PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΕΚΤΗΣ ΣΤΑ 5,5 ΚΗΖ



billisveria
29-11-14, 22:14
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ ΔΕΚΤΗ, ΝΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΣΗΜΑ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑΣ 5,5ΚΗΖ.. ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ Κ ΤΙ ΔΕΚΤΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ.. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

john_b
29-11-14, 22:22
5.5 KHz, λίρες θα ψάχνεις μ αυτόν;

michaelcom
29-11-14, 22:29
Τι δεκτη τι διαμορφωση?
τι εξοδο?

billisveria
29-11-14, 22:49
Τι δεκτη τι διαμορφωση?
τι εξοδο?
ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ. ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΗΧΗΤΙΚΟ ΣΗΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΒΖΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΔΟ...

billisveria
29-11-14, 22:52
5.5 KHz, λίρες θα ψάχνεις μ αυτόν; ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΥΠ'ΟΨΙΝ ΣΟΥ?

αλπινιστης
29-11-14, 23:00
ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ. ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΗΧΗΤΙΚΟ ΣΗΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΒΖΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΔΟ...
Βασιλη 5,5 KHz ειναι ΗΔΗ ηχος.

john_b
29-11-14, 23:01
Υποθέτεις ότι θα καρφώσεις στο έδαφος μια γεννήτρια συχνοτήτων με την οποία θα στέλνεις ένα ημίτονο ή τετράγωνο σήμα στους 5.5 και με τον δέκτη αυτόν θα καταργήσεις τις βέργες τύπου Γ που χρησιμοποιούν οι ραβδοσκόποι και θα παίρνεις απάντηση από τον στόχο κάνοντας λήψη;

Ακρίτας
29-11-14, 23:13
Τεχνικά πάντως είναι ενδιαφέρον. Ένας ευαίσθητος προενισχυτής με ένα band pass φίλτρο στους 5.5 Khz και απόρριψη τυχαίου θορύβου με αναστροφή φάσης, ίσως. Το αισθητήριο όμως τί μπορεί να είναι;

billisveria
29-11-14, 23:18
Υποθέτεις ότι θα καρφώσεις στο έδαφος μια γεννήτρια συχνοτήτων με την οποία θα στέλνεις ένα ημίτονο ή τετράγωνο σήμα στους 5.5 και με τον δέκτη αυτόν θα καταργήσεις τις βέργες τύπου Γ που χρησιμοποιούν οι ραβδοσκόποι και θα παίρνεις απάντηση από τον στόχο κάνοντας λήψη; ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ Κ ΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ?

billisveria
29-11-14, 23:20
Τεχνικά πάντως είναι ενδιαφέρον. Ένας ευαίσθητος προενισχυτής με ένα band pass φίλτρο στους 5.5 Khz και απόρριψη τυχαίου θορύβου με αναστροφή φάσης, ίσως. Το αισθητήριο όμως τί μπορεί να είναι;
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.. ΚΑΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ? ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ?

john_b
29-11-14, 23:22
Γιώργο εδώ μέσα έχει πολύ ψαγμένους τεχνικούς και θα ήθελα την γνώμη τους για το θέμα αυτό.

Οι χρυσοθήρες παίρνουν μια γεννήτρια συχνοτήτων, συνδέουν από ένα ηλεκτρόδιο στην έξοδο της και τα καρφώνουν στην γη.
Ρυθμίζουν την γεννήτρια σε μια συχνότητα και έπειτα με 2 ραβδοσκοπικές βέργες σχήματος Γ, γυρνούν κυκλικά γύρω από τα ηλεκτρόδια και εκεί που θα κινηθούν οι βέργες στα χέρια τους και θα κλείσουν, θεωρούν ότι έχουν βρει στόχο. Στην ευθεία που προκύπτει μεταξύ των ηλεκτροδίων και των βεργών, υποτίθεται ότι βρίσκεται ο στόχος.
Τώρα κάποιοι πιστεύουν ότι η συχνότητα της γεννήτριας ταξιδεύει μέσα στο έδαφος και αφού χτυπήσει τον χρυσό ανακλάτε πίσω και κάποιοι άλλοι ότι η συχνότητα βομβαρδίζει τον χρυσό κάνοντας τα μόρια του να ταλαντώνεται στην ιδιοσυχνότητα του και αυτή η εκπομπή του χρυσού είναι η απάντηση που πιάνουν με τις βέργες τους.

