PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδεια ηλεκτροτεχνιτη



giannaras13
26-12-14, 20:06
Μπορει καποιος με απλο τροπο να μου πει σαν επαγγελματικα δικαιωματα τι διαφορες εχουν οσον αφορα το πεδιο της ηλεκτρολογιας οι εξης σχολες?
Ηλεκτρολογια ΙΕΚ - Ηλεκτρολογια ΤΕΙ - Ηλεκτρολογων Μηχανικων

Τέσλα
26-12-14, 20:15
Θα προσθεσω και ηλεκτρολογων απο ΟΑΕΔ που εχουν δωσει εξετασεις και εχουν παρει καποια αδεια

giannaras13
26-12-14, 21:52
και αυτοι.. απλα μηπως μαθαιναμε γιατι με το νομο που διαβασα δεν εβγαλα ακρη

lepouras
27-12-14, 03:58
όλοι κάτω από τα ΤΕΙ παίρνουν άδειες τεχνίτη με το πτυχίο και πάνω από μια ηλικία(20 , 21 αν θυμάμαι καλά) και μπορούν να δουλέψουν σε ηλεκτρολόγους χωρίς την φυσική παρουσία του αδειούχου στον χώρο εργασίας(πράγμα που δεν μπορεί να κάνει ένας μη αδειούχος τεχνίτης) και μπορεί να επιβλέπει μη αδειούχους τεχνίτες.
από εκεί και πέρα ανάλογα με την σχολή(ΟΑΕΔ ΙΙΕΚ ΤΕΕ ποιό παλιά ΤΕΛ ΤΕΣ κλπ) εξαρτάτε ο χρόνος που απαιτητέ σε προϋπηρεσία για να δώσει εξετάσεις για άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και με την ισχύ που θα του επιτραπεί(που θα μπορεί να υπογράφει εννοούμε) και φτάνει μέχρι κάποια κιλοβατ(ανάλογα το είδος της άδεια αναλύετε σε κίνηση και φωτισμό) και φτάνει αν θυμάμαι καλά μέχρι τα 100 κιλοβατ δίνοντας εξετάσεις ανά κάποιο διάστημα και ανεβάζοντας την μέχρι εκεί. από εκεί και επάνω αρχίζουν να ανεβαίνουν τα κιλοβατ τα είδει τον μελετών που μπορούν να αναλάβουν και το δικαίωμα ανάλογα με την άδεια το πτυχίο (ΤΕΙ ΑΕΙ πολυτεχνείο κλπ δεν ξέρω τη άλλο υπάρχει) του ποσού που μπορούν να αναλάβουν σε δημόσια έργα(αν συνεργαστούν μερικοί έχουν το δικαίωμα να αθροιστεί το πόσο τον αδειών τους και να πάρουν μέρος σε διαγωνισμό αντίστοιχου προϋπολογισμού)
αυτά τα χοντρικά έτσι για να πιάνουμε λίγο το νόημα.
όλα αυτά από όσο ξέρω. οι ποιο σπουδαγμένη από εμένα μπορούν να μας επιβεβαιώσουν αν τα είπα καλά ή έχω κάπου λάθος.

michaelcom
27-12-14, 04:25
Εγω που ειμαι τει θα παρω αδεια 150kW νομιζω

giannaras13
27-12-14, 08:43
Λοιπον ευχαριστω για τις απαντησεις... Εγω αυτα εχω ακουσει δεν ξερω αν ειναι λαθος..
1)Παιρνεις αδεια για ηλεκτροτεχνιτη αλλα νομιζω χρειαζεται να ακολουθησεις καποιον ηλεκτρολογο για καποιο διαστημα
1)michaelcom Ο νονος μου δουλευε ως ηλεκτρολογος σε εργοστασιο (νομιζω απο οαεδ παλια το πηρε το πτυχιο) και τον ειχαν βαλει απο τη δουλεια να δινει εξετασεις και να ανεβαζει τα kw ... και καποτε μου ειπε εφτασε στα kw τα τει.. δεν ξερω κατα ποσο γινεται αυτο

