PDA

Επιστροφή στο Forum : θεματακι με driver usb σε laptop



maxim
29-12-14, 01:44
καλησπερα σε ολους χρονια πολλα κ με υγεια πρωτιστως το νεο ετος!!

μου εχουν δωσει ενα λαπτοπ που βλεπει καποια usb ως συσκευες dvd με φυσικο αποτελεσμα να μην υπαρχει καμια προσβαση σε κανενα αρχειο και καποια αλλα usb δεν τα βλεπει καθολου... περασα τους ντραηβερς usb του λαπτοπ ξανα πιστευοντας πως ειχαν σβηστει κ γι αυτο γινοταν ολο αυτο... αποτελεσμα τα ιδια.... πως λυνεται αυτο?? να σκεφτειτε πως βαζω το κιν κ το μονο που κανει ειναι να το φορτιζει... δεν το βλεπει καν ουτε κ αυτο... πηρα ενα απ τα δικα μου usb που δοκιμαζα στο λαπτοπ κ το βαλα σε μια τιβι... τα εβλεπε κανονικα... αρα κατι εχει γινει στο λαπτοπ κ δε ξερω που ακριβως... ανω κατω το χω κανει κ ακρη δε βρισκω...

Gaou
29-12-14, 08:56
Χρονια πολλα με υγεια και για εσενα Μαξιμε.
Αν μπορεις να μπεις στο bios του λαπτοπ κοιτα αν εχεει ρυθμισεις για usb. Και το αλλο που θα εκανα εγω στο google θα κατεβαζα το usb device id της / nirsoft.

Ενας οπτικος ελεγχος στα usb μπορει δωσει κι αλλα στοιχεια. Τι κουρτινες φοραει ο υπολογιστης ?

maxim
29-12-14, 13:45
win7 home
x64

στο bios λεει οτι υπαρχει κλπ... μονο που δεν υπαρχει οταν παω να βαλω στικ... τα βλεπει καποια στικακια ως μοναδες dvd... κ δεν μπορω να αλλαξω τις ρυθμισεις χειροκινητα καθως δε μου δινει τετοια επιλογη... οι θυρες ειναι οκ... τα στικακια οκ... δοκιμασα αυτο που λες κ λεει αυτο που βλεπω... οτι δεν το αναγνωριζει ο υπολογιστης.... "unknown device"... δοκιμασα να καταργησω τις εν λογω εγκαταστασεις αλλα παλι τα ιδια μου κανει....

maxim
30-12-14, 12:26
καλημερα!! εχουμε κ λεμε.. το λαπτοπιο ειχε τσιμπησει ιους γιατι ο κατοχος του το δουλευε χωρις αντιβαηρους (οντας εντελως ανιδεος - ειναι κ μιας α ηλικιας οποτε οτι κ να του ειπα με κοιταζε κ του τα εξηγησα σα να τα εξηγουσα σε νηπιο).. ειχαν σβηστει ντραηβερς κ οι περισσοτεροι ητο κατεστραμμενοι.... η μονη λυση που ισως εσωζε καπως τα πραγματα (κ αυτο γιατι μπακαπ δεν γινοταν να κρατησω απο πουθενα μιας κ δε συνδεοταν με τιποτα) ηταν να του κανω φορματ κ να περασω μπρος πισω τα 7 αρια... εως τις 4 το πρωι του περνουσα ντραηβερς κλπ... ελα ομως που ναι μεν υπαρχουν οι ντραηβερς αλλα τωρα αλαξαμε σκηνικο.. οτι usb stick η κινητο κ να το βαλω μου λεει ειτε "αγνωστη συσκευη - δε βρεθηκε ντραηβερ" (!!!!) ειτε μου το βγαζει ως μοναδα σιντι (αλαξαμε οπτικο μεσο δηλαδη!!) ειτε μου το βγαζει ως εξωτερικο σκληρο κ οταν παω να πατησω πανω κολλαει το λαπτοπιο... βοηθηστε λιγο βρε παιδια... του χω κανει δε ξερω κ εγω ποσα σκαναρισματα με το νορτον κ πλεον λεει πως δεν υπαρχει τιποτα απο ιους... πειτε τι αλλο μπορω να κανω γιατι μου το ζηταει το μηχανημα ο κατοχος κ ετσι οπως ειναι τωρα δεν υπαρχει περιπτωση να συνδεσει τιποτα επανω... τι αλλους ντραηβερ να βαλω κ τι αλλο προτεινετε να κανω.... ευχαριστω...

xlife
30-12-14, 12:43
http://www.tomshardware.com/news/usb-device-not-recognized-windows-8,26308.html

αν είναι usb 3.0 πρέπει να περάσεις τους driver του συγκεκριμένου chipset, συνήθως είναι στην ιστοσελίδα του κατασκευαστή. Ανέβασε εδώ και το hardware id με αυτά που έχεις θέμα. Θα το βρείς στη διαχείριση συσκευών δεξί κλικ στη συσκευή που θες(πχ usb host controller)πατάς ιδιότητες στην τρίτη καρτέλα επιλέγεις hardware id η αναγνώριση υλικού(δεν θυμάμαι ακριβώς που βρίσκονται γιατί οσα pc εχω αυτή τη στιγμή είναι με linux και δεν μπορώ να δώ ακριβώς πού. Εκεί έχει το VEN ID και το DEV ID. 2 τετραψήφια δεκαεξαδικά. ποσταρέ τα εδώ και θα τη βρούμε την άκρη

Πατέντες
30-12-14, 12:52
Αν είναι τόσο ταλαιπωρημένο από ιούς, κανε καλύτερα ένα format γιατί μπορεί να φτιάχνεις ένα πρόβλημα και να βγαίνει άλλο.:wiink:

maxim
30-12-14, 13:04
μισο γιατι μπερδευτηκαμε... το λειτουργικο του πισιου ειναι win7 home premium x64

και οι θυρες ειναι usb 2.0

αυτα που λες δεν τα βρισκω καθως πρεπει να αναφερεσαι σε win8 και usb ports 3.0.... ειμαστε μια γενια πισω ακομα βλεπεις.. :blush:


οσον αφορα format κλπ αυτο ακριβως εκανα επειδη το μηχανημα ητο φουλ απο "μαμουνια" κ ειχε επηρεαστει σημαντικα κ η ταχυτητα επεξεργασιας του... τωρα ειναι οκ απο ταχυτητα αλλα υπαρχει θεμα με τους ντραηβερς.. του εχω περασει τους δικους του αλλα παλι δεν γινεται κατι.... που αλλου μπορω να κοιταξω??

xlife
30-12-14, 13:51
Αναφέρομαι σε πάσης φύσεως λειτουργικών της microsoft. Το vendor id και το device id χρησιμοποιούνται πάντα απο τεχνικούς για να βρούν το σωστό driver για μια συσκευή που έχει λάθος driver η δεν έχει καθόλου.

http://www.makeuseof.com/tag/how-to-find-unknown-device-drivers-by-their-vendor-device-id/

Εκεί που λέει manual find vendor id

Πατέντες
30-12-14, 14:04
Συγνώμη, δεν πρόσεξα ότι έκανες ήδη format.
Δες λίγο στην διαχείριση συσκευών και στείλε μια φωτό. Πως τα βλέπει τα usb;

Πατέντες
30-12-14, 14:06
Προσπάθησε επίσης να κάνεις update απευθείας από την διαχείριση συσκευών.

maxim
30-12-14, 14:16
δυστυχως δεν βρισκω το vendor id... στο λινκ που δινεις γραφει για win xp και win vista...