Ένας επιστήμονας - τεχνικός, τι θα έλεγε για όλα αυτά;

Ακρίτας
29-11-14, 23:34
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.. ΚΑΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ? ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ?

Δεν έχω δει κάποιο σχέδιο, απλώς μιά ιδέα ήταν.

Γιάννη, δεν ξέρω αν και πώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα ηλεκτρικό σήμα χαμηλής συχνότητας για ανίχνευση μετάλλων πιστεύω όμως ότι οι "ραβδοσκόποι" κινούν οι ίδιοι ασυνείδητα (προσυνειδητά για την ακρίβεια) τις ράβδους τους εκεί που θεωρούν ότι βρίσκεται το αντικείμενο που ψάχνουν.

betacord85
29-11-14, 23:47
αγαπητε μου φιλε οταν γραφεις με κεφαλαια στο διαδυκτιο σημαινει οτι φωναζεις...αν ψαχνεις αυτο που ολοι νομιζουμε υπαρχει ετοιμο και σε καλη τιμη... εδω -> http://www.ebay.com/itm/MD-3010II-Metal-Detector-Gold-Digger-w-LCD-Display-Treasure-Hunter-Finder-Track-/180984762372?pt=AU_Gadgets&hash=item2a23885004

billisveria
30-11-14, 12:04
αγαπητε μου φιλε οταν γραφεις με κεφαλαια στο διαδυκτιο σημαινει οτι φωναζεις...αν ψαχνεις αυτο που ολοι νομιζουμε υπαρχει ετοιμο και σε καλη τιμη... εδω -> http://www.ebay.com/itm/MD-3010II-Metal-Detector-Gold-Digger-w-LCD-Display-Treasure-Hunter-Finder-Track-/180984762372?pt=AU_Gadgets&hash=item2a23885004 φιλε Μπαμπη δε φωναζω.. ;) δε ψαχνω για δισκο.. σε ευχαριστω για το χρονο σου.... ψαχνω τον δεκτη για να κατασκευασω μονοσ μου ενα μηχανημα... μπορεισ να μου πεισ πωσ λεγετε η συχνοτητα στα 5,5ΚΗΖ και τι δεκτη να αγορασω? σε ευχαριστω

john_b
30-11-14, 13:50
Βασίλη τζάμπα ο κόπος.

Έχω κάνει πολλά πειράματα και με έναν δέκτη που είχε αγοράσει ένας φίλος πανάκριβα, ο οποίος είχε μια κεραία σαν ομπρελίτσα μπροστά και είχε κατευθυνόμενη λήψη πιάνοντας οτιδήποτε σήμα υπήρχε στο περιβάλλον (ακόμη και των κινητών μας). Δεν είχε αποτέλεσμα σε αυτό που θες να κάνεις.

Και αν θες την γνώμη μου, όλο αυτό με τις συχνότητες είναι μια μεγάλη μπαρούφα. Αποστατικά που να εντοπίζουν τις αποκρύψεις, να στις βγάζουν, να στις φέρνουν στο σπίτι και να σου ψήνουν καφέ μέχρι να ντυθείς να πας να εξαργυρώσεις, δεν υπάρχουν.

Όπως επίσης και τα διάφορα pistol detectors, LDR, Gold Gun, Iconos, Terra Gold και κάθε λογής κομπογιαννίτικο μηχάνημα είναι παντελώς άχρηστα.

