PDA

Επιστροφή στο Forum : Σπαζοκεφαλιά με πρόσθετα φώτα LED (για δυνατούς λύτες μάλλον...)



Agis Cruiser
30-11-14, 23:25
Αγαπητοί φίλοι του hlektronika.gr ,
Είμαι νέο μέλος εδώ αν και όχι νέος οπαδός του DIY. Ωστόσο οι γνώσεις μου για ηλεκτρονικά είναι σχεδόν μηδενικές και για αυτό το λόγο καταφεύγω στη βοήθειά σας.
Θα ήθελα να ζητήσω τις πολύτιμες γνώμες και συμβουλές σας γύρω από μια σπαζοκεφαλιά που έχει να κάνει με τα ηλεκτρολογικά/ηλεκτρονικά της μηχανής μου. Δυστυχώς διαθέτω μόνο πολύ βασικές γνώσεις πάνω σε τέτοια ζητήματα.
Έχω μια YAMAHA XVZ1300 Royal Star του 1997. Την έχω μερικούς μήνες, κανένα πρόβλημα. Πριν λίγο καιρό αγόρασα μεταχειρισμένη μια μπάρα φώτων για την ουρά (license plate light bar) όπως αυτή εδώ:

53872

Όπως βλέπετε έχει 4 bullet lights τα οποία είχαν μονοπολικά φις 1165. Εγώ άλλαξα τα φις και συγκόλλησα διπολικά φις 1157
έτσι ώστε να τοποθετήσω τους διπολικούς λαμπτήρες 1157 ή Ρ21/5W (τα λαμπάκια σχεδόν σε όλα τα "κωλοφάναρα" των μοτοσυκλετών). Ήθελα, μ' αυτόν τον τρόπο να κάνω και τα 4 φώτα να ανάβουν συνεχώς σαν φώτα πορείας, τα δύο κατώτερα να ανάβουν πιο δυνατά σαν φρένο και τα δύο ανώτερα να ανάβουν πιο δυνατά σαν φλάς. Όλα πήγαν μια χαρά μέχρι που διαπίστωσα ότι λόγω θερμοκρασίας άρχισαν να λιώνουν τα πλαστικά "τζαμάκια" από τα φωτάκια. Επειδή τα φωτάκια ήταν παλιά και το χρώμιό τους ξέφτιζε, αποφάσισα να αγοράσω καινούρια bullet lights, αυτά εδώ:

53873

και να τοποθετήσω πάνω τους λαμπτήρες LED για να μην έχω ξανά πρόβλημα με θερμοκρασία. Πράγματι, αντικατέστησα ξανά τα μονοπολικά φις 1156 με διπολικά 1157 (οι δύο πόλοι παίρνουν δυο διαφορετικές θετικές εντολές: και στα 4 λαμπάκια ο ένας θετικός πόλος - ίδιος και στα 4 - παίρνει εντολή για φως πορείας, ο άλλος θετικός πόλος, αυτός που κάνει τα λαμπάκια να ανάβουν πιο φωτεινά, στα 2 παίρνει εντολή για φρένο και στα άλλα δύο εντολή για φλας). Το σώμα του φις είναι ο αρνητικός πόλος που "κάνει σώμα" με το σασί της μηχανής, χωρίς ανάγκη για ξεχωριστό καλώδιο αρνητικό. Τοποθέτησα δυο κόκκινους λαμπτήρες LED (για τα 2 φώτα που θα ανάβουν στο φρένο) και δυο πορτοκαλί λαμπτήρες LED (για τα 2 φώτα που θα ανάβουν και σαν φλας. Τα LED είναι αυτά εδώ:

53874

Ήμουν πάρα πολύ προσεκτικός κατά την όλη διαδικασία, πρόσεξα πάρα πολύ το θέμα της πολικότητας και πάντα έλεγχα το πώς ανάβει κάθε προβολάκι και κάθε λαμπτήρας καθώς και όλα μαζί με τη χρήση μιας εξωτερικής μπαταρίας μηχανής 12V που την έχω καβάτζα για διάφορες πατέντες. Όλα λειτουργούσαν τέλεια μέχρι που άρχισα να συνδέω τα καλώδια από την μπάρα με τα αντίστοιχα της μηχανής. Αρχικά συνέδεσα τα καλώδια με την εντολή για φως πορείας: άναψαν και τα 4 φώτα. Μετά άρχισαν τα προβλήματα: μόλις συνέδεσα τα καλώδια για την εντολή του φρένου ή αυτά για τα αντίστοιχα φλάς, τα φώτα πορείας δεν άναβαν, άναβαν όμως τα φώτα για τις δύο άλλες εντολές : φρένο και φλάς. Τα φλάς της μηχανής έχουν συμβατικούς λαμπτήρες 1156 πυρακτώσεως, άναβαν κανονικά, όπως και τα πρόσθετα φλάς με τα LED αν και με ελάχιστα διαφορετική συχνότητα. Το φως πορείας και φρένου της μηχανής (1157 πυρακτώσεως) δουλεύει κανονικά. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν ανάβουν τα 4 φωτάκια πορείας ενώ όταν τα δοκίμαζα με εξωτερική μπαταρία (με την ίδια πολικότητα που υπάρχει και στη μηχανή) δούλευαν. Δοκίμασα να αντικαταστήσω τους λαμπτήρες LED με συμβατικούς 1157 πυρακτώσεως πάνω στη μηχανή : όλα δούλευαν κανονικά !!!
Συγγνώμη αλλά έχω τρελλαθεί!:cursing: Τι φταίει και πάνω στη μηχανή δε δουλεύει ο ένας θετικός πόλος που δίνει εντολή για φως πορείας ενώ σε εξωτερική μπαταρία δουλεύει (όταν είναι LED) και επίσης δουλεύει κανονικά όταν είναι πυρακτώσεως;
Θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη για το μεγάλο μέγεθος του ποστ αλλά ήθελα να γίνω όσο πιο λεπτομερής γίνεται.
Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω από πριν για ο,τιδήποτε μου προτείνετε: ξέρω ότι είναι σπαζοκεφαλιά.
φιλικά,
Άγις

