PDA

Επιστροφή στο Forum : ηλεκτρικό , ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ σχιστήριο καυσόξυλων



Nyva
16-12-14, 17:08
Χρειάζομαι ένα ηλεκτρικό , ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ σχιστήριοκαυσόξυλων καί πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε (1) AL-KO KHS 5200 2200W 5t (στα 343 ευρώŸ‚) , ή (2) MATRIXLS6-1500W6t(στα 283 ευρώŸ‚) . Εκ πρώτης όψεως οι 6t του MATRIX καί μάλιστα στα 283 Ÿ‚ευρώ , είναισαφώς ελκυστικότερο του AL-KO , αλλά δεν ξέρω τίποτα όσον αφορά το service καί τα ανταλλακτικά και για τις δύο μάρκες . Δεν ξέρω επίσης και την δυνατότητα κοπής , αφού και στων δύο τα χαρακτηριστικά αναγράφεται ότι κόβουν κορμό max.μέχρι 52εκ.μήκος και διάμετρο max. μέχρι 25εκ. Όμως δεν σημαίνει ότι μπορεί να το καταφέρουν και στην πράξη . Κάθε άποψη-συμβουλή ευπρόσδεκτη . Ευχαριστώ εκτων προτέρων .

Xarry
16-12-14, 17:46
Τι σχεση εχει η διαμετρος; Δηλαδη αν παρεις ενα κορμο με διαμετρο 1 μετρο και το σκισεις διαδοχικα σε 20 κομματια διαφερει σε κατι απο ενα κορμο 30 εκατοστων ιδιου ξυλου;
Αλλα πρεπει να προσεξεις οπως τα κοπτικα του και η ταχυτητα του η δυναμη για μενα δε λεει τιποτα αλλωστε 6 τονοι (αν ειναι τονοι το t) ειναι πρεσα οχι σκιστιρι ειναι υπεραρκετα.

Κυριακίδης
16-12-14, 19:26
Λογικά αυτό που έχει και τον μεγαλύτερο κινητήρα είναι και το πιο ισχυρό και γρήγορο . Μπορεί να φαίνεται παράδοξο πως ο μικρότερος κινητήρας των 1500W έναντι των 2200W υπερισχύει κατά (1 τόνο περισσότερο που είναι τρυκ στο ότι απλά θα κάνει πιο πολύ χρόνο για να κόψεις το επόμενο κομμάτι ) δηλαδή η σχέση υποδιαίρεσης της κατασκευής.

τίποτα όσον αφορά το service καί τα ανταλλακτικά και για τις δύο μάρκες
Τι σέρβις δηλαδή έναν κινητήρα έχουν και μια υποδιαίρεση και ένα πασοτό κοχλία . Τον κινητήρα τον πας για περιέλιξη και το πασοτό στο κάνει τορναδόρος . Το σημαντικότερο μάλλον θα είναι η "σκληρή" κατασκευή της υποδιαίρεσης.

tom kontis
16-12-14, 19:35
Μιας κ αυτη ειναι η δουλεια μου ας απαντησω κ εγω! τι ξυλα θελεις να σχισεις? κ τι ποσοτητα?

VirusX2
16-12-14, 19:49
Μιας κ αυτη ειναι η δουλεια μου ας απαντησω κ εγω! τι ξυλα θελεις να σχισεις? κ τι ποσοτητα?

Έμπορος φίλε μου ή υλοτόμος?

Nyva
16-12-14, 20:56
Σας ευχαριστώ όλους . Δεν είμαι ούτε έμπορος , ούτευλοτόμος , ειμαι ιδώτης καί προσπαθώ να συμμαζέψω το ετήσιο κόστος τωνκαυσόξυλων , που είναι ο βασικός τρόπος θέρμανσης στο σπίτι μου . Προτίθεμαινα κόψω/σκίσω περί τα 10 κυβικά δασικά ξύλα , τα οποία πήρα με άδεια τουτοπικού δασαρχείου . Του χρόνου πιθανόν νάχω τα διπλά . Νομίζω ότι η απάντησητου Π.Κυριακίδη με καλύπτει , αλλά θ’ακούσω με χαρά κι άλλες απόψεις . Και ,έτσι για την ιστορία : Αγόρασα ήδη ένα σχιστήριο Garland 4t 152E 1500W , το οποίο απεδείχθει «παιδικό παιγνίδι»αντίθετα με τις αναγραφόμενες προδιαγραφές και χαρακτηριστικά του . Ευτυχώς γιαμένα και προς τιμήν τους , έμπορος και αντιπρόσωπος δέχθηκαν να το πάρουν πίσω, αλλά αφού δεν γίνεται επιστροφή χρημάτων περιορίζομαι στα AL-KO ή MATRIX , τα οποία εμπορεύεταιο ίδιος πωλητής .

tom kontis
16-12-14, 21:32
Υλοτομος κ εμπορος ειμαι! φιλε μου τι ξυλα θα σκισεις?

VirusX2
17-12-14, 03:00
Για ερασιτεχνική χρήση δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να σου προτείνω μιας και δουλεύουμε με πιο βαριά επαγγελματικά κατασκευής βασισμένα πάνω στα Zanon (http://www.zanon.it/eng/prodotto_singolo.php?idp=104), αλλά θα σου πρότεινα να είναι όρθιο και χαμηλό έτσι ώστε να μπορεί να κάθεται ο κορμός άνετα πάνω του και με λιγότερο κόπο. Για 10 κυβικά (δηλαδή 5 τόνους περίπου) τον χρόνο δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάτι πολύ εξειδικευμένο. Παράδειγμα με 2 από αυτά που σου λέω πιο πάνω σχίζονται ποσότητες της τάξης των χιλιάδων τόνων..