PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχόμενα beeps σε καταγραφικό



vasilisFen
09-12-14, 19:57
Καλησπέρα, θα ήθελα μια βοήθεια..

Συνδέω το καταγραφικό χωρις σκληρό και κάνει συνεχόμενα beeps. Αν βάλω δε το σκληρό επάνω, αναβοσβήνουν εναλάξ τα "power" και "alarm".
Μοντέλο h.264 compression.

Ποιο μπορεί να είναι το πιθανό πρόβλημα?

Μήπως τα τίναξε??! :bored:

Επίσης στην οθόνη δεν βλέπω τίποτα

stinger
09-12-14, 21:50
φυσιολογικο δεν ειναι να σε προειδοποιει οτι δεν εχει σκληρο δισκο μεσα???που θα αποθηκευσει τα δεδομενα??βαλε ενα δισκο και μετα κανε τις δοκιμες σου

leutpana
09-12-14, 21:53
Ο σκληρός σου είναι καινούργιος η τον έχεις βγάλει από άλλο μηχάνημα και τον έχεις τοποθέτηση στο καταγραφικό?Εαν ισχύει το δεύτερο θα πρέπει πρώτα να του κάνεις ένα format γιατί πολύ απλά δεν πρόκειται να στον αναγνωρίσει πότε.Όσον αφορά την εικόνα κοίταξε τροφοδοσία και bnc ο σκληρός δεν ευθύνεται για την εικόνα.

nestoras
09-12-14, 22:21
Από ποιά έξοδο προσπαθείς να δεις εικόνα; BNC, VGA, HDMI;
Δοκίμασε από τη VGA και από την BNC.

Όταν έχεις τον δίσκο μέσα τον "αισθάνεσαι" να γυρίζει ή είναι κρύος και ψόφιος;
Αν το αφήσεις για αρκετή ώρα να κάνει boot δοκίμασες να συνδεθείς μέσω δικτύου;

Αν ο δίσκος δε γυρίζει ενώ αλλού δουλεύει τότε πολύ πιθανόν να έχεις πρόβλημα με τα ρεύματα. Δοκίμασε να αλλάξεις τροφοδοτικό.

Τέλος, είναι εύκολο να μας πεις πόσο ετών είναι το καταγραφικό; Κάποια πολιότερα καταγραφικά δεν έβλεπαν δίσκους που ήταν φορμαρισμένοι σε NTFS για παράδειγμα και δε μπορούσες να τους κάνεις format αν δεν έκανες διαγραφή τα partitions.

vasilisFen
10-12-14, 12:09
Ο σκληρός δεν ανταποκρίνεται καθόλου. Είναι φορμαρισμένος και παλιός(6 ετών). Όπως και το καταγραφικό είναι παλιό (6 ετων).

Το τροφοδοτικό είναι καινούριο(χθες το αγόρασα). Για εικόνα δικιμάζω με VGA

Επίσης παρατήρησα μετά από τα σχόλια του "nestora" και του "leutpana" ότι όσο είναι ο σκληρός μέσα το ανεμιστιράκι πάει να ξεκινήσει αλλά τίποτα. Μόλις ξεκουμπώνω το σκληρό, το ανεμιστηράκι αρχίζει να δουλεύει κανονικά.

Ξέρω ότι εϊναι αρκετά τα χρόνια του(6) αλλά λέω μήπως και δουλεψει πριν αγοράσω καινούριο...

vasilisFen
10-12-14, 12:10
φυσιολογικο δεν ειναι να σε προειδοποιει οτι δεν εχει σκληρο δισκο μεσα???που θα αποθηκευσει τα δεδομενα??βαλε ενα δισκο και μετα κανε τις δοκιμες σου

Τον θόρυβο με τα beeps τον έκανε και όταν είχε σκληρό πάνω, μέχρι να μπώ στο μενού και να πατήσω "ok". Αν διαβασεις όλο το ποστ θα δεις ότι γραφω πως με το σκληρό μέσα, το μόνο που κάνει έιναι να αναβοσβήνουν τα power και alarm.

Φυσιολογικό είναι να μην ειρωνεύεσαι σε ένα forum που είναι χώρος συζητήσεων και δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις.

