PDA

Επιστροφή στο Forum : Συσκευη απο Αμερικη



arthouros100
28-12-14, 18:15
Καλησπερα και συγχαρητηρια για το forum! ειμαι νεο μελος της ομαδας και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση καθως κανεις δε τα ξερει ολα.. και η αληθεια ειναι οτι απο ηλεκτρολογικα δε σκαμπαζω μια! ο θεμα εχει ως εξης: μου εστειλαν απο αμερικη μια συσκευη που συσκευαζει τροφημα σε κενο αερος, δλδ βγαζει τον αερα και τα κλεινει αεροστεγος! το θεμα ειναι οτι η συσκευη αυτη δε δουλευει με 110V! εγω βεβαια δε το ειχα προσεξει και το συνδεσα στη πριζα με ενα μετατροπεα βισματος γιατι δε ταιριαζε στη πριζα μου! μου εκανε ενα πουφ και εριξε την ασφαλεια!
τωρα θελω να παρω μια συσκευη που να μου κανει τα 220V σε 110V! το μηχανημα εχει ενα πινακακη που γραφει 110V, 60Hz, 1.06A
υπαρχει κατι που μπορει να κανει αυτο που θελω? και αν ναι τι τυπος?

giannaras13
28-12-14, 18:18
Καλησπερα και συγχαρητηρια για το forum! ειμαι νεο μελος της ομαδας και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση καθως κανεις δε τα ξερει ολα.. και η αληθεια ειναι οτι απο ηλεκτρολογικα δε σκαμπαζω μια! ο θεμα εχει ως εξης: μου εστειλαν απο αμερικη μια συσκευη που συσκευαζει τροφημα σε κενο αερος, δλδ βγαζει τον αερα και τα κλεινει αεροστεγος! το θεμα ειναι οτι η συσκευη αυτη δε δουλευει με 110V! εγω βεβαια δε το ειχα προσεξει και το συνδεσα στη πριζα με ενα μετατροπεα βισματος γιατι δε ταιριαζε στη πριζα μου! μου εκανε ενα πουφ και εριξε την ασφαλεια!
τωρα θελω να παρω μια συσκευη που να μου κανει τα 220V σε 110V! το μηχανημα εχει ενα πινακακη που γραφει 110V, 60Hz, 1.06A
υπαρχει κατι που μπορει να κανει αυτο που θελω? και αν ναι τι τυπος?
http://stokostos.gr/atd-50-220-110.html

arthouros100
28-12-14, 18:20
http://stokostos.gr/atd-50-220-110.html

κατι τοσο απλο σκευτηκα και εγω! αλλα δε παιζουν ρολο τα watt Αμπερ κτλ?

giannaras13
28-12-14, 18:31
κατι τοσο απλο σκευτηκα και εγω! αλλα δε παιζουν ρολο τα watt Αμπερ κτλ?

τα αμπερ καθοριζοντε απο την συσκευη... οπως και τα watt.. και οχι στο βυσμα... δεν εγραψες ομως ποσα watt ειναι η συσκευη σου για να δουμε αν το σηκωνει ο Μ/Σ

leosedf
28-12-14, 19:09
Αν και νομίζω αφού έχει κάνει και πουφ μάλλον την έχεις πάρει στο χέρι.

moutoulos
28-12-14, 19:13
http://stokostos.gr/atd-50-220-110.html
Ο συγκεκριμένος Γιάννη είναι μικρός. Θέλει αυτόν:
http://stokostos.gr/ilektrologika/metatropeis-tasis/220v-110v-ac-100w-thg-200.html

ή ακόμα καλύτερα (με διακόπτη)
http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=9_39&products_id=6849

giannaras13
28-12-14, 19:30
Ο συγκεκριμένος Γιάννη είναι μικρός. Θέλει αυτόν:
http://stokostos.gr/ilektrologika/metatropeis-tasis/220v-110v-ac-100w-thg-200.html

ή ακόμα καλύτερα (με διακόπτη)
http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=9_39&products_id=6849


