PDA

Επιστροφή στο Forum : Μία Τρελλή - Αλλόκοτη Σύμπτωση κάθε χρονιά... Πώς το βλέπετε;



DGeorge
30-12-14, 22:55
Παίδες, Πολλή Καλησπέρα σε όλους, και Χρόνια Πολλά (και πάλι :biggrin:)
Και 'φέτος μου το θύμισαν άνθρωποι, που το παρατηρούν (ως 'Συμπτωματικό' Φαινόμενο)....
Κάθε Χρονιά, στην Εβδομάδα μεταξύ Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς, θα γίνει ένα Ναυάγιο στη Μεσόγειο....
Σαπιοκάραβα πλέουν τη Μεσόγειο όλον τον χρόνο. Θύελλες και Θαλασσοτεραχές ξεκινούν από το Φθινόπωρο και σταματούν/κοπάζουν κατά τα μέσα της Άνοιξης.
Δεν αναφέρομαι σε ακάτους (με λαθρομετανάστες. ή λαθρεμπόρους ο,τιδήποτε αντικειμένου). Αναφέρομαι σε πλοία Φορτηγά, Επιβατηγά, Οχηματαγωγά, Δεξαμενόπλοια, Γκαζάδικα, κλπ.

Δεν έχω προσέξει, επίσης, αν -κάτι ανάλογο- συμβαίνει και σε αεροπλάνα (παγκοσμίως).... Αν δηλαδή, εκεί που δεν ακούγεται τίποτα..... Πάρε νά'χεις ένα δυστύχημα στη Μαλαισία!
Και πάλι! Όσο σάπια κι αν είναι τα αεροπλάνα της, ένα δυστύχημα θα συμβεί στην εβδομάδα αυτή, ενώ δύο~τρεις εβδομάδες πριν, ή/και μετά, δεν θα συμβεί απολύτως τίποτα!!!

Xarry
30-12-14, 23:04
Δεν ειναι ψεματα αυτο το ειχα και γω στο μυαλο μου αν και δεν θυμαμαι να κατονομασω συμβαντα.
Θυμαμαι πριν 3-4-5 χρονια μια εκρηξη σε ενα εμπορικο που ειχε θυματα 2 η 3 ατομα, Ελληνικης καταγωγης. Το θεμα ειναι προβληθει απο την τηλεοραση πολυ λογω των ημερων και θυμαμαι βγαζαν συνεχεια στον αερα συγγενεις ναυτικων που ελεγαν ολοι ποσο τους ελειπαν αυτες τις μερες.

SeAfasia
30-12-14, 23:04
Παίδες, Πολλή Καλησπέρα σε όλους, και Χρόνια Πολλά (και πάλι :biggrin:)
Και 'φέτος μου το θύμισαν άνθρωποι, που το παρατηρούν (ως 'Συμπτωματικό' Φαινόμενο)....
Κάθε Χρονιά, στην Εβδομάδα μεταξύ Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς, θα γίνει ένα Ναυάγιο στη Μεσόγειο....
Σαπιοκάραβα πλέουν τη Μεσόγειο όλον τον χρόνο. Θύελλες και Θαλασσοτεραχές ξεκινούν από το Φθινόπωρο και σταματούν/κοπάζουν κατά τα μέσα της Άνοιξης.
Δεν αναφέρομαι σε ακάτους (με λαθρομετανάστες. ή λαθρεμπόρους ο,τιδήποτε αντικειμένου). Αναφέρομαι σε πλοία Φορτηγά, Επιβατηγά, Οχηματαγωγά, Δεξαμενόπλοια, Γκαζάδικα, κλπ.

Δεν έχω προσέξει, επίσης, αν -κάτι ανάλογο- συμβαίνει και σε αεροπλάνα (παγκοσμίως).... Αν δηλαδή, εκεί που δεν ακούγεται τίποτα..... Πάρε νά'χεις ένα δυστύχημα στη Μαλαισία!
Και πάλι! Όσο σάπια κι αν είναι τα αεροπλάνα της, ένα δυστύχημα θα συμβεί στην εβδομάδα αυτή, ενώ δύο~τρεις εβδομάδες πριν, ή/και μετά, δεν θα συμβεί απολύτως τίποτα!!!

