PDA

Επιστροφή στο Forum : Λιωμένο πλαστικό σε 12V relay



JimKarvo
11-12-14, 18:47
Καλησπέρα παιδιά,

Έχω ένα συναγερμόσ την μηχανή μου, και με τα πολλά και με τα λίγα, ακούμπησε η μονάδα στην εξάτμιση, και φού έβγαλα λιωμένα πλαστικά κτλ κτλ, έχω αυτό το πρόβλημα:
54036

Θα δουλέψει κανονικά ο συναγερμός;
(Εννοείται ότι θα μονωθεί με 8 κιλά μονωτική)

betacord85
11-12-14, 18:50
στην θεση σου θα αλλαζα τους ρελεδες...

chipakos-original
11-12-14, 20:47
Οι ρελέδες πρέπει να αλαχτούν οπωσδήποτε.

xsterg
11-12-14, 21:21
αλλαγη στους ρελεδες.

JimKarvo
11-12-14, 21:47
Μπορώ απλά να μάθω τον λόγο; απλά για ενημέρωση, και περιέργεια!

nestoras
11-12-14, 22:26
Μπορώ απλά να μάθω τον λόγο; απλά για ενημέρωση, και περιέργεια!

Τώρα μάλλον πλάκα μας κάνεις... :001_huh:
Τα ρελέ σου δουλεύουν σε αυτή την άθλια κατάσταση που βρίσκονται;
Αν είσαι σίγουρος ότι δε φταίνε τα ρελέ τότε πρέπει να κάνεις πιο αναλυτική περιγραφή των συμπτωμάτων και να βγάλεις κι άλλες φωτογραφίες σε υψηλότερη ανάλυση και από όλες τις πλευρές...

betacord85
12-12-14, 00:15
το 8 κιλα μονοτικη μαλλο το ειπες σαν αστειο μαλλον οχι πως δεν το εχω δει απο συναδεφο και τον εχω κραξει...αλλαζεις ρελεδες και μιας που εχεις το σασι στα χερια βαλε και φρεσκους ηλεκτρολυτικους καλης ποιοτητας...ρελεδες αν ψαχτεις κατα δικη μου προτιμηση omron και takamisawa

chipakos-original
12-12-14, 01:03
Μπορώ απλά να μάθω τον λόγο; απλά για ενημέρωση, και περιέργεια!
Μα είναι συναγερμός για μηχανή . Το νερό κι η σκόνη στην μηχανή είναι άφθονη άραγε και η υγρασία . Η μονωτική ταινία (ας αφήσουμε ότι θα παρουσιάζει εικόνα χάλια) δεν πρόκειται να αντέξει ένα χρόνο . Νομίζω ότι δεν χρειάζεται άλλη συζήτηση.

betacord85
12-12-14, 01:17
τωρα που το βλεπω αλλαξε και τον πυκνωτη δπλα στο lm το καπακι εχει αρπαξει και αυτο

RNR
12-12-14, 09:55
Και πέρνα και όλη την πλακέτα με καθαριστικό σπρέυ χωρίς λάδι να σου καθαρίσει τις επαφές και την υγρασία απο πάνω. Για συντήρηση μιάς και τον άνοιξες.

micalis
13-12-14, 07:32
Μπορώ απλά να μάθω τον λόγο; απλά για ενημέρωση, και περιέργεια!
Αστο οπως λες και στην πρωτη αποπειρα κλοπης ΘΑ ΜΑΘΗΣ ΤΟΝ ΛΟΓΟ.

FILMAN
16-12-14, 14:19
Δεν ήτανε πιο καλά όταν είχες μόνο ποδήλατο;

Άλλαξε τα δυο ρελέ γιατί ακόμα και αν δουλεύουν δεν είναι κατάσταση εξαρτήματος αυτή και αν έχει πέσει κάτι μέσα δεν μπορείς να το ξέρεις ενώ μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα αργότερα. Έτσι κι αλλιώς φθηνά είναι και εύκολο να τα βρεις. Μετά βάλε την πλακέτα σε καινούριο κουτάκι.