PDA

Επιστροφή στο Forum : arduino starter kit!!!



misigun
17-12-14, 09:57
Γεια σας παιδιά!!!!

Θέλω την βοήθεια σας για την αγορά ενός arduino kit.Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και θέλω να ξεκινήσω σιγά σιγά. Υπάρχει κάποιος να μου πει τη να αγοράσω (από ebay) ,υπάρχει κάποιο starter kit και γενικά απο που να αρχίσω?


Ευχαριστώ!!!

agis68
17-12-14, 13:34
Το make magazine βγάζει καλά arduino starter kits αλλά είτε απο ebay είτε από εκεί που λέω εγώ θα πληρώσεις αρκετά χρήματα. Από το make συνοδεύεται και απο το βασικό βιβλίο
http://makezineblog.files.wordpress.com/2008/10/startarduino101608.jpg?w=299&h=500Που είναι το Α για να ξεκινήσεις.

Επίσης πρόταση δική μου για να μην μπλέκεις με περίεργα firmware και ταλαιπωρηθείς να πάρεις (αν όχι απο κιτ αλλά ξεχωριστά) οπωσδήποτε για αρχή ενα γνήσιο arduino και όχι οιοδήποτε 'duino"-clones. Καλό να ξεκινήσεις με βαση ενα arduino diecimilla ή uno . Το βιβλίο μιλάει για αυτές τις εκδόσεις arduino και για την πιο παλιά την diecimillanove. Aν λοιπόν πάρεις σε κιτ θα εισαι διατεθειμένος να δώσεις περί τα 50 ευρώ περίπου. Είναι καλύτερα για αρχή από το να προσπαθήσεις να πάρεις μεμονωμένα. Γιατί πέρα απο το αρντουινο θα χρειαστεις και άλλα υλικά που το κιτ τα περιέχει......

Δες τα κιτ, αν έχουν και καμια μικρή οθόνη για τα πρώτα σου βήματα ακόμη καλύτερα....

Spira
17-12-14, 22:38
Αν έχεις χρόνο να το ψάξεις, αγόρασε καλύτερα από ebay τα εξαρτήματα ένα ένα και όχι κάποιο starter kit. Τα starter kit είτε είναι ελλειπή είτε έχουν άχρηστα πράγματα.
Δεν χρειάζεται να πάρεις το αυθεντικό και με ένα κλώνο μια χαρά θα κάνεις την δουλειά σου και θα σου βγει πολύ οικονομικά. Και επίσης αν τυχόν το κάψεις δεν θα κλαις τα λεφτά σου.

lynx
17-12-14, 23:56
οπωσδήποτε για αρχή ενα γνήσιο arduino και όχι οιοδήποτε 'duino"-clones.

γιατί αυτό?

agis68
18-12-14, 10:58
Τα διάφορα clones τρέχουν διάφορετικά bootloaders και μια φορά μου έτυχε σε fuduino να ψάχνω μια εβδομάδα να βρω την αιτία και τελικά ήταν το bootloader που έτρεχε.....καλο είναι να αρχίζει κάποιος χωρίς πολλά προβλήματα για να μην αποθαρρυνθεί....

lynx
18-12-14, 18:03
Τα διάφορα clones τρέχουν διάφορετικά bootloaders και μια φορά μου έτυχε σε fuduino να ψάχνω μια εβδομάδα να βρω την αιτία και τελικά ήταν το bootloader που έτρεχε....

υπάρχουν όντως πολλά clones όμως ποιός ο λόγος να μην έχουν το σωστό bootloader?

δές εδώ:

http://www.instructables.com/id/Burning-the-Bootloader-on-ATMega328-using-Arduino-/

αν μπορούμε εμείς δεν θα μπορεί ο κινέζος λές? επίσεις αν δεν κάνω λάθος ο επίσημος bootloader
είναι και open, κατεβάσεις και κάνεις οτι θές με το source.

γενικά το gayduino είναι ένα απλό πραγματάκι...2 μC ένας τρέχει πρόγραμμα usb2serial (TTL?)
και το άλλο chipελι έχει ενα bootloader για να κάνεις εύκολα την δουλειά σου με το gayduino IDE.

το λέω gayduino γιατί έχω μια φυσική αντιπάθεια στους atmel και στα duino :001_cool: μάλιστα οταν έτυχε
να μου ζητήσουν γνώσεις πάνω σε αυτό απο δουλειά εκνευρίστικα αρκετά.

σύντομα όμως νομίζω πως μάλλον θα ασχοληθώ και εγώ με αυτό, θα πρέπει να αφήσω
τις φυσικές αντιπάθειες στην άκρη και να σκέφτομαι ώριμα ιδίως αν κάτι μπορεί να μου προσφέρει
εργασία.

betacord85
18-12-14, 18:31
θα ηθελα να συμπληρωσω αν επιτρεπει ο λεφτερης την εμπηρεια που πηρε ενας συναδεφος οταν πηγε σε μια συνεντευξη για δουλεια...και καποια απτις ερωτησεις τους για να τον προσλαβουν ηταν αν γνωριζει απο arduino...φυσικα εφαγε ακυρο και εφυγε...

lynx
18-12-14, 21:39
καλά έκανες και το είπες :001_smile: ο gayduinos ειναι τις μόδας και αρκετοί ελπίζουν να
βρούν το τεχνικό (geek) των ονείρων τους που θα προγραμματίζει κιολας!


αν δεν βαριέσαι δες και αυτό το τόπικ που έκανα.

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=78904

passer07
18-12-14, 23:54
έπαιξα με κινεζοαρντουινο και προσωπικά αποφάσισα να πάρω το αυθεντικό , έβγαλε κάποια σκαλώματα που δεν μπορώ να εξηγήσω , μου είναι ευκολότερο να δώ οτι δουλεύει ενα προτζεκτ στο αναπτυξιακό και να φτιάξω ενα μινιμαλ πλακετάκι που θα φορτώσω κώδικά .Στην τελικη θα μείνεις με την απορία αν φταίς εσυ αυτ´ο ή ο υπολογιστής σε κάποιο πρόβλημα .


υπάρχουν και τα θεματα πυο άνοιξα εδώ και παιδευτήκαμε παρέα (τελικά έφαγε σκάλωμα και σήκωσα τα χέρια ψιλά ):biggrin:

οταν ενα μαιουδάκι κάνει 8Ε δώσε τα 24Ε πρόσεχε τι κουμπώνεις (μην κάψεις κάτι που λέμε ) μάθε το και μετά πάρε τα υλικά και φτιάξε για τις εφαρμογές σου αν θες πλακέτες .


υλικά αγόρασα βάση των αναγκών ,μάζεψε μια λσιτα με τα προτζεκτ που θες (υλικά ) και ανάλογα αγόρασε μετά απο έρευνα αγοράς