PDA

Επιστροφή στο Forum : Δευτερος εγκεφαλος



tom kontis
15-12-14, 01:38
Καλησπερα σε ολους σας! ειμαι νεος στο φορουμ κ μτα απο ψαξιμο βλεπω πως εχετε πολλα χρησιμα κ ψαγμενα θεματα!
Λοιπον στο θεμα μου τωρα. Εχω ενα αυτοκινητο μαρκας Toyota και θελω να βαλω δυο ιδιους εγκεφαλους οι οποιοι θα εχουν διαφορετικα προγραμματα! Σκεφτηκα να κοψω την πλεκσουδα που παει στον εγκεφαλο πριν την φυσα σου κ να ενωσω αλλη μια ιδια φυσα οποτε θα εχω συνδεμενουν κ τους δυο εγκεφαλους. Μετα με ενα διακοπτακι θα κλεινω το ρευμα στον εναν κ θα ανοιγω στον αλλον! τι λετε εσεις θα δουλεψει αυτο το συστημα η οχι?

tom kontis
15-12-14, 18:05
τπτ κανενας?

xmaze
15-12-14, 18:08
Χλωμό το κόβω αν έχεις immobilizer και επίσης πολύ χοντροκομένο δεν είναι κοπτοραπτική !

tom kontis
15-12-14, 18:16
το immobilizer δεν ειναι τι θεμα! υπαρχει λυση για αυτο! το θεμα ειναι αν θα μπερδευεται ο αλλος ο εγκεφαλος βεββαια το ρευμα του θα ειναι κλειστο!

agis68
15-12-14, 18:30
Για εξήγησε μας λίγο τη λογική πίσω απο τη προσπάθεια που κάνεις. Τι ακριβώς θέλεις να επιτύχεις. Ενα ξεκλήδωμα του εγκεφάλου για καλύτερες επιδόσεις θα το καταλάβαινα αλλά δύο εγκέφαλοι δεν το κατανοώ.....

tom kontis
15-12-14, 20:16
απλα θελω δυο προγραμματα να εχω! ενα για καθε μερα κ ενα αλλο για πιστες αγωνες κτλ κ επειδη δεν θελω να βγαζς τον ενα εγκεφαλο να βαζω τον αλλο, θελω να εχω κ τους 2 συνδεμενους μονιμα κ να αλλαζω με ενα κουμπι ποιος θελω να δουλευει κ ποιος οχι!

betacord85
15-12-14, 22:00
ενα κουμπι...μου θυμηζει το 1981 που ερχοντουσαν οι γριες με τις ασπρομαυρες και ζητουσαν με ενα κουμπι να γινουν εγχρωμες...

tom kontis
15-12-14, 22:13
Θεωρείς δηλαδή οτι δεν γίνεται; δλδ να κλείνω το ρεύμα στον ενα κ να ανοίγω τον άλλο;

betacord85
15-12-14, 22:31
καταρχας ουτε μοντελο εχεις πει ουτε χαρακτηριστικα του εγκεφαλου...δεν νομιζω να φοραει τον ιδιο εγκεφαλο το σταρλετ με το σελικα...σωστα?εστω βγαλε μια φωτο να δουμε την καλωδιωση και την φυσα...

VirusX2
15-12-14, 22:50
Να κόψεις πλεξούδα και να τους πατήσεις και τους 2 παράλληλα με μια κλεμα ας πούμε..? Δεν είναι λαμπάκια οι εγκέφαλοι.. Ίσως γίνετε υπό προϋποθέσεις πάντως δεν είναι όσο απλό ακούγεται σαν σκέψη!

