PDA

Επιστροφή στο Forum : Disk Sander με μοτερ πλυντηριου



billtech
03-12-14, 21:26
Καλησπερα,
Εχω ενα μοτερ sab 2148/4/2 και σκεφτομαι να το κανω disk sander.
Πηρα καποιες τιμες απο το μοτερ και τις αντιστασεις του και σας τις παραθετω.
Το προβλημα μου ειναι πως να συνδεσω την τροφοδοσια, πως να πεταχω εκεινη την τροχαλια μπροστα να μεινει μονο ο αξονας, και τι πυκνωτη θελει. Αν θυμαμαι καλα ειχει πανω 1uF πυκνωτη.53935539345393653937

Μπορειτε να με βοηθησετε?

diony
04-12-14, 01:17
1 uF αποκλείεται
10 ή 14 mf συνήθως.
από SIEMENS πλυντήριο ή BAUKNECHT είναι ?

FILMAN
04-12-14, 10:50
Τώρα εγώ γιατί δεν βλέπω να παραθέτεις τις τιμές;
Αυτό το πράμα είναι σάπιο ρε παιδί μου! Είσαι σίγουρος ότι θες να το χρησιμοποιήσεις; Έχει καρβουνάκια (από τις φωτο δεν κατάφερα να διακρίνω...); Αν ναι, τότε δεν θέλει καθόλου πυκνωτή, αν όχι, τότε θέλει αλλά όχι μόνο 1μF, συνήθως έχουν από περίπου 10 ... 20μF.

Κυριακίδης
04-12-14, 11:26
Έχει καρβουνάκια (από τις φωτο δεν κατάφερα να διακρίνω...); Όχι απλό είναι (ασύγχρονο) και έχει μια τροχαλία με φερμουιτ όπου με τον σχετικό φυγοκεντρισμό κομπλάρει στις μεγάλες ταχύτητες και μεταδίδει την κίνηση.
http://www.ebay.de/itm/Antriebsmotor-SAB-2148-4-2-A-4255-R-class-B-Kohlebuerstenloser-Induktionsmotor-/291118821411
http://monitor.net.ru/forum/bauknecht-wa8260-ws-info-99723.html
(για μένα είναι τα μόνα "ασπούδαστα " μοτέρ ) καθώς δεν έχω καταλάβει τον τρόπο που λειτουργούν (αν κάποιος ξέρει ας πει 2 λόγια) . Μια 2 φορές τα είδα από κοντά και γύρισα την τροχαλία που θυμίζει καστάνια (αν το γυρίσεις με το χέρι π.χ. δεξιά ... και για λίγο σταματήσεις ... και το ξαναγυρίσεις πάλι με το χέρι στην ίδια φορά ... μου φάνηκε να αντιστρέφει την φορά !! ?? ή μου φάνηκε? ... μήπως γυρίζουν μόνο προς μια κατεύθυνση ? και τα υπόλοιπα τα κάνει η τροχαλία?)

diony
04-12-14, 17:24
βασικά είναι μοτέρ 2 ταχυτήτων
στη μικρή ταχύτητα έχει από ότι θυμάμαι ένα σύστημα με γρανάζια που δίνει λίγες στροφές και στη μεγάλη ταχύτητα άνοιγε ο φυγοκεντρικός συμπλέκτης και έδινε πολλαπλάσια ταχύτητα (κάπου έχω σημειώσεις αν τις βρω τις ανεβάζω)
απλά οι πολλές στροφές επιτρεπόταν μόνο από τη μια φορά

το μηχανικό σύστημα είναι της SACHS

σε πιο παλιά μοντέλα (σε πλυντήρια SIEMENS) δεν υπήρχε το σύστημα με τα γρανάζια ,απλά ο φυγοκεντρικός συμπλέκτης είχε διπλά φερμουίτ (μέσα και έξω) , στις λίγες στροφές έδινε στη μικρή τροχαλία και στις πολλές ξε κομπλάριζε τη μικρή και κομπλάριζε τη μεγάλη τροχαλία και φυσικά είχε 2 ιμάντες

δεν ξέρω αν και το μοτέρ του παρόντος θέματος έχει διπλά φερμουίτ (μέσα και έξω) έχω χρόνια να δω παρόμοιο

billtech
04-12-14, 20:44
Καλησπερα,

Λοιπον, καταρχας χτες εκανα λαθος και ξεχασα να περασω και τις τιμες των πηνειων που μετρησα.
Δεν θυμαμαι απο τι μαρκα ηταν το πλυντηριο που το εβγαλα.
Ο πυκνωτης θυμαμαι τωρα που το αναφερατε οτι ηταν 10uF. Αλλα υπηρχε πυκνωτης.

Οι τιμες των αντιστασεων που μετρησα ειναι οι εξης:
53941

Ολες οι τιμες ειναι σε Ohm.

Σκεφτομαι να το δοκιμασω αμα βρω πως συνδεετε να δω αν παει καλα λειτουργικα. Επειδη απο οσο μου ειπαν το πληντυριο πριν αντικατασταθει δουλευε.

diony
04-12-14, 23:37
κάτι με τον πίνακα δε δείχνει συμμετρία στα αναγραφόμενα μαύρο / κόκκινο έχεις διαφορετικές τιμές 54,5ΩΜ και 36ΩΜ


έβγαλα ένα πλάνο , αλλά επιβεβαίωσε τα νούμερα πρώτα

FILMAN
05-12-14, 11:36
Βασίλη ξαναδές τις μετρήσεις σου και μην μετράς τα ίδια καλώδια δύο φορές.

billtech
05-12-14, 12:05
Τι εννοεις να μην τα μετραω δυο φορες????? Γτ οχι? Περαν του λαθους με το κοκκινο μαυρο δεν νομιζω να εκανα αλλο λαθος. Τι εννοεις βα τις ξαναδω.