Ξέρω ότι δεν με πιστεύεις διότι πολλοί που θεωρείς αυθεντίες στον χώρο σου λένε άλλα και διότι στα κλασικά δοκιμαστήρια και σε κρυμμένα στο συρτάρι βλέπεις αποτέλεσμα, αλλά οι αποκρύψεις δεν είναι έτσι. Τίποτε από αυτά δεν βγάζει δουλειά και αν σου έχουν πει το αντίθετο, σκέψου ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να πιστεύεις μόνο ότι βλέπουν τα μάτια σου και όχι ότι σου λέει ακόμη και ο πιο αξιόπιστος και σεβάσμιος χρυσοθήρας.

Ένας κλασικός ανιχνευτής και ένα παλμικό είναι ότι χρειάζεσαι. Λίρες από τα 1.500 μέτρα μακριά, ή και από 5 μέτρα μακριά, δεν πρόκειται να βρεις ποτέ.

chipakos-original
30-11-14, 14:08
φιλε Μπαμπη δε φωναζω.. ;) δε ψαχνω για δισκο.. σε ευχαριστω για το χρονο σου.... ψαχνω τον δεκτη για να κατασκευασω μονοσ μου ενα μηχανημα... μπορεισ να μου πεισ πωσ λεγετε η συχνοτητα στα 5,5ΚΗΖ και τι δεκτη να αγορασω? σε ευχαριστω
Βασικά ο δέκτης που ζητάς να αγοράσεις λέγεται μεγάφωνο. Με το μεγάφωνο ακούς τους 5,5 Khz. Τώρα το αν θες ή το πως θα διαμορφωθεί αυτή η συχνότητα είναι ένα πολύπλοκο θέμα. Είναι πολύπλοκο διότι αυτή η συχνότητα αλλιώς μεταδίδεται από αέρος κι αλλιώς μέσα στη γη όπως γίνεται σε όλα τα μέχρι σήμερα ραβδοσκοπικά συστήματα.Μάλλον αυτός που σου είπε για τους 5,5 Khz θα γνωρίζει.

αλπινιστης
30-11-14, 16:35
Ουσιαστικα χρειαζεσαι ενα ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΟ band pass φιλτρο, συντονισμενο στους 5,5KHz, ενα εντελως απλο ενισχυτακι (ακομα και ενα τρανζιστορ με ακουστικα) και ενα μεγαφωνακι -αν δεν θες να φορας ακουστικα.

p.gabr
30-11-14, 17:54
Εδώ υπάρχει μια παγίδα.

Ναι 5 κηζ μπορεί να είναι ακουστικό σήμα, αλλά μπορεί να είναι και εκπεμπομενα ραδιοκύματα μη ακουστά

Το πως θα ληφθούν τα ραδιοκύματα είναι άλλη ιστορία. Το ακουστικό βεβαίως με μικρόφωνο

apogonos
03-12-14, 14:25
Βασίλη τζάμπα ο κόπος.

Έχω κάνει πολλά πειράματα και με έναν δέκτη που είχε αγοράσει ένας φίλος πανάκριβα, ο οποίος είχε μια κεραία σαν ομπρελίτσα μπροστά και είχε κατευθυνόμενη λήψη πιάνοντας οτιδήποτε σήμα υπήρχε στο περιβάλλον (ακόμη και των κινητών μας). Δεν είχε αποτέλεσμα σε αυτό που θες να κάνεις.

Και αν θες την γνώμη μου, όλο αυτό με τις συχνότητες είναι μια μεγάλη μπαρούφα. Αποστατικά που να εντοπίζουν τις αποκρύψεις, να στις βγάζουν, να στις φέρνουν στο σπίτι και να σου ψήνουν καφέ μέχρι να ντυθείς να πας να εξαργυρώσεις, δεν υπάρχουν.

Όπως επίσης και τα διάφορα pistol detectors, LDR, Gold Gun, Iconos, Terra Gold και κάθε λογής κομπογιαννίτικο μηχάνημα είναι παντελώς άχρηστα.