Agis Cruiser
01-12-14, 01:22
Μήπως αυτο το βίντεο κρύβει τη λύση?
https://www.youtube.com/watch?v=7yrvmEUMFGo
Μπορεί να λέω βλακείες μια που είμαι άσχετος αλλά αυτό το βίντεο μου έκανε κλικ (κάπου σε κάποιο ρελέ του εγκεφάλου μου)

αλπινιστης
01-12-14, 10:55
Ήμουν πάρα πολύ προσεκτικός κατά την όλη διαδικασία, πρόσεξα πάρα πολύ το θέμα της πολικότητας και πάντα έλεγχα το πώς ανάβει κάθε προβολάκι και κάθε λαμπτήρας καθώς και όλα μαζί με τη χρήση μιας εξωτερικής μπαταρίας μηχανής 12V που την έχω καβάτζα για διάφορες πατέντες. Όλα λειτουργούσαν τέλεια μέχρι που άρχισα να συνδέω τα καλώδια από την μπάρα με τα αντίστοιχα της μηχανής. Αρχικά συνέδεσα τα καλώδια με την εντολή για φως πορείας: άναψαν και τα 4 φώτα. Μετά άρχισαν τα προβλήματα: μόλις συνέδεσα τα καλώδια για την εντολή του φρένου ή αυτά για τα αντίστοιχα φλάς, τα φώτα πορείας δεν άναβαν, άναβαν όμως τα φώτα για τις δύο άλλες εντολές : φρένο και φλάς. Τα φλάς της μηχανής έχουν συμβατικούς λαμπτήρες 1156 πυρακτώσεως, άναβαν κανονικά, όπως και τα πρόσθετα φλάς με τα LED αν και με ελάχιστα διαφορετική συχνότητα. Το φως πορείας και φρένου της μηχανής (1157 πυρακτώσεως) δουλεύει κανονικά. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν ανάβουν τα 4 φωτάκια πορείας ενώ όταν τα δοκίμαζα με εξωτερική μπαταρία (με την ίδια πολικότητα που υπάρχει και στη μηχανή) δούλευαν. Δοκίμασα να αντικαταστήσω τους λαμπτήρες LED με συμβατικούς 1157 πυρακτώσεως πάνω στη μηχανή : όλα δούλευαν κανονικά !!!
Αγη, καλωηρθες.
Μηπως, εφ' όσον δουλευουν ολα σωστα με την μπαταρια, να εκανες μια επιβεβαιωση των τασεων που σου βγαζουν τα καλωδια της μηχανης αναλογα με το τι ενεργοποιεις (φλας-φρενα-πορειας). Και απο την στιγμη που επαναφεροντας τις πυρακτωσεως, αναβουν παλι κανονικα, μαλλον κατι πηγε λαθος στην συνδεσμολογια των led στα ντουι.

Sted
01-12-14, 11:33
Δεν ξερω αν η μηχανη φερει συστηματα ελεγχου των λαμπτηρων και ετσι μολις βλεπει τα led θεωρει οτι ειναι καμμενη η λαμπα, οποτε και δεν τις αναβει.

Δοκιμασε να παρεις led αλλου τυπου, στα αυτοκινητα π.χ. τις λενε για canbus.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

SV1JRT
01-12-14, 12:41
Δεν ξερω αν η μηχανη φερει συστηματα ελεγχου των λαμπτηρων και ετσι μολις βλεπει τα led θεωρει οτι ειναι καμμενη η λαμπα, οποτε και δεν τις αναβει.

Δοκιμασε να παρεις led αλλου τυπου, στα αυτοκινητα π.χ. τις λενε για canbus.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk


- Εφόσον τα LED μπαίνουν ΠΑΡΑΛΗΛΑ με λάμπες πυρακτώσεως, ΔΕΝ ισχύει αυτό που λές Δημήτρη.
- Αγη, καλωςηρθες και απο εμένα. Υπάρχει η περίπτωση στην μηχανή σου να είναι ΚΟΙΝΟ το + και να διακόπτει το - .
Για κοιταξε το.
Η επόμενη δοκιμή είναι να ΒΓΑΛΕΙΣ ολες τις λάμπες πυρακτώσεως και να αφήσεις ΜΟΝΟ τα LED, να δείς τι κάνουν ....

.

Sted
01-12-14, 12:54
Δεν διαβασα καλα. Νόμιζα εμπαιναν σκετα τα led.

Ετσι ναι, ειναι ακυρο ολο αυτο που είπα..