παραθετω εικονα για το τι εμφανιζει μεσω device manager... πως εμφανιζει τις συσκευες usb...

οταν περναω το update που λεει τους περναει οδηγους για σκληρους δισκους κ για σιντι...



54292

ετρεξα το sf diagnostics και το αποτελεσμα ηταν το παρακατω...

54293

μπλεξιμο...

maxim
30-12-14, 15:17
ωχ... εκανα ξανα σκαν... τα "μαμουνια" δεν εφυγαν με το φορματ... το φελεκι μου!!! εχουμε θεμα με το mass storage... τι driver να του περασω τωρα?? περασρα κ αλλους driver κ εως τωρα δε βλεπω κανενα θεμα περαν του usb 2.0 mass storage...

Πατέντες
30-12-14, 15:33
ωχ... εκανα ξανα σκαν... τα "μαμουνια" δεν εφυγαν με το φορματ... το φελεκι μου!!!
Πόσα partition έχει ο δίσκος;
Έχει κανένα κρυφό partition του τύπου ''recovery'';
To dvd εγκατάστασης που έχεις είναι σε καλή κατάσταση; Γνήσιο;
Μαμά drivers έχεις;
Να φανταστώ ότι στην φωτογραφία της διαχείρισης συσκευών, αυτό με το θαυμαστικό είναι το usb stick που έχεις κουμπωμένο;

Πατέντες
30-12-14, 15:35
Μπορεί να είναι και πρόβλημα hardware και όχι αποκλειστικά software.

maxim
30-12-14, 15:56
Πόσα partition έχει ο δίσκος;
Έχει κανένα κρυφό partition του τύπου ''recovery'';

ειχε πριν το format... το οποιο ακομα ψαχνω καθως εξαφανιστηκε μονο του... αν κ δεν υπαρχει ελπιδα να βρω κατι..

To dvd εγκατάστασης που έχεις είναι σε καλή κατάσταση; Γνήσιο;

κ τα 2 που ρωτας ναι...

Μαμά drivers έχεις;

τους μαμα που περασα δε δουλευουν... καποιους τους περασανε τα win κ καποιους τους κατεβασα απ την hp..

Να φανταστώ ότι στην φωτογραφία της διαχείρισης συσκευών, αυτό με το θαυμαστικό είναι το usb stick που έχεις κουμπωμένο;

ναι κ μου το κανει κ στις 3 θυρες που εχει το λαπτοπ..


τωρα να ναι hardware κ να χτυπησει ταυτοχρονα κ στις 3 θυρες κ οι 3 να εμφανιζουν ακριβως τα ιδια μου φαινεται ολιγον καπως... για ντραηβερ φαινεται πιο πολυ... αν ηταν hardware δε θα εδιναν ρευμα κ το πισι θα ειχε σε ολα τα των θυρων θαυμαστικα κλπ... αρα παμε για κανα ντραηβερ... μονο που δε μπορω να καταλαβω ποιον ακριβως θελει... του χω περασει δε ξερω κ εγω ποσους εκ των οποιων τους μισους δεν τους δεχεται να τους εγκαταστησει κ τους αλλους μισους τους εγκαθιστα κανονικα αλλα μετα βαρανε τα θαυμαστικα οτι κ καλα δε δουλευουν οι ηδη εγκατεστημενοι ντραηβερ... να σημειωθει πως αυτοι που εχουν εγκατασταθει ειναι της realtek απ το σαητ της hp οπου εβαλα το model του πισιου...

ειμαι να σκασω κ ο χρονος πιεζει καθως καθε τρεις κ λιγο ο κατοχος (ο πατηρ μου) του πισιου μου λεει πως το θελει.... το σακατεψε το καμενο... βαλτε ενα χερακι γτ εγω εχω δοκιμασει οτι ηξερα...

exop
30-12-14, 16:06
Η μάρκα είναι HP από οτι κατάλαβα - τι μοντέλο είναι;

Μετά από καθαρή εγκατάσταση δεν νοείται να έχεις ιους. (παραβλέπω τα windows :001_tt2: )

Μπες στο site της HP και κατέβασε από εκει τους drivers - όλους
Κανονικά, εγκαθιστάς πρώτα το chipset driver και μετά τους υπόλοιπους

maxim
30-12-14, 16:09
ολοι ξερουμε τα παραθυρα πως οσο καλα κλειστα κ να φαινονται παντοτε υπαρχουν χαραμαδες ακομα κ αλουμινενια να ναι...

μισο να το ξανακανω κ ποσταρω (αν κ δεν εχω κ πολλες επλιδες καθως εχω βαρεθει να τα εγκαθιστω ξανα κ ξανα με τα ιδια αποτελεσματα)

Πατέντες
30-12-14, 16:11
Συμφωνώ με τον φίλο Θανάση. Εν αρχή..... το chipset!!!

Πατέντες
30-12-14, 16:14
Επειδή έτσι και αλλιώς έχεις ταλαιπωρηθεί τρέξε σε παρακαλώ και ένα sfc/scannow.
Έναρξη -> Εκτέλεση -> cmd -> sfc/scannow

maxim
30-12-14, 16:56
ελεος....

"πρεπει να εχετε λογαριασμο ως administrator και να εκτελειται μια περιοδος λειτουργιας της κονσολας για να χρησιμοποιησετε το βοηθητικο προγραμμα sfc"

κ ειμαι μεσα ως αντμιν... οταν λεει μια περιοδος λειτουργιας εννοει αν εκτελουνται κ αλλα προγραμματα ταυτοχρονα?? γιατι εινα ολα κλειστα περαν της γραμμης εντολων κ του chrome

να σημειωθει οτι εκανα για χιλιοστη φορα εγκατασταση των μαμα ντραηβερ με τις απαιτουμενες επανεκινησεις κ το θεμα με τα usb παραμενει... τωρα μενει να μαθω αν οι μαμα ντραηβερ ειναι οκ.. μονο που δε μπορω να βγαλω ακρη με τα διαγνωστικα... χφφφ... ναι μεν υπαρχει θεμα με τα usb αλλα πως στο καλο γινεται να τους εμφανιζει οταν δεν βαζω τπτ οτι ειναι οκ?? σειμειωστε επ[ισης οτι εχω δοκιμασει καμια δεκαρια διαφορετικες συσκευες usb... τις βλεπει μεν αλλα θελει προγραμμα οδηγησης δε... το οποιο το εχω χιλιοεγκαταστησει κ απεγκαταστησει με τους ανωθι τροπους.. χφφφ...

Πατέντες
30-12-14, 17:16
κάνε αναζήτηση για το ''cmd'' και εκεί που θα σου βγάλει το αποτέλεσμα σαν εφαρμoγή κανε δεξί κλικ και ''εκτέλεση ως διαχειριστής''.
http://plirofories-gia-ypologistes.weebly.com/sfc-system-file-checker-in-windows-7.html

Πατέντες
30-12-14, 17:20
Γράψε μας και τα στοιχεία του laptop.

maxim
30-12-14, 17:38
hp pavillion g62 - b10sv ειναι το μοντελο
win7 home premium x64 το λειτουργικο
250 gb σκληρος
2gb ram
usb 2.0

bluetooth τωρα ειτε δεν εχει ειτε δεν τα εχω βρει...

