PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώς βρίσκουμε σε ποιά φάση είναι η πρίζα?



dog80
17-12-14, 14:16
Θέλω να φτιαξω ένα δίκτυο με powerline σε σπίτι που έχει τριφασικό ρεύμα.

Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να βρώ ποιές πρίζες βρίσκονται στην ίδια φάση?

cosecon
17-12-14, 14:20
Κάποια στιγμή που το χρειάστηκα, έβγαλα το φυσίγγιο της φάσης και έψαξα να βρω ποιες πρίζες δεν έχουν ρεύμα...

FILMAN
17-12-14, 14:21
Κατεβάζοντας μια από τις τρεις γενικές ασφάλειες του πίνακα όλες οι πρίζες που δεν έχουν ρεύμα ανήκουν στη συγκεκριμένη φάση (εφόσον δούλευαν πριν βέβαια). Ή, με ένα πολύμετρο και ένα μακρύ καλώδιο μετρώντας μεταξύ φάσεων σε δυο διαφορετικές πρίζες, αν δεις τάση 0V οι δυο αυτές πρίζες παίρνουν από την ίδια φάση, αν δεις 400V παίρνουν από διαφορετικές φάσεις.

giannaras13
17-12-14, 14:43
Κατεβάζοντας μια από τις τρεις γενικές ασφάλειες του πίνακα όλες οι πρίζες που δεν έχουν ρεύμα ανήκουν στη συγκεκριμένη φάση (εφόσον δούλευαν πριν βέβαια). Ή, με ένα πολύμετρο και ένα μακρύ καλώδιο μετρώντας μεταξύ φάσεων σε δυο διαφορετικές πρίζες, αν δεις τάση 0V οι δυο αυτές πρίζες παίρνουν από την ίδια φάση, αν δεις 400V παίρνουν από διαφορετικές φάσεις.
δηλαδη καθε μια φαση S,R,T εχει και μια ασφαλεια.. ?

kioan
17-12-14, 14:47
δηλαδη καθε μια φαση S,R,T εχει και μια ασφαλεια.. ?
Εννοείται! Είναι απαράδεκτο να μην ασφαλίζει η κάθε μία ξεχωριστά.

dog80
17-12-14, 15:05
Ευχαριστώ!

GiwrgosTH
17-12-14, 15:15
Ευχαριστώ!
Νομίζω πως τα σύγχρονα powerline παίζουν και σε τριφασικά, ίσως όχι όλα, αλλά σίγουρα υπάρχουν κάποια.

FILMAN
17-12-14, 15:23
δηλαδη καθε μια φαση S,R,T εχει και μια ασφαλεια.. ?Αν εννοείς γενικές, ναι, γιατί επιμέρους μπορεί να έχει όσες θέλεις σε κάθε φάση.

VirusX2
17-12-14, 18:01
δηλαδη καθε μια φαση S,R,T εχει και μια ασφαλεια.. ?

Πώς αλλιώς θα μπορούσε να γίνει..? Η κάθε φάση είναι χώρια από την άλλη, αλλιώς βραχυκύκλωμα..

xsterg
17-12-14, 21:48
η απλα το βαζεις στην πριζα και αν δουλεψει ειναι στην ιδια φαση. αν οχι ειναι σε διαφορετικα οποτε δοκιμαζεις αλλη πριζα...

dog80
17-12-14, 22:02
η απλα το βαζεις στην πριζα και αν δουλεψει ειναι στην ιδια φαση. αν οχι ειναι σε διαφορετικα οποτε δοκιμαζεις αλλη πριζα...

Βασικά αυτό ακριβώς είναι που θέλω να αποφύγω.

Το δίκτυο μπορεί να μήν δουλεύει για 100 λόγους. Θέλω πρίν αρχίσω το troubleshooting να είμαι τουλάχιστον σίγουρος οτι βρίσκονται στην ίδια φάση.

giannaras13
17-12-14, 22:40
Αν εννοείς γενικές, ναι, γιατί επιμέρους μπορεί να έχει όσες θέλεις σε κάθε φάση.
μια αλλη απορια ειναι... αν καθε φαση χρησιμοποιει συμμετρικα φορτια τοτε θεωρητικα θα μπορουσαμε να μην εχουμε ουδετερο? (συγγνωμη για τις χαζες ερωτησεις :P )

michaelcom
17-12-14, 23:59
μια αλλη απορια ειναι... αν καθε φαση χρησιμοποιει συμμετρικα φορτια τοτε θεωρητικα θα μπορουσαμε να μην εχουμε ουδετερο? (συγγνωμη για τις χαζες ερωτησεις :P )


Ναι!.....

shoco
18-12-14, 08:25
τα καινουρια power line οπως της TP LINK χρησιμοποιουν πλεον τον ουδετερο, που ειναι κοινος.

giannaras13
18-12-14, 09:26
τα καινουρια power line οπως της TP LINK χρησιμοποιουν πλεον τον ουδετερο, που ειναι κοινος.
54117 ετσι?

shoco
18-12-14, 10:22
54117 ετσι?
οχι. Απλα βαζεις το ενα στο router και τα αλλα συνδεονται πανω σε αυτο. Το εχω βαλει σε πελατη σε μεζονετα με τριφασικο. Απλα επειδη το εκανα πριν ενα χρονο ψαχνω να βρω το μοντελο. Παντως το λεει και απο πισω στην συσκευασια του tplink

shoco
18-12-14, 10:25
Νομιζω πως ηταν αυτο
http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/powerline/TP-Link-Powerline-TL-PA2010P-KIT.htm

GiwrgosTH
18-12-14, 11:43
Νομιζω πως ηταν αυτο
http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/powerline/TP-Link-Powerline-TL-PA2010P-KIT.htm
Το συγκεκριμένο δουλεύει σίγουρα σε τριφασικό, αλλά νομίζω πως τα περισσότερα της αγοράς πλέον μέσω ουδετέρου είναι.

FILMAN
18-12-14, 12:49
μια αλλη απορια ειναι... αν καθε φαση χρησιμοποιει συμμετρικα φορτια τοτε θεωρητικα θα μπορουσαμε να μην εχουμε ουδετερο? (συγγνωμη για τις χαζες ερωτησεις :P )
Και πρακτικά επίσης...

giannaras13
18-12-14, 12:49
Νομιζω πως ηταν αυτο
http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/powerline/TP-Link-Powerline-TL-PA2010P-KIT.htm


ααα τωρα καταλαβα την λειτουργια του ακριβως..