PDA

Επιστροφή στο Forum : 3hp μονοφασικο vs 4 hp



chrissalas1
12-12-14, 20:13
Γεια σας,

Εχω εναν αεροσυμπιεστη που η κεφαλη του μπορει να δουλεψει με 3hp η με 4hp ηλεκτροκινητηρα.Mε 4hp εχει αναροφηση 476 λιτρα/λεπτο ενω με 3 hp εχει 387 λιτρα/λεπτο.Εγω προτιμω να βαλω 4 hp μονοφασικο κινητηρα αλλα δεν ξερω αν ειναι πολυ μεγαλος για μονοφασικος και θα εχω προβληματα πχ κατα την εκκινηση.Τι λετε?

nestoras
12-12-14, 21:07
4hp=4*746W=2984W

Ρεύμα λειτουργίας: 2984/230=12,97Α

Με κατάλληλη διαστασιολόγηση των καλωδίων και ασφαλειών δε θα έχεις πρόβλημα στην κανονική λειτουργία.
Αυτό που πρέπει να δοκιμάσεις είναι αν θα σου ρίχνει την ασφάλεια στην εκκίνηση.

JOUN
12-12-14, 21:19
^^ Xλωμο το βλεπω να μην ριχνει ασφαλειες.Με πολυ συντηρητικους υπολογισμους το ρευμα εκκινησης θα ειναι τουλαχιστον τριπλασιο του ονομαστικου.Αν βαλεις και το οτι ο κινητηρας ξεκιναει παντα με φορτιο(πιστονι συμπιεστη) δεν το βλεπω να γινεται.
Εκτος απο αυτα αν τυχον και εχει τις γνωστες κινεζικες CHINT στον μετρητη, ουτε με 3 ουτε με 4 hp θα παιξει..

chrissalas1
12-12-14, 22:01
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.Θα ηθελα να συμπληρωσω πως ο πιεσοστατης εχει μια βαλβιδα η οποια στα αγγλικα λεγεται unloader valve,η οποια αφαιρει στο τελος καθε λετουργιας τον αερα απο την κεφαλη ετσι ωστε η εκκινηση να γινεται χωρις το φορτιο του πεπιεσμενου αερα.Ειδα παντως πως μονοφασικοι κινητηρες βγαινουν μεχρι 5.5 HP και μου φανηκε περιεργο.

VirusX2
12-12-14, 23:55
4hp=4*746W=2984W

Ρεύμα λειτουργίας: 2984/230=12,97Α

Με κατάλληλη διαστασιολόγηση των καλωδίων και ασφαλειών δε θα έχεις πρόβλημα στην κανονική λειτουργία.
Αυτό που πρέπει να δοκιμάσεις είναι αν θα σου ρίχνει την ασφάλεια στην εκκίνηση.

Με cosφ=1 και απόδοση = 100% ?

nestoras
13-12-14, 00:25
Με cosφ=1 και απόδοση = 100% ?

Χοντρικά έγιναν οι υπολογισμοί... Μιας και το ανέφερες:

Η ιπποδύναμη όταν δίνεται για κινητήρες και γεννήτριες αφορά στην ισχύ εξόδου. Αυτό σημαίνει μηχανική ισχύς για τους κινητήρες και ηλεκτρική ισχύς για τις γεννήτριες.

Η ισχύς εισόδου (ηλεκτρική για τους κινητήρες και μηχανική για τις γεννήτριες) ΠΑΝΤΑ είναι μεγαλύτερη από αυτή της εξόδου.

Επίσης, θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν κι ο συντελεστής ισχύος (cosφ) που μας δειχνει τη σχέση μεταξύ φαινόμενης, ενεργούς και άεργους ισχύος και που πάντα είναι μικρότερος από τη μονάδα.

Για παράδειγμα, αν ο κινητήρας βγάζει 2984W με cosφ=0,85 και απόδοση 0,95 τότε η ισχύς εισόδου σε VA πλέον (κι όχι σε Watt) θα είναι:

Wεισ. = 2984/(0,85*0,95) = 3695VA

άρα το ρεύμα θα είναι 3695/230=16Α (3 αμπέρ περισσότερα από πριν).

