PDA

Επιστροφή στο Forum : λοιπόν! πάμε ένα story...



lynx
18-12-14, 21:26
Καιρό πρίν είχα προετοιμάσει το έδαφος απο άλλο τοπικ γι'αυτα που θα γράψω εδώ..
έτυχε λοιπόν αυτές τις μέρες να μου το θυμήσουν οπότε αποφάσισα να πώ κάποια πράγματα και
φυσικά θα προσπαθήσω να μην "φωτογραφηθούν" άτομα ή επιχειρήσεις για να είναι και το θέμα όσο
γίνεται πιο οκ για το φόρουμ.

όποιος βαριέται να διαβάζει ιστορίες, πάει κατευθείαν στο τέλος του ποστ. :001_smile:


Σε κάποια φάση λοιπόν.. μου είχε έρθει ενα PM απο νέο μέλος του hlektronika, ιδιοκτήτης καταστήματος Η/Υ
και τεχνικός ο ίδιος, οπου ζητούσε άτομα για εργασία με γνώσεις στα BGA, πολύ καλή κίνηση αυτή και εγώ φυσικά
του ζήτησα περισσότερες πληροφορίες για να ενημερώσω πιθανούς ενδιαφερόμενους.

και εδώ ξεκινάει το story...

Αρχικά δεν με έπεισε ότι μπορεί να πρόκειται για νέο μέλος, οπότε ένα απο τα πράγματα που ήθελα να μάθω
ήταν αν τυχόν με σύστησε κάποιος σε αυτόν ή αν έχει και άλλο λογαριασμό στο φορουμ, φυσικά η απάντηση
ήταν αρνητική και εγώ με την σειρά μου θέλησα να ξεκολλήσω απο γενικότερες καχύπτοτες σκέψεις μου,
κρατώντας όμως κάποιες μικρές επιφιλάξεις μέχρι να δούμε περί τίνος πρόκειται ακριβώς.

βρέθηκε και ο ενδιαφερόμενος και αποφασίστηκε να πάρουμε τηλέφωνο τον εν λόγω κύριο να συζητηθεί το
θέμα πιο αναλυτικά. Ο επιχειρηματίας αυτός όπως δήλωσε έψαχνε "γάτους" για να στελεχώσει ένα νέο service
που ΘΑ άνοιγε... (νόμιμα όπως μας εξήγησε...) και μάλιστα στο στύλ της google στο ξεκινημά της (ο νοών
νοείτο όπως το είπα). :wiink:


Οταν του είπαμε οτι τα BGA ΔΕΝ είναι πάντα.. και τόσο απλή υπόθεση και αν θα μπορούσε να έχει ανοχή
σε λάθη και αποτυχίες με πιθανή οικονομική ζημιά, μας ενημέρωσε οτι "οι συνεργάτες του έχουν και 90%
επιτυχία". Φυσικά αυτό που είπε μας φάνηκε υπερβολή καθώς ακόμα και μεγάλες εταιρίες που έχουν
εξειδικευμένα τμήματα και ανθρώπους που ασχολούνται με το αντικείμενο ΔΕΝ έχουν πάντα "και 90%"
επιτυχία και εκει επιστρατέυονται μέχρι και μηχανήματα x-ray για να διαπιστωθεί τι πήγε λάθος, οπότε ΠΩΣ
αυτός ο κύριος έχει και 90% επιτυχία με τους συνεργάτες του? είναι καλύτεροι αυτοί απο τους υπόλοιπους?
(οχι δεν είναι...και θα το αναλύσω μετα..) πάντος απο μέρους μας τυχαίνει να υπάρχει εργασιακή εμπειρία
σε μια τέτοια εταιρία. οπότε οι απόψεις μας ήταν απο πρώτο χέρι.


πάρα ταύτα το ενδιαφέρον παρέμεινε και είπαμε να προχωρήσει το πράγμα, όμως service δεν υπήρχε ακόμα!!
και ένα απο τα πρώτα πράγματα που ζήτησε απο τον νέο τεχνικό ήταν να του φτιάξει το εργαστήριο! δηλαδή σαν
γνώστης ο τεχνικός να φτιάξει μια λίστα με ότι θα μπορούσε να χρειαστεί το service για να ξεκινήσει, στην ουσία ο
επιχειρηματίας στη φάση αυτή διέθετε μόνο ένα χώρο!

λόγω της ασυνήθηστης απαίτησης του ρωτήθηκε αν μεσα στις προθέσεις του ήταν να κάνει υπεύθυνο του τον τεχνικό
και πάνω σε αυτό απάντησε οτι αν στην πορεία το αξίζει γιατί όχι? όμως προς το παρόν θα είναι απλός τεχνικός και θα
φέρει και άλλους που μάλιστα ΔΕΝ ΘΑ ΑΞΙΟΛΟΓΉΣΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ (συγκεκριμένα είχε πεί "αν δεν κάνουν τα άτομα που θα
φέρω θα μου πείς να τους διώξω).

όσο κάπως και αν φάνηκε όλο αυτό μαζί με κάποιες άλλες λεπτομέριες που παρέλειψα, καθήσαμε και φτιάξαμε την
λίστα με τις πιθανές επιλογές για τον εξοπλισμό του χώρου, μήπως και το πάρει το παιδί. Μετά ο εργοδότης επιχειρηματίας
ζήτησε την συμβολή του τεχνικού για να συμμαζέψει / καθαρίσει / ανακαινήσει το χώρο όπου θα στηθεί το service,
ολα αυτά πριν την πρόσληψη του τεχνικού καθώς δεν είχε γίνει ακόμα έναρξη την επιχείρησης, χωρίς καμία εμφανής
πρόθεση αμοιβής για όλα αυτά, λές και ήταν δεδομένο οτι έπρεπε να τα κάνει το παιδί στα πλαίσια φιλικής εξηπηρέτησης.

Πριν το ξεκίνημα των εργασιών παρουσιάσε έναν κύριο ως τεχνικό και συνεργάτη στο service, και ζήτησε απο τους
δυο να εξετάσουν την λίστα του εξοπλισμού και να την εγκρίνουν απο κοινού μιας και θα δούλευαν μαζί,
ετσι έγινε και την επόμενη μέρα έδωσε λεφτά στο κύριο και φίλο του και τους έστειλε να κάνουν οι ΙΔΙΟΙ τις αγορές.
όμως στα καταστήματα που απευθύνθηκαν οι αγορές έγιναν σύμφωνα με τις επιλογές του φίλου του και ΔΕΝ είχαν
ΚΑΜΙΑ σχέση με την συμφωνημένη λίστα. (παράδειγμα αντι για σταθμό κόλλησης weller, αγοράστηκε σταθμός κολλήσης
οτι υπάρχει στο μαγαζί απο made in china, για να δουλέυουν επαγγελματικα!!!!) επίσεις μέσα σε μια εβδομάδα ανακήρυξε
τον φίλο του υπεύθυνο στο service, ενώ δεν είχε ξεκαθαρίσει ακόμα κανείς τους για το τι ίδους γνωριμία έχουν.

αν και ήταν φανερό οτι η κατάσταση ήταν προβληματική το παιδί δεν έφυγε απο την δουλειά και η επόμενη εκπληξη
που αντιμετώπισε ήταν ένας αγνώστου αιτιολογίας εμπαιγμός.. έτσι μόνο μπορώ να το χαρακτηρίσω! που είχε ως εξής:
o νεός του προιστάμενος του ζήτησε κάποια στιγμή να κάτσουν να μιλήσουν, του εξήγησε οτι με τον επιχειρηματία
γνωρίζονται και οτι δεν βρέθηκε τυχαία εκεί, στην συνέχεια του είπε δήθεν στα κρυφά, οτι ο επιχειρηματίας τον είχε στο
μάτι για να τον διώξει! ομως ιδιαίτερα αυτό το τελευταίο ΔΕΝ ΣΥΝΑΔΕΙ! (να χρησιμοποιήσω λόγιες φράσεις... :001_cool:) με την ολη προσπάθεια που θεωρείτω οτι αμφότερα γινόταν. Οταν το παιδί ζήτησε το λόγο απο τον επιχειρηματία, αυτός τα αρνήθηκε όλα και είπε οτι δεν έχει γνώση επι του θέματος και δεν έχει πεί κατι τέτοιο. Ως εκ τούτου η συνεργασία έληξε γιατι τα πράγματα
ήταν αρκετά περίεργα, μένωντας το παιδί άνεργο για αρκετό διάστημα και λόγω της οικονομικής κρίσης που η προσφορά
είναι μεγάλύτερη απο την ζήτηση και σε πετάνε έξω για πλάκα! και λογω του οτι τα πήρε ολα πολύ σοβαρά και έγινε πιο
επιλεκτικός και διστακτικός με πιθανές άλλες ευκαιρίες, εν ολίγοις η αρνητική εργασιακή εμπειρία που είχε... στο δικό του
μυαλο λειτούργησαν εις βάρος του επαγγελματικά. (ασχέτος αν πολλοι θα πείτε οτι δεν θα έπρεπε να το πάρει τόσο
βαριά).