βάλε και καμιά ομαδική επίθεση σε σχολείο απο ένοπλο...

betacord85
30-12-14, 23:53
και πως το εξηγεις αυτο το φαινομενο γιωργο?

john_b
30-12-14, 23:57
Ίσως για να προλάβουν πριν ανανεωθεί η ασφάλεια με το νέο έτος και πληρώσουν ασφάλιστρα.

Xarry
30-12-14, 23:59
Μαλλον για να γλυτωσουν τα τελη κυκλοφοριας.

Gaou
31-12-14, 00:23
Δεν ειναι περιεργο αυτο και φυσικα εχει και την λογικη τουνεξηγηση. Απο την αλλη χριστουγεννα πρωτοχρονια που ο κοσμος ειναι πλημηρισμενος απο θετικα συναισθηματα φροντιζει ο διαλος να μας δειχνει ποιος ειναι το μπος.
Απο την αλληολοι αυτες τις μερες ειτε χειριζονται πλοιο ειτε πυραυλο ειτε μηχανη ειναι λιγο πιο χαλαροι με τα αποτελεσματα που βλεπουμε.
Εμενα παντως με τρομαζει οου ολων τα ματια εχουν πεσει στο ιονιο το οποιο δεν το θεωρω και πολυ συμπτωση. Επισης καθοτι δενεχω τηλεοραση δεν ενημερωνομαι καλα και αν δεν μου εχειδιαφυγει δεν εχω ακουσει για κανεναν τουρκο νεκρο. Που εγω αυτα τα πλοια μια φορα που τα χρησιμοποιησα νομιζα οτι ημαυν σεντουρκικο εδαφος.
Ελπιζω παντως ολα να ειναι τυχαια .

Xarry
31-12-14, 00:29
Απο την αλληολοι αυτες τις μερες ειτε χειριζονται πλοιο ειτε πυραυλο ειτε μηχανη ειναι λιγο πιο χαλαροι με τα αποτελεσματα που βλεπουμε.


Δεν ειναι ετσι, αλιμονο αν ηταν δηλαδη. Και οι πιλοτοι θα ηταν βιαστικοι, και οι οδηγοι λεοφωρειων και οι χειριστες στα τρενα και ο περιπτερας.
Για αυτους ειναι ολες οι μερες ιδιες, συνηθεια βλεπεις.
Εμεις κανουμε μ@λ@κιες αυτες τι μερες με τα αυτοκινητα και το ποτο. Καθε χρονο πολλα ατυχηματα στο δρομο αυτες τις μερες, οπως και τσικνοπεμπτες ανασταση και πασχα.

DGeorge
31-12-14, 00:36
και πως το εξηγεις αυτο το φαινομενο γιωργο?Ο Φυσικός οφείλει να είναι φοβερά προσεκτικός με τις 'εξηγήσεις'!!! Δεν έχω αρκετά δεδομένα, ώστε να 'εξηγήσω'. Απλώς μου κάνει εντύπωση!
Μπορεί άνετα να ισχύει κάτι από αυτά που γράφουν, προηγουμένως, τα παιδιά.... Μπορεί να ισχύει κάποιος συνδυασμός από αυτά, ή ακόμα, και όλα!
Προσωπικά, βρίσκομαι ακόμα στο στάδιο της παρατήρησης..... Δεν μπορεί κανείς, να έχει και πολλά δεδομένα, ώστε να κάνει π.χ. μια Στατιστική Υπόθεση, αφού το φαινόμενο παρουσιάζεται μία φορά κάθε χρόνο!

vasilllis
31-12-14, 13:23
Να πω και εγω μια συμπτωση?

