PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά ψηφιακού θερμοστάτη



trelamenos
24-12-14, 05:38
Καλησπέρα στην παρέα.
Σκοπεύω να προβώ σε αγορά ψηφιακού θερμοστάτη θέρμανσης γιατί το αναλογικό που έχω τώρα πρέπει να τα έχει παίξει γιατί ανάβει και σβήνει σε τυχαίες στιγμές.

Βασικά κριτήρια για την αγορά είναι:
1) Το μέγιστο ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι 80-85€
2) Όσο γίνεται καλύτερη ακρίβεια θερμοκρασίας με βάση το όριο χρημάτων
3)Να μπορώ να το προγραμματίσω έστω και με 2 προγράμματα γιατί υπάρχουν αρκετές ώρες που λείπουμε από το σπίτι και θέλω να το εκμεταλλευτώ όσο γίνεται.

Η θέρμανση είναι αυτόνομη φυσικού αερίου με λέβητα στο μπαλκόνι. Πρέπει ο θερμοστάτης να είναι συμβατός με τον λέβητα?
Έχω δει τους παρακάτω θερμοστάτες.
http://gpnomikos.skroutzstore.gr/p.P...ns.755479.html (http://gpnomikos.skroutzstore.gr/p.PSifiakos-THermostatis-chorou-epitoichos-REV-13-Siemens.755479.html)
http://gpnomikos.skroutzstore.gr/p.P...ns.722031.html (http://gpnomikos.skroutzstore.gr/p.PSifiakos-THermostatis-chorou-epitoichos-REV-17-Siemens.722031.html)
http://seydap.skroutzstore.gr/p.PSIF...e-79e3ba5b3b56 (http://seydap.skroutzstore.gr/p.PSIFIAKOS-THERMOSTATIS-AUBE-TH-136-EUC.681622.html?analytics_session=c65a8fc3-cdc1-491b-991e-79e3ba5b3b56)

Έχει κανείς εμπειρία από αυτούς ή να προτείνει κάποιον άλλον?
Αξίζει ο siemens που έχει και self learning?

Επίσης μια απορία...διάβασα σε αρκετά άρθρα και φόρουμ πως θα αναβοσβήνει πιο συχνά ο λέβητας.
Είναι επιβαρυντικό αυτό για την ζωή του λέβητα?

Ζητώ συγνώμη αν έβαλα το θέμα σε λάθος κατηγορία.

captain_
24-12-14, 12:33
Έχω το REV13 της SIEMENS εδω και δύο χρόνια που τον δουλεύω φέτος σε self learning mode και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Είναι ίδιος με το REV17 απλώς δεν έχει το εβδομαδιαίο πρόγραμμα που έχει ο REV17. Ο έλεγχος της θερμοκρασίας χώρου είναι πολύ ποιό ακριβής και ο καυστήρας δουλεύει σαφώς λιγότερο απο το παλιό μηχανικο που είχα.

trelamenos
24-12-14, 13:15
Το ημερήσιο πρόγραμμα που έχει ο rev 13 πρέπει κάθε μέρα να ενεργοποιώ το πρόγραμμα ή το βάζω μια φορά και είναι το ίδιο για κάθε μέρα μέχρι να το αλλάξω?
Μπορεί να ακούγονται χαζές οι ερωτήσεις αλλά δεν είχα ποτέ ξανά επαφή με τέτοια πράματα. Ο μάστορας που μου πέρασε την θέρμανση είπε πως ο μηχανικός μια χαρά κάνει την δουλειά του...φέτος διάβασα τυχαία για ηλεκτρονικό και self learning και έχω αναθεωρήσει.

Περιμένω να διαβάσω και άλλες απαντήσεις.

ΜαστροΤζεπέτο
24-12-14, 14:05
Έχω τον AUBE TH 136 ή κάποιο τέτοιο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Διαθέτει λειτουργία "ημέρας" , νύχτας" και "απουσίας" Ρυθμίζεις π.χ. ποιά είναι η ημέρα για σένα : από τις 14.00 ( που κάποιος θα μπεί σπίτι) έως τις 23.00 και θέτεις όριο Θερμοκρασίας τους 20 β. C. Ορίζεις νύχτα 23.01 έως 06.00 και όριο θερμ. τους 19 β. C. και ξανά "ημέρα" από 06.01 έως 07.00 για να έχεις ένα ευχάριστο ξύπνημα. Μετά "νύχτα" από 07.01 έως 13.59 (που πιθανά λείπουν όλοι από το σπίτι). Τέλος ορίζεις την "απουσία" (βαλιτσάκι) για 18 ή 19 β. και όποτε είναι να λείψεις από το σπίτι πατάς το αντίστοιχο κουμπάκι. Αν κλείσεις το σύστημα για απουσία 2-3 ημερών τότε με την επιστροφή σου θα κάψεις όσο δεν έκαψες όσο έλειπες και στο μεταξύ θα "ξυλιάσεις" για 2-3 μέρες ακόμα μέχρι να συνέλθει το σπίτι. Αυτά τα τελευταία για να μην πιστεύουμε ότι φταίνε οι θερμοστάτες !!!!

esertas
24-12-14, 14:05
Το ημερήσιο πρόγραμμα που έχει ο rev 13 πρέπει κάθε μέρα να ενεργοποιώ το πρόγραμμα ή το βάζω μια φορά και είναι το ίδιο για κάθε μέρα μέχρι να το αλλάξω?
Μπορεί να ακούγονται χαζές οι ερωτήσεις αλλά δεν είχα ποτέ ξανά επαφή με τέτοια πράματα. Ο μάστορας που μου πέρασε την θέρμανση είπε πως ο μηχανικός μια χαρά κάνει την δουλειά του...φέτος διάβασα τυχαία για ηλεκτρονικό και self learning και έχω αναθεωρήσει.

Περιμένω να διαβάσω και άλλες απαντήσεις.

Έχω τον rev 13 από πέρσι και δουλεύει μια χαρά. Όντως τον προγραμματίζεις μια φορά και δεν ξαναασχολήσε μαζί του. Ανοιγωκλείνει όπως το ρυθμίσεις. Έχει και δεύτερο πρόγραμμα για να ανοίγει 2 φορές την μέρα αντί για μία.Μια πρωί μια βράδυ ας πούμε.

trelamenos
24-12-14, 17:36
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας. Αυτός ο AUBE έχει και αυτός δυνατότητα self learning?
Γενικά αυτή η τεχνολογία (αν είναι σωστός ο όρος) έχει πλεονεκτήματα στην πράξη? Καλή η θεωρία και τα σχετικά, όπως επίσης και αντιλαμβάνομαι πως από σπίτι σε σπίτι διαφέρει η απόδοση.
Απλά σε γενικές γραμμές θα ήθελα να μάθω αν όντως ωφέλεια προς την οικονομική πλευρά.

ΜαστροΤζεπέτο
25-12-14, 11:30
Αυτός ο AUBE έχει και αυτός δυνατότητα self learning? Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό αλλά τι σύστημα θα ενεργοποιήσει ;;;
Γενικά αυτή η τεχνολογία (αν είναι σωστός ο όρος) έχει πλεονεκτήματα στην πράξη? Πιστεύω ότι αφορά πιο έξυπνα συστήματα και δεν αγγίζουν συνήθως την μέση φιλοσοφία του Έλληνα.
Καλή η θεωρία και τα σχετικά, όπως επίσης και αντιλαμβάνομαι πως από σπίτι σε σπίτι διαφέρει η απόδοση.
Απλά σε γενικές γραμμές θα ήθελα να μάθω αν όντως ωφέλεια προς την οικονομική πλευρά.[/QUOTE] Ωφέλεια προκύπτει από την πολυτέλεια της "προ ρύθμισης " και όχι από το "ένιωσα κρύο" ή "αισθάνομαι πιο πλούσιος σήμερα" που συνήθως ορίζει την έναυση της θέρμανσης.

teresos
25-12-14, 12:36
Καλησπέρα στην παρέα.
Σκοπεύω να προβώ σε αγορά ψηφιακού θερμοστάτη θέρμανσης γιατί το αναλογικό που έχω τώρα πρέπει να τα έχει παίξει γιατί ανάβει και σβήνει σε τυχαίες στιγμές.

Βασικά κριτήρια για την αγορά είναι:
1) Το μέγιστο ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι 80-85€
2) Όσο γίνεται καλύτερη ακρίβεια θερμοκρασίας με βάση το όριο χρημάτων
3)Να μπορώ να το προγραμματίσω έστω και με 2 προγράμματα γιατί υπάρχουν αρκετές ώρες που λείπουμε από το σπίτι και θέλω να το εκμεταλλευτώ όσο γίνεται.

Η θέρμανση είναι αυτόνομη φυσικού αερίου με λέβητα στο μπαλκόνι. Πρέπει ο θερμοστάτης να είναι συμβατός με τον λέβητα?
Έχω δει τους παρακάτω θερμοστάτες.
http://gpnomikos.skroutzstore.gr/p.P...ns.755479.html (http://gpnomikos.skroutzstore.gr/p.PSifiakos-THermostatis-chorou-epitoichos-REV-13-Siemens.755479.html)
http://gpnomikos.skroutzstore.gr/p.P...ns.722031.html (http://gpnomikos.skroutzstore.gr/p.PSifiakos-THermostatis-chorou-epitoichos-REV-17-Siemens.722031.html)
http://seydap.skroutzstore.gr/p.PSIF...e-79e3ba5b3b56 (http://seydap.skroutzstore.gr/p.PSIFIAKOS-THERMOSTATIS-AUBE-TH-136-EUC.681622.html?analytics_session=c65a8fc3-cdc1-491b-991e-79e3ba5b3b56)

Έχει κανείς εμπειρία από αυτούς ή να προτείνει κάποιον άλλον?
Αξίζει ο siemens που έχει και self learning?

Επίσης μια απορία...διάβασα σε αρκετά άρθρα και φόρουμ πως θα αναβοσβήνει πιο συχνά ο λέβητας.
Είναι επιβαρυντικό αυτό για την ζωή του λέβητα?

Ζητώ συγνώμη αν έβαλα το θέμα σε λάθος κατηγορία.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους.
Εδώ και 20 χρόνια είναι κρεμασμένο στον τοίχο μου αυτό το "πραγματάκι" της Olympia Electronics,
λειτουργεί ακόμα άψογα και πληρεί και τα 3 κρητήριά σου...(από 20ετίας).
Την εποχή που διανύουμε ,καλό είναι να ενισχύουμε τους δικούς μας ανθρώπους....

5423654237

Το συγκεκριμένο δεν παράγετε πλέον αλλά υπάρχουν νεότερα μοντέλα.
http://www.olympia-electronics.gr/BE4A836B.el.aspx

trelamenos
25-12-14, 15:33
Ενδιαφέρον και αυτός της Olympia Electronics.
Πάντως μου έχει μπει στο μυαλό το self learning και διαβάζω θετικά σχόλια ως προς την εξοικονόμηση.
Θα το ψάξω λίγο ακόμα θα περιμένω και άλλες απαντήσεις αν τυχόν υπάρξουν και βλέπουμε.

Καλές γιορτές να έχετε όλοι και όλες!

el greco 1
25-12-14, 18:18
δεs και αυτον να σου φυγουν οι αποριεs δεν νομιζω να υπαρχει καποιοs ανωτεροs! οσο για το self learning αλγοριθμοs με PID δουλευει.http://www.e-heat.gr/index.php?resources/%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AC%C F%84%CE%B7%CF%82-nest.51/

lepouras
26-12-14, 15:42
Καλά Χριστούγεννα σε όλους.
Εδώ και 20 χρόνια είναι κρεμασμένο στον τοίχο μου αυτό το "πραγματάκι" της Olympia Electronics,
λειτουργεί ακόμα άψογα και πληρεί και τα 3 κρητήριά σου...(από 20ετίας).
Την εποχή που διανύουμε ,καλό είναι να ενισχύουμε τους δικούς μας ανθρώπους....

5423654237

Το συγκεκριμένο δεν παράγετε πλέον αλλά υπάρχουν νεότερα μοντέλα.
http://www.olympia-electronics.gr/BE4A836B.el.aspx

θα συμφωνήσω. μάλιστα ο εβδομαδιαίως μπορεί για κάθε μέρα της εβδομάδας να ρυθμίσεις και την θερμοκρασία σε όλη την διάρκεια της ανά 1 ώρα αν θυμάμαι καλά. και αυτό βολεύει γιατί μπορείς πχ της μέρες που δουλεύεις να ανεβάζει την θερμοκρασία νωρίτερα για να ζεσταθεί το σπίτι και το βράδυ να την κατεβάζει μιας και κοιμάσαι ώστε να κάνει οικονομία κλπ κλπ.

lepouras
26-12-14, 15:49
Ενδιαφέρον και αυτός της Olympia Electronics.
Πάντως μου έχει μπει στο μυαλό το self learning και διαβάζω θετικά σχόλια ως προς την εξοικονόμηση.
Θα το ψάξω λίγο ακόμα θα περιμένω και άλλες απαντήσεις αν τυχόν υπάρξουν και βλέπουμε.

Καλές γιορτές να έχετε όλοι και όλες!

ο self learning στην ουσία απλά τις πρώτες μέρες βλέπει από την στιγμή που έδωσε εντολή για άναψε σβήσε σε πόση ώρα ανταποκρίθηκε στον χώρο η θερμοκρασία και υπολογίζει τις επόμενες φορές να το κάνει σε μικρότερη και σε διαφορετικό χρόνο ώστε να σου κάνει οικονομία.
έτσι αντί να σβήσει ας πούμε στους 23 που ρυθμίστηκε και λόγο χωρητικότητας των σωμάτων και μόνωσης του χώρου φτάνει στους 25 μετά την εντολή το κάνει στου 21. μετά αντί να δώσει εντολή στους 22 ή 21 για να ξανά ανάψει με αποτέλεσμα να έχει πέσει ο χώρος στους 19 το κάνει ας πούμε στους 22.5 οπότε η θερμοκρασία του χώρου δεν πέφτει χαμηλά. έτσι γλυτώνεις την ενέργεια που χρειάζεται ώστε να ανεβάσει 4 μονάδες τον χώρο αντί 2 ή 1,5 αυτά χοντρικά.
ελπίζω να τα είπα σωστά.

ΜαστροΤζεπέτο
28-12-14, 13:25
εκτός απο τους υπολογισμούς αυτούς που λες, ελέγχουν την μεταβολή της εξωτερικής θερμοκρασίας και την συνυπολογίζουν ώστε να δώσουν το καλύτερο αποτέλεσμα έγκαιρα και οικονομικά !!!!

lepouras
28-12-14, 13:30
Δημήτρη αυτό μπορεί να το κάνει μόνο αν έχει και αισθητήρα στον εξωτερικό χώρο και αυτοί είναι οι διαφορικοί θερμοστάτες ή ισοστάθμισης (κάπως έτσι νομίζω)και συνήθως μπαίνουν στον χώρο του καυστήρα κλπ κλπ.
δεν έχουν καμιά σχέσει με τους θερμοστάτες χώρου που τους λένε έξυπνους self learning κλπ κλπ.

trelamenos
28-12-14, 22:58
Πραγματικά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.Πήρα αρκετές πληροφορίες που δεν ήξερα.
Τελικά κατέληξα στον siemens rev 13 λόγω του self learning. Έχει επίσης ημερήσιο πρόγραμμα το οποίο με καλύπτει ικανοποιητικά.

Θα τον εγκαταστήσω αύριο και από νέο χρόνο και αφού πάρω τους πρώτους λογαριασμούς θα συγκρίνω τι καίω σε σχέση με πέρυσι αλλά και σε σχέση με τους προηγούμενους 2 μήνες που είχα τον αναλογικό.

Επίσης κατέληξα πως ο μηχανικός πράγματι τα έφτυσε. Έβαλα πάνω στον θερμοστάτη 2 διαφορετικά θερμόμετρα και έδειχναν θερμοκρασία 20,7.
Όμως ο θερμοστάτης άναβε στους λίγο πάνω από το 19.

picdev
28-12-14, 23:19
μήπως είναι λίγο υπερβολικό το pid για ένα τόσο αργό σύστημα ? οταν λέω pid ενοώ το self learning,
γιατί όταν έχεις ένα ψηφιακό θερμοστάτης μαθαίνεις απο το χώρο σου ότι και να τον βάλεις στους 18 θα φτάσει στο τέλος στους 19, οπότε απο την αρχή τον ρυθμίζεις στους 17.
Με άλλα λόγια έχουμε όλοι self learning :lool: δεν χρειάζεται ακριβός θερμοστάτης.
Τώρα το παρουσιάζουν σαν εξωτική λειτουργία που στην ουσία δεν χρειάζεται σε ένα τόσο αργό σύστημα.
Προσωπικά πιστεύω ότι μονο ένα σύστημα αντιστάθμισης μπορεί να κάνει οικονομία , αλλά να μπορεί να ρυθμίσει τη θερμοκρασία του νερού του καυστήρα, σύμφωνα με την εξωτερική.

lepouras
29-12-14, 03:34
δεν είναι ακριβός έτσι Ακη. η λειτουργία περιγράφηκε στο περίπου. μπορεί να είναι 2 μπορεί 3 μπορεί και 0.5 εξαρτάτε και από τον χώρο. και μετά έχουμε την ανάποδη λειτουργία. αν βάλω στον μηχανικό 17 μετά θα δώσει εντολή στους 16-15 που μέχρι να ξεκινήσει να ζεσταίνετε το σπίτι μπορεί να πέσει στους 14- 13. οπότε δεν μπορεί να μας κάνει την ίδια δουλειά. μετά είναι πως διαχωρίζετε την θερμοκρασία όταν κοιμάμαι ή όταν λείπω(άλλες φιλοσοφίες)
φυσικά και ένα σύστημα με περισσότερα αισθητήρια και περισσότερες μετρήσεις και να διαχωρίζετε και το νερό και τον χώρο και πόσο έχει έξω και πόσο θέλω μέσα και αν είναι νύχτα ή μέρα και και και θα ήταν καλύτερο και από αυτό που λές.
αυτά όμως γίνονται όταν φτιάχνεις ένα σπίτι από την αρχή ή είσαι σε μονοκατοικία. η λύση σε αυτούς που συζητάμε είναι για μια οικονομία (όσο το δυνατόν) στα υπάρχοντα άρα πως μπορούμε να διαχειριστούμε αυτό που έχουμε και μόνο εκεί που μπορούμε να επέμβουμε.
και η ferrari είναι καλύτερη από το fiatάκι αλλά μου λείπουν (εκτός από όλα τα άλλα)και καμιά 150.000 ευρώ παραπάνω για να την πάρω:lool:

george1
29-12-14, 21:08
Παντως σε 3οροφη μεζονετα με εναν θερμοστατη στον μεσαιο οροφο (εργολαβικη κατασκευη) οταν μπηκαν 2 τεμ REV200 με μικροδιορθωσεις στις γραμμες του καλοριφερ και με σοβαρο ηλεκτρονικο πινακα στο λεβητοστασιο (ηλεκτροναβες, χρονικα καθυστερησης, αποθερμανση κ.τ.λ)
- επεσα σχεδον στο μισο της καταναλωσης (απο 3.500 λιτρα στα 2.000 λιτρα)
- αναβει καπου αρχες Οκτωβριου, σβηνει καπου μεσα Μαρτιου
- θερμοκρασια νερου καυστηρα 55-60οC
- θερμοκρασια χωρων 21-23-23.5 (οι 3 οροφοι)
- συνολικα 160τμ χωροι

και ολα αυτα με παιδι 3 χρονων ηδη καθημερινα στο σπιτι. Αρα περα απο το κοστος κτησης υπαρχει και το κοστος χρησης


ΥΓ. Α ρε γυναικα που δεν με αφησες να βαλω και ηλιακη υποβοηθηση.

JOUN
29-12-14, 21:16
ΥΓ. Α ρε γυναικα που δεν με αφησες να βαλω και ηλιακη υποβοηθηση.
Μεγαλη υποθεση η τζαμπα θερμανση.Το κοστος του δοχειου αδρανειας και του σχετικου κυκλωματος ειναι αστειο σε σχεση με την οικονομια που θα σου κανει.

picdev
29-12-14, 22:02
και εγώ σε ψηφιακό θερμοστάτης αναφέρομαι και το έχω δει απο το δικό μου, τον βάζω μισό βαθμό κάτω, γιατί ξέρω ότι μόλις σβήσει ανεβαίνει μισό βαθμό

picdev
29-12-14, 22:03
Παντως σε 3οροφη μεζονετα με εναν θερμοστατη στον μεσαιο οροφο (εργολαβικη κατασκευη) οταν μπηκαν 2 τεμ REV200 με μικροδιορθωσεις στις γραμμες του καλοριφερ και με σοβαρο ηλεκτρονικο πινακα στο λεβητοστασιο (ηλεκτροναβες, χρονικα καθυστερησης, αποθερμανση κ.τ.λ)
- επεσα σχεδον στο μισο της καταναλωσης (απο 3.500 λιτρα στα 2.000 λιτρα)
- αναβει καπου αρχες Οκτωβριου, σβηνει καπου μεσα Μαρτιου
- θερμοκρασια νερου καυστηρα 55-60οC
- θερμοκρασια χωρων 21-23-23.5 (οι 3 οροφοι)
- συνολικα 160τμ χωροι

και ολα αυτα με παιδι 3 χρονων ηδη καθημερινα στο σπιτι. Αρα περα απο το κοστος κτησης υπαρχει και το κοστος χρησης


ΥΓ. Α ρε γυναικα που δεν με αφησες να βαλω και ηλιακη υποβοηθηση.

ποιος σου έκανε τη μελέτη για αυτά? μπορείς να γράψεις λεπτομέρειες?

ΜαστροΤζεπέτο
10-01-15, 18:55
Μιά και πήγε λίγο πιο πέρα το θέμα να σας αναφέρω ότι έχω διπλή υποβοήθηση στην θέρμανση του σπιτιού μου.
1ον από τον ήλιο (λίγο άκυρη λόγω σκίασης τον χειμώνα) και
2ον από το τζάκι (όταν το ανάβω). Σε ένα δοχείο αδρανείας (πολύ μικρό καταρχήν) 120 λίτρα, συγκεντρώνω με σερπαντίνες ζεστό νερό από το τζάκι το οποίο ενώ έχει επιστροφή νερού 33-38 β. βελτιώνεται κατά 10 περίπου β. όταν το τζάκι είναι αναμμένο. Έτσι κατά την έναυση του καυστήρα η διαφορά θερμοκρασίας που έχει να αντιμετωπίσει είναι κατά 10 βαθμούς λιγότερη από ότι αν το τζάκι ήταν σβηστό.
Ένα άλλο προτέρημα της συνδεσμολογίας αυτής είναι ότι ένα ποσοστό από τις επιστροφές του νερού θέρμανσης (120 λίτρα) παραμένουν σε θερμοκρασία το λιγότερο 30 βαθμών, που διαφορετικά θα ήταν σε θερμοκρασία περιβάλλοντος (δλδ 18-20 βαθμούς).
Όλα αυτά τα έχω κάνει μόνος για να μου στοιχίζουν φθηνά και βήμα βήμα με πολλή δουλειά και πολύ διάβασμα και πολλές ερωτήσεις παντού. Σαν αποτέλεσμα έχω μια συνεχή βελτίωση των λογαριασμών του φυσικού αερίου, χρόνο με τον χρόνο, και καθόλου έλλειψη θέρμανσης.
Δεν το προτείνω για το τζάκι εύκολα στον καθένα, γιατί τα στερεά καύσιμα θέλουν ιδιαίτερη προσοχή, γιατί αν κάτι πάει στραβά δεν μπορείς να κλείσεις την παροχή καυσίμου (ξύλα) με ένα κουμπί και τέλος.

george1
10-01-15, 19:58
ποιος σου έκανε τη μελέτη για αυτά? μπορείς να γράψεις λεπτομέρειες?

Ενας καλοροφερτζης νεαρος αλλα με θεωρητικο υποβαθρο, το τι θελω και πως το θελω εγω και τον πινακα βιομηχανικος ηλεκτρολογος

Ασχετο-σχετικο. Κανενα καλο και αξιοπιστο μοντελο θερμοστατη επαφης σωληνων ξερεις κανεις να προτεινει (οχι αυτα που κανουν 10-15€) για ελεγχο της θερμοκρασιας του καλοριφελ?

george1
10-01-15, 20:01
Μεγαλη υποθεση η τζαμπα θερμανση.Το κοστος του δοχειου αδρανειας και του σχετικου κυκλωματος ειναι αστειο σε σχεση με την οικονομια που θα σου κανει.

Το καλοκαιρι που θα λειπει κανενα 2μηνο Χαλκιδικη θα την κανω την δουλεια. Εξαλλου και μονο που θα βοηθαει την μερα θα ειναι κερδος σημαντικο

el greco 1
11-01-15, 07:17
για επαφη πανω σε σωληνα παρε ενα αισθητηρα που τον ρυθμiζειs oπωs θελειs http://www.ebay.de/itm/PT1000-Anlegefuhler-5m-Silikon-Rohranlegefuhler-Heizung-/290506328215?pt=Sensoren_Regler&hash=item43a386c897