PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία σχετικά με πορτατίφ της ΙΚΕΑ



stratos12
03-12-14, 12:18
Καλημέρα σας,
έχω σπίτι ένα πορτατίφ από ΙΚΕΑ που έχει καλώδιο όπως φαίνεται στην εικόνα: http://www.instructables.com/file/F66E3A1GBB7G71Z

H απορία μου είναι ότι το καλώδιο αυτό δεν φαίνεται να έχει κάποιο μετασχηματιστή ή άλλο κύκλωμα για μετατροπή της υψηλής τάσης του ρεύματος (220V) σε χαμηλή τάση. Μόνο ο διακόπτης υπάρχει μέσα στο πλαστικό.
Έχω "φάει" το google αλλά δεν βρίσκω πουθενά μια απάντηση.

Μπορεί σας παρακαλώ να μου πεί κάποιος τι ισχύει;
Ευχαριστώ πολύ.

Στράτος

Xarry
03-12-14, 12:23
Προφανως η λαμπα δουλευει με 220 τοτε.

lepouras
03-12-14, 12:33
τη σε παραξενεύει. ένα απλό ντουί Ε14 είναι με λάμπα βιδωτή.(έτσι μου φαίνεται) όπως την λέγαν παλιά μινιόν ή κεράκι.

stratos12
03-12-14, 21:18
Προφανως η λαμπα δουλευει με 220 τοτε.

Kι όμως η λάμπα αναγράφει 230 Volts και ισχύς 15 Watt, δεν περίμενα κάτι τέτοιο!

Kαλά πως είναι δυνατόν μια απλή λάμπα να αντέχει τόσα πολλά volts χωρίς να καίγεται στη στιγμή;
Άρα το καλώδιο διαπερνάται από 220 Volts χωρίς να γίνεται κάποια μετατροπή σε λιγότερα Volts.

stratos12
03-12-14, 21:20
τη σε παραξενεύει. ένα απλό ντουί Ε14 είναι με λάμπα βιδωτή.(έτσι μου φαίνεται) όπως την λέγαν παλιά μινιόν ή κεράκι.

Το ντούι που αναφέρεις δεν μειώνει καθόλου τα 220 Volts σε λιγότερα ώστε να τα αντέξει η λάμπα;

SRF
03-12-14, 21:23
Kι όμως η λάμπα αναγράφει 230 Volts και ισχύς 15 Watt, δεν περίμενα κάτι τέτοιο!

Kαλά πως είναι δυνατόν μια απλή λάμπα να αντέχει τόσα πολλά volts χωρίς να καίγεται στη στιγμή;
Άρα το καλώδιο διαπερνάται από 220 Volts χωρίς να γίνεται κάποια μετατροπή σε λιγότερα Volts.

Α... καλά!!! ΟΚ!!! :head:

Μπήκα σε λάθος φόρουμ! Ξέρει κανείς πως θα μπω στο φόρουμ των ηλεκτρονικών :confused1:

Panοs
03-12-14, 21:23
μα δεν υπαρχει λογος να τα μειωσει...
η λαμπα ειναι σχεδιασμενη για 230 βολτ..
όπως λογικα και ολες οι υπολοιπες λαμπες του σπιτιου σου...

stratos12
03-12-14, 21:46
Α... καλά!!! ΟΚ!!! :head:

Μπήκα σε λάθος φόρουμ! Ξέρει κανείς πως θα μπω στο φόρουμ των ηλεκτρονικών :confused1:

Αφού εσύ φίλε είσαι τόσο προχωρημένος, μπορείς να μου εξηγήσεις με ποιο τρόπο είναι φτιαχμένη η λάμπα ώστε να αντέχει 220 Volts;

αλπινιστης
03-12-14, 21:55
Αφού εσύ φίλε είσαι τόσο προχωρημένος, μπορείς να μου εξηγήσεις με ποιο τρόπο είναι φτιαχμένη η λάμπα ώστε να αντέχει 220 Volts;
Βρε Στρατο, εισαι πολυ μικρος σε ηλικια, ή τρολαρεις γιατι δεν εχεις κατι καλυτερο να κανεις?
Περισοτερα απο τα χρονια που ζεις, (οσο και αν εισαι), οι λαμπες δουλευαν παντα με 220V.
Προσωπικα πιστευω οτι απλα τρολαρεις.......

picdev
03-12-14, 22:12
Αν μαθαινες οτι υπαρχει κ λαμπακι 220v
www.kourlaba.gr/eshop/product_info.php?products_id=4534

Σκεψου και τα λαμπακια του δεντρου
Στάλθηκε από το GT-S6312 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

awmn931
03-12-14, 22:26
Σταύρο σου είναι τόσο δύσκολο να δεχθείς ότι μία λάμπα (αυτή του IKEA ας πούμε) μπορεί να έχει σχεδιαστεί και κατασκευαστεί με υλικά 100 ή και 200 φορές ποιο "€œδυνατά"€ από αυτά που έχεις σαν εικόνα στο μυαλό σου?

FILMAN
04-12-14, 10:45
Ελπίζω το "12" στο nickname να είναι η ηλικία, καθώς κάτι τέτοιο τα εξηγεί όλα εκτός βέβαια από αυτό:

Αφού εσύ φίλε είσαι τόσο προχωρημένος, μπορείς να μου εξηγήσεις με ποιο τρόπο είναι φτιαχμένη η λάμπα ώστε να αντέχει 220 Volts;
Πού φτάσαμε, να θεωρείται προχωρημένος όποιος γνωρίζει την ύπαρξη λαμπών 220V!

cosecon
04-12-14, 11:50
Για περισσότερες πληροφορίες, δες ΕΔΩ (http://indymediatrolls.wordpress.com/)

kioan
04-12-14, 13:34
Πού φτάσαμε, να θεωρείται προχωρημένος όποιος γνωρίζει την ύπαρξη λαμπών 220V!
Πείτε στον κυρ SRF, που μας το παίζει προχωρημένος με τα 220V, πως πλέον βγαίνουν στα 230V :001_tt2:
Άντε μπράβο! :lool:

.::Nikos::.
04-12-14, 13:44
Αν μαθαινες οτι υπαρχει κ λαμπακι 220v
www.kourlaba.gr/eshop/product_info.php?products_id=4534 (http://www.kourlaba.gr/eshop/product_info.php?products_id=4534)

Σκεψου και τα λαμπακια του δεντρου
Στάλθηκε από το GT-S6312 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Θες να πεις ότι και τα LED του δέντρου δουλεύουν με 230; :w00t: Πέφτω από τα σύννεφα!