VirusX2
27-12-14, 09:04
Μπορει καποιος με απλο τροπο να μου πει σαν επαγγελματικα δικαιωματα τι διαφορες εχουν οσον αφορα το πεδιο της ηλεκτρολογιας οι εξης σχολες?
Ηλεκτρολογια ΙΕΚ - Ηλεκτρολογια ΤΕΙ - Ηλεκτρολογων Μηχανικων

Τα έβαλες με αύξουσα σειρά δυσκολίας..? (Αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας.. :001_tt2: )

giannaras13
27-12-14, 09:22
Τα έβαλες με αύξουσα σειρά δυσκολίας..? (Αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας.. :001_tt2: )
χαχαχαχα ναι :P μακαρι να μας πει καποιος που το εχει ψαξει

lepouras
27-12-14, 12:13
από ΤΕΙ ξεκινάς με 100 αν θυμάμαι καλά. και την ανεβάζεις στα 150.
ναι πρέπει να δουλέψεις σε κάποιο ηλεκτρολόγο για να μαζέψεις προϋπηρεσία με ένσημα αλλά υπάρχει και ένας τρόπος με παροχής υπηρεσιών αλλά έχει μπέρδεμα. ΠΡΟΣΟΧΗ. η προϋπηρεσία αναγνωρίζετε από την στιγμή που θα πάρεις τις άδειες του τεχνίτη. κάθε ένσημο πριν ΔΕΝ το αναγνωρίζει το υπουργείο( μ@λ@κι@ το ξέρω αλλά τη να πεις).
για τον νονό σου δεν ξέρω να σου πω ακριβός σε ποιο καθεστώς υπάγετε. ξέρω ότι έχουν κάτι τέτοια κόλπα σε υπαλληλική σχέση αλλά δεν την γνωρίζω ακριβός την περίπτωση. πάντως μέχρι την πρώτη άδεια θα πρέπει να του υπέγραψε κάποιος με μεγαλύτερη άδεια(ΤΕΙ και πάνω συνήθως) που είχε την ευθύνη στο εργοστάσιο για να προχωρήσει. αλλά γενικά δεν το έχω ψάξει.
για τους παλιοχαρακτήρες παραπάνω (ΤΕΙ ΑΕΙ)δεν τους σχολιάζω, έχουν να τρώγονται μεταξύ τους οπότε ας μην μπαίνουμε ανάμεσα και φάμε καμιά δαγκωματιά:lool:

giannaras13
27-12-14, 12:25
από ΤΕΙ ξεκινάς με 100 αν θυμάμαι καλά. και την ανεβάζεις στα 150.
ναι πρέπει να δουλέψεις σε κάποιο ηλεκτρολόγο για να μαζέψεις προϋπηρεσία με ένσημα αλλά υπάρχει και ένας τρόπος με παροχής υπηρεσιών αλλά έχει μπέρδεμα. ΠΡΟΣΟΧΗ. η προϋπηρεσία αναγνωρίζετε από την στιγμή που θα πάρεις τις άδειες του τεχνίτη. κάθε ένσημο πριν ΔΕΝ το αναγνωρίζει το υπουργείο( μ@λ@κι@ το ξέρω αλλά τη να πεις).
για τον νονό σου δεν ξέρω να σου πω ακριβός σε ποιο καθεστώς υπάγετε. ξέρω ότι έχουν κάτι τέτοια κόλπα σε υπαλληλική σχέση αλλά δεν την γνωρίζω ακριβός την περίπτωση. πάντως μέχρι την πρώτη άδεια θα πρέπει να του υπέγραψε κάποιος με μεγαλύτερη άδεια(ΤΕΙ και πάνω συνήθως) που είχε την ευθύνη στο εργοστάσιο για να προχωρήσει. αλλά γενικά δεν το έχω ψάξει.
για τους παλιοχαρακτήρες παραπάνω (ΤΕΙ ΑΕΙ)δεν τους σχολιάζω, έχουν να τρώγονται μεταξύ τους οπότε ας μην μπαίνουμε ανάμεσα και φάμε καμιά δαγκωματιά:lool:

χαχαχα βασικα... θελω να δωσω για να μπω ηλεκτρολογων μηχανικων στο πολυτεχνειο (αντι του να κανω μεταπτυχιακο) οταν τελειωσω την σχολη(ΤΕΙ(πολυ συντομα))

Ο νονος μου ξεκινησε ως ηλεκτρολογος το 82-84 καπου εκει νομιζω.. και στο εργοστασιο ειχε και εναν αλλον απο τει

lepouras
27-12-14, 12:32
στο εύχομαι με το καλό να πετύχεις. τουλάχιστον κοίτα να μάθεις καλά γιατί βαρέθηκα να μου έρχονται (ευτυχώς τελευταία έπεσα σε αρκετές εξαιρέσεις) και να είναι από θεωρία τούμπανο αλλά για πράξη μη ρεαλιστικά.

savnik
27-12-14, 12:46
Ο νονος μου ξεκινησε ως ηλεκτρολογος το 82-84 καπου εκει νομιζω.. και στο εργοστασιο ειχε και εναν αλλον απο τει
Το 1977 με το νόμο 576 τα ΚΑΤΕ μετονομάζονται σε ΚΑΤΕΕ (Κέντρα Ανωτέρας Τεχνικής και επαγγελματικής εκπαίδευσης) αλλά δεν υπάρχουν σημαντικές αλλαγές σε ότι αφορά τη λειτουργία των διαφόρων σχολών και τμημάτων.
Η πρώτη μεγάλη αλλαγή γίνεται λίγα χρόνια αργότερα το 1983. Με το νόμο 1404 τα ΚΑΤΕΕ μετονομάζονται σε ΤΕΙ (Τεχνολογικά εκπαιδευτικά Ιδρύματα), και ανήκουν μαζί με τα ΑΕΙ στην ενιαία Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Άρα ο νονός σου τελείωσε τα ΚΑΤΕΕ.

giannaras13
27-12-14, 13:08
στο εύχομαι με το καλό να πετύχεις. τουλάχιστον κοίτα να μάθεις καλά γιατί βαρέθηκα να μου έρχονται (ευτυχώς τελευταία έπεσα σε αρκετές εξαιρέσεις) και να είναι από θεωρία τούμπανο αλλά για πράξη μη ρεαλιστικά.

ευχαριστω πολυ χαχαχα καπου εχεις δικιο αμα ηξερες στο εργαστηριο ηλεκτρολογιας στο τει αμα δεις τι εχω δει χαχαχα παντως πιστευω οτι απο το τει που θα τελειωσω τωρα αμα καταφερω και μπω πολυτεχνειο θα ανεβει αρκετα η αξια του πτυχιου

giannaras13
27-12-14, 13:12
Το 1977 με το νόμο 576 τα ΚΑΤΕ μετονομάζονται σε ΚΑΤΕΕ (Κέντρα Ανωτέρας Τεχνικής και επαγγελματικής εκπαίδευσης) αλλά δεν υπάρχουν σημαντικές αλλαγές σε ότι αφορά τη λειτουργία των διαφόρων σχολών και τμημάτων.
Η πρώτη μεγάλη αλλαγή γίνεται λίγα χρόνια αργότερα το 1983. Με το νόμο 1404 τα ΚΑΤΕΕ μετονομάζονται σε ΤΕΙ (Τεχνολογικά εκπαιδευτικά Ιδρύματα), και ανήκουν μαζί με τα ΑΕΙ στην ενιαία Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Άρα ο νονός σου τελείωσε τα ΚΑΤΕΕ.

Δεν πηγε σε τει αυτο ειναι σιγουρο..θυμαμαι οτι σε καποιες περιπτωσεις δεν μπορουσε να υπογραψει και υπογραφε ο φιλος του που ειναι απο τει.. Πηγε νομιζω σε μια σχολη που ειχε ενας μηχανικος εδω στη Λαμια παλια και αυτος που την ειχε την εκλεισε μετα και εγινε καθηγητης στις σχολες του οαεδ..οποτε μαλλον επιπεδου οαεδ

VirusX2
27-12-14, 13:12
Παλιοχαρακτηρες....;;;; :p

giannaras13
27-12-14, 13:23
Παλιοχαρακτηρες....;;;; :p
χαχαχα εννοει την κοντρα που υπαρχει