και τα αποτελεσματα του σκαν... μη ρωτησετε πως καταφερα να μπω ως αντμιν καλυτερα...

"η προστασια πορων των windows δε βρηκε παραβιασεις ακαιρεοτητας"

τι ακολουθει τωρα??? ιδου τι βγαζει με οτι ειδους usb συσκευης αποθηκευσης κ να βαλω... δεν περναει τους ντραηβερ για να διαβαστει το περιεχομενο των συσκευων...

54295

Πατέντες
30-12-14, 17:56
Μήπως προσπάθησε κάποιος, πριν από εσένα να αναβαθμίσει το bios και το έκανε κουβά;
Εν τέλει αν δεν είναι κάποια ρύθμιση μέσα από το bios, τότε είναι hardware.
Σε κάθε περίπτωση είναι σχετικά καινούριο μηχάνημα και μαζί με τα Windows θα έπρεπε να βλέπει τα usb και χωρίς drivers.

maxim
30-12-14, 18:01
στο bios απ οτι μπηκα φαινοταν οκ... του εκανα κ update καθως σε καποια φαση μου το ζητησε... αν κατι δεν παει καλα εκει πως μπορω να το βρω?? αν εχουν γινει ρυθμισεις απο αλλους δλδ στο bios... να δοκιμασω reset μπας κ κανει τις ρυθμισεις που ειχε??

ιδου κ τα διαπιστευτηρια...

542965429754298

Gaou
30-12-14, 18:41
εγώ απο αυτα που διαβάζω δυο υποθέτω. ή οι οδηγοι ειναι ακαταλληλοι ή στον υπολογιστή την εχω ακουσει το chipset poz εχει να κάνει με το usb.
αυτο που θα μπορουσες να κάνεις ειναι να κάνεις Plug mia συσκευή ή οποία να έχει δικια της τροφοδοσία για να αποκλήσεις κομματι hardware. τώρα για να αποκλήσεις αλλα κομματια Hardawre που ειναι σχετικα΄με το chipset πρεπει να κάνεις οπτικο έλεγχο στην μητρική.

δεν ειναι δύσκολο καποιος με κάποια συσκευή να βραχυκύκλωσε τα usb.

xlife
30-12-14, 18:51
http://windows-exe-errors.com/fix-windows-7-usb-device-not-recognized-error/

matthew
30-12-14, 19:27
Δοκίμασε αν στο bios έχει επιλογή για usb legacy support ενεργοποίησέ την αν δεν είναι. Εναλλακτικά φτιάξε ένα gnu/linux live usb stick & δοκίμασε για να δεις για προβλήματα στο hardware. Αν φορτώνει & παίζει κανονικά το stick τότε δεν έχουν πρόβλημα οι usb θύρες. Μετά μπορείς να ελέγξεις για προβλήματα στη ram & στους δίσκους. Τέλος, δες & στη σελίδα του κατασκευαστή & αν έχει βγει νεότερη έκδοση του bios-uefi (whatever :001_tongue: ) για το μοντέλο σου, & κάνε ενημέρωση. Καλή πρωτοχρονιά μας! :001_cool:

maxim
30-12-14, 19:41
εγώ απο αυτα που διαβάζω δυο υποθέτω. ή οι οδηγοι ειναι ακαταλληλοι ή στον υπολογιστή την εχω ακουσει το chipset poz εχει να κάνει με το usb.
αυτο που θα μπορουσες να κάνεις ειναι να κάνεις Plug mia συσκευή ή οποία να έχει δικια της τροφοδοσία για να αποκλήσεις κομματι hardware. τώρα για να αποκλήσεις αλλα κομματια Hardawre που ειναι σχετικα΄με το chipset πρεπει να κάνεις οπτικο έλεγχο στην μητρική.

δεν ειναι δύσκολο καποιος με κάποια συσκευή να βραχυκύκλωσε τα usb.

εχω δοκιμασει με κινητο κ δουλευει κ στις 3 θυρες.. οποτε οι θυρες ειναι οκ... τωρα αν οι usb drivers της μαμας ειναι ακαταλληλοι.... νομιζω πως κατι τετοιο παιζει μιας κ εχουν κανει update ολοι... κ δε βρισκω κ καμια παλαιοτερη εκδοση.. εκανα reset στο bios του περασα updates κλπ.. δεν πιανει τιποτα... ιδου τι μου βγαζει με οποιαδηποτε συσκευη αποθηκευσης usb... προσπαθει να του περασει οδηγο για cd... 3 πουλακια...

54301

απ την αλλη εχω παρατηρησει πως κατα τη διαρκεια φορτωσης των ντραηβερ απ το κιν στο πισι το κιν παθαινει ταρακουλο... κανει τα δικα του... πραγμα πουτ πριν δε συνεβαινε... απο κει καταλαβα πως κατι με ιο εχει να κανει... παλαιοτερες εκδοσεις οδηγων για το usb που μπορω να βρω??

το driver finder βρηκε 10 που χρειαζονται update... μονο πουτ θα πρεπει να τους πληρωσω για να τους κατεβασω... υπαρχει αλλο προγραμμα που να μη ζηταει λεφτα γιατι λεφτα δεν εχω???

maxim
30-12-14, 20:52
Δοκίμασε αν στο bios έχει επιλογή για usb legacy support ενεργοποίησέ την αν δεν είναι. Εναλλακτικά φτιάξε ένα gnu/linux live usb stick & δοκίμασε για να δεις για προβλήματα στο hardware. Αν φορτώνει & παίζει κανονικά το stick τότε δεν έχουν πρόβλημα οι usb θύρες. Μετά μπορείς να ελέγξεις για προβλήματα στη ram & στους δίσκους. Τέλος, δες & στη σελίδα του κατασκευαστή & αν έχει βγει νεότερη έκδοση του bios-uefi (whatever :001_tongue: ) για το μοντέλο σου, & κάνε ενημέρωση. Καλή πρωτοχρονιά μας! :001_cool:

usb legacy support δεν υπαρχει... αυτο που λες να φτιαξω δε ξερω πως γινεται... αν γινοταν να μου πει καποιος μπας κ ξεμπερδευτει η ολη κατασταση... στα 1000 τσεκ που εκανα για διαφορες μοναδες δεν υπαρχει κατι... στη σελιδα του κατασκευαστη ναι μεν υπαρχει απντεητ το οποιο κ εκανα αλλα δεν ελυσε το προβλημα... αυριο βραδυ το λεμε για την πρωτοχρονια.... ;)

Gaou
30-12-14, 20:54
βρε εννοώ να βάλεις κάποιον εκτυπωτη. το Usb ειναι πιθανο να σου δίνει τα 5v αλλα αμα την εχει ακουσει το chipset δεν μπορει να επεξεργαστη τα data .

οι εκτυπωτές ειναι πολύ πιθανον να λειτουργουν και σε 1.1 εκδοση οποτε μπορει απο εκει και περα να παρεις χαμπαρι τι παιζεται.
ενας ιος δεν μπορει να κάνει τετοια ζημια. εγώ σαν πιθανοτερο βλεπω ότι παει και εγκαθιστα drivers με προδιαγραφες απο χ86 και οχι .

αν ξέρεις πιο ακριβώς ειναι το λαπτοπ πρεπει να βρεις τα chipset του και να πας στην σελιδα τους και να κατεβάσεις απο εκει τους οδηγους.