αα ενταξει.. γι αυτο το διορθωσα μετα και του ειπα ποσα watt θελει δεν προσεξα οτι αυτο που ειπα ηταν τοσα λιγα :)

nikosp
28-12-14, 21:00
Καλησπερα και συγχαρητηρια για το forum! ειμαι νεο μελος της ομαδας και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση καθως κανεις δε τα ξερει ολα.. και η αληθεια ειναι οτι απο ηλεκτρολογικα δε σκαμπαζω μια! ο θεμα εχει ως εξης: μου εστειλαν απο αμερικη μια συσκευη που συσκευαζει τροφημα σε κενο αερος, δλδ βγαζει τον αερα και τα κλεινει αεροστεγος! το θεμα ειναι οτι η συσκευη αυτη δε δουλευει με 110V! εγω βεβαια δε το ειχα προσεξει και το συνδεσα στη πριζα με ενα μετατροπεα βισματος γιατι δε ταιριαζε στη πριζα μου! μου εκανε ενα πουφ και εριξε την ασφαλεια!
τωρα θελω να παρω μια συσκευη που να μου κανει τα 220V σε 110V! το μηχανημα εχει ενα πινακακη που γραφει 110V, 60Hz, 1.06A
υπαρχει κατι που μπορει να κανει αυτο που θελω? και αν ναι τι τυπος?

Πάντως εγώ θα έλεγα πρήν αγοράσεις κάτι (μετασχηματιστή) καλό θα είναι να την δείξης σε κάποιον που να καταλαβαίνει μήπως και η συσκευή σου είναι ανεπανόρθωτα χαλασμένη όπως είπε και κάποιος πρήν από εμένα
Αλλοιώς θα σου μείναι ο μετασχηματιστής για την επόμενη που θα σου ξαναστείλουν:lool:

arthouros100
29-12-14, 00:12
ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας! τωρα το αν εχει καει η συσκευη τι να πω? κριμα! απλα το θεμα ειναι οτι το μηχανημα απο πισω δεν λεει watt και γιαυτο δυσκολευονται ακομα και στο καταστημα που πουλανε μετασχηματιστες να μου πουν τι ακριβως χρειαζομαι! εγω παντος που το εψαξα ετσι προχειρα καταλαβα οτι 110Vx1,06A=116Watt! νομιζω αυτο που μου ειπε ο moutoulos πρεπει να ειναι! σκεφτομαι να το αγωρασω και βλεπουμε! αλλα το 1ο που κανει και 15ευρά

arthouros100
30-12-14, 13:15
καλημερα! σημερα παρελαβα αυτο που με ειπε ο moutoulos! το συνδεσα στη πριζα και στο μηχανημα και τπτ! σαν να μη παιρνει καθολου ρευμα! το εκαψα μαλλον ε? :'(
στεναχωρηθηκα πολυ τωρα ρε παιδια! κριμα

μπορει να καταλαβει κανεις αν υπαρχει τπτ ασφαλεια μπας και τη γλυτωσω απλα αλλαζοντας την?

sotron1
30-12-14, 13:36
καλημερα! σημερα παρελαβα αυτο που με ειπε ο moutoulos! το συνδεσα στη πριζα και στο μηχανημα και τπτ! σαν να μη παιρνει καθολου ρευμα! το εκαψα μαλλον ε? :'(
στεναχωρηθηκα πολυ τωρα ρε παιδια! κριμα

μπορει να καταλαβει κανεις αν υπαρχει τπτ ασφαλεια μπας και τη γλυτωσω απλα αλλαζοντας την?


Γιατί δεν το πάς σε κάποιον ηλεκτρολόγο-ηλεκτρονικό να σε βοηθήσει ? και κάθεσαι να κάνεις πειράματα -€“ έξοδα.

leosedf
30-12-14, 16:07
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=79025&p=684328&viewfull=1#post684328

IRF
30-12-14, 18:03
Θέλει και άλλο άνοιγμα για να καταλάβουμε κάτι. Την πλακέτα με τα εξαρτήματα που φαίνεται στην τελευταία εικόνα πρέπει να την δούμε από πάνω και όχι από το πλαγιαστή. Ξεβίδωσε και άλλο και βγάλε φωτογραφία από πάνω. Όπως φαίνεται έχει ένα τροφοδοτικό και ένα μοτέρ που κάνει το κενό.
Αν το μοτέρ τροφοδοτηθεί από άλλη πηγή ίσως δουλέψει.

arthouros100
30-12-14, 19:06
εβγαλα ολη τη πλακετα και συναντησα το "καμμενο" σημειο!
αυτο το γυαλινο αριστερα ειναι ασφαλεια? το μαυρο αυτο εμενα μου μοιαζει για θανατο!

IRF
30-12-14, 19:26
Η ασφάλεια κάηκε. Αλλάζει εύκολα χωρίς κολητήρι. Βγάλε την ασφάλεια με "ψιλή πένσα" στα μεταλλικά της άκρα γράφει τα Αmperes δεν πιστεύω να είναι πάνω από 0.7 Α σύμφωνα με τα W που είπες. Οπότε άλλαξε την. Το πράσινο μαυρισμένο εξάρτημα είναι ίσως αντίσταση PTC μπορεί να καήκε (φαίνεται πυροβολημένο) όπως και οι δίοδοι της γέφυρας. Πάνε το σε κάποιον που ξέρει να χειρίζεται πολύμετρο και θα στα βρει αμέσως.

arthouros100
30-12-14, 19:36
Η ασφάλεια κάηκε. Αλλάζει εύκολα χωρίς κολητήρι. Βγάλε την ασφάλεια με "ψιλή πένσα" στα μεταλλικά της άκρα γράφει τα Αmperes δεν πιστεύω να είναι πάνω από 0.7 Α σύμφωνα με τα W που είπες. Οπότε άλλαξε την. Το πράσινο μαυρισμένο εξάρτημα είναι ίσως αντίσταση PTC μπορεί να καήκε (φαίνεται πυροβολημένο) όπως και οι δίοδοι της γέφυρας. Πάνε το σε κάποιον που ξέρει να χειρίζεται πολύμετρο και θα στα βρει αμέσως.

ας πουμε το γυαλινο κομματι δε μπορω να το βγαλω! κατι μου λεει οτι ειναι κολλημενο! το εσπασα! :)
παντος πανω γραφει 3Α, 220V. ισως ειναι μεχρι 3A,220V

IRF
30-12-14, 19:45
Αλλάζει πανεύκολα ακόμα και να έσπασες-στράβωσες τις υποδοχές του. Απλά τώρα θες και κολητήρι

IRF
30-12-14, 19:49
Η ασφάλεια σου είναι η πάνω στην εικόνα τα άκρα με το σύρμα βγαίνουν54302

IRF
30-12-14, 19:56
Δεν το έσπασες εσύ έσπασε από την απότομη θέρμανση. Στα μεταλλικά άκρα πάνω στο γυάλινο σώμα της ασφάλειας υπάρχουν "καπέλα" πάλι μεταλλικά που έχουν συρματάκι που κολάει στην πλακέτα. Για να βγουν ακόμα και με το σπασμένο γυάλι χρειάζεσαι δύο ψιλές τανάλιες με τη μία κρατάς το "καπέλο' και με την άλλη τραβάς το μεταλλικό άκρο της ασφάλειας συνήθως είναι πολύ σφιχτό που νομίζεις ότι είναι ένα σώμα ,όμως βγαίνει.

arthouros100
30-12-14, 19:56
Η ασφάλεια σου είναι η πάνω στην εικόνα τα άκρα με το σύρμα βγαίνουν54302

μονο το τζαμπακι εσπασε! αλλα η ασφαλεια δε βγαινει η ατιμη με τπτ! σκεφτομαι να το παω σε εναν μαστορα να το αλλαξει! και να δει και αυτο το καμμενο! ξερει κανεις στην θεσσαλονικη κανα καλο μαστορα?

