PDA

Επιστροφή στο Forum : PCB - υλικά για φωτοευαίσθητη-μετατροπή τους από σκόνη σε υγρό.! 'ερώτηση'



IXHEM
01-12-14, 13:44
Χαίρετε!


..Κάποια από τα υλικά που χρειάζονται-(έχω) για να κάνω μια φωτοευαίσθητη πλακέτα είναι :

1.Etchant sodium persulfate
2.Τριχλωριουχο σίδηρο

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν μπορώ αυτά τα υλικά να τα διαλύσω σε νερό έτσι ώστε να τα έχω έτοιμα για χρήση υπό υγρή μορφή, ώστε να μην χρειάζετε κάθε φορά όταν φτιάχνω μια πλακέτα να ακολουθήσω την κλασσική διαδικασία..



Ευχαριστώ!

geob
01-12-14, 15:21
Το πρωτο λογικά είναι καυστικη σόδα, από όσο ξέρω γίνεται καί ανάλογα με τη χρήση μπορείς το ίδιο υγρό να το χρησιμοποιήσεις καί πανω από μια φορά. Βέβαια ο σίδηρος αντιδρά καλύτερα όταν είναι ζεστός.

Ακρίτας
01-12-14, 16:48
Χαίρετε!


..Κάποια από τα υλικά που χρειάζονται-(έχω) για να κάνω μια φωτοευαίσθητη πλακέτα είναι :

1.Etchant sodium persulfate
2.Τριχλωριουχο σίδηρο

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν μπορώ αυτά τα υλικά να τα διαλύσω σε νερό έτσι ώστε να τα έχω έτοιμα για χρήση υπό υγρή μορφή, ώστε να μην χρειάζετε κάθε φορά όταν φτιάχνω μια πλακέτα να ακολουθήσω την κλασσική διαδικασία..



Ευχαριστώ!


Και τα δυο είναι αποχαλκωτικά, δηλαδή κάνουν την ίδια δουλειά, και μπορείς να τα διατηρείς διαλυμένα σε νερό στην αναλογία που γράφουν οι οδηγίες. Τα διαλύματα μπορούν να χρησιμοποιηθούν ξανά μέχρι να πάψουν να είναι δραστικά. Προσοχή στη χρήση. Δεν είναι επικίνδυνα αλλά λερώνουν (ειδικά το δεύτερο). Εννοείται ότι θα χρησιμοποιήσεις ή το ένα ή το άλλο.

Υ.Γ. Καί μόλις πρόσεξα ότι είμαστε σε λάθος θέση. Υπάρχει στο φόρουμ θεματολόγιο για PCB.

chip
01-12-14, 17:45
παλαιότερα (δεκαετία 80) τον τριχωριούχο σίδητο τον πουλούσαν σαν έτοιμο διάλυμα.... Για το sodium persulfate δεν ξέρω αν παθαίνει κάτι αν μείνει για αρκετά διάστημα διαλυμένο σε νερό
όμως...
προσωπικά δεν τα θέλω έτοιμα διαλυμένα ώστε να τα διαλύω την ώρα που θα φτιάχνω την πλακέτα σε καυτό νερό... και μην ξεχάμε αυτό που μάθαμε στη χημεία του λυκείου (ένα από τα ελάχιστα που θυμάμαι από τότε) οτι... η αύξηση κατά 10C διπλασίαζει την ταχύτητα αντίδρασης....

για το καυστικό νάτριο σε καμία περίπτωση να μην το έχεις έτοιμο... και νομίζω παθαίνει οξείδωση και προσβάλει κάποια είδη πλαστικών (πχ μπουκάλια νερου) οπότε τα τρυπάει και είναι πολύ επικίνδυνο για ατύχημα (αφού είναι πολύ καυστικό και μυάζει και με νερό....)