρελαιου να τους βαλεις παλι δεν φτανει οποτε μικρο το κακο.

ΜαστροΤζεπέτο
07-12-14, 13:41
Βαγγέλη μου, όταν έχεις ζεστό νερό από τον ήλιο δεν καταναλώνει 3000 θερμίδες απο το πετρέλαιο !!! Απλά θα έχεις μια μικρή απώλεια στις σωληνώσεις !!!! Αυτό και μόνο αυτό !!!
Θεωρητικά και μόνο : αν έχει ο ηλιακός πιο ζεστό νερό από την θέρμανση θα του προσφέρει κιόλας !!!! Έτσι για να μην μπερδευόμαστε !

vasilllis
07-12-14, 21:49
Βαγγέλη μου, όταν έχεις ζεστό νερό από τον ήλιο δεν καταναλώνει 3000 θερμίδες απο το πετρέλαιο !!! Απλά θα έχεις μια μικρή απώλεια στις σωληνώσεις !!!! Αυτό και μόνο αυτό !!!
Θεωρητικά και μόνο : αν έχει ο ηλιακός πιο ζεστό νερό από την θέρμανση θα του προσφέρει κιόλας !!!! Έτσι για να μην μπερδευόμαστε !

Αν εχει ποιο ζεστο νερο το μποιλερ τοτε αμεσως θα το εξισσοροπει με την θερμοκρασια του δικτυου,αυτο το προβλημα ειχα εγω που βαζαν τον κυκλοφορητη στους 40.

lepouras
08-12-14, 22:17
Βασίλη όταν μένεις σε πολυκατοικία τα πράγματα είναι δύσκολα για όποια σκέψη εξέλιξης του συστήματος και ακόμα και πατέντας. αν είσαι αυτόνομος(όχι απλά την αυτόνομη με κεντρικό καυστήρα) τότε όλα είναι θέμα επιλογής σου. ευτυχώς είμαι μονοκατοικία και κάνω ότι θέλω.