VirusX2
27-12-14, 13:25
Χαχαχα.. Ειμαι εκτος και απο κινητο δεν βολευει να αρχισω τα κατευατα... :p

giannaras13
27-12-14, 14:24
Χαχαχα.. Ειμαι εκτος και απο κινητο δεν βολευει να αρχισω τα κατευατα... :p

Οταν μπεις απο pc γραψε για την κοντρα αει και ατει ( ετσι που τα εγραψα σου δινω πατημα) χαχχχα

michaelcom
27-12-14, 14:57
Λοιπον ευχαριστω για τις απαντησεις... Εγω αυτα εχω ακουσει δεν ξερω αν ειναι λαθος..
1)Παιρνεις αδεια για ηλεκτροτεχνιτη αλλα νομιζω χρειαζεται να ακολουθησεις καποιον ηλεκτρολογο για καποιο διαστημα
1)michaelcom Ο νονος μου δουλευε ως ηλεκτρολογος σε εργοστασιο (νομιζω απο οαεδ παλια το πηρε το πτυχιο) και τον ειχαν βαλει απο τη δουλεια να δινει εξετασεις και να ανεβαζει τα kw ... και καποτε μου ειπε εφτασε στα kw τα τει.. δεν ξερω κατα ποσο γινεται αυτο

Ειδες τωρα αυτο μου την δινει το οτι οχι μονο δεν θα εχω την μεγιστη ισχυ(ισχυει το οτι ξεκινας με 100 και μετα πας 150 απο τει) αλλα θα εχω και ανταγωνιστες που δεν εχουν τελειωσει εστω τει...

Και αυτο δεν με πειραζει τοσο οσο του οτι του πολυτεχνειου τελειωνουν και μπορουν να χτισουν δεη να πουμε, και εχω πεσει σε συζητησεις με παιδια τελειωμενα του πολυτεχνειου και ακομα μου λενε για tesla death ray και μλκιες...!!!

Παντως παιδια σκεφτομαι να δωσω κατατακτηριες να μπω και γω πολυτεχνειο, εσεις τι λετε να το κανω ετσι? οι περισσοτεροι μου λενε να κανω μεταπτυχιακα αλλα οσα και να κανω παλι στα 150κβαττ θα ειμαι κολημενος.

giannaras13
27-12-14, 15:27
Ειδες τωρα αυτο μου την δινει το οτι οχι μονο δεν θα εχω την μεγιστη ισχυ(ισχυει το οτι ξεκινας με 100 και μετα πας 150 απο τει) αλλα θα εχω και ανταγωνιστες που δεν εχουν τελειωσει εστω τει...

Και αυτο δεν με πειραζει τοσο οσο του οτι του πολυτεχνειου τελειωνουν και μπορουν να χτισουν δεη να πουμε, και εχω πεσει σε συζητησεις με παιδια τελειωμενα του πολυτεχνειου και ακομα μου λενε για tesla death ray και μλκιες...!!!

Παντως παιδια σκεφτομαι να δωσω κατατακτηριες να μπω και γω πολυτεχνειο, εσεις τι λετε να το κανω ετσι? οι περισσοτεροι μου λενε να κανω μεταπτυχιακα αλλα οσα και να κανω παλι στα 150κβαττ θα ειμαι κολημενος.
Μιχαλη αυτα ειναι γνωστα θεματα στην ελλαδα... ποσο σχεση μπορει αν εχει το τει με ενα ιεκ? (και μην πεταχτει οποιος να 'ναι) εννοω δεν μπορει αν αφηνεις ενα απο τα ιεκ να φτασει στα δικαιωματα εναν του τει ... πρεπει ιεκ-τει-πολυτεχνειο να εχουν λογικη διαφορα στα δικαιωματα
Εδω στη χωρα μας οτι δηλωσεις εισαι..
Οσο για το τελευταιο που λες και εγω θα παω.. εκανα μεγαλη βλακεια που ενω διαβαζα τα παρατησα στην τριτη λυκειο (τι με επιασε? ) οποτε εχω 2 επιλογες ..η μεταπτυχιακο που απλα σου δινει ειδικοτητα και οχι μεγαλυτερο πτυχιο και κατακτηριες σε σχολη αει.. που θα σου δωσει μεγαλυτερη αξια..