*Το ένα ερωτηματικό αρκεί για να καταλάβει κάποιος ότι αυτό που ακολούθησε ήταν ερώτηση.

stinger
10-12-14, 14:19
Τον θόρυβο με τα beeps τον έκανε και όταν είχε σκληρό πάνω, μέχρι να μπώ στο μενού και να πατήσω "ok". Αν διαβασεις όλο το ποστ θα δεις ότι γραφω πως με το σκληρό μέσα, το μόνο που κάνει έιναι να αναβοσβήνουν τα power και alarm.

Φυσιολογικό είναι να μην ειρωνεύεσαι σε ένα forum που είναι χώρος συζητήσεων και δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις.

*Το ένα ερωτηματικό αρκεί για να καταλάβει κάποιος ότι αυτό που ακολούθησε ήταν ερώτηση.
οταν ξαναδεις πως διατυπωνεις το πρωτο ποστ να μην απορεις για την απαντηση μου...δεν ειχα προθεση να σε ειρωνευτω αλλα μετα απο αυτα που γραφεις ουτε προθεση να σε ξαναβοηθησω εχω..

vasilisFen
10-12-14, 16:59
οταν ξαναδεις πως διατυπωνεις το πρωτο ποστ να μην απορεις για την απαντηση μου...δεν ειχα προθεση να σε ειρωνευτω αλλα μετα απο αυτα που γραφεις ουτε προθεση να σε ξαναβοηθησω εχω..

Δηλαδή ακόμη και στην περίπτωση που εσύ δεν κατάλαβες τι έγραψα σου δίνει το δικαίωμα να ειρωνεύεσαι και να το παίζεις έξυπνος με τις όποιες γνώσεις κατέχεις!
Δεν θέλω να πιστέψω ότι οι άλλοι 2 που έδωσαν λύση στο πρόβλημα μου, και κατάλαβαν τι ρώτησα, είναι εξυπνότεροι από εσένα. Απλά θέλησαν να βοηθήσουν χωρίς να ειρωνευτούν.
Αν ήξερα τι να κάνω δεν θα το έγραφα εδώ μέσα. Και σου ξαναλέω πως δεν σου βάλανε το μαχαίρι στο λαιμό για να απαντήσεις. Αν δεν ήταν κατανοητή για εσένα η ερώτηση, ας μην έμπαινες στον κόπο να απαντήσεις.

Τα forums υπάρχουν για να συζητούνται θέματα που κάποιοι δεν γνωρίζουν, και όχι για να γίνεται η όποια προσωπική επίδειξη "εξυπνάδας" των ικανοτήτων σου.

Επίσης είναι αστείο να αναφέρεσαι στο αν με βοήθησε το ειρωνικό σου σχόλιο. Πόσο μάλλον να με "ξαναβοηθήσεις".

Ευχαριστώ τα παιδιά που απάντησαν στο πρόβλημα.



*Αν ο διαχειριστής πιστεύει πως το σχόλιο μου δεν αρμόζει να βρίσκεται στο forum, ας το σβήσει.

nestoras
10-12-14, 18:48
Βασίλη, ο Σπύρος (stinger) προφανώς και δεν είχε καμία πρόθεση να σε ειρωνευτεί. Όλοι μας την έχουμε "πατήσει" έτσι σε forums, απλά σου πρότεινε κάτι αυτονόητο που πολλές φορές μπορεί να διαφύγει στον καθένα μας!

Όσον αφορά στο θέμα μας, αν υπάρχει δυνατότητα δοκίμασε με έναν δίσκο που να είσαι σίγουρος ότι δουλεύει για να δεις αν ξεκινάει.
Σε κάποια παλιά καταγραφικά έπρεπε να ενεργοποιήσεις εσύ μέσα από τα μενού την έξοδο VGA. Δοκίμασε από την BNC έξοδο σε μία τηλεόραση μεσω scart μπας και για οποιοδήποτε λόγο έχει επανέλθει σε εργοστασιακές ρυθμίσεις οπότε το βίντεο επανήλθε στην default έξοδο (BNC).

vasilllis
10-12-14, 18:49
Τον θόρυβο με τα beeps τον έκανε και όταν είχε σκληρό πάνω, μέχρι να μπώ στο μενού και να πατήσω "ok". Αν διαβασεις όλο το ποστ θα δεις ότι γραφω πως με το σκληρό μέσα, το μόνο που κάνει έιναι να αναβοσβήνουν τα power και alarm.