IRF
30-12-14, 20:01
Με το χέρι δεν βγαίνει με τίποτα είναι πολύ σφιχτή. Με τη μια "πένσα" κρατάς κόντρα στο κολλημένο άκρο (δεν σφίγγεις) και με την άλλη πιάνεις σφιχτά και τραβάς αφού απομακρύνεις τα γυαλιά.

arthouros100
30-12-14, 20:31
Με το χέρι δεν βγαίνει με τίποτα είναι πολύ σφιχτή. Με τη μια "πένσα" κρατάς κόντρα στο κολλημένο άκρο (δεν σφίγγεις) και με την άλλη πιάνεις σφιχτά και τραβάς αφού απομακρύνεις τα γυαλιά.

αρχιζω να τα παιρνω τωρα! ειναι δυνατον να φτιαχνουν συσκευη στα 110V?? μονο για αμερικη δλδ? ελεος! ειναι και κινεζικο! αλλα και απο την αλλη πες ρε αδελφε οτι το εφτιαξες! το εξαγεις στην Ελλαδα! πες γαμ@ το κερατο μου οτι δουλευει με 110V!! να μυρισω τα νυχια μ εγω?

το εσπασα ολο το συστημα απο την ασγαλεια! βαση και ασφαλεια! τα παραταω!

leosedf
30-12-14, 20:51
Μάστορα έχεις χρόνο να το φέρεις από εμένα?
Τώρα και σβέλτα όμως.

arthouros100
30-12-14, 20:56
Μάστορα έχεις χρόνο να το φέρεις από εμένα?
Τώρα και σβέλτα όμως.

που και ποτε! μιλαμε για θεσσαλονικη!

leosedf
30-12-14, 20:57
Νέα Ευκαρπία Θεσσαλονίκης ΤΩΡΑ.

arthouros100
30-12-14, 20:58
δωσμου οδο και ερχομαι!

leosedf
30-12-14, 21:01
Σου έστειλα πληροφορίες με προσωπικό μήνυμα.

JOUN
30-12-14, 22:48
E δεν θα καψε και καμμια διοδο-τρανζιστορ;

leosedf
30-12-14, 22:55
Nope.
Παίζει κανονικά, είχε βαρίστορ που έσκασε καίγοντας την ασφάλεια πρώτα και το ΝTC που είχε (10Ω περιορισμός αρχικού ρεύματος) δεν έπαθε τίποτα και παραπέρα είχε 4 διόδους που είναι ΟΚ.
Πλέον λειτουργεί με το μετασχηματιστή κανονικά απλά δεν είχα ασφάλεια με ακροδέκτες και χρησιμοποίησα ίδια που την κόλλησα πάνω στις επαφές της παλιάς.
Αφαίρεσα το βαρίστορ (175V) αλλά επειδή δεν είχα κάποιο παρόμοιο το άφησα έτσι, αν θέλει αργότερα βάζει ένα αν όχι παίζει κανονικά με 110.

arthouros100
30-12-14, 23:14
1000 ευχαριστω παιδες! αλλα με κανονισανε απο δω τα παιδια! να στε καλα! ;)

leosedf
30-12-14, 23:43
Αρθούρε το δοκίμασες λειτουργεί?

nestoras
30-12-14, 23:55
Μπράβο Κωνσταντίνε! Συγχαρητήρια για την άμεση εξυπηρέτηση!

Ελπίζω να ακουλουθήσουμε κι εμείς το παράδειγμά σου όποτε μπορούμε.

betacord85
31-12-14, 00:38
τυχη βουνο...απο ολες τις πλευρες...ναναι καλα ο κωνσταντινος...

sotron1
31-12-14, 00:38
1000 ευχαριστω παιδες! αλλα με κανονισανε απο δω τα παιδια! να στε καλα! ;)


Κέρνα και καμιά μπύρα τον Κωνσταντίνο για την βοήθεια του.