δεν περίμενα μια προσφορά εργασίας που ξεκίνησε απο εδώ μέσα να πάει τόσο στραβά!...


Ξέρω πολύ κόσμο που στον επαγγελματικό τους χώρο υποφέρουν απο τους τρολάδες, ή να το πώ
καλύτερα, απο άτομα που αρέσκονται να κάνουν ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ σε συναδέλφους τους ή σε
υφιστάμενους και είτε τους αναγκάζουν σε φυγή είτε το υπομένουν γιατί ΔΕΝ έχουν επιλογή, το να
καταστρέφεις την ζωη του άλλου δεν είναι αστείο! αυτό που στις μέρες μας αποκαλείται "ballying"
δεν αφορά μόνο τα παιδιά στο σχολείο υπάρχει και σε μεγαλύτερες ηλικίες.

leosedf
19-12-14, 00:02
Σε ποια πόλη έγινε αυτό?

nestoras
19-12-14, 00:06
Εγώ πάλι που είμαι πιο περίεργος θα σου έλεγα να βάλεις ένα μεγάλο link με το προφίλ του χρήστη...

passer07
19-12-14, 00:20
την επαθα το καλοκαίρι σε άλλο κλάδο , με έστειλε συνεργάτης του μαγαζατορα για θέση τεχνικού πωλητή ,ενημέρωσα σχετικά με την μικρή εμπειρία μου αλλα τελικά ξεκίνησα

ήμουν εκεί 10ωρα χωρίς ουσιαστική βοήθεια για να τρέχω το μαγαζί (ή αν προτιμάμε να καταλάβω τον τρόπο που θέλει να τρέξει το μαγαζί καθώς δεν με άφηνε να πάρω πρωτοβουλίες ) , 1 μήνα μετά τον χαιρέτισα καθώς απλήρωτος με μηδαμινό ενδιαφέρον απο τον ίδιο και με εναν υπάλληλο ακόμα (γραμματειακή υποστήριξη σου λέει ) απλά κατάλαβα οτι κοροϊδευόμαστε

προσπάθησα και προσπαθώ να πάρω τα δεδουλευμένα (για σπάσιμο ) αλλα δεν το βλέπω , πήρε την κάτω βολτα αρα εν μέρη δικαιώνομαι


Δε ν κατηγορώ κανέναν (ούτε αυτόν που με έστειλε) απλά δεν πτοούμε και σκέφτομαι τα θετικά



το πρόβλημα στα λεγόενα σου είναι αλλου , πρεπει να μας πεις

1.πόσο χρονών ειναι το παιδί

2.τι γνώσεις εχει στο αντικείμενο

3.Ηταν σερβις laptop κινητών κλπ? ή κάτι περισσότερο εξεζητημένο ?

4.Χρήματα πήρε ?

5.Ποσο έκατσε ?

betacord85
19-12-14, 00:27
λεφτερη παρακολουθω μια αγγελια που βαζει ενας τυπος εδω και ενα 6μηνο...ζηταει τεχνικους για service laptop και περιφεριακων...πριν την αναρτησω εδω και δουν τα στοιχεια του θα στην στειλω ινμποξ να μου πεις αν ειναι αυτος ο τυπος...και επειδη ψαχνομαι γαι κατι μονιμο θα ηθελα να με προετοιμασεις μην ειναι αυτος και παω αδικα...παντως κριμα τετοια συμπεριφοαρ....οπως συναδελφος 30 χρονων πηγε απο κονε σε service υπολογιστων και του ειπε θα σε κρατησω δοκιμαστηκα μια βδομαδα και θα δουμε αν μου κανεις...καταντια...

sotron1
19-12-14, 00:28
Το μέλος αυτό υπάρχει ακόμη εδώ;

betacord85
19-12-14, 00:30
σκεφτεσαι θετικα μεχρι ποτε παναγιωτη?δηλαδη να χανουμε την ωρα μας χωρις να πληρωνομαστε?ξερετε ποσους τεχνικους και πωλητες εχει απολησει η γνωστη αλυσιδα καταστηματων γνωστη τurbo x?καταντια τιποτε αλλο

picdev
19-12-14, 01:47
έστειλα μερικά βιογραφικά και σε εταιρείες που δεν έχουν αγγελία, μία λοιπόν με παίρνει τηλέφωνο ,
πάω στη συνάντηση και παίρνω μαζί και μία κατασκευή και είχα και φωτογραφίες στο κινητό με τη πτυχιακή.
Πάω εκεί λέω που έχω δουλέψει, δείχνω το project και μου λέει "δεν κάνεις για αυτή τη δουλειά"
μπαρτνόν λέω? μου λέει σε φώναξα για να φτιάξεις δίκτυο πωλήσεων με ποσοστά!:lool: και αν πας καλά μετά απο καποιους μήνες θα σου βάλω και ένσημα! Μετά μου λέει ίσως αλλάξεις τμήμα και μπες στο τμήμα ανάπτυξης!!!
Εντομεταξύ ένα μαγαζάκι 2 δωμάτια, χωρίς εργαστήριο, ένας παλμογράφος αρχαίος κάτω απο ένα γραφείο , χωρίς pc μέσα ένα νετμπουκ μόνο!
και η κόρη του να συναρμολογεί τις μλκς που πούλαγε σε ένα γραφειάκι 0.5μ! μάλιστα είχε έρθει κάποιος και ζήτησε ένα κομμάτι και του λέει το τάδε μου αργούν γιατί τα φέρνω σε παρτίδες, θα το έχω έτοιμο σε ένα μήνα , και ανοίγω το κουτί και βλέπω κινέζικο GSM modem, ένα μήνα έκανε να έρθει απο τι κίνα, ούτε αυτά δεν στόκαρε :lool:

Του λέω δεν ψάχνω δουλειά σαν αρχιμηχανικός,εκεί που δούλευα είχα καθοδήγηση.
μου λέει : και πως να γίνεις αρχιμηχανικός? αφού δεν έχεις προσόντα, όπως διδακτορικό
:biggrin: Θα έχω να γελάω μέρες
με το καλό το λουκέτο του εύχομαι και όπως είδα πλησιάζει

betacord85
19-12-14, 01:57
περιοχη ακη αν επιτρεπετε?εντος αθηνων?εγω ξερω εναν τετοιο στη σαλονικη...που εφερνε απο τουρκια και τα βαφτιζε με το δικο του brand name και τα πασαρε στην βορειο ελλαδα...

picdev
19-12-14, 02:03
αθήνα αλλά το προϊόν ήταν δικό του, απλά είχα δει στο site ότι η δουλειά ήταν περίπου σαν αυτή που έκανα,
και αυτό που πούλαγε είχε σχέση με τη πτυχιακή μου.
Στην αρχή μου έκανε κάποιες συγκεκριμένες ερωτήσεις για τη πτυχιακή , προφανώς για να καταλάβει κάτι συγκεκριμένο που τον ενδιέφερε (και σιγά τη μλκ δηλαδή), αν και δεν καταλάβαινε απο μικροελεκτές από ότι καταλαβα.
Μετά άρχισε το ποίημα
Προφανώς δεν σχεδίαζε αυτός , αυτό που πουλάει , τώρα από οτι κατάλαβα το site είναι απο περασμένα μεγαλεία.
Ελεγε ένα κάρο παπάτζες και το μαγαζί ήταν ένα ριμάδι , χωρίς εργαστήριο , , δεν χώραγες να μπεις μέσα:lool:.