Ξέρω ότι δεν με πιστεύεις διότι πολλοί που θεωρείς αυθεντίες στον χώρο σου λένε άλλα και διότι στα κλασικά δοκιμαστήρια και σε κρυμμένα στο συρτάρι βλέπεις αποτέλεσμα, αλλά οι αποκρύψεις δεν είναι έτσι. Τίποτε από αυτά δεν βγάζει δουλειά και αν σου έχουν πει το αντίθετο, σκέψου ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να πιστεύεις μόνο ότι βλέπουν τα μάτια σου και όχι ότι σου λέει ακόμη και ο πιο αξιόπιστος και σεβάσμιος χρυσοθήρας.

Ένας κλασικός ανιχνευτής και ένα παλμικό είναι ότι χρειάζεσαι. Λίρες από τα 1.500 μέτρα μακριά, ή και από 5 μέτρα μακριά, δεν πρόκειται να βρεις ποτέ.


προκατειλημμένο σε βρίσκω !!!! :lool:
αλλά τουλάχιστον έχεις δοκιμάσει πολλά!!!!


Φίλε billisveria (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=38666) μην ασχοληθείς δεν θα κάνεις τίποτα έτσι!!! Πρώτα πρέπει να δεις επιστημονικά τι ψάχνεις και μετά να το ψάξεις πως μπορεί να φτιαχτεί!!!

chipakos-original
03-12-14, 16:59
Μωρέ το καλύτερο μηχάνημα να έχεις αν η πληροφορία δεν είναι σωστή δεν βρίσκεις τίποτα. Και φυσικά στο ψάξιμο δεν πας με ένα μηχάνημα αλλά με συνδυασμό μηχανημάτων (από δύο και πάνω).

apogonos
03-12-14, 22:36
μόνο 2, δεκαδύο κουβαλάμε :lool:

SV1GRN
03-12-14, 23:02
Μήπως ψάχνεις δέκτη vlf; Αν τον αναζητήσεις στο διαδίκτυο θα βρεις αρκετά στοιχεία πχ
http://www.techlib.com/electronics/vlfwhistle.htm
http://www.auroralchorus.com/bbb4rx3.htm
δεν έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο και δεν μπορώ να πω περισσότερα.

xmen
25-12-14, 23:56
Έτοιμους δέκτες VLF μπορείς να βρεις και να πειραματιστείς.

Γενικά η εμπειρία δείχνει να μην απορρίπτει κάποιος ένα μηχάνημα απόστασης, χωρίς να το έχει δοκιμάσει και χωρίς να έχει ακούσει τις γνώμες αυτών που το χρησιμοποιούν με επιτυχία.

apogonos
28-12-14, 23:07
αν κάποιος θέλει να πειραματιστεί αυτό είναι καλό παιδια!!!


54269

apogonos
30-12-14, 21:15
Εδώ η κατασκευή του



543085430954310543115431154312

john_b
30-12-14, 21:31
Πες μας και τα πειράματα που έκανες καθώς και τα αποτελέσματα.

apogonos
30-12-14, 22:39
Πες μας και τα πειράματα που έκανες καθώς και τα αποτελέσματα.

είναι ένα αντίγραφο ενός αυθεντικού
54313

έχω βέβαια διαφοροποιήσει την κεραία και το κύκλωμα λήψης (έχω βάλει εκτός από πυκνωτές και μια βάρικαπ στο κύκλωμα συντονισμού αλλά τελικά δεν μου άρεσε στην λειτουργία και την ξήλωσα) και έχω αλλάξει λίγο το κύκλωμα του true rms βολτομέτρου
τα αποτελέσματα όσον αφορά την ανίχνευση μετάλλων από απόσταση είναι ακόμα συγκεχυμένα, στα κενά τα πράγματα είναι απλά, υπάρχει μια θεωρία που έχει διακριβωθεί και με πειράματα αλλά αν δεν καταλήξουμε με δοκιμές δεν είναι σίγουρο τίποτα