Πέρα από την πλάκα φίλε Στράτο είναι προφανές ότι όλες οι λάμπες στο σπίτι σου δουλεύουν με 220-230V ανεξαρτήτου μεγέθους. Τώρα αν έχεις κάνα σποτάκι που μπορεί να λειτουργεί με μετασχηματιστή στα 12V είναι άλλο θέμα και αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει και το ίδιο μέγεθος σποτάκι που να λειτουργεί στα 230. Είναι θέμα κατασκευής αλλά όταν λες εξηγήστε μου γιατί ανάβει στα 230V είναι σα να μας λες εξηγήστε μου γιατί το ονομάσαμε λάμπα.

Αν σε παραξένευσαν και τα λαμπάκια του δέντρου, μπορείς απλά να σκεφτείς ότι είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα. Είναι συνδεδεμένα πολλά σε σειρά, υπολογισμένα έτσι ώστε να ανάβει η κάθε σειρά στα 230V χωρίς να καούν.

vasilllis
04-12-14, 14:35
Αφού εσύ φίλε είσαι τόσο προχωρημένος, μπορείς να μου εξηγήσεις με ποιο τρόπο είναι φτιαχμένη η λάμπα ώστε να αντέχει 220 Volts;

δεν εχεις καποια ιδιατερη κατασκευη.Ενα συρμα-νημα- (βολφραιμιο) το οποιο οταν περνα το ρευμα το πυρωνει .Τα μεταλλα οταν πυρωνουν ακτινοβολουν.
Αν το προσεξεις και καλα θα δεις οτι ειναι τυλιγμενο σαν ελατηριο...

FILMAN
04-12-14, 14:39
Πάντως η λάμπα που φαίνεται στη φωτο είναι ηλεκτρονική.

SRF
04-12-14, 17:31
Πείτε στον κυρ SRF, που μας το παίζει προχωρημένος με τα 220V, πως πλέον βγαίνουν στα 230V :001_tt2:
Άντε μπράβο! :lool:

mea culpa!:biggrin:

.::Nikos::.
05-12-14, 02:01
Πάντως η λάμπα που φαίνεται στη φωτο είναι ηλεκτρονική.

Ναι είναι από αυτές του ΙΚΕΑ που κάνουν 15 λεπτά να ανάψουν στο μέγιστο και όταν πλέον ανάψουν φέγγουν σαν 2 κεράκια ρεσω.

Αυτή η λάμπα στην ουσία ένα ηλεκτρονικό ballast και μία κουράδα λάμπα φθορίου δεν έχει μέσα;

αλπινιστης
05-12-14, 02:09
!!!!:lool: Κερναω!!!
Πηρα το πρωτο μου thumb down απο το τρολ!!!!
Ολοι στην καντινα στο Περαμα!!! (Τωρα που το μαθαμε :001_tt2:)

cosecon
05-12-14, 09:38
!!!!:lool: Κερναω!!!
Πηρα το πρωτο μου thumb down απο το τρολ!!!!
Ολοι στην καντινα στο Περαμα!!! (Τωρα που το μαθαμε :001_tt2:)

ΑΑΑΑΑ τυχερός είσαι, εγώ έχω ήδη 1 και ο φίλος δεν μου έδωσε να τα κάνω ζευγάρι.....

Giakoumis
05-12-14, 09:58
ΑΑΑΑΑ τυχερός είσαι, εγώ έχω ήδη 1 και ο φίλος δεν μου έδωσε να τα κάνω ζευγάρι.....

Μάλλον σου έδωσα κι εγω ενα κατα λάθος ( αλλά μάλλον το ήθελες ετσι κι αλλιώς )

cosecon
05-12-14, 12:13
Μάλλον σου έδωσα κι εγω ενα κατα λάθος ( αλλά μάλλον το ήθελες ετσι κι αλλίως )

Εσύ λοιπόν παλικάρι μου μου το είχες σκάσει το κατω-αντιχείρι;;;;;;; Και έψαχνα να δω γιατί το έφαγα!!!!

Giakoumis
05-12-14, 12:42
Εσύ λοιπόν παλικάρι μου μου το είχες σκάσει το κατω-αντιχείρι;;;;;;; Και έψαχνα να δω γιατί το έφαγα!!!!

κι ακομα δεν καταλαβα πως το εκανα sorry...

cosecon
05-12-14, 12:50
Θα έπρεπε να λυπάσαι.... από τότε πάχυνα, το έριξα στο ποτό και στα ναρκωτικά....
Αλλά μην χαλάμε το θέμα....:lool:

Giakoumis
05-12-14, 13:01
Θα έπρεπε να λυπάσαι.... από τότε πάχυνα, το έριξα στο ποτό και στα ναρκωτικά....
Αλλά μην χαλάμε το θέμα....:lool:

Πράγματικά ειναι συγκλονιστικό!!!
Λάμπα 220V.....

SRF
05-12-14, 13:25
Πράγματικά ειναι συγκλονιστικό!!!
Λάμπα 220V.....

Ειρωνευόμαστε κιόλας? Σε βλέπω και εσένα με αντιχειροκατέβασμα λίαν συντόμως! :biggrin:


Εγώ λέω πάντως να του τραβήξουμε όλοι ένα από αυτά που γουστάρει να δίνει κιόλας, να κάνει μιά συλλογή στα γρήγορα ο "συλλέκτης" μας αυτός... μιάς που το σύστημα ΔΕΝ έχει και την τρίτη ΠΙΟ πραγματικά άξια επιλογή για τον συγκεκριμένο τρολλεϋτζή μας.. την αρχαιοΕλληνικότατη...