betacord85
19-12-14, 02:14
μου εστειλε ο συναδελφος που ψαχνει δουλεια την παρακατω αγγελια που σουλατσαρει στο νετ πανω απο 6μηνο δωστε βαση τι ζηταει και τι δινει http://www.xe.gr/jobs/evresi,texnikoi-programmatistes-i-y%7Cad-106738785.html ...τα συμπερασματα δικα σας...κωνσταντινε αν παραβαινω τους κανονες του φορουμ με αυτο το ποστ παρακαλω διεγραψε το...απλα το ανεβαζω επειδη στον κλαδο υπαρχει απτην μια πλευρα ανεργια και απο την αλλη μισθοι πεινας...ξερω πολλους συναδελφους απο τον συλλογο που ειτε εχουν αλλαξει δουλεια και κανουν οτι κατσει ειτε δεν εχουν καθολου και συντυρουνται απο συγγενεις...καλο βραδυ

picdev
19-12-14, 02:36
πιο σύλλογο ?
αν και τελευταία ανοίγουν συνέχεια μαγαζιά επισκευών, στο irepair στη γλυφάδα έχει 10 τεχνικούς! και αν βάλεις και 2 ταμείες και κάτι άλλους φτάνεις και τα 15 άτομα στη βάρδια , που τα βρίσκει τόσα λεφτά ? τόση δουλειά έχει?

gsouf
19-12-14, 09:10
Στην ελλάδα δυστηχώς όλοι μα όλοι οι άσχετοι θέλουν να γίνουν εμπορες-εισαγωγείς(άρα αφεντικά) και γενικά ότι μπορεί να προσφέρει το περισσότερα με το λιγότερο κόπο...
αυτοί λοίπον οι "επιχειρηματιες" ο θεός να τους κάνει , όταν θέλουν να ανοίξουν κάτι "δικό τους"(κλασσική έκφραση) ψάχνουν απο την αρχή πως να βγάλουν λεφτά ακόμα δεν άνοιξαν έτσι την έφαγε και το παλικαράκι , σου λέει ο άλλος κάτσε να πάρω έναν να μου το στήσει αν γλιτώσω και τον πρώτο μισθό ακόμα καλύτερα και μετά στείλτον που δεν πληρώνω και αποζημίωση.

Εγω παιδιά ελεύθερος επαγγελματίας είμαι με ότι καλό και κακό έχει αυτό αλλά δε μπορώ να βλέπω τέτοια εκμετάλλευση ...τσαντίζομαι όσο δεν πάει κάτι τέτοιοι μ...κες είναι που έχουν βγάλει το όνομα του "ελληνάρα" και δυστηχώς είναι πολλοί και δεν παλεύονται.

Και το ακόμα καλυτερο(αφού σε πάρουν) θέλουνε ο τεχνικός/υπάλληλος/συνεργάτης να τους κάνει τα πάντα με τα ίδια λεφτά και αν δεν μπορείς σου λένε δεν έχεις προσόντα , τι προσόντα ρε ζώο που δεν ξέρεις τι θα πέι προσον το μόνο που θέλεις είναι να σου κάνει άριστη δουλειά στην πιο ξεφτίλα τιμή και άμα τολμήσει να σηκώσει κεφάλι ( ειδικά αν είναι και υπάλληλος) τέλος, φύγε δεν κάνεις και φράσεις " θα πάρω άλλον" "ξέρεις πόσοι περιμένουν".

Εύχομαι ολόψυχα να κλείσουν όλοι τους ( συγνώμη για το σκύλιασμα αλλά πόσοι φίλοι την έχουν πατήσει σαν το παλικάρι και εμένα μου λένε τις ίδιες μπιμπ μπιμπ οι πελάτες)!!!


Αλλά εκεί που ρίχνω τρελό γέλιο είναι παίδες όταν για την δουλειά τους φωνάζουν τεχνικούς απο το εξωτερικό ,εκεί μόνο στοματικό που δεν προσφέρουν, και τα λεφτά τους μπροστά!!!(Λαλάκις ο εισαγώμενος λοιπόν!!!)

Gaou
19-12-14, 09:26
εγώ δεν το καταλαβα το θέμα απολυτα...! τι δειχνετε με αυτο ότι πολλοι έλληνες συμπολίτες ( ο Θεος να τους κάνει ) ειναι κάφροι ?

νομίζω ότι ο ηλικιακος μεσος όρος μεσα σε αυτον τον χώρο ειναι αρκετά μεγάλος ώστε οι περισσοτεροι να έχουν καταλαβει τι καφριλα παιζει τριγύρω .

Το θέμα ειναι ότι όταν ειμασταν καλά < 2008 τότε αυτα δεν μας ενδιαφέραν καθόλου και καναμε όλοι τα στραβά ματια σε τετοιους καφρους. Οι κάφροι ομως πληθήνανε και όπως οι ακαθαρσίες επιπλεουν σήμερα βγάζουν ματι απο χλμ.

Το λοιπόν για εμενα ειναι ότι τετοια threads εχουν νοημα μονο αμα προφυλάσουν ατομα που δεν έχουν ακομα την εμπειρία να διακρινουν προσωπικοτητες.

Τουτεστιν Ονομα και τηλεφωνα ειναι μεσο προστασίας ..! μονο τοτε τετοια θέματα ειναι λειτουργικα.

cloud_constructor
19-12-14, 11:35
Καλα εκει που ημουν ετοιμος να ανοιξω καπακι υπονομου θα αρκεστω να πω οτι η απαντηση του gsouf τα πε ολα

ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΙΜΑΤΙΕΣ λοιπον .. τι θες? θες κιαλλο?


"ΙΕλα κιετσο..το πουλισα το χωραφ στην ραχουλα παω να γινω επιχειρματιας στα κουμπιουτερζ"

elektronio
19-12-14, 12:03
Καλα εκει που ημουν ετοιμος να ανοιξω καπακι υπονομου θα αρκεστω να πω οτι η απαντηση του gsouf τα πε ολα

ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΙΜΑΤΙΕΣ λοιπον .. τι θες? θες κιαλλο?


"ΙΕλα κιετσο..το πουλισα το χωραφ στην ραχουλα παω να γινω επιχειρματιας στα κουμπιουτερζ"


H ισοπέδωση είναι κακό πράγμα. Έχει επιχειρηματίες στον τομέα ηλεκτρονικών με εξαιρετικές γνώσεις.
Σε όλους τους κλάδους και όλα τα επαγγέλματα έχεις καλούς και κακούς. Γι' αυτό θεσπίζονται μέτρα από το κράτος όπως να έχεις πτυχίο προϋπηρεσία κλπ ώστε να προστατεύεται ο πελάτης καταναλωτής από τον κακό επιχειρηματία. Δυστυχώς δεν υπάρχει τήρηση των μέτρων και έτσι το να μην πέσεις στον αδαή "επιστήμονα" επαφίεται στον πελάτη.

Xarry
19-12-14, 12:07
Αν δεν γινουν επωνυμες αναφορες η ακομα και καταγγελιες οπου χειαζεται, τετοιες συμπεριφορες θα συνεχιστουν και θα πληθηνουν λογω της πολυ μεγαλης προσφορας και μικρης ζητησης.
Ενας βασικος λογος που στην επαρχια πληρωνουν αρκετα καλα ακομα και σημερα ειναι οτι αν σου βγει το ονομα στην κλειστη κοινωνια τελειωσες και ατομα δε θα βρεις και την πελατεια σου θα χασεις.

betacord85
19-12-14, 12:11
σορρυ που θα στο χαλασω αλλα επιχειρηματιας και ελληνας και ηλεκτρονικα δεν κολανε αυτα τα 3!παιζει τεραστια ανεργια εξω στον κλαδο!φιλος και συναδελφος εκλεισε οτ μαγαζι και εφυγε για γερμανια...παιερνει εστω αξιοπρπεη μισθο και καθε μηνα στην τραπεζα τα λεφτα οχι οπως εδω να ζητιανευεις...αλλος πριν 3 χρονια εφυγε αυστραλια και παιρναει λουκουμι...τωρα ψαχνομαι και εγω για dubai λογο που γνωριζω την γλωσσα...καταντια τιποτα αλλο...οπως ειπε ο γιωργος περιμενει το καθε βλαχακι με το κεφαλαιο που εχει ριξει στο μαγαζι να του κανεις παπαδες και να σε πληρωνει με το κατοτατο μισθο των 490 ευρω το 8ωρο...και το κερασακι στην τουρτα να σου πεταει ξερεις να κολας?ξερεις rebbaling?ξερεις reflowing?χαχαχα!τραγικοι!

gsouf
19-12-14, 12:13
H ισοπέδωση είναι κακό πράγμα. Έχει επιχειρηματίες στον τομέα ηλεκτρονικών με εξαιρετικές γνώσεις.
Σε όλους τους κλάδους και όλα τα επαγγέλματα έχεις καλούς και κακούς. Γι' αυτό θεσπίζονται μέτρα από το κράτος όπως να έχεις πτυχίο προϋπηρεσία κλπ ώστε να προστατεύεται ο πελάτης καταναλωτής από τον κακό επιχειρηματία. Δυστυχώς δεν υπάρχει τήρηση των μέτρων και έτσι το να μην πέσεις στον αδαή "επιστήμονα" επαφίεται στον πελάτη.