tom kontis
15-12-14, 23:11
Ο εγκεφαλος bosch είναι απο toyota corolla 4zz! Λέτε δλδ να μην δουλέψει; αν κλείνω το ρεύμα στν ενα δεν σημαίνει πως θα είναι νεκρός σαν να μην υπάρχει;

tom kontis
15-12-14, 23:23
κωδικός εγκεφαλου 89661-0W132 και 0 261 206 401

stefos1
15-12-14, 23:24
Λοιπόν εγώ έχω ένα Honda vti 1600 με το μαμα εγκέφαλο βγάζει 160hp έχει θεση για τσιπ οπου οταν ενεργοποιώ παει 175 αυτο γίνεται με διακόπτη ενω ειναι σβηστό δεν ξέρω αν ο δικό σου περνει κατι τέτοιο 5408654087 54088

tom kontis
15-12-14, 23:29
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω κάτι τετοιο για τον εγκεφαλο μου γι αυτό θέλω να κάνω αύτη την πατέντα! Ξέρει πως λέγεται αυτό το σενάριο πως το λένε τι μάρκα είναι;

stefos1
15-12-14, 23:56
Μια λύση είναι και αυτή http://www.apexi-usa.com/store/electronics/afc-neo/afc-neo-fuel-management.html

tom kontis
16-12-14, 00:22
ξεφευγει στα λεφτα! μαζι με προγραμμα συνδεσεις κτλ!

agis68
16-12-14, 00:31
όπως ανέφερε και κάποιος πιο πάνω ο εγκέφαλος δεν είναι λαμπάκι να αναβει και να κλείνει. Περιλαμβάνει όλες τις κρίσιμες πληροφορίες για όλες τις ζωτικές λειτουργίες του κινητήρα. Τρέχεις σε αγώνες? αρα εχεις σπόνσορα και συνεργείο σωστά.....εκτός αν τρέχεις παράνομα οπότε έχουμε πρόβλημα...

tom kontis
16-12-14, 00:57
Γιατι να μην γινεται ομως? αφου οταν βγαζω τον εγκεφαλο κ βαζω αλλον ιδιο μια χαρα δουλευει! οποτε σκεφτηκα γτ να μην συνδεσω κ τους δυο κ απλα να τους αλλαζω κλεινοντας τους του ρευμα?

chip
16-12-14, 01:05
αν διαβάσεις ηλεκτρονικά θα καταλάβεις οτι μπορεί να πάθει ζημιά ο εγκέφαλος που δέχεται σήματα στην είσοδο χωρις να έχει ρεύμα....
φυσικά υπαρχει πιθανότητα να πάθει και ο άλλος βλάβη που θα πέρνει ρεύμα....

vasilis1
16-12-14, 01:07
Φανταζομαι οτι αν το κανεις με τον κινητήρα σβηστό δεν θα υπαρχει προβλημα (λογικα στο επιπεδο οπου δεν θα επηρεάζεται μέτρηση λογω αλλαγής αντίστασης κάποιας σύνδεσης)και ετσι πριν βάλεις μπροστά να επιλέγεις τον εγκέφαλο που θες.

tom kontis
16-12-14, 01:08
Μαλιστα! λυση για κλεινω ολα τα καλωδια που εχει ο εγκεφαλος περιπου 40 υπαρχει??

tom kontis
16-12-14, 01:09
Φανταζομαι οτι αν το κανεις με τον κινητήρα σβηστό δεν θα υπαρχει προβλημα (λογικα στο επιπεδο οπου δεν θα επηρεάζεται μέτρηση λογω αλλαγής αντίστασης κάποιας σύνδεσης)και ετσι πριν βάλεις μπροστά να επιλέγεις τον εγκέφαλο που θες.
Παντα μιλαμε για σβηστο τιν κινητηρα να γινεται η αλλαγη!

tom kontis
16-12-14, 22:29
καποιος κατι??

chip
16-12-14, 23:39
Φανταζομαι οτι αν το κανεις με τον κινητήρα σβηστό δεν θα υπαρχει προβλημα (λογικα στο επιπεδο οπου δεν θα επηρεάζεται μέτρηση λογω αλλαγής αντίστασης κάποιας σύνδεσης)και ετσι πριν βάλεις μπροστά να επιλέγεις τον εγκέφαλο που θες.