53945
ΜΟΥΤΖΑ!

betacord85
05-12-14, 13:43
απορω πως εχουν ορισμενοι το θρασος και ειρωνευονται συναδελφους οπως των γιωργο srf που εχει τα διπλασια σε ηλικια και εμπειρια απο αυτους...κριμα και λυπηση στους πιτσιρικαδες που μπαινουν και ανοιγουν ανοητα θεματα μονο και μονο για να μας βαλουν να τσακωνομαστε μεταξυ μας...λαμπες απο τα ικεα και απο τα λιντλ...λυπηση...

αλπινιστης
05-12-14, 14:10
Μη χαλιεσαι ρε Μπαμπη, ετσι κανουν τα τρολ. Σπερνουν πανικο και χαιρονται με την αναμπουμπουλα που προκαλεσαν (εαν τα καταφερουν). Και μετα το ανεβαζουν σε κανενα χαζο τρολολο-σαιτ.
Εγω αυτο που καταλαβα και το ΧΑΡΗΚΑ ειναι το οτι λειτουργουμε καλα σαν ομαδα.
Λειτουργουμε ομαδικα και με καλο κλιμα. Ισα ισα που μας εκανε να το διασκεδασουμε!
Λετε να βαλουμε μπανερ του hlektronika στο τρολο-σαιτ?!?!?:001_tt2:

lynx
05-12-14, 14:41
νεος στα ηλεκτρονικα! γιατι δεν κοιτατε και λιγο το προφιλ του??

βλεποντας τις αντιδρασεις σας καταλβαινω ποσο υπομονη ειχε καποτε
στο δικο μου ξεκινημα ο sigmacom... :001_cool:

GiwrgosTH
05-12-14, 16:44
νεος στα ηλεκτρονικα! γιατι δεν κοιτατε και λιγο το προφιλ του??
Σωστά, αλλά το να απορεί κάποιος που υπάρχουν λάμπες φωτισμού 220 Volt και να την λέει στους άλλους είναι κάπως...

SRF
05-12-14, 16:52
Σωστά, αλλά το να απορεί κάποιος που υπάρχουν λάμπες φωτισμού 220 Volt και να την λέει στους άλλους είναι κάπως...

¨οχι δεν είναι "κάπως" ! Απλά δημιουργεί την απορία που έγραψα πιό πάνω! Γιατί αν ΑΥΤΟΣ είναι στο σωστό φόρουμ ΄τοτε σίγουρα εγώ (ή και άλλοι) μπήκαμε σε λάθος φόρουμ... πχ. στο "ΤηλεΡομαντζο", "3λαλουν8χορεύουν", "λεμε&καμμιαΜ@L@KI@γιαΠασα-τεμπο" και άλλα συναφεί!

gregpro
05-12-14, 17:44
Μας τρολλάρει άγρια,ή το εννοεί;Γιατί δεν κοιτάει την επιγραφή της λάμπας που λέει:220ν;Και τα 220ν δεν είναι υψηλή τάση.Υψηλή είναι η τάση των 150.000ν στις γραμμές μεταφοράς.Μέση είναι η τάση των 20.000ν στις γραμμές διανομής και χαμηλή η οικιακή τάση των 220ν.Πρώτη φορα συναντώ κάτι τόσο κουφό:"Πώς γίνεται να υπάρχει λάμπα 220ν"

xlife
05-12-14, 17:59
Μας τρολλάρει άγρια,ή το εννοεί;Γιατί δεν κοιτάει την επιγραφή της λάμπας που λέει:220ν;Και τα 220ν δεν είναι υψηλή τάση.Υψηλή είναι η τάση των 150.000ν στις γραμμές μεταφοράς.Μέση είναι η τάση των 20.000ν στις γραμμές διανομής και χαμηλή η οικιακή τάση των 220ν.


Τι κάνεις???? Πετάς έτσι τέτοια νούμερα, θα νομίζει οτι μπήκε σε forum εξωγήινων. Σιγά σιγά λέγονται αυτά... εδώ κόντεψε να πάθει ανακοπή με τα 220 volt.

(Πάντως δεν θεωρώ οτι τρολαρει. γενικά ο κόσμος έχει σταματήσει να σκέφτεται... και την ώρα που θα δει κάτι μπροστά του που ποτέ δεν είχε βάλει σαν σκέψη... του φαίνεται υπέρ - επιστημονικό. Πιστέψτε με οτι έχω συναντήσει άπειρους τύπους που λένε διάφορα τέτοια και τα εννοούν αλλά και πολλοί από σας στην καθημερινότητα σας τους βλέπετε. Σαν τεχνικός ειδικότερα έχω ακούσει αμπελοφιλοσοφίες από ημιμαθείς πελάτες χειρότερες από τα 220volt. Γενικά η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Σκεφτήτε οτι αντί να βάλει στο μυαλό του οτι υπάρχουν 220 volt λάμπες πήγε στο τζειμποιντίστικο άκρο οτι κάπου υπάρχει ένα μίνι κυκλωμα)

SRF
05-12-14, 18:30
Τωρα που το σκέφτομαι μου θυμίζει ένα αχτύπητο "δίδυμο" από τα "παλαιά" !!! Ξέρετε... εκείνο που ρωτούσε ο ένας και απαντούσε ο... εαυτός του? :001_unsure:

gregpro
05-12-14, 18:34
Καλά λες,σκέφτηκα να γράψω 150kv, αλλά σιγά μην καταλάβαινε ότι 150kv σημαίνει 150.000ν.Καλύτερα αμάθεια,παρά ημιμάθεια.Το να μην ξέρεις είναι καλύτερο από το να νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα.Σήμερα ο κόσμος υποφέρει από έλλειψη παιδείας και κριτικής σκέψης.Και όπως είπε ο Αινστάιν"η βλακεία είναι ανίκητη".

michaelcom
05-12-14, 18:43
αχαχαχαχα τωρα το ειδα το θεμαααα γελαω μονος μου σαν τον βλακα αχαχαχα........