Δεν μίλησε κανείς για γνώσεις και πτυχία αλλά για την κουτοπονηριά αρκετών "επιχειρηματιών" που θέλουν να φάνε ψάρια όχι μόνο κρατώντας τον κ...ο τους στεγνό(απο το γνωστό ρητό) αλλά με τον κ..ο του αλλούνου χωρίς να τον πληρώσουν κιόλας .

Γιατί το έχω γνώσεις δεν συνάδει με το είμαι καλό αφεντικό και ούτε το ψάχνω το πιο φτηνό(κρίνοντας το ακριβότερο ως κλέψιμο ) με κάνει καλό καταναλωτή !!!

SV1JRT
19-12-14, 12:24
.

ΔΩΣΤΕ ΤΑ ΠΡΟΦΙΛ ή LINK απο τους κάφρους !!!

ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ και ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΕΣΤΕ
Οσο έχουν την ανοχή μας θα κάνουν τα ίδια και χειρότερα.


.

betacord85
19-12-14, 12:33
ναι σωτηρη νομιζεις θα αλλαξει κατι?θα βρουν αλλους κοροιδα τεχνικους που δεν εχουν ουτε να πληροσουν τον καφε και με κατεβασμενα μουτρα θα πανε να δουλεψουν εκει...οπως ειπε και στο πιο πανω ποστ να φυγεις περιμενουν αλλοι τοσοι στην ουρα

betacord85
19-12-14, 12:38
να και μια φρεσκια σημερινη αγγελια!για δειτε τι ζηταει και ποσα δινει... http://www.xe.gr/jobs/evresi,texnikoi-programmatistes-i-y%7Cad-107217349.html

SV1JRT
19-12-14, 13:45
ναι σωτηρη νομιζεις θα αλλαξει κατι?θα βρουν αλλους κοροιδα τεχνικους που δεν εχουν ουτε να πληροσουν τον καφε και με κατεβασμενα μουτρα θα πανε να δουλεψουν εκει...οπως ειπε και στο πιο πανω ποστ να φυγεις περιμενουν αλλοι τοσοι στην ουρα

Μπάμπη, ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ για αυτήν την κατάσταση.
ΟΛΟΙ εμείς (βάζω και τον εαυτό μου μέσα αν και ΠΟΤΕ δεν το έχω κάνει) που περιμένουμε στην ουρά για ένα μισθό πείνας. Δηλαδή πρέπει ντε και καλά να γίνουμε ΟΛΟΙ τεχνικάρες υπολογιστών ? Μια ξανθια γραμματέας παίρνει περισσότερα. Υπάρχουν και άλλα επαγγέλματα. Καταλαβαίνω οτι ο κάθε άνθρωπος θέλει να δουλέψει σε κάτι που τον ευχαριστεί, αλλα είναι σωστό να ξεφτιλίζετε στον κάθε καραγκιόζη που δίνει 400 ευρώ για 12 ώρες δουλειάς ??

Ασε που οι 7 στους 10 που δηλώνουν "τεχνικοί υπολογιστών" δεν έχουν την παραμικρή ιδέα απο υπολογιστές. Απλά έτυχε να λύσουν το δικό τους pc και να αλάξουν μια κάρτα και απο τότε δηλώνουν "Τεχνικοί" !! Μπορεί να τελείωσαν και καμιά ιδιωτική σχολή του κώλου και την είδαν μηχανικάρες !!
Και δουλειά δεν βρίσκουν ΚΑΙ χαλάνε την πιάτσα για όσους είναι πραγματικοί τεχνικοί....

.

passer07
19-12-14, 14:17
σκεφτεσαι θετικα μεχρι ποτε παναγιωτη?δηλαδη να χανουμε την ωρα μας χωρις να πληρωνομαστε?ξερετε ποσους τεχνικους και πωλητες εχει απολησει η γνωστη αλυσιδα καταστηματων γνωστη τurbo x?καταντια τιποτε αλλο

Για πρακτικούς λογους δεν μπορώ να σου αναφέρω την κατάσταση μου αναλυτικά ,
γενικά είμαι απο αυτούς πυο για τα καπρίτσια μερικών χρωστάω μια θεωρία εδώ και περίπου 2 χρόνια για να πάρω πτυχίο (απλά δεν γίνετε να γράψουμε 5 για να περάσουμε ,δεν τίθεται θέμα γνώσεις απλά να περάσουμε καθώς δεν τίεθτε θέμα γνώσεις )

με το που το περάσω κάνω αίτηση για να ορκιστώ, περιμένω με τα χάλια τους και δνε μπορώ να κόψω την αναβολή νωρίτερα (αυτό είναι άλλου παπά αλλα φταίει το οτι υπολιτουργούμε σαν ΤΕΙ ) και έφτασα 25 με γνώσεις πάνω σε 2 κλαδους (ηλεκτρονικά και κάποιο άλλο τεχνικό επάγγελμα ) να παλεύω για 1-2 μεροκάματα και να μην μου δίνονται κάποιες ευκαιρίες γιατ'ί δεν εχω γνωστό ,βίσμα ή θείο

οταν οι περισσότεροι υποψήφιοι εργοδότες που συνάντησα κοίταζαν να εκμεταλλευτούν (τα τελευταία 6-7 χρόνια δηλαδή απο τοτε που τελείωσα το ΤΕΕ) ,οταν οι περισσότεροι ζητάνε παράλογα πράγματα ή κάνεις υπομονή ή απλά κοιτάς αλλού τι άλλο να κάνεις ?

ΟΙ καταγγελίες έχουν φτάσει σε βαθμό να μην έχουν βαρύτητα



το πρόβλημα δεν είναι οι απολύσεις στις μεγάλες εταιρίες (εχουν δύναμη και πετσοκόβουν ) αλλα οιτ ακόμα και οι μικροί κοιτάνε να εκμεταλευυον αρνιτικά την κατάσταση για να καλύπτονται (μικρότερο ρίσκο ) και οχι να εκμεταλλευτούν την κατάσταση για να κερδίσουν μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους



το τι γίνετε σε συνεντεύξεις είναι άλλη αστεία ιστορια , εχω φτάσει στο σημείο να προτείνω εκτός απ οτο να περάσω συνέντευξη εγώ να ενημερώνομαι για το παρελθόν και για το τι στόχους έχουν , δηλαδή κάνω και τον ψυχολόγο για να καταλάβω αν αξίζει ή οχι να ασχοληθώ

SRF
19-12-14, 15:09
να και μια φρεσκια σημερινη αγγελια!για δειτε τι ζηταει και ποσα δινει... http://www.xe.gr/jobs/evresi,texnikoi-programmatistes-i-y%7Cad-107217349.html

Το πιό ωραίο είναι αυτό...