μην κολλας με εταιρίες παροχής τετοιου ειδους υπηρεσιων . οι εταιριες έχουν ολα τα λογισμικα στις σελιδες τους. δημοσιευσε σε παρακαλώ τα στοιχεια του λαπτοπ που φαινονται απο κάτω ( εκει που βλεπεις άμα ειανι αρσενικο η θυληκο.) μπας και βρουμε εμεις τπτ.

αυτα τα διαβολομηχανηματα πρεπει να ταπεταξετε όλοι να ησυχασετε. και για να γινω και λιγο κακος τα hp ειναι προγραματισμενα απο την μαμα εταιρια να χαλανε ακριβως μετα την ληξη της εγγυησης.

Αν εχεις την δυναμη κανε ενα ακομα format . Μην αφησεις τπτ ομως πάνω . ουτε κρυφα παρτιτιον ουτε τπτ. και μετα ασε το λαπτοπ να κατεβασει μονο του ολα τα Update .

αν ομως βαζεις έναν εξωτερικο σκληρο με δικια του τροφοδοσια και δεν τον βλεπει στο bios για να μπουταρει απο αυτον τοτε κατι εχει γινει στο hardware

ειπες ότι μηχανημα δεν ειναι δικο σου. ο χρηστης του δεν σου εχει πει τπτ. ας πουμε για μπυρες στο πληκτρολογιο δοκιμες ισχυος και επιταχυνσης της βαρυτητας.?

επισης στο μπαιος όλοι οι υπολογιστες εχουν ρυθμιση για το πω΄ς θα χειριζοτναι τις Usb . μου κάνει εντυπωση ότι το δικο σου δνε εχει .

στην hp το ειπες ?

picdev
30-12-14, 21:01
μην κάνεις format και μην ασχωλήσαι με drivers! δεν χρειάζεται ειδικούς drivers για τα usb , οπότε μην πεδεύεσαι τσάμπα,
απορώ αν όλοι αυτοί που δίνουν τέτοιες συμβουλές έχουν δει ποτέ να παίζουν τα usb με drivers, μπορεί να ήταν έτσι στα win 98 αλλά σήμερα δεν χρειάζεται.
Εχει γίνει ζημιά στο ic του usb, συνήθως έχει και άλλα ports όπως του ps2 κτλ.

Αντί να πεδεύεσαι με φορματ, drivers και άλλες βλακείες , βάλει ένα mint live cd, ή γενικά ένa linux και δοκίμασε αν δουλεύουν τα usb

picdev
30-12-14, 21:03
Μήπως προσπάθησε κάποιος, πριν από εσένα να αναβαθμίσει το bios και το έκανε κουβά;
Εν τέλει αν δεν είναι κάποια ρύθμιση μέσα από το bios, τότε είναι hardware.
Σε κάθε περίπτωση είναι σχετικά καινούριο μηχάνημα και μαζί με τα Windows θα έπρεπε να βλέπει τα usb και χωρίς drivers.

το bios αν δεν κάνω λάθος είναι μνήμη για τις πρότες εντολές εκκίνησης του υπολογιστή , αν δεν λειτουργεί το bios δεν ξεκινάει το pc.
H μονη ρύθμιση που μπορεί να φταίει είναι η απενεργοποίηση του usb.

H συσκευή usb δεν έχει καμία σχέση με partition, recovery, και άλλα τέτοια.

Τέλος απο τις ιδιότητες στις συσκευές συστήματος , μπορείς να κάνεις install drivers χειροκίνητα!
υπάρχει επιλογή απο λίστα συμβατές συσκευές
543055430654307

exop
30-12-14, 21:22
Οι drivers για το laptop:
(για 32bit) είναι εδώ: http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareCategory?os=4062&lc=en&cc=us&dlc=en&sw_lang=&product=4293058
(για 64bit) είναι εδώ: http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareCategory?os=4063&lc=en&cc=us&dlc=en&sw_lang=&product=4293058#N6899

Να συμφωνήσω για το liveCD - είναι ένας εύκολος/άμεσος τρόπος να δεις τι φταίει

Πάντως μου έχει μείνει η απορία: μετά απο clean install βρήκες ιους;

maxim
30-12-14, 23:56
H μονη ρύθμιση που μπορεί να φταίει είναι η απενεργοποίηση του usb.

ok κ πως το ενεργοποιω επ αοριστον??

H συσκευή usb δεν έχει καμία σχέση με partition, recovery, και άλλα τέτοια.

Τέλος απο τις ιδιότητες στις συσκευές συστήματος , μπορείς να κάνεις install drivers χειροκίνητα!

δεν πιανει...






αν ξέρεις πιο ακριβώς ειναι το λαπτοπ πρεπει να βρεις τα chipset του και να πας στην σελιδα τους και να κατεβάσεις απο εκει τους οδηγους.

χφφφ με βλεπω να βαζουμε teamviewer... να δειτε κ εσεις οτι η κατασταση δεν παλευεται...

μην κολλας με εταιρίες παροχής τετοιου ειδους υπηρεσιων . οι εταιριες έχουν ολα τα λογισμικα στις σελιδες τους. δημοσιευσε σε παρακαλώ τα στοιχεια του λαπτοπ που φαινονται απο κάτω ( εκει που βλεπεις άμα ειανι αρσενικο η θυληκο.) μπας και βρουμε εμεις τπτ.

οπως ειπα κ πιο πανω...

hp pavillion g62 -b10sv

αυτα τα διαβολομηχανηματα πρεπει να ταπεταξετε όλοι να ησυχασετε. και για να γινω και λιγο κακος τα hp ειναι προγραματισμενα απο την μαμα εταιρια να χαλανε ακριβως μετα την ληξη της εγγυησης.

αν σου πω οτι συμφωνω καθετως τι θα μου πεις??? ουδεποτε δεν πηγαινα την hp..


ειπες ότι μηχανημα δεν ειναι δικο σου. ο χρηστης του δεν σου εχει πει τπτ. ας πουμε για μπυρες στο πληκτρολογιο δοκιμες ισχυος και επιταχυνσης της βαρυτητας.?

ο χρηστης του ειναι στο νετ ολιμερις λογω της εργασιας του... αν πω τωρα οτι πολλακις εχω πει να μην σερφαρει οταν δεν υπαρχει αντιβαηρους τι θα πειτε?? οταν ομως γινεται η στραβη τρεχα μαξιμε.... χφφφ.. τις προαλλες ειχε μπλοκαρει το συστημα γιατι ειχε ξεχασει το πας.. 2 μερες παλευα για να ξεμπλοκαρει το συστημα... τωρα μπαινουμε στην 3η ημερα οπου να ναι... ελεος

επισης στο μπαιος όλοι οι υπολογιστες εχουν ρυθμιση για το πως θα χειριζοτναι τις Usb . μου κάνει εντυπωση ότι το δικο σου δνε εχει .

πως στο καλο την γραφει η κ που ακριβως την εχει?? εχει το κυριο μπαιος κ ενα υπομπαιος να το πω ετσι...

στην hp το ειπες ?

γιατι?? για να περιμενω απαντηση την β παρουσια?? ειχα κανει καποτε αλλα με γραψανε στα @@ τους...


Οι drivers για το laptop

αυτους ακριβως τους ντραηβερς βαρεθηκα να περναω...

Να συμφωνήσω για το liveCD - είναι ένας εύκολος/άμεσος τρόπος να δεις τι φταίει

δεν ξερω πως γινεται αυτο... μη με κοροιδεψετε... αν δουλευει πως το κανω??