**Εχω φιλο που ειχε την οικονομικη ανεση τελειωσε τει και την επομενη χρονια ηταν στην ιταλια οπου σπουδαζει τωρα δευτερο χρονο και τελευταιο για να παρει πτυχιο πολυτεχνειου! Επισης εκει ειναι 4 χρονια το πολυεχνειο

michaelcom
27-12-14, 16:05
Μιχαλη αυτα ειναι γνωστα θεματα στην ελλαδα... ποσο σχεση μπορει αν εχει το τει με ενα ιεκ? (και μην πεταχτει οποιος να 'ναι) εννοω δεν μπορει αν αφηνεις ενα απο τα ιεκ να φτασει στα δικαιωματα εναν του τει ... πρεπει ιεκ-τει-πολυτεχνειο να εχουν λογικη διαφορα στα δικαιωματα
Εδω στη χωρα μας οτι δηλωσεις εισαι..
Οσο για το τελευταιο που λες και εγω θα παω.. εκανα μεγαλη βλακεια που ενω διαβαζα τα παρατησα στην τριτη λυκειο (τι με επιασε? ) οποτε εχω 2 επιλογες ..η μεταπτυχιακο που απλα σου δινει ειδικοτητα και οχι μεγαλυτερο πτυχιο και κατακτηριες σε σχολη αει.. που θα σου δωσει μεγαλυτερη αξια..

**Εχω φιλο που ειχε την οικονομικη ανεση τελειωσε τει και την επομενη χρονια ηταν στην ιταλια οπου σπουδαζει τωρα δευτερο χρονο και τελευταιο για να παρει πτυχιο πολυτεχνειου! Επισης εκει ειναι 4 χρονια το πολυεχνειο


Ασε ρε φιλε και γω τα ιδια 3ηλυκειου ειμουν στον κοσμο μου μονο με ηλεκτρονικα και υψηλες τασεις ασχολιουμουν... Αλλα που ηταν τοτε καποιος να μου πει αυτα που τραβαω τωρα..... που θα χασω 4 χρονια τουλαχιστον απο την ζωη μου :/ για να τελειωσω και δευτερη σχολη... Και δυστηχως απο οικονομικα, θα ζωριστω και φυγω απο την πολη μου ουτε λογος για εξωτερικο.

lepouras
28-12-14, 01:24
Ειδες τωρα αυτο μου την δινει το οτι οχι μονο δεν θα εχω την μεγιστη ισχυ(ισχυει το οτι ξεκινας με 100 και μετα πας 150 απο τει) αλλα θα εχω και ανταγωνιστες που δεν εχουν τελειωσει εστω τει...


βασικά σε αυτό δεν έχεις δίκιο.
γιατί ας πούμε ένας κατώτερος(πχ εγώ) για να φτάσει στα 100Kw πρέπει να είναι στην δουλειά για αρκετά χρόνια για να μαζέψει προϋπηρεσία. και μάλιστα αν θυμάμαι καλά στην τελευταία κλίμακα σαν ελεύθερος επαγγελματίας.
χώρια το διάβασμα για να δόσεις στο υπουργείο(αν δεν πέσει λάδωμα που ευτυχώς τα τελευταία χρόνια ξήλωσαν κάτι λαμόγια που παίρναν από 1000 και πάνω για να σε περάσουν) οπότε όπως καταλαβαίνεις εσύ θα βγεις και θα υπογράφεις για κάτι που ουσιαστικά δεν έχεις καμία εμπειρία σε αντίθεση με αυτόν(που δεν μπορεί να πάει και παραπάνω) που έχει πλέων και την γνώσει και την εμπειρία να το κάνει σωστά(αν δεν είναι αρπακόλλας και λαμόγιο που φυσικά αυτό είναι άλλη ιστορία)
οπότε όπως καταλαβαίνεις μπορεί να είναι άδικο για αυτόν και όχι για εσένα....λέμε τώρα:001_tt2:.