... τιμή 734¤, συζητήσιμη

!!! ΤΙΜΗ? Αντί μισθού?
Τι διάολο? ΤΟΥΣ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΩΣ ΣΚΛΑΒΟΥΣ νομιζει? :biggrin:

betacord85
19-12-14, 15:23
αν διαβασει κανεις καλα την αγγελια θα δει οτι ο εργοδωτης ο θεος να τον κανει ζηταει να κανει τα παντα μεστο μαγαζι!επισκευη ενοικιαση ταινιων service σε υπολογιστες...ηθελα να ξερα σαν τι το εχει το μαγαζι πολυχωρος τυπου mall?μου θυμηζει δεκαετια 80 που τα βιντεοκλαμπ ειχαν σαν βιτρινα την ενοικιαση ταινιων και πισω κανανε αλλα...ειχαν πιασει και μερικους εδω στα νοτια προαστια που κανανε και καλα τους τεχνικους και επισκευαζανε βιντεο και τηλεορασεις και χωρις διπλωματα και αδειες...

picdev
19-12-14, 15:28
τι δίπλωμα θέλεις για επισκευές?
γιατί οι επισκευές προϋποθέτουν και εμπειρία και εξαρτάται μέχρι τι επισκευή κάνεις.
Κάποιος μπορεί να αλλάζει part σε υπολογιστή , ή σε μία οθόνη, αυτό χρειάζεται κάποιο δίπλωμα?

lynx
19-12-14, 17:46
@leosedf δεν είναι απο τα μέρη σου.. :001_smile:

@nestoras δεν γίνεται :wiink:

@passer07 γιατί τα ρωτάς αυτά τι νόημα έχουν? αν μου πεις..μπορεί να σου πω...

@ betacord85 θα δώ το pm σου.

@ sotron1 απ'οσο γνωρίζω χωρίς λογο δεν σβήνονται λογαριασμοί εδώ στο φορουμ, άρα γιατι να μην υπάρχει..

@ picdev αν δεν έχεις τακτοποιηθεί ακόμα κάπου καλό κουράγιο και οτι καλύτερο επαγγελματικά.

@ harry που να τις κάνεις τις καταγγελίες και για τι αδίκημα? για ψυχολογικό πόλεμο συναδέλφου?
το καλύτερο που έχω δεί είναι σε μια πολυεθνική το 2004, όπου στο ιντρανετ της εταιρίας υπήρχε εφαρμογή
ας το πούμε για "καταγγελίες" του προσωπικού, επίσεις και σύστημα αξιολόγησης. Τότε ίσως έπρεπε
να κάνω καταγγελία σε μια εκπαιδεύτρια που απότι τουλάχιστον με είχαν πληροφορήσει συνάδελφοι μου,
έστειλε μια κοπέλα στο νοσοκομείο με κολικό απο έντονο άγχος λόγω της φορτικής συμπερίφοράς που είχε
κατά την εκπαίδευση μας, αλλά και γενικότερα σε αρκετους απο εμάς είχε ανάρμοστη συμπεριφορά, όμως ως εκεί
(ώς εκεί που σου επιτρέπει και ο χώρος που βρίσκεσαι..τι άλλο μπορείς να κάνεις? ιδιαίτερα οταν εσύ είσαι 1 μήνα
σε μια δουλειά και η άλλη 10 χρόνια, ποιος νομίζεις απο τους δύο θα φύγει?)


αυτό που έχω να συμπληρώσω στο αρχικό ποστ μου είναι οτι αρκετός κόσμος που μπορεί να αξίζει πραγματικά,
μένει στο ράφι γιατί η κοινωνία μας είναι στραβή...

passer07
19-12-14, 22:16
απλά το αρχικό σου ποστ μας λέει για μια λάθος συνεννόηση και για ενα κακό επιχειρηματία

Αν τώρα εγώ πήγα στη Δουλειά και είμαι 19 απο Επαλ έχοντας εσένα να μου έχεις δείξει 10 πράγματα ,εχει διαφορά με το να είμαι 28 με εμπειρία με πτυχείο απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ και τράβηξα αυτά που αναφέρεις



καθαρά δηλαδή για να έχουμε πλήρη εικόνα


κακούς επαγγελματίες και κακούς εργαζόμενους συναντάμε εύκολα , η διαφορά ερχετε στο τι κάνω/εις για να ορθοποδήσεις

Gaou
20-12-14, 22:57
... ποιος νομίζεις απο τους δύο θα φύγει?

την συγνωμη μου αλλά αυτος με τα μικροτερα βυζια . δυστηχως


χαριτολογοντας και αναπολοντας το 2004 οπου βρισκομουν σε μια εταιρια μελετών σε γνωρισα εκει μεσα έναν τεχνικο που ειχε συμβολαιο με την εταιρία . μην σας τα πολυλογω υπολογιστες ξέρω μονο απο εμπειρια η οποια ειναι αρκετή. εν πάσι περιπτώση με τον ανθρωπο αυτον κοντραρίστηκα αρκετες φορες οχι κακοπροαιρετα αλλά με στοχο να καλυτερεψουν τα μηχανήματα που δουλευαμε τα σχεδιαστηκά.

επειδή ομως ο θεος αγαπαέι τον κλέφτη αλλά και τον νοικοκύρη καθότι ο εν λογο κύριος με ειχε φέρει σε δύσκολη θέση αρκετες φορες με το αφετνικό μου μια φορά επαθε κάτι χοντρο . φέρνει μια ψυκτρα για την οποια μας πιπιλιζε καιρο . α του λέω αυτην έφερες την έχω αγοράσει εγώ πριν απο 2 μήνες . α μου λέει ποσο την πήρες του λεω εγώ γουρλώνει τα μάτια του . την ειχε χρεώσει 2.5 φορες πάνω απο ότι την έχα αγοράσει εγώ . κρυος ιδρωτας ο καρκομοιρης. του ειπα εγώ ρε φίλε δεν τρεχει εγώ δεν ανακαταευομαι ουτως ή αλλως .

ο ανθρωπος πριν γινει τεχνικός δικτυων και υπολογιστών ( δικτυα μην φανταστειτε ότι μπορουσε να στήσει αντε ισως αυτο με τα σπιρτοκουτα και την μπετονια ) ηταν οικοδόμος....!

και ελα ντε την δουλεια δεν την ξέρεις γιατι τουλάχιστον δεν πουλάς λιγη τιμιοτητα....? αλλα ειπαμε αυτοι ειμαστεδ.

lynx
21-12-14, 16:54
απλά το αρχικό σου ποστ μας λέει για μια λάθος συνεννόηση και για ενα κακό επιχειρηματία

Αν τώρα εγώ πήγα στη Δουλειά και είμαι 19 απο Επαλ έχοντας εσένα να μου έχεις δείξει 10 πράγματα ,εχει διαφορά με το να είμαι 28 με εμπειρία με πτυχείο απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ και τράβηξα αυτά που αναφέρεις



καθαρά δηλαδή για να έχουμε πλήρη εικόνα

και εγω για λαθος συνεννοηση ηθελα να πιστευω οτι προκειται...δηλαδη δεν εβλεπα μια σοβαρη
αιτια για ολο αυτο.. (σεναρια επιστημονικης φαντασιας βεβαια υπρχουν, οτι δηλαδη μπορει να κυνηγουσαν
τις γνωσεις καποιου για να δουλευουν μονοι τους και να γλυτωσουν απο τον εξωτερικο συνεργατη
που τους εκανε τα BGA ως τοτε).

για να σου απαντησω στο επομενο, θα πρεπει να περασω σε συγκρισεις και δεν ειναι κατι επιθυμητο
ομως θα σου απαντησω.

ζητησε καποιον με γνωσεις στα BGA αρα ο τεχνικος που θα πηγαινε εκει πως θα ειχε γνωσεις στα BGA
αν δεν εχει περασει απο αλλα σταδια η εμπειρια του??

ομως ΚΑΝΕΙΣ εκει μεσα δεν ηταν ολοκληρομενος μαστορας στο τομεα αυτο (ουτε φυσικα και το παιδι που πηγε για δουλεια εκει). Συγκεκριμενα ο επιχειρηματιας και τεχνικος στη πρωτη συναντηση που ειχαν με το παιδι
μαστορευε ενα ταουερ πιθανοτατα πελατη (αλλαγη καρτας γραφικων?) ενω το ειχε στην μπριζα, οχι ανοιχτο
και οι βιδες του επεφταν πανω στο board.


φυσικα δεν υπαρχει καμια διαθεση να συκοφαντηθει καποιος, ναι μεν αναφερονται αληθηνα γεγονοτα, ομως επειδη οπως γινεται παντα, η καθε πλευρα εχει την δικη της εξηγηση για το πως εγινε κατι, σε αυτα τα πλαισια για να ειναι και συμφωνο και με το φορουμ δεν μιλαω ονομαστικα.