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Agis Cruiser
01-12-14, 18:03
Αγαπητοί φίλοι γειά σας,
Θά ήθελα να σας ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον και την προθυμία σας να με βοηθήσετε.
Θα χρειαστεί να κάνω το πείραμα να αφαιρέσω όλες τις λάμπες πυρακτώσεως από τη μηχανή και να μείνει μόνο η μπάρα με τα φωτάκια που έφτιαξα, για να δούμε τι θα γίνει. Επίσης αφήνω το - πολύ μικρό - περιθώριο κάποιου λάθους στη συνδεσμολογία και γι αυτό θα ξαναελέγξω τις τάσεις και την πολικότητα στις επαφές. Απ' ό,τι ξέρω, στις μηχανές συνήθως κοινό είναι το - (γι αυτό και τα φισάκια στην κατασκευη μου δεν έχουν ξεχωριστό καλώδιο για το αρνητικό, αρνητικό είναι η επαφή τους μεταλλο με μέταλλο με το σασί της μηχανής), θα το τσεκάρω όμως κι αυτό.
Στο σημείο όμως αυτό θα ήθελα να στρέψω την προσοχή σας σε δυο ενδιαφέρουσες πληροφορίες σχετικές με ακριβώς την ίδια πατέντα που θέλω να κάνω, τις οποίες "αλίευσα" από το διαδίκτυο. Η μια είναι το βιντεάκι που έχω ποστάρει πιο πάνω. Η άλλη είναι αυτός ο σύνδεσμος: http://tech.bareasschoppers.com/electrical/dual-circuit-element/ Και στις δύο περιπτώσεις χρησιμοποιούν τον ίδιο ακριβώς τρόπο για να κάνουν το ίδιο ακριιβώς πράγμα. Επειδή είστε ειδήμονες στα ηλεκτρονικά (ενώ εγώ είμαι εντελώς αδαής) θα ήθελα να δείτε αυτές τις δυο πληροφορίες και να τις αξιολογήσετε σαν ειδικοί. Κάτι μου λέει ότι εκεί είναι ηλύση του προβλήματος: μια απλή συνδεσμολογία με δύο διόδους και μια αντίσταση. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον, αν αξιολογείτε σαν βάσιμη αυτή τη λύση, να μου προτείνατε τι είδους αντίσταση να χρησιμοποιούσα.
Ευχαριστώ και πάλι,
Άγις

SV1JRT
01-12-14, 18:16
Αγι στο βίντεο αλλα ΚΑΙ στην σελίδα, αυτό που κάνουν είναι να χρησημοποιούν LED ΜΙΑΣ ΣΚΑΛΑΣ, με το κύκλωμα που δείχνουν, ώστε το LED μιας σκάλας να ανάβει σε ΔΥΟ φωτεινότητες. (Πορεία και ΣΤΟΠ). Εσύ που έχεις ήδη LED λάμπες με δύο σκάλες ΔΕΝ χρειάζεται να μπείς σε αυτή τη διαδικασία.

Agis Cruiser
02-12-14, 20:42
ΑΣ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΑΚΙ:

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΠΑΡΑ ΜΕ ΤΑ ΦΩΤΑ, ΠΡΟΧΕΙΡΑ ΒΑΛΜΕΝΗ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ

53912

Στο κάτω μέρος της φωτό διακρίνονται τα φλας της μηχανής και το "κωλοφάναρο", όλα χωρίς τα πλαστικά τζαμάκια τους

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΠΑΡΑ ΜΕ ΤΑ ΦΩΤΑ:

53913

Όπως βλέπετε και στη φωτογραφία της μπάρας, υπάρχουν δυο πάνω κίτρινα προβολάκια και δυο κάτω κόκκινα.
Και τα 4 φις έχουν κοινή γείωση (αρνητικό) το σώμα του κάθε φις το οποίο είναι συγκολλημένο μέσα σε μια εσωτερική βάση του μέσα στο προβολάκι και κατ' επέκταση κάνει επαφή με το σασί της μηχανής.
Τα φις είναι όλα διπολικά, το ίδιο και τα λεντάκια (δηλαδή τύπου 1157), το ίδιο είναι και το φις του "κωλοφάναρου" της μηχανής. Τα λαμπάκια αυτά δηλαδή έχουν δύο θετικούς πόλους από τους οποίους παίρνουν τις ανάλογες εντολές. Τα λεντάκια αυτά όταν πάρουν τάση στον ένα πόλο ανάβουν με μικρότερη ένταση και όταν πάρουν τάση στον άλλο πόλο ανάβουν με τη μέγιστη έντασή τους. Τον πρώτο πόλο θα τον λέω, απο εδώ και πέρα, πόλο θέσης γιατί έτσι ανάβουν και τα 4 παίρνοντας τάση από την αντίστοιχη εντολή για το κωλοφάναρο (όταν το κλειδί της μηχανής είναι στο ΟΝ αυτή η εντολή είναι ενεργοποιημένη, δηλαδή ανάβει συνέχεια το ένα νήμα του λαμπτήρα πυρακτώσεως του "κωλοφάναρου"). Τα καλώδια από τον πόλο θέσης λοιπόν, όπως βλέπετε στη συνδεσμολογία, είναι όλα μπλε τα οποία ενώνονται μεταξύ τους όλα μαζί και παίρνουν τάση από το αντίστοιχο καλώδιο της μηχανής.
Τα κάτω φωτάκια, τα κόκκινα, στον άλλο πόλο τους, τον πόλο στοπ, παίρνουν εντολή για να ανάβουν στη μέγιστη έντασή τους. Τα καλώδια από τον πόλο στοπ, όπως βλέπετε στη συνδεσμολογία, είναι κίτρινα τα οποία ενώνονται μεταξύ τους και παίρνουν τάση από το αντίστοιχο καλώδιο που δίνει ρεύμα και για το νήμα του στοπ στο λαμπτήρα πυρακτώσεως του ¨κωλοφάναρου".
Στα πάνω φωτάκια, τα κίτρινα, ο πόλος που τα ενεργοποιεί για να ανάβουν με μέγιστη ένταση, είναι ο πόλος φλας, ο οποίος ενώνεται, ξεχωριστά για το αριστερό και το δεξί φωτάκι, με το σύστοιχο καλώδιο που δίνει τάση στο σύστοιχο φλας της μηχανής. Το αριστερό κίτρινο λεντάκι έχει καλώδιο κόκκινο, ενώ το δεξί κίτρινο λεντάκι έχει καλώδιο πράσινο.
Ο σκοπός είναι να ανάβουν όλα τα φωτάκια ως φώτα θέσης συνεχώς, τα κόκκινα να ανάβουν πιο έντονα όταν πατιέται το φρένο, και τα κίτρινα να ανάβουν πιο έντονα όταν ανάβουν τα αντίστοιχα φλας.
Παρακάτω θα σας παραθέσω ορισμένα ενδιαφέροντα στοιχεία που προέκυψαν από δοκιμές και μετρήσεις που έκανα σήμερα το μεσημέρι