Παντως μου φενεται περιεργο που ξερει εστω τι ειναι μετασχηματιστης αλλα δεν ξερει οτι υπαρχουν λαμπες που αντεχουν 220v

Και αντε τωρα να του πεις οτι αυτες οι λαμπες ειναι cfl και εχουν και κυκλωμα ανυψωσης στα 600V (καμοια φορα).

gregpro
05-12-14, 18:49
Αντε τώρα να του εξηγήσεις τον τρόπο εκκίνησης και λειτουργίας των σωλήνων φθορισμού...Θα νομίζει ότι είμαστε από άλλο πλανήτη!!

michaelcom
05-12-14, 18:54
Αντε τώρα να του εξηγήσεις τον τρόπο εκκίνησης και λειτουργίας των σωλήνων φθορισμού...Θα νομίζει ότι είμαστε από άλλο πλανήτη!!

Αχαχα αστο εγκεφαλικο....

gregpro
05-12-14, 19:01
Απιστευτο είναι.

gregpro
05-12-14, 19:06
Φαντάσου να του εξηγείς ότι υψηλή τάση και πολύ χαμηλή ένταση δεν σκοτώνουν(μπουζί αυτοκινήτου)και αντίστοιχα ότι μεγάλη ένταση (10.000Α)και μικρή τάση π.χ.2ν δε σκοτώνουν (φτιαχτή ηλεκτροπόντα.)

lynx
05-12-14, 19:43
και ομως η απορια του ειναι λογικη και δεν σας τρολαρει περισσοτερο αποτι τον τρολαρετε. :001_smile:


Αφού εσύ φίλε είσαι τόσο προχωρημένος, μπορείς να μου εξηγήσεις με ποιο τρόπο είναι φτιαχμένη η λάμπα ώστε να αντέχει 220 Volts;

η λαμπα των ικεα που τον ενδιαφερει να μαθει δεν εχει κονβερτερ μεσα?? δεν ειναι απλη λαμπα πυρακτωσεως! εχει ολοκληρο κυκλωμα μεσα.

εδω εχει μια αποσυναρμολογηση μιας τετοιου τυπου λαμπας.

http://www.designingwithleds.com/cree-60w-led-replacement-bulb-review-and-tear-down/ (http://www.designingwithleds.com/cree-60w-replacement-bulb-review-nd-tear-down/)

michaelcom
05-12-14, 20:58
Νταξει τωρα εδω που τα λεμε...... και γω μια φορα ειχα ρωτηση αν 100Ω παραλληλα με 100Ω μας κανουν 50... :D

2 Λεπτα μετα που ειχα ανοιξει το θεμα λεω τι μ@λακας που ειμαι....

Μην με κραξετε :P ειχα φαει κολημα για καποιο λογο...

sakisr
05-12-14, 22:29
Το θεμα ειναι οτι εχει πεσει τοσο κραξιμο και δουλεμα που βλεπω να χανουμε ενα νεο μελος......Καμμια φορα και οι νεοι χρειαζονται για να μας ξυπνανε απο το ''ληθαργο'' των γνωσεων.(εδω εκθειαζονται τα αντανακλαστικα των μελων, μη εξαιρουμενου και εμου).
Με λιγα λογια που να ρωτουσε και κατι πιο περιεργο......

SRF
05-12-14, 22:44
και ομως η απορια του ειναι λογικη και δεν σας τρολαρει περισσοτερο αποτι τον τρολαρετε. :001_smile:



η λαμπα των ικεα που τον ενδιαφερει να μαθει δεν εχει κονβερτερ μεσα?? δεν ειναι απλη λαμπα πυρακτωσεως! εχει ολοκληρο κυκλωμα μεσα.

εδω εχει μια αποσυναρμολογηση μιας τετοιου τυπου λαμπας.

http://www.designingwithleds.com/cree-60w-led-replacement-bulb-review-and-tear-down/

Α... ΟΚ! Τώρα μάλιστα! Οπότε άνετα πλέον και εγώ - καθένας μας - μπορώ να ρωτάω αύριο ...
"Μα πως γίνεται αυτός ο ραδιοενισχυτής ή τηλεόραση, κ.ο.κ., να δουλεύει απ' ευθείας στα 230, χωρίς να έχει κάποιον μετατροπέα στο καλώδιο της πρίζας του" ?
Σήμερα για τιμωρία μου λοιπόν που τρόλλαρα και εγώ (γραμμή 3 ήμουν παίδες) θα κάτσω να δω το "και οι Θεοί τρελλάθηκαν" !!!! :biggrin:



Το θεμα ειναι οτι εχει πεσει τοσο κραξιμο και δουλεμα που βλεπω να χανουμε ενα νεο μελος......Καμμια φορα και οι νεοι χρειαζονται για να μας ξυπνανε απο το ''ληθαργο'' των γνωσεων.(εδω εκθειαζονται τα αντανακλαστικα των μελων, μη εξαιρουμενου και εμου).
Με λιγα λογια που να ρωτουσε και κατι πιο περιεργο......

Με έβαλες σε σκέψεις... με το κλείσμό σου!
"πιό περίεργο" ?΄ΟΠΩΣ??? :001_unsure:

sakisr
06-12-14, 00:10
Με έβαλες σε σκέψεις... με το κλείσμό σου!
"πιό περίεργο" ?΄ΟΠΩΣ??? :001_unsure:



Kι όμως η λάμπα αναγράφει 230 Volts και ισχύς 15 Watt, δεν περίμενα κάτι τέτοιο!


Kαλά πως είναι δυνατόν μια απλή λάμπα να αντέχει τόσα πολλά volts χωρίς να καίγεται στη στιγμή;
Άρα το καλώδιο διαπερνάται από 220 Volts χωρίς να γίνεται κάποια μετατροπή σε λιγότερα Volts.