[EDIT]

@Gaou σε ξεχασα... +1 η μονιμη ήταν μιλφαρα κλασικα οπως γινεται με τις περισσοτερες
εκπαιδευτριες που έχω συναντησει σε διαφορες δουλειες.... :biggrin:

toni31
21-12-14, 17:33
και εγω για λαθος συνεννοηση ηθελα να πιστευω οτι προκειται...δηλαδη δεν εβλεπα μια σοβαρη
αιτια για ολο αυτο.. (σεναρια επιστημονικης φαντασιας βεβαια υπρχουν, οτι δηλαδη μπορει να κυνηγουσαν
τις γνωσεις καποιου για να δουλευουν μονοι τους και να γλυτωσουν απο τον εξωτερικο συνεργατη
που τους εκανε τα BGA ως τοτε).
Αυτό που είπες έχει πολύ ζουμί δεν είναι κανένα σενάριο.....γιατί είναι το νούμερο ένα αυτή την στιγμή, που παίζει στην αγορά.


ζητησε καποιον με γνωσεις στα BGA αρα ο τεχνικος που θα πηγαινε εκει πως θα ειχε γνωσεις στα BGA
αν δεν εχει περασει απο αλλα σταδια η εμπειρια του??
ομως ΚΑΝΕΙΣ εκει μεσα δεν ηταν ολοκληρομενος μαστορας στο τομεα αυτο (ουτε φυσικα και το παιδι που πηγε για δουλεια εκει). Συγκεκριμενα ο επιχειρηματιας και τεχνικος στη πρωτη συναντηση που ειχαν με το παιδι
μαστορευε ενα ταουερ πιθανοτατα πελατη (αλλαγη καρτας γραφικων?) ενω το ειχε στην μπριζα, οχι ανοιχτο
και οι βιδες του επεφταν πανω στο board.
Γνώσεις BGA στην Ελλάδα μεγάλη συζήτηση.....

betacord85
21-12-14, 17:39
εχω δει συναδελφο απο το φορουμ που τον γνωριζω προσωπικα που δεν εχει κανει ποτε μα ποτε reballing και ξερει μονο reflowing...κλασικο βλαχακι...και πως το κανει το reflowing? με αυτο το μαγικο εργαλειο!54181

betacord85
21-12-14, 17:42
και ειδικα στα νησια αυτοι που βαζουν πλακακια κουζινες υδραυλικα φτιαχνουν και κινητα λαπτοπ και οτι εχει λαμπακι το φτιαχνει!και φυσικα κανεις δεν του κλεινει το μαγαζι...

passer07
21-12-14, 19:06
lynx (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=32005) σε ευχαριστώ για την απάντηση


καλός κακός ζούμε σε μια χώρα που οτι δηλώσεις είσαι

θα μπορούσε να ειναι 20 χρονών και ο θείος μπαμπάς μπάρμπας που είχε το Χ Ψ μαγαζί να τον είχε μάθει περι BGA (ή έστω να νόμιζε ) αλλα πρακτικά να μην ειχε πιάσει πολύμετρο στα χέρια του .Είναι κάτι βασικό γιατί άλλες προοπιτικές θέλει β λέπει ενας 20χρονος και αλλες ενας μεγαλύτερος


γενικά για μένα έπεσε σε περίπτωση που δεν ζύγιασε καλά την δουλειά , Αν έβλεπε και έκρινε οτι βρομάει η δουλεια δεν έπρεπε να ανοιχτεί και να ασχοληθεί (τώρα έγινε αλλα οπως αναφέρθηκε κακοί επιχειρηματίες υπάρχουν αλλα υπάρχουν και εργαζόμενοι που δεν ψάχνονται )


Στην ουσία υπήρχε ενα σέρβις πχ υπολογιστών και ήθελε να φτιάξει χώρο και για BGA (χοντρότερες επισκευές ) .Δεν θα ήταν σωστότερο αφού ήταν στον αέρα η εργασία να ζητήσει πληρωμή για τις υπηρεσίες του ? (κατασκευή εργαστηρίου κλπ)

έστω σαν εγγύηση που λέμε , ρωτάω καθώς δεν γνωρίζω αλλα οταν προσφέρεις υπηρεσίες για στήσιμο επιχείρισης συνίθως υπάρχει κόστος


Δεν προσπαθώ να βγάλω λάδι κάποιον ετσι , αλλα δεν μου φαίνεται παράξενη η συμπεριφορά , έψαχνε εναν αδύναμο κρίκο να κάνει την δουλειά και προσάρμοσε τις επιλογές του για να βγεί κερδισμένος .(δυστυχώς φυσικά)

ειχα μια συζήτηση περι αντιστατικής προστασίας για εργαστήρια , αυτό που κατάλαβα είναι οτι οι περισσότεροι ούτε αυτό δεν κάνουν

toni31
21-12-14, 22:23
Το να ανοίξεις ένα κατάστημα που να έχει εμπορία Η/Υ, συναφή ειδών και το υποτυπώδης service το κάνεις και με γνώσεις που έμαθες στο δικό σου πισι.
Επειδή όμως, για πολλούς και διαφόρους λόγους, έχουν αρχίσει και αυξάνονται οι επισκευές σε επίπεδο chip, διάφοροι τύποι έχουν εξαπολύσει κυνηγητό για την συλλογή τεχνογνωσίας, που φυσικό είναι να θέλουν να την πάρουν τζάμπα, την περίοδο που διανύουμε. Πιστεύω ότι και η περίπτωση που αναφέρθηκε ήταν παρόμοια και όχι η πρώτη.
Προσοχή λοιπόν που λέτε ΝΑΙ και τους όρους…
Γιατί, την υπογραφή σου και την ….. δεν την βάζεις όπου κι όπου.

leosedf
21-12-14, 22:32
Από τη στιγμή που ο "επαγγελματίας" το αφεντικό δηλαδή θέλει να κάνει δουλειά (ας έχει χρήματα δεν έχει σημασία) και είναι άσχετος ΤΕΛΕΙΩΣ με το θέμα και εξαρτάται από άλλους για να του κάνουν δουλειά είναι καταδικασμένος να αποτύχει και σύντομα μάλιστα.

xlife
21-12-14, 22:36
Συμφωνώ με τον Αντώνη. Σε προηγούμενο θέμα που είχα ανοίξει είχα πεί ότι είχα πάει σε μιά εταιρεία η οποία ζητούσε 3 μέρες τη βδομάδα τεχνικό, ο οποίος όμως θα έφτιαχνε και το εργαστήριο, θα ήταν διαθέσιμος και τις 7 ημέρες τις εβδομάδας!!! και θα ήταν ντυμένος συνέχεια με πουκάμισο γιατι το κύρος τις εταιρείας ήταν τέτοιο. Αφου σχεδόν τα συμφωνήσαμε, ρωτάω το μισθό και μου λέει 300 ευρώ... Ουτε για τα πουκάμισα δε έφταναν χαχαχα. Γελοίοι τύποι υπάρχουν και αυξάνονται στην κρίση. Το θέμα είναι οτι βρίσκουν και τα κάνουν. Γιατί μπορεί εγώ να μη δέχθηκα αλλα σίγουρα κάποιος πήγε και ξεγελάει την πείνα του. Μια άλλη περίπτωση που μου έτυχε και ίσως είναι καλό να την αναφέρω. Σε άλλη συνέντευξη,που βρέθηκα τυχαία και χωρίς να υπάρχει αγγελία, οταν τελειώσαμε μου είπε ο υπεύθυνος... δεν βάζουμε αγγελίες γιατί δεν υπάρχει δημόσιος τομέας για να κάνουν τα ρουσφέτια οι πολιτικοί και οταν μπεί αγγελία πέφτουν τηλέφωνα απο πολιτικούς και αναγκάζονται οι εταιρείες να παίρνουν αυτούς!!!! πολύ περίεργα πράγματα στην Ελλάδα...

toni31
21-12-14, 22:44
Από τη στιγμή που ο "επαγγελματίας" το αφεντικό δηλαδή θέλει να κάνει δουλειά (ας έχει χρήματα δεν έχει σημασία) και είναι άσχετος ΤΕΛΕΙΩΣ με το θέμα και εξαρτάται από άλλους για να του κάνουν δουλειά είναι καταδικασμένος να αποτύχει και σύντομα μάλιστα.