δεν έχει σημασία αν θα γίνει με ανοικτό η κλειστό.... τα κυκλωματα δεν επιτρέπεται να έχουν τάση στην είσοδο τους ενώ δεν έχουν τροφοδοσία, εκτός και υπάρχει ειδική σχεδίαση γι αυτό... κάτι που όμως ο σχεδιαστής δεν είχε λόγω να προβλέψει αφού δε νομίζω να του πέρασε από το μυαλό οτι κάποιος θα βαλει δύο εγκεφάλους...
αντίθετα οι σχεδιαστές από τα ολκληρωμένα προέβλεψαν την ύπαρξη στατικών φορτίων και για να λύσουν το πρόβλημα τοποθέτησαν διόδους στις εισόδους των ολοκληρωμένων οι οποίες καταληγουν στο + και στο - της τροφοδοσίας... Τι θα γίνει όμως όταν υπάρχει σήμα high στην είσοδο και όχι τροφοδοσία? το σήμα θα κατευθυνθεί μέσα από τη δίοδο προστασίας προς την τροφοδοσία του κυκλώματος που δεν έχει τροφοδοσία... Έτσι μπορεί να πάθει ζημά η έξοδος του κυκλώματος που οδηγεί αυτή την είσοδο λόγω υπερβολικού ρεύματος ή αν μπορεί να δίνει πολύ ρεύμα μπορεί να πάθει ζημιά η είσοδος του ολοκληρωμένου που δεν είχε ρεύμα (αρχικα καταστροφή των διόδων και σαν αποτέλεσμα αυτού καταστροφή και του υπόλειπου κυκλώματος του ολοκληρωμένου).

tom kontis
17-12-14, 00:52
οποτε δεν υπαρχει καποια λυση για να το κανω?

betacord85
17-12-14, 01:29
λοιπων αγαπητε φιλε με ολο το σεβας απεναντι σε ενα νεο μελος του φορουμ...λογικα δεν εχεις γνωσεις περι ηλεκτρονικων θεματων σωστα?τα παντα γινονται αναλογα με τις γνωσεις του καθενος...το να σου κατσει καποιος να σου υλοποιησει αυτο το προτζεκτ θελει χρονο και κοπο που σημαινει και εργατο ωρες σωστα?και οπως ειπαν οι συναδελφοι δεν ειναι ενα απλος διακοπτης πορτατιφ να το βαλεις να ησυχασεις...καλο βραδυ

picdev
17-12-14, 01:41
ότι υπάρχει η λειτουργία της επιλογής προγράμματος υπάρχει, αλλά όχι όπως το σκέφτεσαι, αγοράζεις "άγραφο εγκέφαλο", που υποστηρίζει παραπάνω απο έναν χάρτες.
Ετσι νομίζω το κάνουν

VirusX2
17-12-14, 02:30
ότι υπάρχει η λειτουργία της επιλογής προγράμματος υπάρχει, αλλά όχι όπως το σκέφτεσαι, αγοράζεις "άγραφο εγκέφαλο", που υποστηρίζει παραπάνω απο έναν χάρτες.
Ετσι νομίζω το κάνουν

Αυτό ναι γίνεται και το έχω δει live με πολύ καλή απόδοση σε Toyota Celica. Τώρα λεπτομέρειες δεν ξέρω για την επακριβή υλοποίηση ή τον τύπο του εγκεφάλου αλλά προφανώς όχι με την λογική κόβω πλεξούδα-κλέμα-παράλληλα τους εγκεφάλους και ανοιγοκλείνω όποιον θέλω με διακόπτη ON-OFF. Ναι μεν μεγάλη πιθανότητα έχει να πάθουν ζημιά όπως είπε και ο φίλος chip, και επίσης κατά ποσό θα δουλεύει σωστά ο άλλος μου να είναι "ΟΝ", λόγω CAN και ελενχο των συστημάτων του κινητήρα. Καταλαβαίνεις βέβαια πως για οτιδήποτε μιλάμε όταν πρόκειται για Automotive Application είναι ακόμα κρισιμότερο γιατί μια αστοχία μπορεί να έχει πολύ δυσάρεστα αποτελέσματα σε σχέση με το να σου καεί ένα chipaki στο PCB..