Κυριακίδης
05-12-14, 13:13
Απλά πες για (το μαύρο - κόκκινο) πιο να λάβουμε υπόψη το 54 ή το 36 ?

FILMAN
05-12-14, 13:29
Τι εννοεις να μην τα μετραω δυο φορες????? Γτ οχι?
Επειδή δεν χρειάζεται. Δεν χρειάζεται να μετρήσεις π.χ. το καφέ - μπλε αν έχεις ήδη μετρήσει το μπλε - καφέ. Είναι το ίδιο.

Η σωστή μέτρηση για το μαύρο - κόκκινο είναι τα 54.5Ω.

Λοιπόν. έχουμε:

1) Το κοινό είναι το άσπρο
2) Το καφέ είναι η κύρια περιέλιξη των γρήγορων στροφών
3) Το μαύρο είναι η βοηθητική περιέλιξη των γρήγορων στροφών
4) Τα κόκκινο και μπλε είναι οι δυο περιελίξεις των αργών στροφών

Οπότε οι δυνατές συνδεσμολογίες είναι οι παρακάτω:

Αργή Περιστροφή προς μια κατεύθυνση:

Πυκνωτής ενωμένος ανάμεσα στα κόκκινο και μπλε, και τροφοδότηση με 230V~ στα κόκκινο και άσπρο (κατά προτίμηση φάση στο κόκκινο και ουδέτερος στο άσπρο). Το καφέ και το μαύρο ασύνδετα.

Αργή Περιστροφή προς την άλλη κατεύθυνση:

Πυκνωτής ενωμένος ανάμεσα στα κόκκινο και μπλε, και τροφοδότηση με 230V~ στα μπλε και άσπρο (κατά προτίμηση φάση στο μπλε και ουδέτερος στο άσπρο). Το καφέ και το μαύρο ασύνδετα.

Γρήγορη Περιστροφή (μόνο προς μια κατεύθυνση):

Πυκνωτής ενωμένος ανάμεσα στα καφέ και μαύρο, και τροφοδότηση με 230V~ στα καφέ και άσπρο (κατά προτίμηση φάση στο καφέ και ουδέτερος στο άσπρο). Το κόκκινο και το μπλε ασύνδετα.

billtech
05-12-14, 21:59
Καλησπερα,
Κοιταξα τα χαρτια που σημειωσα τις τιμες και οντως καποιο λαθος εκανα και εχω δυο τιμες για το μαυρο-κοκκινο.

Πρεπει να παω να παρω εναν πυκωντη και να δοκιμασω τις συνδεσεις που μου ειπες.
Σε ευχαριστω πολυ!

billtech
05-12-14, 23:15
Ερωτηση:
Με τις αργες στροφες υπαρχει μεγαλυτερη ροπη? δλδ εχει πιο πολυ δυναμη?

billtech
07-12-14, 11:40
σωστα. Ξαναμετρησα τωρα το μαυρο κοκκινο και ειναι 54Ωμ. :) Θα το δοκιμασω συντομα. αυτη την εβδομαδα θα παω να παρω εναν πυκνωτη και θα το δοκιμασω.

Κυριακίδης
07-12-14, 12:12
Καλύτερα πέρνα από έναν τεχνικό του είδους , να σου βρει και τον κατάλληλο πυκνωτή και τον τρόπο που πρέπει να δουλέψει (αργές / γρήγορες ... αυτό δεν έχει καμιά σχέση με την απάντηση στο #11) . Δεν είμαι σίγουρος αλλά όταν μιλάμε για φυγοκεντρική τροχαλία που μπλοκάρουν τα φερμουιτ με τις γρήγορες στροφές , ενδέχεται αυτό να είναι (το μοτέρ) πάνω στο φορτίο του για να μπλοκάρουν ομαλά τα φερμουιτ . Τώρα αν το δοκιμάσεις εκτός φορτίου , μήπως χτυπήσουν τα φερμουιτ τόσο απότομα που θα τα σπάσει . (γιαυτό πάνε σε τεχνικό που θα το γνωρίζει για την περίπτωση)

Με τις αργες στροφες υπαρχει μεγαλυτερη ροπη? δλδ εχει πιο πολυ δυναμη?
Όποιο τύλιγμα έχει την μεγαλύτερη κατανάλωση είναι και το πιο δυνατό (αλλά υπό προϋποθέσεις) αν βάλεις τις αργές στροφές π.χ. που είναι υποθέτουμε 200W θα σηκώσει με άνεση "τάδε φορτίο" (από στάση) ... αλλά αν κάνεις το ίδιο (από στάση) στο γρήγορο και ας είναι περισσότερα Watt . ίσως να μην κουνηθεί και καθόλου. Είναι σχετικό δηλαδή ανάλογα τις στροφές / την υποδιαίρεση κτλ αλλά οι γρήγορες στροφές (τύλιγμα ) έχουν την περισσότερη κατανάλωση/και άρα ροπής (και λόγω μικρότερης ωμικής αντίστασης όπως μετρήθηκε παραπάνω)