Γιατί τώρα από που εξαρτάται, από κάποιον άλλον τον οποίο τον πληρώνει πολύ ποιο ακριβά απ΄ότι αν θα τον είχε υπάλληλο.

SRF
23-12-14, 12:24
Συμφωνώ με τον Αντώνη. Σε προηγούμενο θέμα που είχα ανοίξει είχα πεί ότι είχα πάει σε μιά εταιρεία η οποία ζητούσε 3 μέρες τη βδομάδα τεχνικό, ο οποίος όμως θα έφτιαχνε και το εργαστήριο, θα ήταν διαθέσιμος και τις 7 ημέρες τις εβδομάδας!!! και θα ήταν ντυμένος συνέχεια με πουκάμισο γιατι το κύρος τις εταιρείας ήταν τέτοιο. Αφου σχεδόν τα συμφωνήσαμε, ρωτάω το μισθό και μου λέει 300 ευρώ... Ουτε για τα πουκάμισα δε έφταναν χαχαχα. Γελοίοι τύποι υπάρχουν και αυξάνονται στην κρίση. Το θέμα είναι οτι βρίσκουν και τα κάνουν. Γιατί μπορεί εγώ να μη δέχθηκα αλλα σίγουρα κάποιος πήγε και ξεγελάει την πείνα του. Μια άλλη περίπτωση που μου έτυχε και ίσως είναι καλό να την αναφέρω. Σε άλλη συνέντευξη,που βρέθηκα τυχαία και χωρίς να υπάρχει αγγελία, οταν τελειώσαμε μου είπε ο υπεύθυνος... δεν βάζουμε αγγελίες γιατί δεν υπάρχει δημόσιος τομέας για να κάνουν τα ρουσφέτια οι πολιτικοί και οταν μπεί αγγελία πέφτουν τηλέφωνα απο πολιτικούς και αναγκάζονται οι εταιρείες να παίρνουν αυτούς!!!! πολύ περίεργα πράγματα στην Ελλάδα...

Αυτό πίστεψέ με γινόταν ΠΑΝΤΑ! Προσωπικά έτυχε όταν ήμουν προϊστάμενος τεχνικού τμηματος σε μιά αρκετά μεγάλη εταιρεία με Ιατρικά κλπ συστήματα, και ζητούσαμε έναν επιπλέον τεχνικό (17 είμασταν) να με πάρει το "αφεντικό" (ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ & ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ δηλαδή) για να μου πει να δω και ένα "παλληκάρι" που θα ερχόταν άπό κάποιον φίλο, φίλου του... Ω φίλε!!!
Ο "τύπος" ήρθε & ήταν ΠΑΝΑΣΧΕΤΙΔΗΣ βεβαίως... και όταν τον είδα και τον εξέτασα παίρνω το "αφεντικό" και του λεώ ότι δυστυχώς δεν μας κάνει γιατί δεν ξέρει ΤΙΠΟΤΑ και θα χρειαζόταν τουλάχιστον 1 έτος συνεχούς εκπαιδεύσεως για να μάθει τα βασικά των πιό απλών μηχανημάτων έστω! Και άκουσα ότι "εντάξει μωρέ βάλτον εκεί για να καθαρίζει και να βιδώνει - ξεβιδώνει τίποτα μηχανήματα και να βοηθάει τους άλλους... να τον έχουμε για κανά δυό - τρεις μήνες... γιατί έχω μιά "υποχρέωση" σε έναν πολιτικο που μου ζήτησε να τον πάρω υπάλληλο μέχρι τις εκλογές έστω" !!!

Δύο μήνες σχεδόν μετά "έσκασε" μιά μετεκπαίδευση στο εξωτερικό (Αμερική) για 2 μήνες πάνω σε τελευταίας τεχνολογίας τότε Ιατρικά μηχανήματα... που θα ερχόντουσαν στην Ελλάδα και είχαμε την αντιπροσωπεία τους! Τυπικά θα έπρεπε να πάω εγώ, αφού ήμουν και ο μόνος που ασχολιόμουν με τον κλάδο αυτό, αλλά πρότεινα να πάει ένας συνάδελφος άλλος που είχα ήδη εκπαιδεύση και έτρεχε και αυτός πλέον σε ιατρικά συστήματα όταν χρειαζόταν! Και προς έκπληξή μου... άκουσα το εκπληκτικό, "θα στείλουμε τον [καινούργιο] εκεί..." !
Αντέδρασα, αλλά δυστυχως τελικά κατάλαβα οτι ήταν προαποφασισμένο! Πήγε λοιπόν Αμερική, γύρισε, και ήταν το ίδιο ΞΥΛΟ ΑΠΕΛΕΚΗΤΟ όπως και πριν! ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΜΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!! Βεβαίως εγω΄αναγκαία έμαθα μόνος μου και ΑΥΤΑ τα μηχανήματα... για να γίνει η δουλειά! Και αφού στήσαμε σε ένα μεγάλο κέντρο ένα τέτοιο, δεν περάσαν 2 μήνες και ξαφνικά ένα πρωί παραιτήθηκε το "παλληκάρι" γιατί τον προσέλαβαν στο Ιατρικό κέντρο αυτό ως τεχνικό υπεύθυνο με ειδίκευση και εκπαίδευση από Αμερική!!! Και βέβαια όταν χαλούσε κάτι καλούσε εμένα!!!
ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!!!

Χρειάζεται ίσως να πω ότι τότε αποφάσισα ότι πρέπει να φύγω από αυτήν την εταιρεία, πράγμα που έκανα βεβαίως στους επόμενους 6 μηνες! Γιατί εγώ δεν άντεχα/αντέχω (ακομα και σήμερα) τέτοιες αισχρές αναξιοκρατίες, ίσως και επειδή ΔΕΝ είχα (ή δεν ήθελα να "είχα" για αυτό) ποτέ "μπάρμπα στην Κορώνη"... ή στην... ΚΡΗΤΗ!!! :wiink:

Αλλά ξέρω ότι ειδικά "αυτά" μόνον "περίεργα" ΔΕΝ είναι στην Ελλάδα μας, που μέχρι και το "μαζί τα φάγαμε" ΑΝΕΧΘΗΚΑΜΕ!

dalai
23-12-14, 14:32
#SRF Αναρωτιεμε αν αλλαξε κατι με την απουσια σου σε αυτη την εταιρια.
Δυστηχως ειναι τυχωδιοκτες και δεν πολυ νοιαζονται. Απλα επιβιωνουν αλλη μια μερα...

Παντως εγω εχω μια μικτη εικονα που ακομη δεν μπορω να "αποκωδικοποιησω" .
Απο την μια, λογω δουλειας συνεργαζομαι, συνεχεια με διαφορετικους τεχνικους .Αν και στις δουλειες που τους αναθετουμε επισημα δεν πρεπει να ανακατευομαι μεχρι να μας παραδωσουν το εργο, μεχρι τωρα αναρωτιεμε πως θα την τελειωναν αν δεν ανακατευομουν. Ανεδικευτοι, ψιλο τεμπελιδες (υπαλληλοι ειναι) και "να τελειωνει να φευγουμε".Ελα που ομως δεν τελειωνει αν δεν στρωσεις το κ@λο σου να ασχοληθεις . Πολλες φορες συζηταω με τα αφεντικα τους και τους ρωταω πως τα καταφερνουν με τετοιους συνεργατες και μου λενε οτι υπαλληλοι ειναι και αυτοι και δεν μπορεις να ζητας πολλα απο υπαλληλο των 500 ευρω. Αλλοι μου λενε οτι ψαχνουν αλλα δεν βρισκουν αξοιολογα ατομα
Απο την αλλη βλεπεις παιδια που "φυσανε" να αναγκαζονται να δουλευουν μονοι τους.
Δεν ξερω ,μου φενετε οτι η εργασια τεχνικων στην Ελλαδα περναει μεταβατικο σταδιο.

SRF
23-12-14, 14:43
#SRF Αναρωτιεμε αν αλλαξε κατι με την απουσια σου σε αυτη την εταιρια.
Δυστηχως ειναι τυχωδιοκτες και δεν πολυ νοιαζονται. Απλα επιβιωνουν αλλη μια μερα...