Με τη χρήση κατάλληλων πυκνωτών (για επαγωγικά φορτία) μπορούμε να κάνουμε τη λεγόμενη βελτίωση του cosφ και να το φέρουμε όσο γίνεται πιο κοντά στη μονάδα (cosφ=1).

Οπότε, σωστά ο φίλος VirusX2, ανέφερε ότι οι υπολογισμοί που έκανα στο προηγούμενο post ισχύουν για cosφ=1 και απόδοση 100%.

Όπως και να έχει, και τα 16Α (ή ακόμη και τα 20) που ίσως να "τραβά" ο κινητήρας από το δίκτυο είναι κανονικό νούμερο για μονοφασική εγκατάσταση. Όλο το "παιχνίδι" παίζεται στην εκκίνηση του κινητήρα. Κατά την εκκίνηση μπορεί να τραβήξει ρεύμα 6-7 φορές μεγαλύτερο του ονομαστικού. Το ερώτημα λοιπόν είναι πώς θα γίνει σωστή διαστασιολόγηση έτσι ώστε η εγκατάσταση να αντέχει τη βραχυχρόνια αυτή υπερφόρτιση.

chrissalas1
13-12-14, 01:00
17.4 αμπερ , 0.98 cosφ και 0,75 αποδοση για το μοτερ των 4ιππων.Απλως φοβαμαι μη δωσω τσαμπα τα λεφτα μου και παει τσαμπα ο κινητηρας.Απο οτι ειδα παντως γενικα στο internet αναφερουν οτι στα ρολοια εχουμε βραδυκαυστες ασφαλειες και επισης μπορω να χρησιμοποιησω μια τετοια στη παροχη που θα περνω ρευμα ετσι ωστε να μην εχω προβλημα κατα την εκκινηση.Επισης ειδα οτι χρησιμοποιουν soft starters και στους μονοφασικους κινητηρες.

georgegr
13-12-14, 20:40
Σε μεγάλες κεφαλές αεροσυμπιεστών μπαίνει στην έξοδο της κεφαλής ηλεκτροβαλβίδα που εκτονώνει προς το περιβάλλον κατά την εκκίνηση.
Στους τριφασικούς κινητήρες με πίνακα αστέρα - τρίγωνο παίρνει εντολή από το χρονικό του αστέρα σε άλλες εγκαταστάσεις θέλει δικό της χρονικό.

elektronio
13-12-14, 21:21
Γεια σας,

Εχω εναν αεροσυμπιεστη που η κεφαλη του μπορει να δουλεψει με 3hp η με 4hp ηλεκτροκινητηρα.Mε 4hp εχει αναροφηση 476 λιτρα/λεπτο ενω με 3 hp εχει 387 λιτρα/λεπτο.Εγω προτιμω να βαλω 4 hp μονοφασικο κινητηρα αλλα δεν ξερω αν ειναι πολυ μεγαλος για μονοφασικος και θα εχω προβληματα πχ κατα την εκκινηση.Τι λετε?

Μπορείς να γράψεις μάρκα και μοντέλο της κεφαλής;
Γενικά οι 4 ίπποι σε μονοφασικό πρέπει να αποφεύγονται γιατί έχουν μεγάλο ρεύμα εκκίνησης και είναι μάλλον απίθανο να μην σου ρίχνει τις ασφάλειες αλλά εκτός από αυτό τα μεγάλα μονοφασικά έχουν πολύ κατανάλωση. Ακόμη και η επιλογή του 3ΗΡ μονοφασικού αποφεύγεται αν υπάρχει τριφασικό.

Όλοι οι πιεσοστάτες έχουν βαλβίδα ανακούφισης που εκτονώνουν την πίεση που μένει στην κεφαλή όταν αυτή σταματήσει να γυρνάει.

