PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεσμολογια φωτοηλεκτρικου διακοπτη



Αλεξανδρος 1985
22-12-14, 21:34
Καλησπερα. Αγορασς στη δουλεια ενα φωτοηλεκτικο διακοπτη με ανακλαστηρα και εχω καποιες αποριες σχετικα με τη συνδεσμολογια. Ο διακοπτης εχει 3 καλώδια, ενα + και δυο -. Σε κατασταση ηρεμιας δουλευει NO.
Η ερωτηση ειναι πως θα συνδεθει σε ρελε προκειμενου σε περιπτωση διακοπτης της υπερυθρης ακτινας να ενεργοποιει ενα buzzer ή ενα κουδουνακι. Επισης τι ειδος ρελε απαιτειται. Η ταση της συσκευης ειναι 12-24 vdc. Τελος κατα την διακοπη της υπερυθρης ακτινας η συσκευη κανει υποβιβασμο τασης απο 2.6v σε 2.2v. Ευχαριστω πολυ....

georgegr
22-12-14, 22:45
Αν και μια φωτογραφία θα ήταν χρήσιμη, αν έχει τα τρία καλώδια σε χρώματα καφέ - μπλε (τροφοδοσία), μαύρο(έξοδος).
Το καφέ είναι +12-24v
Το μπλε είναι 0v
Το μαύρο την τάση τροφοδοσίας +12-24ν (PNP) ή 0ν (NPN).

Από μόνος του ο διακόπτης μπορεί αν τροφοδοτήσει φορτία μερικών εκατοντάδων mA.

Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις ρελέ θα πρέπει να έχει τάση πηνίου ίδια με την τροφοδοσία του διακόπτη.

Alexis@29
26-12-14, 19:55
καλησπερα και χρονια πολλα.ευχαριστω πολυ για την απαντηση. η χρηση του αισθητηρα θα γινει στην εισοδο ενος χωρου στην οποια θελω οποτε εισερχεται καποιος και κοβεται η υπερυθρη να υπαρχει ειδοποιηση σε εναν αλλο χωρο.
η ταση του διακοπτη ειναι 24v ενω η εξοδος του 2,6 με υποβιβασμο στα 2,2 οταν κοβεται η ακτινα. η απορια μου ειναι τι ειδους συνδεσμολογια χρειαζεται για να γινει αυτο?(οπως ειπα θα χρειαστει ρελες ή καποιος αλλος αυτοματισμος???)ευχαριστω πολυ

chipakos-original
26-12-14, 20:04
καλησπερα και χρονια πολλα.ευχαριστω πολυ για την απαντηση. η χρηση του αισθητηρα θα γινει στην εισοδο ενος χωρου στην οποια θελω οποτε εισερχεται καποιος και κοβεται η υπερυθρη να υπαρχει ειδοποιηση σε εναν αλλο χωρο.
η ταση του διακοπτη ειναι 24v ενω η εξοδος του 2,6 με υποβιβασμο στα 2,2 οταν κοβεται η ακτινα. η απορια μου ειναι τι ειδους συνδεσμολογια χρειαζεται για να γινει αυτο?(οπως ειπα θα χρειαστει ρελες ή καποιος αλλος αυτοματισμος???)ευχαριστω πολυ
Βάλε φωτογραφία του υπέρυθρου γιατί κάτι δεν πάη καλά σε αυτά που γράφεις.Μία εικόνα χίλιες λέξεις.

FILMAN
29-12-14, 12:14
Δεν πρέπει να κοιτάς την τάση εξόδου σε σχέση με το - της τροφοδοσίας, αλλά σε σχέση με το +.