Το ντούι που αναφέρεις δεν μειώνει καθόλου τα 220 Volts σε λιγότερα ώστε να τα αντέξει η λάμπα;


Αφού εσύ φίλε είσαι τόσο προχωρημένος, μπορείς να μου εξηγήσεις με ποιο τρόπο είναι φτιαχμένη η λάμπα ώστε να αντέχει 220 Volts;


Δηλαδη τι αλλο να ρωτησει το παιδι?Φαντασου να ρωτουσε γιατι μονο 15watt αφου ειναι 230 volt.....

agis68
06-12-14, 00:26
Eίστε όλοι ένα μάτσο βιόλες....:lool: Δεν έχεται την παραμικρή αισχύνη να υποτιμάται τη νοημοσύνη του τελευταίου επιζώντος Νεαντερνταλ (Homo Neaterdalensis). Αντί να τον περιλλάβετε με στοργή κάθεστε και του τι λέτε.....σκεφτήκατε ποτέ εξυπνάκηδες ότι ο φίλος μας (ζωντανό απολίθωμα) δεν εχει ξαναδεί λάμπα πυρακτώσεως στα 220V???? Επίσης ας πούμε ότι είναι πιτσιρικάς: αμα είναι 12 ετών άρα γεννηθείς το 2002 υπέργηροι Δυνόσαυροι που τρίζουν τα σαγόνια σας είμαστε όλοι μια σειρά με το φίλο Thomas Edisson (όχι μάρκα μαρκκαδόρων) Το παλληκαράκι βάζει είτε ηλεκτορνικές που παίρνουν μεν 220V και το μετασχηματίζουν σε χαμηλότερη τάση είτε led που θέλουν χαμηλή ταση....Που να έχει δει ρε έξυπνε lepourman, παπου SRF, Φίλε Φίλλιπα και όλοι οι άλλοι που κακέντραχα γελάτε.....μια απλή λάμπα στα 220V:001_tt2:


53949και μια εικόνα του πως μπορεί να είναι το παλληκάρι που μας έρχεται καπου 42.000 χρόνια πρίν](*,)

ironda19
06-12-14, 10:51
Την καλημέρα μου σε όλους .
Εκφράζοντας την προσωπική μου άποψη, υποθέτω ότι θα ήταν προτιμότερο βρε παιδιά κάποια σχόλια να έχουν λιγότερο καυστικό ύφος. Το θέμα έχει μετατραπεί σε διαγωνισμό καυστικών σχολίων. Η παρουσία σ΄ ετούτο το forum πολύ αξιόλογων μελών-Ανθρώπων δεν πρέπει να αφήνει περιθώρια που υποβιβάζουν το επίπεδο. Νομίζω πρέπει να επιδεικνύετε ένας βαθμός ανοχής. Άλλωστε ποιος δεν έχει υποβάλλει ερώτηση της οποίας η απάντηση για τους γνώστες φαινόταν αστεία?

xlife
06-12-14, 11:13
Την καλημέρα μου σε όλους .
Εκφράζοντας την προσωπική μου άποψη, υποθέτω ότι θα ήταν προτιμότερο βρε παιδιά κάποια σχόλια να έχουν λιγότερο καυστικό ύφος. Το θέμα έχει μετατραπεί σε διαγωνισμό καυστικών σχολίων. Η παρουσία σ΄ ετούτο το forum πολύ αξιόλογων μελών-Ανθρώπων δεν πρέπει να αφήνει περιθώρια που υποβιβάζουν το επίπεδο. Νομίζω πρέπει να επιδεικνύετε ένας βαθμός ανοχής. Άλλωστε ποιος δεν έχει υποβάλλει ερώτηση της οποίας η απάντηση για τους γνώστες φαινόταν αστεία?

Κάποτε, είπα μια αντίστοιχη μλκια σε κάποιους μηχανικούς σχετικά με το αυτοκίνητό μου... γιατί δεν το είχα ψάξει αλλά απλά κάπου το είχα ακούσει. γελάγανε 3 μέρες,μου την λέγανε συνέχεια.Νευρίασα,όχι με αυτούς, με τον εαυτό μου. Πήρα εξειδικευμένα βιβλία της haynes για το αυτοκίνητο μου... έλιωσα το internet για να μάθω την λειτουργία του κινητήρα και σιγά σιγά άρχισα να ασχολουμε στην πράξη στο δικό μου αυτοκίνητο. Στην αρχή έκανα μόνος μου σέρβις, άλλαζα υγρά φρένων, συμπλέκτη, και με ένα φίλο μηχανικό αλλάξαμε φλάντζα σε ένα αυτοκίνητο, βάλαμε στο δικό μου χταπόδι , αλλάξαμε δίσκους πλατό μίζες κτλ και γενικά όταν είχα χρόνο τον βοηθούσα. Εαν δεν μου είχαν κάνει την καζούρα τότε... ίσως να έλεγα τις ίδιες μλκιες ακόμη. Το πιο καλό όμως που έγινε την ίδια περίοδο είναι οτι έμαθα πως ότι λέω πρέπει να το ψάχνω και να το διασταυρώνω για οποιοδήποτε πράγμα. Η ζωή είναι σκληρή αλλά τι να κάνουμε τώρα. Ελπίζω και ο νεανίας μετά την καυστικά σχόλια να άνοιξε μια wikipedia η έστω να πήγε σε ένα κατάστημα να δει πολλές λάμπες 220 volt

ironda19
06-12-14, 11:45
Απόλυτα κατανοητό το παράδειγμά σου αλλά μη αποδεκτό από ΄μενα. Και φυσικά πριν ρωτήσεις εξαντλείς τα περιθώρια να βρεις μόνος σου την απάντηση . Δεν αποτελεί κανόνα όμως ότι σε κάθε αστεία για σένα ερώτηση πρέπει να επακολουθεί καζούρα κ.λ.π. ώστε να αναγκαστεί ο ερωτήσας να ερευνήσει.

sakisr
06-12-14, 13:29
Ρωτηστε και μενα που οταν νεος μουσικος βγηκα στα λαικα παταρια τι βρισιμο και καζουρα ακουγα απο τους παλιους μουσικους, ακομα και οταν επαιζα σωστα......Ειναι και στη ρατσα μας το δουλεμα και η καζουρα.

lepouras
06-12-14, 14:36
είναι και πως ρωτάς καμιά φορά κάποιος. άλλο να έλεγε<< ρε παιδιά πως δουλεύει αυτή ή λαμπίτσα >> και άλλο έψαξα όλο το καλώδιο να βρω τον μετασχηματιστή που κατεβάζει την τάση στην λάμπα που γράφει 230. αφού σου γράφει 230 η λάμπα τη ψάχνεις στο καλώδιο?
γιαυτό πολλές φορές λέμε. μην ντραπείτε να ρωτάτε αλλά προσέξτε ΠΩΣ το ρωτάτε.