Αλλάζοντας κινητήρα πρέπει να προσέξεις τις στροφές της κεφαλής (με την κατάλληλη τροχαλία στο μοτέρ) γιατί μπορεί να χαλάσεις γρήγορα την κεφαλή ή να μην παίρνεις την σωστή παροχή.

Με 4ΗΡ = ξεζούμισμα = μικρή ζωή της κεφαλής.
Αν θες πες μας για τι χρήση θέλεις τον αεροσυμπιεστή.

elektronio
13-12-14, 21:23
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.Θα ηθελα να συμπληρωσω πως ο πιεσοστατης εχει μια βαλβιδα η οποια στα αγγλικα λεγεται unloader valve,η οποια αφαιρει στο τελος καθε λετουργιας τον αερα απο την κεφαλη ετσι ωστε η εκκινηση να γινεται χωρις το φορτιο του πεπιεσμενου αερα.Ειδα παντως πως μονοφασικοι κινητηρες βγαινουν μεχρι 5.5 HP και μου φανηκε περιεργο.

5,5ΗΡ μονοφασικό μόνο στην κίνα μπορείς να βρεις. Ακόμα και 4ΗΡ δεν πιστεύω να βρεις στην Ελλάδα.

Nickmanak
13-12-14, 23:28
Θα βρεις ανετα μονοφασικό 5,5ΗΡ (κάνε μια βόλτα στη Γιαννιτσών).

chrissalas1
14-12-14, 00:07
H κεφαλη ειναι η abac b3800b η οποια μπορει να δουλεψει και με 3 και με 4 ιππους.Με 4 ιππους λεει οτι μπορει να δουλεψει 1400 στροφες ενω με 3 δουλευει max 1100.4 και 3 ιππους βρηκα ιταλικο της εταιριας cima η οποια και στο site της λεει 100% made in Italy,επισης βρηκα και της marelli.Μια αλλη ιδεα που μου μπηκε στο μυαλο ειναι να παρω εναν τριφασικο 3 ιππους και να τον δουλεψω απο ενα inverter Hitachi που εχω.Λεω να δουλευω τη κεφαλη 1400 rpm μεχρι καποια bar πχ 5 και απο κει και περα να το κατεβαζω στα 50 hz τα οποια θα ισοδυναμουν σε 1100 rpm στη κεφαλη.Υποψιν πως αυτο που λεω το εχω δοκιμασει σε αεροσυμπιεστη και δουλεψε πολυ καλα αλλα τα hz τα κατεβαζα χειροκινητα γιατι δε ξερω τι αυτοματισμος πρεπει να χρησιμοποιηθει για να το συνδεσω στο inverter και να γινεται αυτοματα.
Η χρηση που τον θελω τον αεροσυμπιεστη ειναι για αεροκλειδο,βαφη,αμμοβολη,αναροφηση λαδιων κτλ

micalis
14-12-14, 09:42
α)Η κεφαλη την ιποδυναμη την χρειαζεται οταν ανεβαινει η πιεση.β)Οι στροφες δεν πρεπει να πεφτουν πολυ γιατι υπαρχει προβλημα ΛΙΠΑΝΣΗΣ.

chrissalas1
14-12-14, 09:56
Μιχαλη το ξερω για το προβλημα λιπανσης,γι αυτο ειπα οτι με το inverter θα το δουλευω 1400 στροφες μεχρι να αρχισει να ζοριζεται,δηλαδη τις στροφες που δινει για 4 HP,και μετα θα το κατεβαζω στις 1100,δηλαδη τις στροφες που δινει για 3hp,οσο δηλαδη θα ειναι ο κινητηρας.