Agis Cruiser
02-12-14, 20:44
Παρακάτω σας παραθέτω τα αποτελέσματα από διάφορες δοκιμές και μετρήσεις που έκανα σήμερα:
1. έβγαλα όλους τους λαμπτήρες πυρακτώσεως από το κύκλωμα στοπ και φλας (δηλαδή τα 4 λαμπάκια των φλας και το P21/5W λαμπτηρα του "κωλοφάναρου" και συνέδεσα όλα τα καλώδια με τα αντίστοιχα της μηχανής
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: όλα τα λεντάκια δουλεύουν ακριβώς όπως θα ήθελα.
2. συνδεδεμένα μόνο καλώδια θέσης και στοπ (όχι τα καλώδια των φλας) και τοποθετημένος στο φις της μηχανής ο λαμπτήρας πυρακτώσεως του "κωλοφάναρου"
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: τα δύο κάτω κόκκινα λεντάκια σβήνουν σαν φώτα θέσης, ανάβουν έντονα σαν στοπ (όταν πατιέται το φρένο)
τα δύο πάνω κίτρινα λεντάκια ανάβουν σαν φώτα θέσης
3. συνδεδεμένα όλα τα καλώδια (και αυτά των φλας) και τοποθετημένος στο φις της μηχανής ο λαμπτήρας πυρακτώσεως του "κωλοφάναρου"
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: τα δύο κάτω κόκκινα λεντάκια σβήνουν σαν φώτα θέσης, ανάβουν έντονα σαν στοπ (όταν πατιέται το φρένο)
τα δύο πάνω κίτρινα λεντάκια ανάβουν σαν φώτα θέσης
ΜΕ ΑΛΑΡΜ ΣΤΟ ΟΝ: τα κίτρινα λεντάκια αναβοσβήνουν πολύ γρήγορα (αναμενόμενο αφού το φλασέρ είναι παλαιού τύπου)
4. όπως πριν αλλά προσθέτω ένα λαμπτήρα πυρακτώσεως στο φλας της μηχανής
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: το σύστοιχο (από την ίδια πλευρά) με τον τοποθετημένο λαμπτήρα πυράκτωσης λεντάκι παύει να ανάβει σαν φως θέσης (ενώ το άλλο στην άλλη πλευρά εξακολουθεί). Αναβοσβήνει κανονικά σαν φλας. Τα κόκκινα λεντάκια σβηστά ως θέσης, ανάβουν σαν στοπ.
5. τοποθετημένοι 2 λαμπτήρες πυρακτώσεως σε αριστερό και δεξί φλας της μηχανής (ανεξάρτητα από το εμπρός ή πίσω φλας)
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: τα κίτρινα λεντάκια δεν ανάβουν ως φώτα θέσης, αναβοσβήνουν κανονικά σαν φλας ή σαν αλάρμ

