PDA

Επιστροφή στο Forum : παραμόρφωση εικόνας σε dvr σύστημα σε Η/Υ έπειτα από γείωση του τροφοδοτικού



looserguy
28-12-14, 08:10
σύστημα καταγραφής με dvr κάρτα μέσα σε υπολογιστή 8 καμερών είχε ένα τροφοδοτικό switching dc 12v με το αρσενικό φισ διπολικό που δεν είχε γείωση. Κάηκε και το αντικατέστησα για καλύτερα με το τροφοδοτικό-κατανεμητή mps-060-a9. Όπως ήταν λογικό στα 220v ένωσα και την γείωση . Το αποτέλεσμα που είχα ήταν μία έντονη παρεμβολή σε 2 κάμερες και στις υπόλοιπες ενώ έδειχνε ότι παίζει κανονικά είδα σποραδικά σε πολύ αραιά διαστήματα κάποιες μικρο παρεμβολές διαφορετικού τύπου. Μόλις αφαίρεσα την γείωση από τα 220v του τροφοδοτικού το σύστημα έστρωσε. Το pc με την dvr κάρτα είναι συνδεδεμένο πάνω στο ίδιο πολύμπριζο.

Να σημειώσω ότι την 1 από τις 2 κάμερες είναι τοποθετημένο σε ξυλινο ράφι και τα καλώδια & βύσματα είναι μέσα σε ηλεκτρολογικό κουτί αλλά τα βύσματα δεν είναι μονωμένα. Επίσης σε αυτές τις 2 κάμερες είχα περάσει και καλώδια για ήχο. Τον ήχο όμως έχουμε σταματήσει να τον χρησιμοποιούμε στην καταγραφή. Αν θέλετε κάποιες παραπάνω πληροφορίες παρακαλώ πέιτε μου

Παραθέτω ένα μικρό βίντεο 3 δεπτερολέπτων από τις 1 από τις 2 κάμερες που παρουσίαζαν το πρόβλημα με την γείωση του τροφοδοτικού στα 220v.
https://drive.google.com/file/d/0B3FoRy1AFRspNUt4ZThJbFY2M1E/view

Τι προτείνετε να κάνω? Να το αφήσω έτσι χωρίς γείωση? To σύστημα είναι εγκατεστημένο σε ένα κατάστημα διανομής φαγητού.
Παρακαλώ όπως μου επεξηγήσετε τα βήματα λόγω μικρής εμπειρίας.

ggr
28-12-14, 10:39
Το προβλημα σου πιθανοτατα προερχεται λογο δημιουργιας βρογχου γειωσης.
Θα πρεπει να δοκιμασεις να αποσυνδεσεις τις γειωσεις του σηματος μονο στους κοννεκτορες των καμερων, η ακομα πιο σωστα να χρησιμοποιησεις ground isolators στις καμερες που δημιουργουν το προβλημα.

looserguy
28-12-14, 22:14
Το προβλημα σου πιθανοτατα προερχεται λογο δημιουργιας βρογχου γειωσης.
Θα πρεπει να δοκιμασεις να αποσυνδεσεις τις γειωσεις του σηματος μονο στους κοννεκτορες των καμερων, η ακομα πιο σωστα να χρησιμοποιησεις ground isolators στις καμερες που δημιουργουν το προβλημα.


Εννοείς το μπλεντάζ στο σημα video? Το ground isolator που μπαίνει? Κοντά στην κάμερα ή κοντά στο dvr? Αν το αφήσω έτσι χωρίς γείωση στα 220v τι μπορεί να μου προκαλέσει?

Ευχαριστώ εκ τω προτέρων

xsterg
28-12-14, 23:04
φιλε μου κινεισαι στα ορια του επικινδυνου! απευθυνσου σε ειδικο. μην παιζεις ουτε με γειωσεις ουτε με την ασφαλεια σου. ασε τα τι και τα γιατι και βρες καποιον ειδικο να σου κανει με ασφαλεια την δουλεια σου. σωστη εργασια και τσαμπα δεν συμβαδιζουν. ασε τα ηλεκτρονικα και ασχολησου με τις πιτσες που τα καταφερνεις καλυτερα απο οτι φαινεται.

looserguy
28-12-14, 23:47
φιλε μου κινεισαι στα ορια του επικινδυνου! απευθυνσου σε ειδικο. μην παιζεις ουτε με γειωσεις ουτε με την ασφαλεια σου. ασε τα τι και τα γιατι και βρες καποιον ειδικο να σου κανει με ασφαλεια την δουλεια σου. σωστη εργασια και τσαμπα δεν συμβαδιζουν. ασε τα ηλεκτρονικα και ασχολησου με τις πιτσες που τα καταφερνεις καλυτερα απο οτι φαινεται.

Σου πήραμε τη δουλειά όπως φαίνεται και για αυτό εκνευρίζεσαι. Θα μπορούσες να ήσουν πιο ευγενικός ή να μην απαντούσες καθόλου! Όπως είπα και πριν και στο αρχικό μου μήνυμα το αρχικό τροφοδοτικό ήταν με διπολικό φις χωρίς γείωση. Αφού δεν επιθυμείς να απαντήσεις λοιπόν στις ερωτήσεις μην μπαίνεις καν στο κόπο να γράψεις.

xsterg
29-12-14, 18:19
ασε φιλε νικο τα ανεκδοτα! μπηκες σαν κομητης για να λυσεις το προβλημα σου και να εξαφανιστεις. το εχουμε ξαναδει το θεμα και με αλλους. αλλα δεν ειναι ολα τα πραγματα οπως τα βλεπεις. λες να ερθω απο την πατρα στην αθηνα για να σου λυσω το προβλημα σου με 20€? καλες γιορτες!!