PDA

Επιστροφή στο Forum : σχετικά με εγγύηση ηλεκτρικής συσκευής



tzitzikas
29-12-14, 15:25
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Πριν 20 μέρες αγόρασα ενα μπλεντερ γνωστής εταιρείας με γυάλινη κανάτα. Πριν καμια βρομάδα περίπου ανακάλυψα μια ρωγμή στο χερούλι της γυάλινης κανάτας στο σημείο κοντά που ενώνεται με το σώμα της κανάτας. Την κανάτα την προσέχω απο την αρχή πολύ και δεν μου έχει κτυπήσει πουθενά. Σε τηλ. επικοινωνία με την εταιρεία που είναι αντιπρόσωπος , μου τα μάσαγε, μου λέει να δούμε αν καλυπτεται γιατι είναι αναλώσιμο και τέλειες σαχλαμάρες. Αυριο θα ξαναμιλήσω μαζί τους. Υπάρχει περίπτωση να μην καλύπτεται απο εγγύηση, και αν μου αρνηθούν να την αντικαταστήσουν πως θα μπορούσα να τους πιέσω. υπάρχει καποια διάταξη που να με καλύπτει ως καταναλωτή? ευχαριστώ.

FILMAN
29-12-14, 15:28
Δεν γνωρίζω νομικά, αλλά αν σου πουν ότι εσύ χτύπησες το γυαλί και ράγισε (οπότε παύει η εγγύηση), εσύ πώς θα αποδείξεις ότι δεν έκανες κάτι τέτοιο;

betacord85
29-12-14, 15:37
χλωμο...ασχετο σαν ανταλακτικο παιζει να ειναι πιο ακριβο απτην συσκευη

john_b
29-12-14, 17:13
Τέτοια πραγματάκια τα ψειρίζεις πριν πας στο ταμείο. Μετά δεν αναγνωρίζονται ως προυπάρχουσα ζημιά. Και φυσικά μετά μια βδομάδα χωρίς ρωγμή, μπορεί να είναι από αστοχία υλικού, μπορεί να έγινε κι από σένα χωρίς ν το καταλάβεις.

Γιατί δεν επιχειρείς να την πας για αντικατάσταση διότι μετάνιωσες; Νομίζω στο 10ήμερο επάνω μπορείς να αλλάξεις ένα προϊόν.

tzitzikas
29-12-14, 20:41
καλησπέρα. εχουν περάσει 20 ημέρες. Στο κατάστημα δεν ξερω αν μπορεις να ανοίγεις τις συσκευασίες και να ελέγχεις τα προιόντα πριν αγοράσεις. Νομίζω πως όχι. Εγω το αντιλήφθηκα πριν μερικές μέρες. Ειχαν περάσει οι 10 ημέρες. Σίγουρα πρόκειται για αστοχία υλικού, το πλένουμε με πολύ προσοχή.