Παντως εγω εχω μια μικτη εικονα που ακομη δεν μπορω να "αποκωδικοποιησω" .
Απο την μια, λογω δουλειας συνεργαζομαι, συνεχεια με διαφορετικους τεχνικους .Αν και στις δουλειες που τους αναθετουμε επισημα δεν πρεπει να ανακατευομαι μεχρι να μας παραδωσουν το εργο, μεχρι τωρα αναρωτιεμε πως θα την τελειωναν αν δεν ανακατευομουν. Ανεδικευτοι, ψιλο τεμπελιδες (υπαλληλοι ειναι) και "να τελειωνει να φευγουμε".Ελα που ομως δεν τελειωνει αν δεν στρωσεις το κ@λο σου να ασχοληθεις . Πολλες φορες συζηταω με τα αφεντικα τους και τους ρωταω πως τα καταφερνουν με τετοιους συνεργατες και μου λενε οτι υπαλληλοι ειναι και αυτοι και δεν μπορεις να ζητας πολλα απο υπαλληλο των 500 ευρω. Αλλοι μου λενε οτι ψαχνουν αλλα δεν βρισκουν αξοιολογα ατομα
Απο την αλλη βλεπεις παιδια που "φυσανε" να αναγκαζονται να δουλευουν μονοι τους.
Δεν ξερω ,μου φενετε οτι η εργασια τεχνικων στην Ελλαδα περναει μεταβατικο σταδιο.

χμμμμ... :thinking: Να σου πω... Δεν είμαι σίγουρος... αλλά αυτό που γνωρίζω είναι ότι όχι πολύ μετά έσπασε σε τρία μέρη και μετά από λίγο ΕΚΛΕΙΣΕ!!! :001_rolleyes:
Μετά από εμένα αποχώρησε και ο δεύτερος τεχνικός που ανέφερα... ότι ήθελα να στείλω... και κάποιοι άλλοι επίσης!!!

Τώρα που το σκέφτομαι... και στην εταιρεία που πήγα μετά από εκεί... όταν αποχώρησα μετά ~ 5 έτη και από εκεί, για εντελώς άλλους λόγους όμως, αλλά φεύγοντας έγινε κάτι που είπα στον ιδιοκτήτη ότι τελικά ήταν "τόσο μ2λ2κ2ς που θα μπει φυλακή μιά ημέρα", όπερ και εγέννετω και έτσι τελικά και αυτή μετά από 2-3 έτη ΕΚΛΕΙΣΕ επίσης!!! :lool:
Η μεταγενέστερη κράτησε περίπου 15 έτη... συνολικά στον "όμιλο" (ο ΚΟΚΑΡ ξέρει) και αφού αποχώρησα επίσης και εκεί ένα τμήμα που υπήρξα προϊστάμενος... ΕΚΛΕΙΣΕ μετά από ~3 έτη!!!
Τυχαίο? :001_tt2:

ΥΓ. Μετά από τα ανωτέρω... λες να υπάρχει κανείς που με θέλει στην εταιρεία του... ? :biggrin:

leosedf
23-12-14, 14:46
Τώρα η γκαντέμης είσαι (ξάδερφος του Μητσοτάκη) Η απλά έχεις γνώσεις και έκανες όλη τη δουλειά εσύ μόνος σου.

picdev
23-12-14, 14:48
φαντάζομαι το συνέταιρο σου , πως θα σε προσέχει τώρα :lool:

SRF
23-12-14, 14:49
σε διαβεβαιώνω ότι σίγουρα ΔΕΝ είμαι ούτε στο 1/100000000000 Κρητικός πάντως!!! :biggrin:

SRF
23-12-14, 14:53
φαντάζομαι το συνέταιρο σου , πως θα σε προσέχει τώρα :lool:

Και ο συνέταιρός μου ακριβώς ανάλογη ιστορία έχει! :biggrin: Η εταιρεία που δούλευε στην Αμερική όταν έφυγε για να επσιτρέψει στην Ελλάδα... έκλεισε μετά από 1 έτος! Μετά στην Ελλάδα δούλεψε στην ΝΤΑΤΑΜΠΑΝΚ και όταν αποχωρησε... ουσιαστικά μετά έκλεισε (έμεινε μόνο σαν call center)! Μετά δούλεψε στον ίδιο "όμιλο" σε άλλη εταιρεία, που επίσης "έκλεισε" λίγο μετά την αποχώρησή του (ενσωματώθηκε στην μαμά πιά πλήρως)!!!
οπότε... :confused1: :001_unsure:

lepouras
23-12-14, 15:17
οπότε δυο γκαντεμιδες κάνατε μια τύχη:lool:
να σου πω ότι και εγώ κατέληξα στο <<ελεύθερο>> επάγγελμα αφού πρώτα δούλεψα με καμιά 10ριά μάστορες και συνεργία. με το 80% όχι απλά αποχώρισα αλλά έγινε της πόρνης. σε κάποιους φεύγοντας τα ακούσαν μπροστά σε όλο το προσωπικό τους.έχω μπινελικιάσει αφεντικό μπροστά στον πελάτη γιατί από ασχετοσύνη και ξεροκεφαλιά(που δεν με άκουγε ότι κάνει λάθος) έκανε ζημιά και έλεγα μετά (προσπαθώντας να με <<μαλώσει>>)ότι το έκανα εγώ. ρε τη να ήταν μηχανικός τή <<μεγαλοεργολάβος>> όταν στις υποχρεώσεις μου ήμουν κύριος στο 200% ήθελα να είναι και αυτοί εντάξει στα δικαιώματά μου στο 100%. λεφτά δεν έκανα αλλά τουλάχιστον ορίζω την δουλειά μου και την ζωή μου πλέων εγώ.
έχω πάει σε σπίτια που δεν είχαν να φάνε και τους διόρθωνα το πρόβλημα και με υλικά δικά μου και δεν έπαιρνα μία(και ας με κυνηγάγανε να με πληρώσουν από αξιοπρέπεια οι άνθρωποι) αλλά πήγαινα και σε βιλάρες και απαιτούσα να πληρωθώ για την δουλειά και τις γνώσεις (και εργαλεία και κλπ) που ζήταγαν μέχρι το τελευταίο τάλαρο:biggrin:.
δεν έμαθα να σκύβω κεφάλι(και ας με λεν πολλές φορές μ@λ@κ@) και δεν παραχωρώ κανένα δικαίωμα που έχω. φυσικά αντίστοιχα προσπαθώ να είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου για να μπορώ να απαιτώ τα δικαιώματά μου.

betacord85
23-12-14, 15:26
γιαννη οι συναδελφοι σου πως σε χαρακτηριζουν?με ολα αυτα τα καλα που κανεις?ακριβως το ιδιο παραγμα εκανα και εγω...και τι καταλαβα?να ειμαι καλος να φτιαχνονατι γρηγοαρ και σωστα οι συσκευες και?τιποτα...τα φραγκα τα πολλα τα παιρναν τα καθικια και οι τεχνικοι που δεν ξεραν τιποτα την τυφλα τους που ειχαν μονο μπλα μπλα και κοιταζανε τον πελατη σαν ενα πορτοφολι...ο καλος πεθανε...

lepouras
23-12-14, 15:39
καταρχήν είναι και κάτι που λέγετε συνείδηση, φιλότιμο και κλπ(που το έχουμε ξεχάσει σαν λαός) που απλά αν μπούμε στο τρυπάκι θα γίνουμε σαν αυτούς που κατηγορούμε. το ότι έχω δουλειά(όση και να είναι αυτή)πιστεύω ότι είναι για αυτό. ΔΕΝ χαρίζομε αλλά ΔΕΝ θα γίνω σαν το κάθε τυχάρπαστο λαμόγιο. να στο πω ξεκάθαρα.
ΧΕΣΤΙΚΑ αν με πουν όπως και να με πουν. μου αρκεί ότι το βράδυ μπορώ να κοιμάμαι. μου φτάνει που όποτε χρειάστηκε μπορεί να μην μου επιστράφηκε η βοήθεια από όσους μπορεί να βοήθησα αλλά έστω από αυτούς που εκτίμησαν ξέροντας το τη έχω κάνει.
θρήσκος δεν είμαι(σε καμιά θρησκεία)αλλά πιστεύω ότι όταν κάνεις το σωστό θα σου επιστραφεί όταν χρειαστεί. το έχω βίωση και μου φτάνει(μπορεί να ήταν τυχαίο αλλά δεν με νοιάζει) :lool: