PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρικά Μοτέρ σε αυτοκίνητο



limas
26-12-14, 19:28
Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά.
Ηθελα να σας ρωτήσω. Εχω ένα θεματάκι με τα μοτέρ των ηλ. παραθύρων και των υαλοκαθαριστήρων. Κινούνται αργα. Βέβαια το αυτοκίνητο ειναι 30 ετών. Λέτε να φταίνε τα μοτέρ; Μπορώ να βάλω λίγο σπρευ επαφών μήπως και στρώσει; Η πτώση στην λειτουργία των μοτέρ ήταν σταδιακή.

Gaou
26-12-14, 19:56
φίλε μου πριν μπουν οι γνωστες θα σου πώ ότι το πιθανοτερο ειναι να εχουν χάσει την ελαστικοτητα τους τα συρματοσχοινα. αν εχεις προσβαση πλακωσε τα συρματοσχοινα στο γρασσο και τα πλαστικα μερη στην βαζελινα.
αν βάλεις και στον ροτορα του μοτερ κανενα λιπαντικο καλο θα ειναι. στα μοτερ τουλάχιστον των καθαριστήρων που έχω αποψη ή δουλευουν η όχι .

nikosp
26-12-14, 20:02
Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά.
Ηθελα να σας ρωτήσω. Εχω ένα θεματάκι με τα μοτέρ των ηλ. παραθύρων και των υαλοκαθαριστήρων. Κινούνται αργα. Βέβαια το αυτοκίνητο ειναι 30 ετών. Λέτε να φταίνε τα μοτέρ; Μπορώ να βάλω λίγο σπρευ επαφών μήπως και στρώσει; Η πτώση στην λειτουργία των μοτέρ ήταν σταδιακή.
Και σε εμένα ένα παλαιό αυτοκίνητο αυτό παρουσίαζε
Το μοτέρ του υαλοκαθαριστήρα ήταν πολύ ασθενικό και το μονο που μπόρεσα να κάνω είναι να το αντικαταστήσω
Τα καθαριστικά επαφών δέν κάνουν τίποτα δυστιχώς

geoek4
26-12-14, 21:15
Δυστυχώς αν δεν ανοίξεις την πόρτα απο μέσα να βγάλεις την ταπετσαρια δηλαδη, δεν θα μπορέσεις να καταλάβεις τι φταίει.. Μπορει να θέλουν γρασσαρισμα διάφορα μέρη του μηχανισμού, μπορει να θέλει το συρματοσχοινο, μπορει να θελουν τα λαστιχακια, μπορει να θέλει αντικατάσταση το μοτέρ.. Ότι και να σου πούμε πρέπει να το δεις σε λειτουργία για να καταλαβεις απο τι δυσκολεύεται να ανεβεί το τζαμι

xsterg
26-12-14, 22:07
μαρκα, μοντελο, ηλικια.
oλα τα μοτερ παρουσιαζουν προβλημα? η κατασταση της μπαταριας πως ειναι? η κατασταση της καλωδιωσης ειδικα στους πολους πως ειναι? γειωσεις υπαρχουν?παρατηρεις αλλα προβλήματα πχ κατα την εκκινηση? με βολτομετρο τσεκαρες?

Κυριακίδης
26-12-14, 22:15
Η πτώση στην λειτουργία των μοτέρ ήταν σταδιακή.
Για μπαταρία δείχνει . αν δοκιμάσεις και με την μηχανή αναμμένη βλέπεις διαφορά? (και κατά δεύτερο λόγο ότι δεν είναι δυνατόν ταυτόχρονα μοτέρ υαλοκαθαριστήρα και μοτέρ παράθυρου να έχουν προβλήματα στον ίδιο χρόνο)

limas
27-12-14, 03:16
Παιδιά αρχικα ευχαριστησω για τις απαντήσεις σας. Η μπαταρία ειναι καινουργια. Μαρκα: Enrgizer 65ah. Το αυτοκίνητο ειναι bmw e30, 1985. Ειχα βγάλει ταπετσαρίες, λάδωσα με wd40 ότι έβλεπα αλλα συρματόσχονα δεν ειδα. Εχει κάτι μεγάλα γρανάζια. Μάλιστα, σήμερα που ειχα να το βάλω πολύ καιρό μπροστά, το μοτερ του συνοδηγού ειχε κολλησει. Ακουγα ένα "κλακ", αλλα το παράθυρο δεν πήγαινε ούτε πάνω ούτε κάτω. Το χτύπησα ελαφρα με ένα κατσαβίδι και ξεκόλλησε.
Βλέπω πάντως πολύ αργή κίνηση σε όλα τα μοτέρ γενικά. Και σε αυτά που κινούν τα κρυσταλλα από τους καθρέπτες.

georged30
27-12-14, 08:49
καθάρισε καλά όλες τις γειώσεις ξεκινώντας από τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας και την σύνδεση του με το σασί και μετά πρέπει να βρεις που γειώνονται όλα τα μοτέρ που δεν λειτουργούν και να καθαρίσεις και αυτές τις γειώσεις (όταν λέω καθάρισε ενοώ ξεβίδωσε τις γειώσεις και τρίψε μέχρι να φανεί καθαρό μέταλο )

xrhstosmp
27-12-14, 09:19
το wd40 δεν λαδωνει. το πολυ πολυ να διαλυσει οτι γρασσο λαδι ειχε μεινει απο παλια και μολις φυγει και το wd40 να δουλευει ξερα.αυτο ειναι αντισκωριακο και προσφερει μια υποτυπωδη λιπανση σε π.χ κλειδαριες με ρυθμο περιστροφης 1 στροφη/ημερα οχι σε μοτερ και αξονες με 500-2000 σαλ. Για λιπανση να βαλεις αυτο που χρειαζεται η εφαρμογη σου

limas
28-12-14, 13:44
Οκ παιδιά, σας ευχαριστώ. Θα δοκιμάσω να δω τι μπορώ να κάνω συμφωνα με τις συμβουλές σας.
Χρόνια πολλά.

Xarry
28-12-14, 14:37
Αν θες να λαδωσεις δοκιμασε το Wurth hhs 2000 το οποιο ειναι γρασο σε σπρευ και δεδομενου οτι το σημειο που θα ριξεις δεν εχει και πολλες σκονες για να κολλησουν θα εχεις μια αρκετα καλη λιπανση.

limas
29-12-14, 15:52
Ναι κάτι τέτοιο σκεφτόμουν. Ευχαριστώ.