Φυσιολογικό είναι να μην ειρωνεύεσαι σε ένα forum που είναι χώρος συζητήσεων και δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις.

*Το ένα ερωτηματικό αρκεί για να καταλάβει κάποιος ότι αυτό που ακολούθησε ήταν ερώτηση.

δηλαδη Βασιλη το δευτερο ερωτηματικο σε χαλασε?Προσωπικα και εμενα με αυτα που εγραψες εκει πηγε το μυαλο μου.Ακομα και οταν βαζεις ξανα τον σκληρο για να δουλεψει αυτος θελει φορμαρισμα απο το καταγραφικο για να τον αναγνωρισει και να λειτουργησει οποοτε χωρις να δωσεις παραπανω πληροφοριες οσο και να θελει να σε βοηθησει ειναι μαλλον αδυνατο.

moutoulos
10-12-14, 21:35
*Αν ο διαχειριστής πιστεύει πως το σχόλιο μου δεν αρμόζει να βρίσκεται στο forum, ας το σβήσει.

Δεν ξέρω τι πιστεύει ο διαχειριστής, γιατί πιθανών να μην το είδε το σχόλιό σου ...
αλλά ο συντονιστής πιστεύει οτι μάλλον εσύ δεν αρμόζεις σε ένα forum που σκοπό
έχει την αλληλοβοήθεια, και συζήτηση θεμάτων. Που είδες το ειρωνικό σχόλιο ?.

Θες να ξεκινήσεις μια "διαμάχη"που εγώ δεν βλέπω να ξεκινάει απο πουθενά. Το
πρόβλημα δηλαδή είναι οτι αντί για ένα ερωτηματικό είχε τρία (δυο περιττά κατά
την άποψή σου).
Δηλαδή αν έβαζε τριά τέτοια :confused1: :confused1: :confused1:, θα του έπαιρνες το κεφάλι ?. Είναι πράματα
αυτά ?.

Ξέρω ξέρω θα απορείς γιατί είμαι τόσο "απότομος", αλλά όλα τα μέλη που ξεκινούν
εδώ έτσι, κάποια στιγμή μετά τους φταίνε τα πάντα. Εμπειρία 10+ χρόνια βλέπεις ...

Πέρα απο αυτό βλέπω έχεις ανοίξει και άλλο θέμα, ίδιο, για το ίδιο καταγραφικό.
Οι κανόνες το απαγορεύουν. Παρόλα αυτά (δεν είναι αυτό το θέμα μας), εκεί λες
και την μάρκα του DVR σου.

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=78710

Το καταγραφικό είναι τις cubitech.

Ο ίδιος (Σπύρος) σου ξανά-απαντάει και εκεί ... και τον ευχαριστείς κιόλας.
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=78710&p=681095&viewfull=1#post681095

Για να πάρεις σωστές απαντήσεις πρέπει να κάνεις και σωστές ερωτήσεις. Αυτό το
h.264 compression (http://en.wikipedia.org/wiki/H.264/MPEG-4_AVC) που αναφέρεις στο εδώ θέμα σαν μοντέλο, δεν είναι μοντέλο,
αλλά η δυνατότητα (συμπίεσης) που έχει το DVR σου.

Δεν υπάρχει λόγος να ξεκινάμε αστείες προσωπικές αντιπαραθέσεις ...
Καλή συνέχεια στο θέμα :001_rolleyes:.

vasilisFen
11-12-14, 12:33
Τότε το μόνο που μένει είναι να παραδεχτώ ότι παρεξήγησα τον Σπύρο. Σόρυ.
Επίσης Γρηγόρη μπορείς να δαγράψεις το προφίλ μου εφόσον είσαι ο συντονιστής.

Καλή συνέχεια

moutoulos
11-12-14, 16:43
Οχι Βασίλη δεν μπορώ. Αυτή την δυνατότητα την έχει μόνο ο διαχειριστής ...