Επειδή είχα ένα λαμπάκι λεντ, διπολικό (1157), error free δηλαδή κατάλληλο για canbus (αν και η YAMAHA δε διαθέτει canbus) και τέσσερα κίτρινα λεντάκια μονοπολικά (1156) για τα φλας, σκέφτηκα να κάνω μερικές ακόμη δοκιμές:
1. με το 1157 λεντάκι συνδεδεμένο στο φις του "κωλοφάναρου"
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: τα κάτω κόκκινα λεντάκια λειτουργούν κανονικά και σαν θέσης και σαν στοπ
τα κίτρινα λεντάκια λειτουργούν σαν θέσης, δεν αναβοσβήνουν σαν φλας (μπορεί η συχνότητα με την οποία αναβοσβήνουν να είναι τόσο μεγάλη ώστε να φαίνονται συνεχώς αναμμένα), στο αλαρμ αναβοσβήνουν πολύ γρήγορα. Το ίδιο συμβαίνει στα κίτρινα λεντάκια και με το κόκκινο 1157 λεντάκι μη τοποθετημένο στο φις του "κωλοφάναρου"
2. τοποθέτησα και τα 4 κίτρινα μονοπολικά λεντάκια στα αντίστοιχα φλας της μηχανής
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: τα κόκκινα λεντάκια ανάβουν κανονικά και ως θέσης και ως στοπ
τα πάνω κίτρινα λεντάκια της μπάρας ανάβουν ως φώτα θέσης
τα μονοπολικά κίτρινα λεντάκια: ανάβουν ταυτόχρονα όλα μαζί με χαμηλή ένταση, χωρίς ενεργοποίηση του διακόπτη φλας ή του αλαρμ.
σε ενεργοποίηση του διακόπτη φλας ή του αλαρμ: αναβοσβήνουν όλα τα κίτρινα λεντάκια (και της μπάρας και των φλας) με μεγαλύτερη ένταση.
Παρακάτω θα σας δώσω τα στοιχεία από τις μετρήσεις που έκανα

Agis Cruiser
02-12-14, 20:56
Θα κλείσω με κάποιες μετρήσεις που έκανα με ένα απλό ερασιτεχνικό πολύμετρο που έχω:
1. Στα φις του "κωλοφάναρου" και των φλας της μηχανής τα αποτελέσματα είναι τα αναμενόμενα φυσιολογικά:
+12,5V σε όποιον πόλο είναι ενεργοποιημένος (π.χ. τον πόλο στοπ του "κωλοφάναρου, ή τον πόλο του ενεργοποιημένου φλας)
2. Με τη μπάρα τοποθετημένη και όλα τα καλώδια συνδεδεμένα, χωρίς λαμπτήρες πυρακτώσεως συνδεδεμένους στη μηχανή και χωρίς λαμπτήρες λεντ στα προβολάκια της μπάρας, μετρήσεις απευθείας απο τους πόλους των διπολικών φις της μπάρας:

ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΔΕΞΙΑ

ΚΙΤΡΙΝΑ θέσης: +12,5V θέσης: +12,5V
φλας: +1,35V φλας: +1,6V

ΚΟΚΚΙΝΑ θέσης: +12,5V θέσης: +12,5V
στοπ: + 2,6V στοπ: + 2,6V

ΜΕ ΠΑΤΗΜΕΝΟ ΦΡΕΝΟ:

ΚΙΤΡΙΝΑ θέσης: +12,5V θέσης: +12,5V
φλας: +1,35V φλας: +1,6V

ΚΟΚΚΙΝΑ θέσης: +12,5V θέσης: +12,5V
στοπ: + 12,5V στοπ: + 12,5V

ΜΕ ΑΛΑΡΜ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ:

ΚΙΤΡΙΝΑ θέσης: +12,5V θέσης: +12,5V
φλας: +12,5V φλας: +12,5V

ΚΟΚΚΙΝΑ θέσης: +12,5V θέσης: +12,5V
στοπ: + 2,6V στοπ: + 2,6V

3. ΤΟΠΟΘΕΤΩ ΛΑΜΠΤΗΡΑ ΠΥΡΑΚΤΩΣΗΣ ΣΤΟ ΦΙΣ ΤΟΥ ΚΩΛΟΦΑΝΑΡΟΥ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ:

ΚΙΤΡΙΝΑ θέσης: +12,3V θέσης: +12,3V
φλας: +12,3V φλας: +12,3V
Χωρίς ενεργοποιημένο διακόπτη φλας ή αλαρμ
όταν τοποθετώ λαμπάκι λεντ αυτό ανάβει με τη χαμηλή ένταση και με την υψηλή όταν ενεργοποιείται το αλαρμ

ΚΟΚΚΙΝΑ θέσης: +12,5V θέσης: +12,5V
στοπ: + 0.04V στοπ: + 0.04V
όταν τοποθετώ λαμπάκι λεντ αυτό δεν ανάβει σαν φως θέσης.

ΜΕ ΠΑΤΗΜΕΝΟ ΤΟ ΦΡΕΝΟ (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΝ ΕΧΩ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ Ή ΟΧΙ ΛΑΜΠΤΗΡΑ ΠΥΡΑΚΤΩΣΗΣ ΣΕ ΦΛΑΣ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ)

ΚΙΤΡΙΝΑ θέσης: +11,9V θέσης: +11,9V
φλας: +0,14V φλας: +1,1V

ΚΟΚΚΙΝΑ θέσης: +11,9V θέσης: +11,9V
στοπ: + 11,5V στοπ: + 11,5V
όταν τοποθετώ κόκκινο λεντάκι αυτό ανάβει δυνατά (λειτουργεί σαν στοπ)

4. ΤΟΠΟΘΕΤΩ ΛΑΜΠΤΗΡΑ ΠΥΡΑΚΤΩΣΗΣ ΣΤΟ ΦΙΣ ΤΟΥ ΚΩΛΟΦΑΝΑΡΟΥ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΙ ΛΑΜΠΤΗΡΑ ΠΥΡΑΚΤΩΣΗΣ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΦΛΑΣ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ

ΚΙΤΡΙΝΑ θέσης: +12,3V θέσης: +12,3V
φλας: +0,04V φλας: +1,3V
Όταν τοποθετώ κίτρινο λεντάκι αυτό δεν ανάβει σαν φως θέσης

ΚΟΚΚΙΝΑ θέσης: +12,3V θέσης: +12,3V
στοπ: + 0,04V στοπ: + 0,04V
ΜΕ ΤΟ ΑΛΑΡΜ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ:
ΚΙΤΡΙΝΑ θέσης: +12,2V θέσης: +12,2V
φλας: ταλάντωση τάσης από 2,5V έως 6,5V φλας: ταλάντωση τάσης από 2,5V έως 6,5V

5. ΑΦΑΙΡΩ ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ ΠΥΡΑΚΤΩΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΩ ΚΟΚΚΙΝΟ 1157 LED ΣΤΟ ΦΙΣ ΤΟΥ "ΚΩΛΟΦΑΝΑΡΟΥ":

ΚΙΤΡΙΝΑ θέσης: +12,38V θέσης: +12,38V
φλας: +0,1V φλας: +1,1V

ΚΟΚΚΙΝΑ θέσης: +11,9V θέσης: +11,9V
στοπ: + 7,75V στοπ: + 7,75V
(Θυμίζω ότι από τα παοτελέσματα των δοκιμών - βλ. προηγούμενο ποστ - εδώ όλα τα λεντάκια κίτρινα και κόκκινα ανάβουν κανονικά σαν φώτα θέσης)

ΜΕ ΠΑΤΗΜΕΝΟ ΤΟ ΦΡΕΝΟ:

ΚΙΤΡΙΝΑ θέσης: +12,35V θέσης: +12,35V
φλας: +0,1V φλας: +1,1V

ΚΟΚΚΙΝΑ θέσης: +12,35V θέσης: +12,35V
στοπ: + 12,3V στοπ: + 12,3V

6. Με την μπάρα συνδεδεμένη με όλα τα καλώδια, τάση στο φις του φλας της μηχανής:
με τα λεντακια τοποθετημένα στα φις τους : +5,9V
με τα λεντάκια βγαλμένα: +0.9V

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΩΝ:
Στα διπολικά λεντάκια (κόκκινα και κίτρινα) η αντίσταση μεταξύ των δύο θετικών πόλων (θέσης & στοπ, θέσης & φλας) ήταν 170Ω +/- 5Ω
Όταν μετρούσα την αντίσταση μεταξύ του ενός θετικού πόλου και του σώματος του λαμπτήρα που είναι το αρνητικό ο μετρητής (ανεξάρτητα από την κλίμακα που τοποθετούσα τον επιλογέα του πολύμετρου) έδειχνε πάντα 1 (? δηλαδή άπειρη αντίσταση?)
Το διπολικό κόκκινο λεντάκι canbus που τοποθετούσα στο φις του κωλοφάναρου δείχνει αντίσταση μεταξύ των δύο θετικών πόλων του 55Ω
Οι λαμπτήρες πυράκτωσης μεταξύ θετικού πολου και του αρνητικού δείχνουν πολύ μικρές αντιστάσεις της τάξης 1-3 Ω

Αυτά είναι ολοκληρωμένα τα στοιχεία που μάζεψα.
Περιμένω απορίες, παρατηρήσεις σας αλλά κυρίως προτάσεις για το πως θα λυθεί η σπαζοκεφαλιά

xrhstosmp
02-12-14, 21:44
ειλικρινα δεν διαβασα ολο το ποστ με τις μετρησεις κλπ αλλα ολο αυτο μου κανει οτι φταιει κατι πολυ απλο. π.χ ελεγξε (ξανα αν το εχεις ιδη κανει)αν το κολοφαναρο της μηχανης εχει κανονικα "σωμα" ή καπου δεν κανει καλη επαφη ή ειναι κομμενο καποιο καλωδιο ακομα και μεσα απο τη μονωση.

vasilllis
02-12-14, 22:23
Aγη δυσκολα να απαντησει καποιος δια της μεθοδου της μαντειας.
Αυτο που ειδα ειναι οτι χωρις λυχνιες οι μετρησεις που εκανες ειναι σωστες.
Υποθετω το - ειναια το περιβλημα του ντουι και το + ειναι στο πισω μερος αυτου *2 .
Ειπες οτι οταν τα δοκιμασες 'εξω' απο την μηχανη δουλεψαν μια χαρα .Δηλαδη οπως μετρησες τωρα τα + ετσι τα δοκιμασες?
Ισως καποιο led δινει επιστροφες και στο αλλο ακρο? ή καποια πυρακτωσης.
Δοκιμασε τα ενα ενα να δεις τι κανουν,Βαλε πρωτα ενα,δοκιμασε το σε ολες τις θεσεις,μετα δευτερο κλπ κκλπ.

xristosxal
02-12-14, 22:50
Θα κλείσω με κάποιες μετρήσεις που έκανα με ένα απλό ερασιτεχνικό πολύμετρο που έχω:
1. Στα φις του "κωλοφάναρου" και των φλας της μηχανής τα αποτελέσματα είναι τα αναμενόμενα φυσιολογικά:
+12,5V σε όποιον πόλο είναι ενεργοποιημένος (π.χ. τον πόλο στοπ του "κωλοφάναρου, ή τον πόλο του ενεργοποιημένου φλας)
2. Με τη μπάρα τοποθετημένη και όλα τα καλώδια συνδεδεμένα, χωρίς λαμπτήρες πυρακτώσεως συνδεδεμένους στη μηχανή και χωρίς λαμπτήρες λεντ στα προβολάκια της μπάρας, μετρήσεις απευθείας απο τους πόλους των διπολικών φις της μπάρας:

ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΔΕΞΙΑ

ΚΙΤΡΙΝΑ θέσης: +12,5V θέσης: +12,5V
φλας: +1,35V φλας: +1,6V

ΚΟΚΚΙΝΑ θέσης: +12,5V θέσης: +12,5V
στοπ: + 2,6V στοπ: + 2,6V

ΜΕ ΠΑΤΗΜΕΝΟ ΦΡΕΝΟ:

ΚΙΤΡΙΝΑ θέσης: +12,5V θέσης: +12,5V
φλας: +1,35V φλας: +1,6V

ΚΟΚΚΙΝΑ θέσης: +12,5V θέσης: +12,5V
στοπ: + 12,5V στοπ: + 12,5V

ΜΕ ΑΛΑΡΜ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ:

ΚΙΤΡΙΝΑ θέσης: +12,5V θέσης: +12,5V
φλας: +12,5V φλας: +12,5V

ΚΟΚΚΙΝΑ θέσης: +12,5V θέσης: +12,5V
στοπ: + 2,6V στοπ: + 2,6V

3. ΤΟΠΟΘΕΤΩ ΛΑΜΠΤΗΡΑ ΠΥΡΑΚΤΩΣΗΣ ΣΤΟ ΦΙΣ ΤΟΥ ΚΩΛΟΦΑΝΑΡΟΥ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ:

ΚΙΤΡΙΝΑ θέσης: +12,3V θέσης: +12,3V
φλας: +12,3V φλας: +12,3V
Χωρίς ενεργοποιημένο διακόπτη φλας ή αλαρμ
όταν τοποθετώ λαμπάκι λεντ αυτό ανάβει με τη χαμηλή ένταση και με την υψηλή όταν ενεργοποιείται το αλαρμ

ΚΟΚΚΙΝΑ θέσης: +12,5V θέσης: +12,5V
στοπ: + 0.04V στοπ: + 0.04V
όταν τοποθετώ λαμπάκι λεντ αυτό δεν ανάβει σαν φως θέσης.

ΜΕ ΠΑΤΗΜΕΝΟ ΤΟ ΦΡΕΝΟ (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΝ ΕΧΩ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ Ή ΟΧΙ ΛΑΜΠΤΗΡΑ ΠΥΡΑΚΤΩΣΗΣ ΣΕ ΦΛΑΣ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ)

ΚΙΤΡΙΝΑ θέσης: +11,9V θέσης: +11,9V
φλας: +0,14V φλας: +1,1V

ΚΟΚΚΙΝΑ θέσης: +11,9V θέσης: +11,9V
στοπ: + 11,5V στοπ: + 11,5V
όταν τοποθετώ κόκκινο λεντάκι αυτό ανάβει δυνατά (λειτουργεί σαν στοπ)

4. ΤΟΠΟΘΕΤΩ ΛΑΜΠΤΗΡΑ ΠΥΡΑΚΤΩΣΗΣ ΣΤΟ ΦΙΣ ΤΟΥ ΚΩΛΟΦΑΝΑΡΟΥ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΙ ΛΑΜΠΤΗΡΑ ΠΥΡΑΚΤΩΣΗΣ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΦΛΑΣ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ

ΚΙΤΡΙΝΑ θέσης: +12,3V θέσης: +12,3V
φλας: +0,04V φλας: +1,3V
Όταν τοποθετώ κίτρινο λεντάκι αυτό δεν ανάβει σαν φως θέσης

ΚΟΚΚΙΝΑ θέσης: +12,3V θέσης: +12,3V
στοπ: + 0,04V στοπ: + 0,04V
ΜΕ ΤΟ ΑΛΑΡΜ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ:
ΚΙΤΡΙΝΑ θέσης: +12,2V θέσης: +12,2V
φλας: ταλάντωση τάσης από 2,5V έως 6,5V φλας: ταλάντωση τάσης από 2,5V έως 6,5V

5. ΑΦΑΙΡΩ ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ ΠΥΡΑΚΤΩΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΩ ΚΟΚΚΙΝΟ 1157 LED ΣΤΟ ΦΙΣ ΤΟΥ "ΚΩΛΟΦΑΝΑΡΟΥ":

ΚΙΤΡΙΝΑ θέσης: +12,38V θέσης: +12,38V
φλας: +0,1V φλας: +1,1V

ΚΟΚΚΙΝΑ θέσης: +11,9V θέσης: +11,9V
στοπ: + 7,75V στοπ: + 7,75V
(Θυμίζω ότι από τα παοτελέσματα των δοκιμών - βλ. προηγούμενο ποστ - εδώ όλα τα λεντάκια κίτρινα και κόκκινα ανάβουν κανονικά σαν φώτα θέσης)

ΜΕ ΠΑΤΗΜΕΝΟ ΤΟ ΦΡΕΝΟ:

ΚΙΤΡΙΝΑ θέσης: +12,35V θέσης: +12,35V
φλας: +0,1V φλας: +1,1V

ΚΟΚΚΙΝΑ θέσης: +12,35V θέσης: +12,35V
στοπ: + 12,3V στοπ: + 12,3V

6. Με την μπάρα συνδεδεμένη με όλα τα καλώδια, τάση στο φις του φλας της μηχανής:
με τα λεντακια τοποθετημένα στα φις τους : +5,9V
με τα λεντάκια βγαλμένα: +0.9V

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΩΝ:
Στα διπολικά λεντάκια (κόκκινα και κίτρινα) η αντίσταση μεταξύ των δύο θετικών πόλων (θέσης & στοπ, θέσης & φλας) ήταν 170Ω +/- 5Ω
Όταν μετρούσα την αντίσταση μεταξύ του ενός θετικού πόλου και του σώματος του λαμπτήρα που είναι το αρνητικό ο μετρητής (ανεξάρτητα από την κλίμακα που τοποθετούσα τον επιλογέα του πολύμετρου) έδειχνε πάντα 1 (? δηλαδή άπειρη αντίσταση?)
Το διπολικό κόκκινο λεντάκι canbus που τοποθετούσα στο φις του κωλοφάναρου δείχνει αντίσταση μεταξύ των δύο θετικών πόλων του 55Ω
Οι λαμπτήρες πυράκτωσης μεταξύ θετικού πολου και του αρνητικού δείχνουν πολύ μικρές αντιστάσεις της τάξης 1-3 Ω

Αυτά είναι ολοκληρωμένα τα στοιχεία που μάζεψα.
Περιμένω απορίες, παρατηρήσεις σας αλλά κυρίως προτάσεις για το πως θα λυθεί η σπαζοκεφαλιά

Αγι Αθηνα εισαι???? για τον κοπο σου φερε την μηχανη να την φτιαξουμε παρεα )))

Agis Cruiser
02-12-14, 23:09
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

xrhstosmp (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=38044) όσο καιρό έχω τη μηχανή (λίγους μήνες) δεν είχα ποτέ θέμα με τα ηλεκτρικά της. Όταν σ' αυτή τη μπάρα φώτων αντικαθιστώ τα λεντ με λαμπτήρες πυράκτωσης, τότε όλα λειτουργούν κανονικά. Κατά τη γνώμη μου (ως μη ειδικός βέβαια) αυτό δείχνει ότι με συμβατικούς λαμπτήρες η απλή συμδεσμολογία που έφτιαξα καθώς και το υπόλοιπο κύκλωμα της μηχανής είναι ΟΚ. Επίσης, αν διάβασες, όταν στην μπάρα με τα φωτάκια είναι τοποθετημένα λεντ κι έχω βγάλει τους λαμπτήρες πυράκτωσης από το υπόλοιπο κύκλωμα στοπ/φλας της μηχανής, πάλι όλα λειτουργούν ΟΚ.
Άρα το πρόβλημα προκύπτει από τη συνύπαρξη λαμπτήρων λεντ και λαμπτήρων πυράκτωσης. Κάτι είναι στην ψυχολογία τους και δεν ταιριάζουν. Μάλλον έχει να κάνει με τις διαφορετικού μεγέθους αντιστάσεις - ελάχιστα Ω στις πυράκτωσης, πολλά Ω στα λεντ - και το πως αυτό επηρεάζει τις τάσεις και τα ρεύματα.
vasilimertzani (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=52734) Το - είναι το περίβλημα το ντουί και στο πίσω μέρος των διπολικών λαμπτήρων (τύπου 1157, είτε λεντ, είτε πυράκτωσης) υπάρχουν 2 + πόλοι. Έξω από τη μηχανή δοκίμασα τη μπάρα με τα λεντάκια με την ίδια ακριβώς πολικότητα που θα είχαν και πάνω στη μηχανή. Εξάλλου μην ξεχνάς αυτό που γράφω πιο πάνω: όταν είναι μόνο λεντ ή μόνο πυράκτωσης σε όλο γενικά το κύκλωμα στοπ/φλας και της μηχανής και της μπάρας, τότε όλα λειτουργούν κανονικά. Η συνύπαρξη λεντ και πυράκτωσης είναι που δημιουργεί το πρόβλημα. Θα κάνω τη δοκιμή που μου προτείνεις αλλά είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα προκύψουν τα ίδια αποτελέσματα.

Agis Cruiser
02-12-14, 23:14
Αγι Αθηνα εισαι???? για τον κοπο σου φερε την μηχανη να την φτιαξουμε παρεα )))

Αθήνα είμαι, Αγία Παρασκευή. Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. Φαίνεται να μη σε πτοεί το δύσκολο του προβλήματος, είσαι σχετικός? Εγώ δυστυχώς από ηλεκτρονικά είμαι άσχετος αν και καταπιάνομαι γενικά με το DIY. Σκέψου τι μπορεί να φταίει και στείλε PM για να κανονίσουμε.

bobjim456
26-12-14, 20:27
Καλησπερα φιλε!
Η μηχανη σου στα οργανα της εχει καποια ενδιξη για λαμπα που μπορει να εχει καει?(stop,θεσης κλπ)?

george Mp
26-12-14, 21:48
Μηπως δεν εχει σωστο σωμα(-) η βαση απο τα προβολακια;Παρε ενα καλωδιο και ενωσε το προσωρινα με τον αρνητικο πολο της μπαταριας να δεις τι κανει.