Πάντως μου έχει μείνει η απορία: μετά απο clean install βρήκες ιους;

ω ναι... κ ειχα διαγραψει τα παντα... αρα?? κολλησε μετα πριν του περασω ξανα το αντιβαηρους..

αυτο που ειπα πως δουλεψε αλαξα τη ρυθμιση support κατι που ειχε στο bios και ενεργοποιησα τους μη authenticated οδηγους... λειτουργησε αλλα μονο για μια φορα... μετα ξαναεπεσε γιατι... πηγα να εγκαταστησω κατι κ βαρεσε το αντιβαηρους.... αει καλα δηλαδη... η ρυθμιση που εκανα παραμενει.... αν εχει κ αλλη στο υπομπαιος δεν καταφερα να φτασω εκει... τωρα κανει απντεητ γενικως... δε ξερω τι αποτελεσμα θα φερει...

παιδια σορυ καταλαβαινω πως σας εχω κουρασει αλλα το μηχανημα αν ηταν δικο μου δε θα το συνεχιζα τοσο... ομως δεν ειναι κ πιεζει ο χρηστης του να τελειωνω... κ δεν εχω βρει τιποτα ακομα.... ειμαι να σκασω....:crying:

picdev
31-12-14, 00:39
καμία σχέση όλα αυτά , ότι να ναι λέει ο καθένας, πίστευε εσύ ότι η hp βάζει χρονο προγραμματισμό για να χαλάσει το ic των usb, είμαστε και φόρουμ ηλεκτρονικών τι να πω!


αυτά που λές για το antivirus δεν βγάζουν νόημα , καμία σχέση το antivirus με τα usb!
καμία σχέση και το update και o driver του chipset!
μετά λές ότι έκανες 2 μέρες να ξεμπλοκάρεις το pass ,με μια εντολή ξεμπλοκάρει 2 λεπτά παίρνει.
οσους ιούς και να έχει δεν χαλάει ο ιός το usb

Kai η HP τι να σου πει? να το πας σε τεχνικό ίσως που να ξέρει και κάνει επισκευές σε επίπεδο μιτρικής ?
αν δεν ξέρεις τι ειναι το live cd μην το ψάχνεις παραπάνω , δεν έχει νόημα,γιατί και η βλάβη δεν ειναι απλή
παρόλα αυτά μπορείς να κατεβάσεις ένα mint live cd http://www.linuxmint.com/download.php,
bootare απο cd και επέλεξε δοκιμή χωρίς εγκατάσταση

ο άλλος το λέει διαβολομηχάνημα και να το πετάξεις οκ , κάνε και εξορκισμό στον άι γιώργη στο καρέα:001_unsure:
αυτά δηλαδή είναι τεχνικές συμβουλές?

μου λές ότι δεν πιάνει η εγκατάσταση όπως έδειξα στο print screen? σου βγάζει τη λίστα ? επιλέγεις τον disk drive driver?

betacord85
31-12-14, 03:11
μαξιμε σε βλεπω και κουραζασαι πολυ...εχουμε τεχνικους βαρβατους σε θεματα pc αν θες σου στελνω σε pm διευιηνση σε αθηνα...και απο το αλλο ποστ σου με το lg παρε το απο τον μανολοπουλο και θα το φτιαξουμε...

matthew
31-12-14, 11:48
αυτο που λες να φτιαξω δε ξερω πως γινεται... αν γινοταν να μου πει καποιος μπας κ ξεμπερδευτει η ολη κατασταση...
Δες αυτά http://www.pendrivelinux.com/xboot-multiboot-iso-usb-creator http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator
Κατέβασε καναδυό iso από gnu/linux διανομές & με τα προγραμματάκια από τα link φτιάχνεις ένα εκκινήσιμο usb στικάκι & κάνεις τις δοκιμές.

Gaou
31-12-14, 14:30
καμία σχέση όλα αυτά , ότι να ναι λέει ο καθένας, πίστευε εσύ ότι η hp βάζει χρονο προγραμματισμό για να χαλάσει το ic των usb, είμαστε και φόρουμ ηλεκτρονικών τι να πω!
όχι φιλε μου η hp δεν κανει τπτ τετοιο..! μαι πλακα ητανε . αν ομως ειχε καποια σχετική εμπειρια απο την εν λογο εταιρια ειμαι σχεδον σιγουρος ότι θα το επιανες το υποννουμενο .


εχω την εντυπωση ότι χωρις dirvers sto chipset ολα τα Usb διαβάζονται σαν 1.0 και 1.1 . απο την αλλη φυσικα δεν εχω τις γνωσεις σου οποτε θεωρώ ότι μπορει να κανω λαθος.



Kai η HP τι να σου πει?
η hp μπορει να σου κανει διαγνωση.
στην συγκεκριμένη θα του ελεγε μαλλον ότι ειναι ασυμφορο καθότι θελει Mainboard Και τοτε το συμπερασμα για χαλασμενο chipset θα ηταν ευκολοτερο οποτε θα αναζητοταν καταλληλη λύση. εγώ τουυλαχιστον καπως ετσι κινουμουνα με την Hp


ο άλλος το λέει διαβολομηχάνημα και να το πετάξεις οκ , κάνε και εξορκισμό στον άι γιώργη στο καρέα:001_unsure:
αυτά δηλαδή είναι τεχνικές συμβουλές?

και φυσικοα όχι . αλλωστε τεχνικο ατομο δεν εχω θεωρήσει τον εαυτο μου ποτε. τώρα αν πηρες της μετρητοις το απο πάνω εγω δεν μπορω να βοηθησω.



οφφτοπικ . δεδομενου και ενος ποστ προχθεσινου μου οπου με εκραζε συμφορουμιτης που δεν διαβασα/ζυγισα/καταλαβα καλα την απαντηση του (ενω ο ιδιος ειχε διαβασει τελεια την ερωτηση μου......!!!) και των σημερινών των δεδομενων μπας και αρπαζεστε λιγο ευκολα εδω μέσα.
μπας και τελικα ειναι ελληνικο φορα με ελληνες αυτο εδώ ...???

picdev
31-12-14, 15:02
4 σελίδες θέμα γιατί δεν παίζουν τα usb και οι περισσότεροι να λένε ότι φταίνε οι drivers, για format, recovery,ιούς,bios και κρυφα partition, για αυτό αρπάχτηκα
δεν χρειάζεται drivers για το usb 2 στα windows 7, απο τα xp υπάρχουν αυτοί οι drivers στα windows.

maxim
01-01-15, 16:15
κατ αρχας χρονια σας πολλα κ καλη χρονια σε ολους τους συμφορουμιτες!!!

μετα μην αρπαζεστε βρε παιδια... ειμαι κ σε επικινδυνη ηλικια... οκ δεν αντιλεγω σ αυτο που λες με τις 4 σελιδες οτι το χουμε παρακουρασει το ζητημα αλλα σκεψου πως

1. δεν ξερω τιποτα απο λινουξ οποτε κ αδυνατω να πρειραματιστω σε κατι που δε γνωριζω κ δη σε μη δικο μου μηχανημα
2. αν ειχα εμπειρια απο hp θα το χα ξεκαθαρισει εντος ολιγον λεπτων το ζητημα
3. αν ηξερα επακριβως τι εχει γινει δε θα ερχομουν σε επαφη με ειδικους του ζητηματος για βοηθεια σχετικα με αυτο... ειπαμε ασχολουμε με τεχνικα αλλα εως ενα σημειο... απο κει κ περα θα χρειαστω βοηθεια.. αν τωρα εσεις δε μπορειτε επειδη εγω δε γνωριζω 2 λυσεις υπαρχουν.. α. τιμβιουερ κ λυνεται τσακμπαμ κ β. εγκαταλειπω την προσπαθεια φτιαξιματος των ντραηβερ των γιουεσμπι (μετα κατσαδας ασχημης του κατοχου του πισιου που μου το εμπιστευτηκε) κ το παω σε τεχνικο που θα γνωριζει τι εχει γινει - τα εξοδα θα πανε σε μενα καθως δε θα πω τιποτα στον κατοχο - οποτε μπορεσω να ξεαποκλειστω απ τον καιρο κ τις ερχομενες εκλογες απο εδω που βρισκομαι... εχω ανεβει στο χωριο κ εχω παρει κ το λαπτοπ του κατοχου μαζι καθως του ειπα πως θα το φτιαξω...

εκανα διαγραφη της ρετζιστρι κ ανανεωση το αποτελεσμα ηταν αυτο...

54341


εκατσα κ εψαξα για ντραηβερ κ βρηκα για ενα απο τα 20 διαφορετικα στικακια που εχω... ναι μεν εχω συνδεσει τη συσκευη αλλα το προγραμμα του δεν το βλεπει καν... απορω γιατι το πισι αναγνωριζει καποια απο τα στικ (κ λεω καποια γιατι τα υπολοιπα τα βλεπει συνεχως ως αγνωστες συσκευες) ως μοναδες σιντι.. παταω να ανοιξει κ λεει δεν υπαρχει τιποτα μεσα...

54342


υγ. μπαμπη το ελτζι εχει παει ηδη στο συναδελφο κ φιλο ηλ/νικο για ανταλλακτικα... σ ευχαριστω πολυ!!

καλη χρονια σε ολους!!! :) :)

picdev
01-01-15, 18:19
Λοιπον πατα ιδιοτητες της συσκευης και μετα πατα ενημερωση οδηγων οπως εχω στις εικονες. Επελεξε τη λιστα. Απενεργοποιησαι τις συμβατες συακευες και διαλεξε τον driver που εχω στην εικονα disk driver.
Αυτος ειναι ο driver δεν υπαρχει αλλος.


Αυτο που κανεις εγκατασταση δεν ειναι driver. Αλλα προγρααμα διαχ usb sundisk

Στάλθηκε από το GT-S6312 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

maxim
02-01-15, 18:12
το λαηβ σιντι το εφτιαξα κ οι θυρες γιουεσμπι ειναι οκ... καποια στικακια θα πανε για φουντο γιατι κριθηκαν ακαταλληλα... καποια αλλα ομως αναγνωριζονται κανονικα...

εχουμε κ λεμε... ναι μεν στα λινουξ τα στικακια παιζουν κανονικοτατα στα παραθυρα ομως... αλαξαμε μεσο αποθηκευσης...


54356 54357

για γελια κ για κλαματα μαζι...

τραβηξα ενα φορματ ξεγυρισμενο στο πισι χθες πεταξα κατι στικακια που χα για μπακαπ γιατι ειχαν μαμουνακια μεσα εκανα εγκατασταση ξανα στα παραθυρα ολα οκ αλλα.. τα ρημαδια τα γιουεσμπι ακομα...

ακη δοκιμασμενο... :saad:

το κοντευω το μηχανημα εν ολιγοις... αντε να δουμε...

picdev
02-01-15, 18:39
γιατί τα πέταξες? επειδή έχουν μαμουνάκια? αν κάνεις φορματ δεν μένει τπτ, τέλος πάντων , μπερδεμένα τα λες

maxim
02-01-15, 18:53
δεν τα πεταξα στα σκουπιδια αλλα στην ακρη.. μπας κ βρεθει κανα πισι που να μπορει να τα δει ωστε να τους κανω ενα ξεγυρισμενο φορματ.... σορυ το διατυπωσα λαθοε...

πιστεψε με δεν τα λεω μπερδεμενα σχετικα με οτι παιζει... ειναι μπερδεμενα κ στελνω οτι ακριβως μου βγαζει μπας κ βρω πως ενεργοποιουνται οι γιουεσμπι 2 κ ξεμπερδεψουμε επιτελους με ολο αυτο... κοντευω να κλεισω εβδομαδα μ αυτη τη βλακεια που εκανε στο πισι... κ θελει κ να τελειωνω κ γρηγορα... :blink:

Gaou
02-01-15, 19:25
Μαχιμε χρόνια πολλά . αν καταλαβα καλά αυτο που έχεις στο μυαλο σου, να θεωρήσεις δεδομένο ότι δεν ειναι όλες οι θύρες ( ειτε στα desktop ειτε στα φορητα ) usb δύο ή αντιστοιχα στα καινοιυργια 3.0
Νομιζω ότι αυτο το κανουν λογο οικονομιας οι εταιριες . Ειανι πολύ πιθανον λοιπον σε καποια usb να δουλευουν καλύτερα καποιες συσκευες και σε κάποια όχι.

Τώρα όταν πετας τετοια πραγματα να ειδοποιεις που τα πετας να ερχομαι να τα μαζευώ...!

picdev
02-01-15, 19:39
Μαχιμε χρόνια πολλά . αν καταλαβα καλά αυτο που έχεις στο μυαλο σου, να θεωρήσεις δεδομένο ότι δεν ειναι όλες οι θύρες ( ειτε στα desktop ειτε στα φορητα ) usb δύο ή αντιστοιχα στα καινοιυργια 3.0
Νομιζω ότι αυτο το κανουν λογο οικονομιας οι εταιριες . Ειανι πολύ πιθανον λοιπον σε καποια usb να δουλευουν καλύτερα καποιες συσκευες και σε κάποια όχι.

Τώρα όταν πετας τετοια πραγματα να ειδοποιεις που τα πετας να ερχομαι να τα μαζευώ...!

τη τελευταία 15ετία όλες οι θύρες είναι usb2, όταν λέω όλες , όλες .
Οι usb3 είναι τις περισσότερς φορές μία. Απο την άλλη όταν λες μερικές να δουλεύουν καλύτερα ή χειρότερα δεν το καταλαβαίνω.
απλά αν αν βάλεις usb2 σε usb1 θα πάρεις μια ειδοποίηση ότι μπορεί να δουλέψει σε υψηλότερη ταχύτητα.
Αλλά όπως και να έχει usb 1 δεν βρίσκεις

ο δίσκος μου είνια usb3 παρόλα αυτά δουλεύει κανονικά σε usb2 ,δεν δουλεύει χειρότερα ή δεν πετάει κάποιο σφάλμα η κάτι τέτοιο,
αν το βάλω σε 3 , απλά θα κάνεις πιο γρήγορες εγγραφές-αναγνώσεις

μάξιμε τα usb είναι ενεργοποιημένα , τώρα δεν καταλαβαίνω όταν λες, πως ενεργοποιούνται, άντε στα desktop να έχει μια ρύθμιση στα λαπτοπ δεν έχει κάτι.
Θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε μάγκες , δεν ξαναγράφω στο θέμα

maxim
02-01-15, 19:40
Ειναι πολύ πιθανον λοιπον σε καποια usb να δουλευουν καλύτερα καποιες συσκευες και σε κάποια όχι.

συμφωνω... κ εχει κ μια ειδοποιηση σχετικα με υψηλοτερης ταχυτητας θυρα

Τώρα όταν πετας τετοια πραγματα να ειδοποιεις που τα πετας να ερχομαι να τα μαζευώ...!

να σαι καλα βρε παυλο... μ εκανες κ γελασα... οκεη αν θες καποιο στικακι που χει μαμουνια μεσα κ εγω επειδη δεν εχω πλεον πισι δικο μου για να του τα βγαλω περνα απο δω να το παρεις να το ξεμαμουνιασεις να το κρατησεις κ να πιουμε κ κανα καφε... :)

το εγραψα λαθος πιο πανω κ λογικο να ποσταρει κανεις οτι ποσταρετε... ηθελα να πω τα κανα ακρη εως οτου βρεθει μηχανημα που να μπορει να το δει κανονικα κ να το φορμαρει...

χρονια πολλα κ σε σενα!!!

ακη εννοω αυτο που πολλοι εδω λενε... πως υπαρχουν ιοι οι οποιοι μπορουν να απενεργοποιησουν η ακομα κ να σβησουν τους ντραηβερ των γιουεσμπι.. εγω εκανα φορματ περασα νεους ντραηβερ αλλα δε δουλευουν σωστα οι θυρες.. απ οτι φαινεται ομως σε κουρασε η ολη ιστορια κ σε καταλαβαινω... σκεψου ομως κ εμενα που κοντευω να κλεισω εβδομαδα πανω απο αυτο το πραμα κ δε βρισκω κατι ωστε να το φτιαξω... σκεψου πως δεν ασχολουμαι με κατι αλλο ολες τις μερες περαν αυτου κ τι πιεση δεχομαι ωστε να το τελειωσω πιο γρηγορα απ το αναμενομενο.. οκεη δεν ηξερα τι αλλο να κανω κ απευθυνθηκα σε εσας... δε νομιζω πως ηταν λαθος κινηση... επισης τσαμπα λεφτα για να το δωσω σε αλλον τεχνικο κ να κανει κατι το οποιο ανετα μπορω κ εγω να κανω (φτανει να το βρω) ειναι εντελως καπως...

xlife
02-01-15, 19:43
Τα εν λόγο στικάκια του μάξιμου έχουν vendor id 0000 και product id 7777. Είναι fake στικάκια. Αν τελικά επανέλθουν θα πρέπει να γίνει κάποια διαδικασία για να βρεθεί απο τους υπολογιστές το κανονικό τους μέγεθος. με γρήγορο ψάξιμο στο νέτ κάτι τέτοιο

https://fixfakeflash.wordpress.com/2009/01/10/au6983-vid-0000-pid-7777-repair-fake-flash-drive-solution

Εχω πέσει πολλές φορές σε τέτοια στικάκια και κάποτε είχα αγοράσει και γω ένα 16άρι και καλά kingston που τελικά ήταν 4αρι. Αυτά τα στικάκια ενώ αναγνωρίζονται από το pc σαν 16άρια, εάν βάλεις πάνω απο 3,5gb αρχεία χάνονται όλα(δεν βρίσκονται με recovery, μάλλον γιατί τα υπόλοιπα δεδομένα πατάνε απο πάνω). Αν 1 μοναδικό αρχείο που προσπαθήσεις να βάλεις είναι πάνω απο 3,5gb τότε το στικάκι δεν αναγνωρίζεται απο τον υπολογιστή. Τέλος ακόμη και σαν απλό στικάκι να το χρησιμοποιείς ποτέ δεν κρατάει όλα τα αρχεία ακόμη και αν είναι λιγότερα απο 3,5 gb. Δηλαδή τα σβήνει κατά βούληση. Δυστυχώς κυκλοφορούν πολλά τέτοια στικάκια, συνήθως παμφθηνα. Έχω δει fake μέχρι και 128Gb. Οπότε μεγάλη προσοχή απο πού αγοράζετε στικάκια

picdev
02-01-15, 19:45
Τα εν λόγο στικάκια του μάξιμου έχουν vendor id 0000 και product id 7777. Είναι fake στικάκια. Αν τελικά επανέλθουν θα πρέπει να γίνει κάποια διαδικασία για να βρεθεί απο τους υπολογιστές το κανονικό τους μέγεθος. με γρήγορο ψάξιμο στο νέτ κάτι τέτοιο

https://fixfakeflash.wordpress.com/2009/01/10/au6983-vid-0000-pid-7777-repair-fake-flash-drive-solution

Εχω πέσει πολλές φορές σε τέτοια στικάκια και κάποτε είχα αγοράσει και γω ένα 16άρι και καλά kingston που τελικά ήταν 4αρι. Αυτά τα στικάκια ενώ αναγνωρίζονται από το pc σαν 16άρια, εάν βάλεις πάνω απο 3,5gb αρχεία χάνονται όλα(δεν βρίσκονται με recovery, μάλλον γιατί τα υπόλοιπα δεδομένα πατάνε απο πάνω). Αν 1 μοναδικό αρχείο που προσπαθήσεις να βάλεις είναι πάνω απο 3,5gb τότε το στικάκι δεν αναγνωρίζεται απο τον υπολογιστή. Τέλος ακόμη και σαν απλό στικάκι να το χρησιμοποιείς ποτέ δεν κρατάει όλα τα αρχεία ακόμη και αν είναι λιγότερα απο 3,5 gb. Δηλαδή τα σβήνει κατά βούληση. Δυστυχώς κυκλοφορούν πολλά τέτοια στικάκια, συνήθως παμφθηνα. Έχω δει fake μέχρι και 128Gb. Οπότε μεγάλη προσοχή απο πού αγοράζετε στικάκια

μπράβο ρε κώστα έδωσες μια λογική απάντηση,

maxim
02-01-15, 20:15
το προγραμματακι με το που φτιαχνοντουσαν οι θυρες θα βοηθουσε πολυ... ομως το λινκ που δινει το σαητ για ληψη ειναι οφ... "The file link that you requested is not valid."

Gaou
02-01-15, 20:51
τη τελευταία 15ετία όλες οι θύρες είναι usb2, όταν λέω όλες , όλες .
Οι usb3 είναι τις περισσότερς φορές μία. Απο την άλλη όταν λες μερικές να δουλεύουν καλύτερα ή χειρότερα δεν το καταλαβαίνω.
απλά αν αν βάλεις usb2 σε usb1 θα πάρεις μια ειδοποίηση ότι μπορεί να δουλέψει σε υψηλότερη ταχύτητα.
Αλλά όπως και να έχει usb 1 δεν βρίσκεις

ο δίσκος μου είνια usb3 παρόλα αυτά δουλεύει κανονικά σε usb2 ,δεν δουλεύει χειρότερα ή δεν πετάει κάποιο σφάλμα η κάτι τέτοιο,
αν το βάλω σε 3 , απλά θα κάνεις πιο γρήγορες εγγραφές-αναγνώσεις

μάξιμε τα usb είναι ενεργοποιημένα , τώρα δεν καταλαβαίνω όταν λες, πως ενεργοποιούνται, άντε στα desktop να έχει μια ρύθμιση στα λαπτοπ δεν έχει κάτι.
Θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε μάγκες , δεν ξαναγράφω στο θέμα

δευτερο κειμενο καθότι το πρωτο το εφαγε η μαρμαγκα.

