PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπέρυθρος διακόπτης προσέγγισης (On ->Time delayed OFF) Μετατροπή ??



Akis77
30-11-14, 16:56
....ή αλλιώς Infrared Proximity Switch.
Το βρίσκουμε κατα κόρων π.χ σε συσκευές Στεγνώματος χεριών.. ή όπου αλλού μέσω απόστασης και ελέγχου μέσω IR λειτουργεί ένας διακόπτης (συνήθως ελεγχόμενου Time delayed Off )

Θα ήθελα να ρωτήσω αν με κάποια μετατροπή στο κύκλωμα θα μπορούσε να μήν υπάρχει το time delay για να επιστρέψει σε κατάσταση ηρεμίας το κύκλωμα , αλλα στην ουσία μία δεύτερη διέγερση.

Π.Χ . Περνάς το χέρι μπροστά απο το φωτοκύτταρο --> Μόνιμα On , επανάληψη κίνησης --> Μόνιμα Off
Μήπως υπάρχει ήδη έτοιμο κάτι τέτοιο και δέν ξέρω πού να κοιτάξω ή πως να το ψάξω?

Εχω βρεί αυτό...
http://www.ebay.com/itm/351240886906?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Να το πάρω? Ούτως η άλλος φθηνό είναι...
Is it possible ? και αν ναι.. πώς?
Φαντάζομαι οτι μιας και έρχεται σάν DIY θα υπάρχει και το σχέδιο του κυκλώματος.. εκτός και αν απλά σου στέλνουν το part list και εσύ απλά κολλάς στην πλακέτα...

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει στην μετατροπή (αν κάτι τέτοιο είναι τεχνικά εφικτό φυσικά) του κυκλώματος ?

Φιλικά
Ακης.

αλπινιστης
30-11-14, 17:22
Εχει ρυθμιστικο επανω για το delay.
Απο 0 εως 40 sec. Βαλτο απλα στο 0 και οδηγα ενα ρελε καστανιας, ή ενα κυκλωμα flip-flop εαν το εχεις με τα ηλεκτρονικα.

Akis77
01-12-14, 13:17
Εχει ρυθμιστικο επανω για το delay.
Απο 0 εως 40 sec. Βαλτο απλα στο 0 και οδηγα ενα ρελε καστανιας, ή ενα κυκλωμα flip-flop εαν το εχεις με τα ηλεκτρονικα.
Αλέξανδρέ ναί έχει ρυθμιστικό..
Το ρελέ καστάνιας δέν ξέρω τί είναι... όπως και δεν ξέρω πώς θα μπορούσα να οδηγήσω και πώς να χρησιμοποιήσω ένα κύκλωμα flip-flop.
Για να σου δώσω μία πλήρη εικόνα του τί θέλω να φτιάξω...
Είναι 2 τροφοδοτικά.. το καθένα με διαφορετικές τάσεις. Τα οποία καταλήγουν σε κοινή έξοδο.
Προς το παρών επιλέγω την επιθυμητή τάση με έναν διακόπτη χειροκίνητα On/On

Θελω να καταργήσω τον διακόπτη και σκεπτικα τί κύκλωμα μπορώ να χρησιμοποιήσω ωστε με μία κίνηση του χεριού πάνω απο το φωτοκύτταρο να οδηγώ ένα ρελέ απο την μία κατάσταση στην άλλη...
μεχρι έναν βαθμό μπορώ και να κατασκευάσω κύκλωμα σε διάτρητη αν έχω το σχέδιο-συνδεσμολογίες... τα DIY φυσικά είναι παιχνιδάκι :P
δέν το΄χω με επισκευές και troubleshoot....
Κάποια πρόταση?
ή αν θές να μου ολοκληρώσεις την σκέψη σου με το flip-flop ή τον ρελέ καστάνιας?
Το να οπλίσει είναι εύκολο... το πώς να το κάνω να ξε/οπλίσει με ένα δεύτερο σήμα δέν μπορώ να βρώ...

αλπινιστης
01-12-14, 14:31
Αν το κανεις να αλλαζει με υπερυθρες (για να γουσταρουμε-δεν ειναι κακο), εχεις σκεφτει την περιπτωση να αλλαξει η τροφοδοσια σε στιγμη που δεν θες, επειδη κατι ενεργοποιησε το φωτοκυτταρο, και να σου καψει τποτα στο κυκλωμα?

Το ρελε καστανιας ειναι ενα ρελε 2 καταστασεων, που καθε φορα που ενεργοποιειται, αλλαζει κατασταση.
Το flip flop ειναι το αντιστοιχο του σε ηλεκτρονικο κυκλωμα. Υπαρχουν δεκαδες κυκλωματα αν το γκουγκλαρεις. Φτιαξε αυτο που σου ειναι πιο προσιτο και αν θελεις μια δευτερη γνωμη, ανεβασε το εδω πριν το φτιαξεις για να σου πουμε πως θα προσαρμοσεις τις εξοδους στις τασεις και τα ρευματα που θελεις να δουλεψεις.