xlife
31-12-14, 00:41
η κανένα τρόφιμο συσκευασμένο σε κενό αέρος απο τη μηχανή

betacord85
31-12-14, 00:48
54314 μπα...ενα σουβλακι απο τον πρασσα και μια πρασινη και θα ειναι κομπλε! :001_smile:

leosedf
31-12-14, 00:51
Δε χρειάζομαι ούτε φαγητό ούτε χρήματα (όχι ότι τρέχουν από τα μπατζάκια μου) και δεν πίνω μπύρα, αλλά είχα χρόνο και υπέθεσα ότι είναι κάτι απλό. Αντί να τυραννιέται η να του κόψει τον κώλο κανείς απλά έφαγα 10 λεπτά χρόνο.
Καλό είναι ο καθένας μας να βοηθάει όποτε μπορεί ανθρώπους που την έχουν πατήσει η δεν έχουν γνώσεις κλπ.
Αύριο μεθαύριο μπορεί να βοηθήσει ο ίδιος του κάποιον άνθρωπο που έχει ανάγκη (μιας και είναι μάγειρας).

xlife
31-12-14, 00:51
Μόνο μία πράσινη?

54315

arthouros100
31-12-14, 01:39
ναι λειτουργει το εργαλειο! ποροθηκα! μια μερα που θα γινω μεγαλος chef θα οργανωσω μια βραδια για τα παιδια της κοινοτητας

maik65
31-12-14, 01:50
αρχιζω να τα παιρνω τωρα! ειναι δυνατον να φτιαχνουν συσκευη στα 110V?? μονο για αμερικη δλδ? ελεος! ειναι και κινεζικο! αλλα και απο την αλλη πες ρε αδελφε οτι το εφτιαξες! το εξαγεις στην Ελλαδα! πες γαμ@ το κερατο μου οτι δουλευει με 110V!! να μυρισω τα νυχια μ εγω?

το εσπασα ολο το συστημα απο την ασγαλεια! βαση και ασφαλεια! τα παραταω!

:hahahha: :hahahha:
φοβερός...

FILMAN
31-12-14, 12:40
αρχιζω να τα παιρνω τωρα! ειναι δυνατον να φτιαχνουν συσκευη στα 110V?? μονο για αμερικη δλδ? ελεος! ειναι και κινεζικο! αλλα και απο την αλλη πες ρε αδελφε οτι το εφτιαξες! το εξαγεις στην Ελλαδα! πες γαμ@ το κερατο μου οτι δουλευει με 110V!! να μυρισω τα νυχια μ εγω?

το εσπασα ολο το συστημα απο την ασγαλεια! βαση και ασφαλεια! τα παραταω!Για κάτσε ρε φίλε γιατί έχεις άδικο εδώ πέρα... Τι φις είχε η συσκευή, φις που μπαίνει στις πρίζες τις δικές μας; Δηλαδή αυτός που το έβαλε διαφορετικό ήταν βλάκας ή το έβαλε για να σου κάνει τη ζωή δύσκολη; Αλλιώς με αυτή τη λογική να πάψουν να πωλούνται και π.χ. σποτάκια 12V γιατί ο άλλος δεν θα διαβάσει τα χαρακτηριστικά τους και θα τα βάλει κατευθείαν στα 220.

Ύστερα για ποια εξαγωγή στην Ελλάδα μιλάς; Στο πρώτο σου μήνυμα έγραψες:

μου εστειλαν απο αμερικη μια συσκευη
Δηλαδή εσύ κανόνισες να σου έρθει μια Αμερικάνικη συσκευή εδώ!

moutoulos
31-12-14, 19:16
Ακριβώς ...

Μου έκανε και εμένα εντύπωση αυτό ... αλλά λεω άστο.
Πάντα για όλα (δεν) φταίνε ... οι άλλοι τελικά.

Τέλος πάντων δεν είναι αυτό το θέμα μας. Σημασία έχει
που η συσκευή φτιάχτηκε (Γειά σου Κωνσταντίνε), και να
έχουμε υγεία για το 2015 !!!.

leosedf
01-01-15, 02:33
Μην ξεχνάμε ότι δεν γνωρίζουν όλοι τις τάσεις η αν λειτουργούν παντού, το έχω δει και άλλες φορές. Σε εμάς φαίνεται φυσικό.

Καλή χρονιά.