vasilllis
17-12-14, 08:46
Εγω παντως ειμαι αντιθετης γνωμης.Εχω δει παραλληλους εγκεφαλους,που παρολο ο κατασκευαστης δεν το κατασκευασε για αυτη την χρηση δουλυουν πολυ καλα.
Θα προτεινα να κανεις μια αναζητηση καταρχην να δουμε αυτα τα 40 καλωδια τι ειναι.Φανταζομαι οι περιοτεροι αισθητηρες δεν εχουν προβλημα να δουλευουν παραλληλα.

giannaras13
17-12-14, 09:53
δεν βαζουν δευτερο εγκεφαλο αλλα οπως σωστα λεει ο φιλος πιο πανω σε "κενο" εγκεφαλο δημιουργεις 2-3 χαρτες και επιλεγεις τον χαρτη που θες... μεσω ενος διακοπτη .. Ενα απλο παραδειγμα ειναι η μηχανη gsxr 1000,οπου φευγει ετσι απο το εργοστασιο οπου εχεις επιλογες a,b,cκαι καθε επιλογη ειναι σαν να εχεις μια ξεχωριστης ιπποδυναμης μηχανη ... οπου στο c ειναι σαν να ειναι 600 cc,στο B σαν 750 αι στο Α 1000 cc..
https://www.youtube.com/watch?v=O_96h0xTsbw

[QUOTE]όπως ανέφερε και κάποιος πιο πάνω ο εγκέφαλος δεν είναι λαμπάκι να αναβει και να κλείνει. Περιλαμβάνει όλες τις κρίσιμες πληροφορίες για όλες τις ζωτικές λειτουργίες του κινητήρα. Τρέχεις σε αγώνες? αρα εχεις σπόνσορα και συνεργείο σωστά.....εκτός αν τρέχεις παράνομα οπότε έχουμε πρόβλημα...[QUOTE/]
σωστος ;)

tom kontis
17-12-14, 14:38
μαλιστα! οπως καταλαβα δεν γινεται αυτο! τωρα για αγραφο κτλ θελω 2000 ευρακια οποτε δεν παιζει! Σας ευχαριστω ολους σας!

cloud_constructor
17-12-14, 16:25
Το προβλημα ειναι οτι αν θες διακοπτη να κανει κατι θα επρεπε να βρεις εναν επιλογεα 40 επαφων μηχανικο.(η 40 μονους χαχαχα).Αν ηθελες ηλεκτρονικο διακοπτη τοτε προβλημα γιατι θα επρεπε να εχεις ενεργο το ηλεκτρικο συστημα του καρου οποτε μπορει η μεταλαγη να ΤΟΝ ΚΑΨΕΙ

Δες ,, υπαρχει τετοιος διακοπτης?Θα βαλεις πολλους διακοπτες?ποσο κανουν? Και αν πχ λεμε τωρα μπερδεψεις τιποτα (ανθρωπινο ειναι) ε υπολογισε κ αλλον εναν εγγεφαλο και καλωδια κτλ κτλ.,.

Αφου λες οτι αν βγαλεις τον εναν και βαλεις τον αλλον παιζει το αμαξι ε ΘΕΩΡΙΤΙΚΑ αν εχεις 40 καλωδια και βαλεις 40 χειροκινητους διακοπτες παλι θα παιξει..Για ηλεκτρονικο τροπο αστο καλυτερα (πχ θα μπορουσες να εχεις αρκετους ρελεδες που ομως θα επρεπε να εχουν τελειως ξεχωριστο κυκλωμα με δικια του μπαταρια..Προφανως αν κατι παει στραβα αντε γεια ο εγγεφαλος)

Αν βαλεις πολλους διακοπτες βαλτους στην οροφη να μοιαζει με αεροπλανο να πορωνεσαι κιολλας