PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδεση ακουστικων τηλεφωνων



νικος1965
11-12-14, 21:48
καλησπερα ζητω τη βοηθεια σας θελω να συνδεσω μεταξυ τους 2 ακουστικα σκετα με ενα καλωδιο και να μιλαει ο ενας τον αλλον Ευχαριστω

geob
11-12-14, 22:22
Κατι τέτοιο θα θες
http://www.skroutz.gr/c/1261/endoepikoinwnia-mhxanhs.html?keyphrase=ενσυρματη+ενδοεπικοινωνια

xsterg
12-12-14, 21:42
ακουστικα σκετα οπως λες δεν γινεται. θελεις και κυκλωμα ενισχυσης και προσαρμογης του ηχου.

diony
13-12-14, 00:01
δες αυτό

http://www.emimikos.gr/COMMAX-TP-1L/

diony
13-12-14, 00:07
Ή μπορείς να συνδέσεις για κοντινή απόσταση 2 φτηνά DECT ασύρματα στην ίδια βάση χωρίς τηλεφωνική σύνδεση , δεν το έχω δοκιμάσει έτσι αλλά νομίζω θα λειτουργήσει κάνοντας εσωτερική κλήση από το ένα στο άλλο

IRF
13-12-14, 07:03
Αν πάρεις δυο ακουστικά και δυο μικρόφωνα άνθρακα από παλιά τηλέφωνα ΟΤΕ μπορούν να συνδεθούν: μικρόφωνο- ακουστικό σε σειρά και όλο παράλληλα με δεύτερο μικρόφωνο-ακουστικό σε σειρά. Τροφοδοτείς παράλληλα με πηγή 9-10V. Φυσικά δεν έχεις συμπεριλάβει το κύκλωμα αυτακουστικής εξασθένησης που έχουν τα τηλέφωνα αλλά δουλεύει.

xsterg
13-12-14, 10:36
Αν πάρεις δυο ακουστικά και δυο μικρόφωνα άνθρακα από παλιά τηλέφωνα ΟΤΕ μπορούν να συνδεθούν: μικρόφωνο- ακουστικό σε σειρά και όλο παράλληλα με δεύτερο μικρόφωνο-ακουστικό σε σειρά. Τροφοδοτείς παράλληλα με πηγή 9-10V. Φυσικά δεν έχεις συμπεριλάβει το κύκλωμα αυτακουστικής εξασθένησης που έχουν τα τηλέφωνα αλλά δουλεύει.


αυτο που το ειδες οτι δουλευει φιλε?

draco1
13-12-14, 11:06
Ναι δουλεύει θαυμάσια δοκιμασμένο, αρκεί τα μικρόφωνα να είναι άνθρακα, και η συνδεσμολογία όλα σε σειρά και η μπαταρία δοκιμής 4,5 V πλακέ, δεν ξέρω αν κυκλοφορούν

xsterg
13-12-14, 14:45
μποριε και να δουλευει γιατι τα μικροφωνα ανθρακα εχουν μεγαλη αντισταση. οπως επίσης και τα ακουστικα απο τα παλια τηλεφωνα. αλλα θα εχεις πολυ μικρη ενταση στον ηχο.

IRF
13-12-14, 19:32
αυτο που το ειδες οτι δουλευει φιλε?
Είναι το κύκλωμα που χρησιμοποιούσε πολύ παλιά ο ΟΤΕ απλοποιημένο. Μπορείς να το δοκιμάσεις αν έχεις ξεχασμένα παλιά θυροτηλέφωνα. Είναι επίσης το κύκλωμα που χρησιμοποιούμε περίπου στα θυροτηλέφωνα. Σκέψου τι θα γίνει αν σηκώσουν σε μια οικοδομή δύο ένοικοι τα θυροτηλέφωνα τους όταν τους χτυπήσουν δύο κουδούνια μπορούν να μιλήσουν μαζί από δύο θυροτηλέφωνα. Μιλάω "κάψες" μικροφωνικές και "κάψες" ακουστικά. Έχουν αντίσταση της τάξης των 100Ω και τα μικρόφωνα άνθρακα αλλά και τα ακουστικά. Για να το συνιστώ το έχω φυσικά δοκιμάσει δεν είμαι θεωρητικός. Δεν δουλεύευει με μεγαφωνάκια 4-8Ω

IRF
13-12-14, 19:35
μποριε και να δουλευει γιατι τα μικροφωνα ανθρακα εχουν μεγαλη αντισταση. οπως επίσης και τα ακουστικα απο τα παλια τηλεφωνα. αλλα θα εχεις πολυ μικρη ενταση στον ηχο.
Δοκίμασε και θα δεις ότι με τροφοδοσία 9-10V ακούγεται υπέροχα μάλιστα κάνει και μικροφωνισμό αν είναι καινούργιες οι κάψες άνθρακα.
Δεν είμαι θεωρητικός δεν συνιστώ κάτι που το φαντάστηκα

IRF
13-12-14, 20:03
Μιλάω για ακουστικό και μικρόφωνο από θυροτηλέφωνο ή τηλέφωνο τύπου της φωτο54048
η σύνδεση γίνεται όπως στα παλιά θυροτηλέφωνα. Δεν έχω έτοιμο σχέδιο. Φυσικά είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσεις ολόκληρες δύο συσκευές θυροτηλεφώνου αν έχεις.