SRF
06-12-14, 14:54
είναι και πως ρωτάς καμιά φορά κάποιος. άλλο να έλεγε<< ρε παιδιά πως δουλεύει αυτή ή λαμπίτσα >> και άλλο έψαξα όλο το καλώδιο να βρω τον μετασχηματιστή που κατεβάζει την τάση στην λάμπα που γράφει 230. αφού σου γράφει 230 η λάμπα τη ψάχνεις στο καλώδιο?
γιαυτό πολλές φορές λέμε. μην ντραπείτε να ρωτάτε αλλά προσέξτε ΠΩΣ το ρωτάτε.

Και εν πάση περιπτώση ένας Χ ρωτάει κάτι τέτοιο μέσω ΙΝΤΕΡΝΕΤ σε ένα φόρουμ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ! ΟΚ, το πασηφανές είναι ότι ΔΕΝ γνωρίζει? Ή ότι απλά ΔΕΝ ΕΨΑΞΕ ΚΑΝ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΝΑ ΔΕΙ ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΛΥΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ σε δέκατο του δευτερολέπτου?
Μπα... τίποτα από τα δύο!!! Απλά ...

53952

lynx
06-12-14, 14:55
Α... ΟΚ! Τώρα μάλιστα! Οπότε άνετα πλέον και εγώ - καθένας μας - μπορώ να ρωτάω αύριο ...
"Μα πως γίνεται αυτός ο ραδιοενισχυτής ή τηλεόραση, κ.ο.κ., να δουλεύει απ' ευθείας στα 230, χωρίς να έχει κάποιον μετατροπέα στο καλώδιο της πρίζας του" ?
Σήμερα για τιμωρία μου λοιπόν που τρόλλαρα και εγώ (γραμμή 3 ήμουν παίδες) θα κάτσω να δω το "και οι Θεοί τρελλάθηκαν" !!!! :biggrin:

ετσι οπως παει.. το φορουμ δεν θα ειναι μερος για νεους, εγω δλδ αν ημουν
ακομα νεος θα φοβομουν.. δεν θα τολμουσα να ρωτησω τιποτα!

αν εισαι ανω των 25-30 μου κανει εντυπωση που τα βλεπεις ετσι τα πραγματα......

αν υπαρχουν ατομα που εκτιμουν εστω ενα ελαχιστο τις γνωσεις μου...ας πανε ως το
techteam.gr να δουν τι ρωτουσα το 2005-2006 στο δικο μου ξεκινημα!! και ομως
υπηρχαν ατομα με κατανοηση και υπομονη να με βοηθησουν στα πρωτα μου βηματα (kioan, sigmacom, κλπ)

και δεν ειπαμε να ρωταει ο αλλος "τι ειναι καλωδιο??" και εμεις να απανταμε...ομως εδω περα δεν ξερω τι να πω... να πω ντροπη μας?? θα παρεξηγηθω... αυτο το τοπικ ειναι το λιγοτερο εκνευριστικο.. :001_smile:

Ακρίτας
06-12-14, 15:01
Ομολογουμένως ένα ιδιαίτερα επιτυχημένο τρολλ.

Κατ' αρχήν άν ο Στράτος (ή όπως αλλιώς) ήταν 12 ετών το 2012 και είχε ενδιαφέρον για τα ηλεκτρονικά (εγγραφή στο φόρουμ) σήμερα θα ήταν 14 ετών και θα είχε μάθει τουλάχισχτον μερικά βασικά πράγματα, όπως το ότι οι λάμπες στα σπίτια μας δουλεύουν στα 230V. Η χρήση της γλώσσας, όμως, η καλή σύνταξη και ορθογραφία και το γεγονός ότι του ξέφυγαν κάτι τόνοι σε μονοσύλλαβες λέξεις ("να πεί") μέ κάνουν να πιστεύω ότι πρόκειται για άτομο άνω των 50 ετών. :001_smile:

Κατά τα άλλα...56 σχόλια για το τίποτα...Και συνεχίζεται.

SRF
06-12-14, 15:01
ετσι οπως παει.. το φορουμ δεν θα ειναι μερος για νεους, εγω δλδ αν ημουν
ακομα νεος θα φοβομουν.. δεν θα τολμουσα να ρωτησω τιποτα!

αν εισαι ανω των 25-30 μου κανει εντυπωση που τα βλεπεις ετσι τα πραγματα......

αν υπαρχουν ατομα που εκτιμουν εστω ενα ελαχιστο τις γνωσεις μου...ας πανε ως το
techteam.gr να δουν τι ρωτουσα το 2005-2006 στο δικο μου ξεκινημα!! και ομως
υπηρχαν ατομα με κατανοηση και υπομονη να με βοηθησουν στα πρωτα μου βηματα (kioan, sigmacom, κλπ)

και δεν ειπαμε να ρωταει ο αλλος "τι ειναι καλωδιο??" και εμεις να απανταμε...ομως εδω περα δεν ξερω τι να πω... να πω ντροπη μας?? θα παρεξηγηθω... αυτο το τοπικ ειναι το λιγοτερο εκνευριστικο.. :001_smile:

χμμμ... διάβασε προσεκτικά την ανάρτησή μου, που είναι ακρίβως πριν αυτό που έγραψες... :wiink:
Θα δεις ότι δεν έχει να κάνει με το "ρωτάει" το Χ απλό... αλλά με το ότι αυτό που ρωτάει είναι τόσο διαδεδομένο που νομίζω ήταν και αναφορά σε μαθήματα φυσικής της 2ας Γυμνασίου παλαιότερα στο κεφάλαιο "ηλεκτρισμός"? Και εντάξει... το έψαξε καθόλου ΠΡΙΝ ρωτήσει την "παπάρα" ?
Άστο... "καμμένο" είναι το όλο θέμα!!!

Αλλά ας ρωτήσω και εγώ κάτι...
Ο ήλιος ανατέλλει από την ανατολή?

lynx
06-12-14, 15:13
@SRF, Ακριτας δεν εχει σημασια αν φινεται οτι ειναι 12 η 112... δεν ξερεις ποιος παγματικα ειναι πισω απο το PC, μπορει να ειναι παλιο μελος που τρολαρει, μπορει να ειναι 2 αδερφακια ο λογαριασμος του 12χρουνου και η ερωτηση του 20χρονου.το θεμα ειναι...αυτο που ρωταει ειναι αξιο απαντησης?? δεν εχει σημασια τι θεωρουμε ηδη διαδεδομενο και τι γνωστο..εξαλλου η λαμπα που αναφερετε ειναι ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ δεν δουλευει απευθειας στα 230ΩV οποτε αν αν το κανεις κεφι.. απαντας δεν νομιζω οτι ηταν τοσο ακραιο για να γινει τοσο ζητημα...ειδες τα αλλα τοπικς του?

Ακρίτας
06-12-14, 15:30
...ειδες τα αλλα τοπικς του?

Ασφαλώς, γι' αυτό έγραψα αυτό που έγραψα. Φυσικά και έχει σημασία ποιός ρωτάει τί και με τί σκοπό το ρωτάει. Εάν η ερώτηση ήταν ειλικρινής η μόνη δυνατή απάντηση (από τον πρώτο που θα την έδινε) είναι: ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΚΟΤΩΘΕΙ.

Πάντως, τώρα τελευταία έχω διαπιστώσει κι εγώ απαντήσεις...κάπως ειρωνικές σε νέα μέλη και μάλιστα από άλλα νέα μέλη.

lynx
06-12-14, 15:48
Ασφαλώς, γι' αυτό έγραψα αυτό που έγραψα. Φυσικά και έχει σημασία ποιός ρωτάει τί και με τί σκοπό το ρωτάει.

πεσμου μπορεις να ξερεις στα αληθεια? μονο διαισθητικα και με οσες πληροφοριες
σου κανει το ιδιο το ατομο διαθεσιμες.

τσπ...εγω ηθελα να υπερασπιστω την αποψη οτι ειναι λαθος να υπαρχει ελλειψη
ανεκτικοτητας στις "χαζες" ερωτησεις των νεων...εχω πανω απο 10 χρονια εμπειρια
γενικοτερα με τα φορουμ εγω δει διαφορα πραγματα ν συμβαινουν και θελω να πιστευω....
οτι ξερω τι λεω! :001_smile:

ironda19
06-12-14, 17:46
πεσμου μπορεις να ξερεις στα αληθεια? μονο διαισθητικα και με οσες πληροφοριες
σου κανει το ιδιο το ατομο διαθεσιμες.

τσπ...εγω ηθελα να υπερασπιστω την αποψη οτι ειναι λαθος να υπαρχει ελλειψη
ανεκτικοτητας στις "χαζες" ερωτησεις των νεων...εχω πανω απο 10 χρονια εμπειρια
γενικοτερα με τα φορουμ εγω δει διαφορα πραγματα ν συμβαινουν και θελω να πιστευω....
οτι ξερω τι λεω! :001_smile:
Μόνο καντήλια δεν του ρίξανε .Ολα τα υπόλοιπα τα εισέπραξε μια χαρά .Και αν υποθέσουμε ότι πρόκειται για μικρό σε ηλικία άτομο π.χ. 15 χρονο, τότε τι να πω, λυπάμαι

SRF
06-12-14, 19:51
πεσμου μπορεις να ξερεις στα αληθεια? μονο διαισθητικα και με οσες πληροφοριες
σου κανει το ιδιο το ατομο διαθεσιμες.

τσπ...εγω ηθελα να υπερασπιστω την αποψη οτι ειναι λαθος να υπαρχει ελλειψη
ανεκτικοτητας στις "χαζες" ερωτησεις των νεων...εχω πανω απο 10 χρονια εμπειρια
γενικοτερα με τα φορουμ εγω δει διαφορα πραγματα ν συμβαινουν και θελω να πιστευω....
οτι ξερω τι λεω! :001_smile:


Μόνο καντήλια δεν του ρίξανε .Ολα τα υπόλοιπα τα εισέπραξε μια χαρά .Και αν υποθέσουμε ότι πρόκειται για μικρό σε ηλικία άτομο π.χ. 15 χρονο, τότε τι να πω, λυπάμαι


Τι να πείτε? Είπατε ήδη... πόσο λυπάστε, που κάποιος ρωτάει πως δουλεύει μιά λάμπα που αναγράφει πάνω της ότι είναι για τα 230V AC στα 230V AC, και δεν του απαντάμε αναλυτικά συγχαίρωντάς τον κιόλας για την πραγματικά εύστοχη απορία του! Το έψαξε λέτε πριν ρωτήσει? Και ΔΕΝ βρήκε τίποτα, εεε? Και "εμείς" οι "κακοί" το αποπήραμε... το παιδί... που ΗΘΕΛΕ... :confused1: να μαθει... :001_huh: ΝΟΜΙΖΕΤΕ!

ΕΜΑΘΕ!!! Αυτό είναι σίγουρο... "ΚΑΤΙ" ! Αλλά το χειρότερο που μπορεί να γίνει είναι να ασχοληθεί λιγάκι πραγματικά και να μάθει 2 πράγματα παραπάνω ΑΝ έχει τέτοια ΑΓΝΟΙΑ ακόμα! Το καλύτερο? Να μην παίξει με λάμπες 230V AC τουλάχιστον ΠΡΙΝ μάθει τι και πως και γιατί! Ας ξεκινήσει λοιπόν από τα απλά... Λάμπα νήματος, αντίσταση σύρματος και νόμος του Ωμ! Πριν λυπθούμε ΟΛΟΙ γιατί θα του συμβεί κάτι ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΟ...
Από την άλλη... λυπόμαστε ένα ΤΡΟΛΛΕΫ?