Λοιπόν φίλε επειδή ειναι η δευτερη φορα που με ενοχλει η συμπεριφορα σου και εεπιδή την πρωτη ξεγλυστρισες κοιτώντας και μετατοπιζοντας ευθύνες αλλου ( ετσι οπως φερονται οι σταρατοι και αφοβοι ανθρωποι ) ακου να στο πω πιο ξεκάθαρα.

Καταρχήν αθρωπος που ξέρει δνε φοβάται μην ξεχάσει . Τώρα επειδή αυτος ο ανθρωπος δνε ξέρει μαλλον δεν υπάρχει νοημα διαλογου.
Το να απαντας σε ερωτήσεις/απαντησεις τις οποιες μονος σου κάνεις δνε εχει να πει τπτ τουλαχιστον σε εμενα.
Για του λογου το αληθες λοιπόν εγώ δεν μιλησα ουτε αναφερα στο ποστ που παραθεσες εκδοση 1.0 . Αυτο το εκανες εσυ .

Τώρα στα γεγονοτα. Εχω ενα industrial fuzzy ενα inspiron 4ετιας και ένα ep35ds4 το οποιο αγοραστηκε πριν 6 χρονια σαν τοπ εντ στιν τιμή των 270.

Παμε τώρα παρακατω. Το giga δινει εντεχνως αλλα όχι σαφώς αριθμο usb x ( το ξέρεις το χ απο το σχολειο η σε εκανε κανενας να το ξεχάσεις ?) 2.0/1.1 . Εγώ ξέρω ποιες έιναι η 1.1 αλλα μεχρι να το πάρω δεν ηξερα. Το fuzzy για να πάρεις 2.0 πρεπει να πας στην πισω πορτα καθότι τα Internal ειναι ολα 1.1 . Το dell Μια στα πλαγια ειναι κατα 99/100 1.1 ( συνολο 1 απο τις τρεις ).

Αρα τα στοιχεια μου με εχουν μαθει αλλιώς. Ολα αυτα τα μηχανηματα ειναι σαφώς νεοτερα των 10 ετων που διαφέρει πολύ απο το 15 που ειπες.

Θα σε παρακαλουσα να εισαι πιο προσεκτικος απενταντι στο ατομο όταν ποσταρεις και αν δεν μπορεις καθολου τοτε κανε το αυτονοητο . Αγνοησε με .

Η συμπερισφορα σου αν και στην οντοτητα σου δεν συμβανει αυτο στην οντοτητα μου ειανι αποριπτεα . Οχι επειδή δνε μπορω αλλα επιεδή δεν θέλω.

Βλεπεις σε μερικους η λέξη ανθρωπος ειναι επιλογή και όχι ότι κατσει .

Σημειωτεον ότι ειναι η δευτερη και τελευταια σου που απαντησα με αυτο το ήφος. Μετα θα δεις εναν ομοιο σου για να μήν σου πώ χειροτερο.

μου ερχεται το καλο στο αυτι που λεει ότι παιδεια ειναι αυτα που μας μενουν όταν ξεχασουμε αυτα που μαθαμε στο σχολειο. μαλλον δεν ξέχασες τπτ.

Καλή χρονια σου ευχομαι και σε παρακαλώ για τελευται φορα να προσεχεις όταν μου απευθύνεις λογο.

εντιτ . και τα λαπτοπ μου ειχαν και εχουν επιλογή ώς προς τα usb οπως ακριβώς και τα desktop.

picdev
03-01-15, 04:04
όλα τα άσχετα με το θέμα μας τα προσπερνάω...

Την εποχή του που θεσπίστηκε το usb 2.0 interface, κάπου το 2000-2001, υιοθετήθηκε το Extensible Host Controller Interface,
απο την intel, και αυτό έγινε γιατί στο πρώτυπο του usb 1 και 1.1 είχαν αναπτυχθεί 2 διαφορετικά host controller interface.
Open Host Controller Interface (OHCI)
Universal Host Controller Interface (UHCI)

Ενα πρόβλημα που λήθηκε με το EHCI interface , ήταν ότι πρόσφέρει συμβατότητα με το usb1 και 1.1 γιατί "συνεργάζεται" με κάποιον παλιότερο host controller.

αντιγράφω απο το wikipedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Host_Controller_Interface


. For example, a USB 2 PCIe host controller card that presents 4 USB β€œStandard A” connectors typically presents one 4-port EHCI and two 2-port OHCI controllers to system software. When a high-speed USB device is attached to any of the 4 connectors, the device is managed through one of the 4 root hub ports of the EHCI controller. If a low-speed or full-speed USB device is attached to connectors 1 or 2, it will be routed to the root hub ports of one of the OHCI controllers for management, and low-speed and full-speed USB devices attached to connectors 3 or 4 will be routed to the root hub ports of the other OHCI controller. The EHCI dependence on separate host controllers for high-speed USB devices and the group of low-speed and full-speed USB devices results in complex interactions and dependencies between the EHCI and OHCI/UHCI drivers.

Όπως καταλαβαίνουμε απο τα παραπάνω δεν έχει σημασία που θα συνδεθεί η συσκευή usb, αλλά εσωτερικά θα συνδεθεί στον συμβατό host controller!

στο παλιό λαπτοπ που γράφω τώρα, τυχαίνει να έχει τον io controller της intel ICH9.

εδώ βλέπουμε το datasheet http://www.intel.com/content/dam/doc/datasheet/io-controller-hub-9-datasheet.pdf

δεν μπορείς να ξεχωρίσεις ποιες ειναι usb2 ή usb1 γιατί όπως λέει το datasheet , όλες οι φυσικές πόρτες γίνονται root εσωτερικά στους 2 host controllers,έτσι είναι συμβατές όλες οι θύρες είτε με usb 1. 1.1 και usb 2

5436454365


The EHCI driver provided high-speed functions for USB ports on the motherboard or on the discrete USB controller. In more recent hardware, all ports are routed through an internal "rate-matching" hub (RMH) and the EHCI controller indirectly provides full and low speed USB functions.

προφανώς η μητρική που έχεις δεν αναγράφει πουθενά ποιά θύρα είναι usb2 ή usb 1.1 ή και usb1 , γιατί έχει τέτοιον διανομέα ,δεν στο φυλάνε :001_unsure:για έκπληξη.
Δες και στο manual της μιτρικής σου στη σελίδα 8, έχει τον ίδιο I/O CONTROLLER! Ακόμα και στη μητρική σου όλες οι θύρες ειναι usb2 και usb1 ταυτόχρονα και ακόμα να το καταλάβεις:001_unsure:, πουθενά φυσικά μέσα στο manual δεν υπάρχει διάκριση.
http://download1.gigabyte.eu/Files/Manual/motherboard_manual_ga-ep35-ds4_e.pdf

το μόνο που μπορεί να αλλάζει είναι το ρεύμα αν θυμάμαι καλά στις θύρες που είναι στη μητρική ή στο panel.
Υπερβολή τα 15 χρόνια ,αλλά σε καμία περίπτωση μηχανήματα 5-6-7-8-10 ετών δεν έχουν διακριτές θύρες usb 1 και usb 2.

Τώρα για τη πάρτη σου δεν θα ψάξω σχηματικά απο το λαπτοπ σου , τη μητρική σου και ότι άλλος έχεις για να σου αποδείξω το ίδιο πράγμα,
αρκετό χρόνο χάλασα