elektronio
14-12-14, 12:13
H κεφαλη ειναι η abac b3800b η οποια μπορει να δουλεψει και με 3 και με 4 ιππους.Με 4 ιππους λεει οτι μπορει να δουλεψει 1400 στροφες ενω με 3 δουλευει max 1100.4 και 3 ιππους βρηκα ιταλικο της εταιριας cima η οποια και στο site της λεει 100% made in Italy,επισης βρηκα και της marelli.Μια αλλη ιδεα που μου μπηκε στο μυαλο ειναι να παρω εναν τριφασικο 3 ιππους και να τον δουλεψω απο ενα inverter Hitachi που εχω.Λεω να δουλευω τη κεφαλη 1400 rpm μεχρι καποια bar πχ 5 και απο κει και περα να το κατεβαζω στα 50 hz τα οποια θα ισοδυναμουν σε 1100 rpm στη κεφαλη.Υποψιν πως αυτο που λεω το εχω δοκιμασει σε αεροσυμπιεστη και δουλεψε πολυ καλα αλλα τα hz τα κατεβαζα χειροκινητα γιατι δε ξερω τι αυτοματισμος πρεπει να χρησιμοποιηθει για να το συνδεσω στο inverter και να γινεται αυτοματα.
Η χρηση που τον θελω τον αεροσυμπιεστη ειναι για αεροκλειδο,βαφη,αμμοβολη,αναροφηση λαδιων κτλ

Για τις δουλειές που αναφέρεις (για επαγγελματική χρήση) πρέπει να την δουλέψεις στα 4 άλογα. Την αμμοβολή μπορεί να μην την σηκώνει ακόμη και με 4 άλογα.

Την διαδικασία αλλαγής στροφών την βρίσκω περιττή, αλλά αν θες να την κάνεις όπως και νάχει καλύτερα είναι να δουλεύει χαλαρά δηλαδή στις 1100 στροφές και αν δεν σε προλαβαίνει η παροχή (μόνο όταν τραβάς πολύ αέρα) τότε να ανεβάζει στροφές για να αυξήσει την παραγωγή. Τον έλεγχο του αν σε προλαβαίνει η παραγωγή μπορείς να τον κάνεις παρακολουθώντας ηλεκτρονικά την πίεση (με ειδικό αισθητήριο πίεσης)
Ο λόγος που είναι καλύτερα να δουλεύει έτσι είναι επειδή στα τρία άλογα θα δουλεύει χαλαρά οπότε θα έχεις μακροζωία της κεφαλής, λιγότερες απώλειες κατά την λειτουργία δηλαδή καλύτερη απόδοση, και λιγότερο θόρυβο. Εφόσον σε κάποια φάση δεν καλύπτει η παραγωγή των 3ΗΡ τότε θα ενεργεί η αλλαγή στροφών και θα αυξάνει η παραγωγή στα 4ΗΡ.

Εκτός από την λίπανση για την οποία δεν πρέπει να πέσεις κάτω από τις 900 στροφές λάβε υπόψη ότι θα πρέπει να λειτουργεί σε κύκλο εργασίας περίπου 60-70% σε βάση μισάωρου ώστε να κρυώνει η κεφαλή. Δηλαδή πρέπει να λειτουργεί και να σταματάει περίπου 18 - 12 λεπτά (60%) έως 20 -10 λεπτά (περίπου 70%). Ό κύκλος εργασίας για 8 ώρες εργασίας και 16 ώρες σταμάτημα είναι 100% και το κομπρεσέρ δεν θα βγάλει χρόνο.

FILMAN
15-12-14, 16:34
Και βέβαια υπάρχουν μονοφασικοί κινητήρες 5.5hp αλλά έχουν περισσότερα τυλίγματα (εκκίνησης - λειτουργίας) ακριβώς για την αντιμετώπιση του μεγάλου ρεύματος εκκινήσεως. Βέβαια για να δουλέψει ένας τέτοιος με αεροσυμπιεστή θα χρειαστεί κάποιο κύκλωμα αυτοματισμού δεδομένου ότι ο πιεσοστάτης είναι απλώς ένας διακόπτης ON - OFF.

JOUN
17-12-14, 09:39
Αφού έχεις ήδη inverter τι το σκέφτεσαι; βάλτο και θα είσαι μια χαρά.