υγ... τέλος πάντων... δικαίωμα καθενός μας να πιστεύει ότι θέλει... Πλέον τρολλάρουμε εμείς μου φαίνεται! Αν ρωτήσει κάτι "σοβαρό" να είστε σίγουροι ότι θα του απαντήσουν πολλοί από εδώ... αυτοί οι ίδιοι δηλαδή "κακοί" ... που τους επικρίνετε κιόλας!

ironda19
06-12-14, 20:42
Τι να πείτε? Είπατε ήδη... πόσο λυπάστε, που κάποιος ρωτάει πως δουλεύει μιά λάμπα που αναγράφει πάνω της ότι είναι για τα 230V AC στα 230V AC, και δεν του απαντάμε αναλυτικά συγχαίρωντάς τον κιόλας για την πραγματικά εύστοχη απορία του! Το έψαξε λέτε πριν ρωτήσει? Και ΔΕΝ βρήκε τίποτα, εεε? Και "εμείς" οι "κακοί" το αποπήραμε... το παιδί... που ΗΘΕΛΕ... :confused1: να μαθει... :001_huh: ΝΟΜΙΖΕΤΕ!

ΕΜΑΘΕ!!! Αυτό είναι σίγουρο... "ΚΑΤΙ" ! Αλλά το χειρότερο που μπορεί να γίνει είναι να ασχοληθεί λιγάκι πραγματικά και να μάθει 2 πράγματα παραπάνω ΑΝ έχει τέτοια ΑΓΝΟΙΑ ακόμα! Το καλύτερο? Να μην παίξει με λάμπες 230V AC τουλάχιστον ΠΡΙΝ μάθει τι και πως και γιατί! Ας ξεκινήσει λοιπόν από τα απλά... Λάμπα νήματος, αντίσταση σύρματος και νόμος του Ωμ! Πριν λυπθούμε ΟΛΟΙ γιατί θα του συμβεί κάτι ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΟ...
Από την άλλη... λυπόμαστε ένα ΤΡΟΛΛΕΫ?

υγ... τέλος πάντων... δικαίωμα καθενός μας να πιστεύει ότι θέλει... Πλέον τρολλάρουμε εμείς μου φαίνεται! Αν ρωτήσει κάτι "σοβαρό" να είστε σίγουροι ότι θα του απαντήσουν πολλοί από εδώ... αυτοί οι ίδιοι δηλαδή "κακοί" ... που τους επικρίνετε κιόλας!
Εύστοχος ο σχολιασμός σας έστω και αν δεν συμφωνώ στο σύνολό του. Όποιος βρέθηκε στη θέση του ατόμου αυτού και εισέπραξε ανάλογα σχόλια και χλευασμό και του ΑΡΕΣΕ, έ ,τότε το να το επαναλαμβάνει στους υπόλοιπους .Έχει ένα λόγο , ένα υπόβαθρο μια δικαιολογία !!!!
Προσωπικα δεν σας αποκάλεσα κακό ούτε εσάς ούτε κανένα μέλος . Αντίθετα σε προηγούμενο σχόλιό μου έγραψα για παρουσία στο παρόν Forum πολύ αξιόλογων Ανθρώπων . Το έχω γράψει και θα το ξαναγράψω .Όταν δεν γνώριζα την τύφλα μου , από ΄δω άντλησα τόση βοήθεια, που είμαι το λιγότερο ευγνώμων απέναντι σε αυτούς που με βοηθήσαν .

lynx
06-12-14, 21:08
@SRF οκ δεν συμφωνείς...γιατι αρπάζεσαι όμως? επίσεις η άποψη μου δεν νομίζω οτι είναι εντελός
παράλογη... είναι??

SRF
06-12-14, 21:28
@SRF οκ δεν συμφωνείς...γιατι αρπάζεσαι όμως? επίσεις η άποψη μου δεν νομίζω οτι είναι εντελός
παράλογη... είναι??

Δεν "αρπάζομαι" ! Σας θέτω έναν διαφορετικό προβληματισμό ως προς τι "βοήθεια" και πως την προσφέρει ένα φόρουμ που στο κάτω κα΄τω νομίζω ότι είναι τεχνικού αντικειμένου και προϋποθέτει την ελάχιστη καταννόηση κάποιων έστω στοιχειωδών πραγματων του ηλεκτρισμού για να συμμετέχει και στην πρώτη ερώτησή του κάποιος! Καμμία άποψη δεν είναι παράλογη... αφού όπως λες είναι ΑΠΟΨΗ και εξ' αυτού υποκειμενική θέση! Αντικειμενικά όμως... τι θα απαντούσες εσύ στην ερώτηση του "φίλου" μας τελικά, ως ασχολούμενος, και σε ένα φόρουμ που είναι τεχνικά εξειδικευμένο?
Αν το δεις αντικειμενικά τότε θα έπρεπε να του αναλύσεις πλήρως την αρχή της θεωρείας του ηλεκτρισμού... μετά να πας σε φυσικές ιδιότητες μετάλλων στον ηλεκτρισμό, κλπ, κλπ, για να φτάσεις να του εξηγήσεις ότι ΝΑΙ υπάρχουν "λάμπες 230V AC" που δεν καίγονται όταν τις τροφοδοτήσεις με ΝΑΙ... 230V AC!

dog80
06-12-14, 21:42
Αν ο φίλος που άνοιξε το θέμα δέν κάνει πλάκα, μιλάμε για αγνοια επικίνδυνων διαστασεων.

Θα μπορούσε να βάλει το χέρι του σε κανενα ντουί νομίζοντας οτι έχει χαμηλή τάση και να την ακούσει στερεοφωνικά. :crying:

agis68
07-12-14, 19:37
Eγώ προτείνω να κλειδωθεί το θέμα γιατί το κάναμε κορδέλες....και ο φίλος Τρολευ έχει καταφέρει ήδη το σκοπό του.....