επεσε η κυβερνηση

Και ειδαμε ασπρη μερα. :lool:

DGeorge
31-12-14, 19:45
Να πω και εγω μια συμπτωση?

επεσε η κυβερνηση

Και ειδαμε ασπρη μερα.


:hahahha::hahahha::hahahha::thumbup::thumbup::thum bup:

geob
01-01-15, 12:29
Δεν ξέρω τι γίνεται με τις ασφάλειες των πλοίων αλλά κάθε τέλος χρονου λήγουν?
Δεν είναι μόνο τα χριστούγεννα σε κάθε μεγάλη γιορτη -αργεία γίνονται ατυχήματα στόν εργασιακό χώρο οπότε μάλλον έλλειψη συγκέντρωσης πρεπει είναι.
Βέβαια δεν αποκλείονται και τα εξής
Α) Να κάνει χαμηλές πτήσεις ο αι Βασίλης
Β) Να κάνει πειράματα η ομάδα Ε
Γ) Να κατεβαίνουν εξωγήινοι για Χριστούγεννα
Δε μπορω να σκεφτώ κάτι αλλο... :biggrin::biggrin::001_tt2:
Καλη χρόνια σέ όλους.

Prezonautis
01-01-15, 14:43
Δεν ξέρω τι γίνεται με τις ασφάλειες των πλοίων αλλά κάθε τέλος χρονου λήγουν?

Και να ληγουν καθε τελος χρονου εγω αν ημουνα ασφαλιστικη εταιρια δεν θα πληρωνω τιποτα σε τετοια πλοια κλπ. γιατι δεν τηρουν ή τιρησαν τα προτοκολα σφαλειας, οποτε και ακυρωνεται το συμβολαιο... Αλλα οταν παιζουν με εκατομμυρια για καλημερα, δεν μπορουμε να βγαλουμε εμεις ενα συμπερασμα για το τι εγινε ή γιατι το εκανα. Το μονο που θελουμε να κανουμε μετα απο αυτα τα περιστατικα ειναι να παρουμε ενα κουτακι οδοντογλυφιδες για παρτυ με σημαιακια και να τις καρφωσουμε στο λαρυγγι των υπευθυνων με πολυ αγαπη για παραδειγματισμο και αν καποιος το θεωρησει ακραιο αυτο που λεω, να σκεφτει οτι "ο επομενος πλοιοκτητες θα σκεφτει να ξανα βαλει ανθρωπους σε εμπορικα πλοια". Εδω που εφτασε η κοινωνια δεν μπορεις με τον σταυρο στο χερι και παρακαλια να βαλεις μυαλο στα λαμογια. θελεις ακραια μετρα...

Googlis
01-01-15, 14:53
Καλη χρονιά και χρόνια πολλά!

Αν σκεφτεί κανείς πως τις ημέρες των εορτών:

- Παίρνουμε άδειες, άρα υποστελέχωση των παρόχων
- Επιπρόσθετα αυξάνεται η ζήτηση σε κάποια επαγγέλματα
- Υπάρχει άγχος και στρες να προλάβουμε να κάνουμε όσα θέλουμε αυτές τις λίγες μέρες της άδειας
- Εκτελούνται χρονοβόρες - κοπιώδεις εργασίες, όπως απογραφές, επιθεωρήσεις, αξιολογήσεις που επηρεάζουν είτε οικονομικά είτε ψυχολογικά
- Κλείνουν ή υπολειτουργούν εταιρείες ελέω εσωτερικών διαδικασιών.
- Όλοι μας κάνουμε μια ανασκόπηση - ταμείο της χρονιάς που πέρασε, συνήθως βγαίνει μειον οπότε η ψυχολογία, το άγχος και η ανασφάλεια τρελαίνονται
- Λίγο το ότι γιορτές είναι, ας μην μας βγει και η ψυχή στην δουλειά, λίγο πιο χαλαρά δεν βλάπτει....
- Λίγο το πνεύμα τον εορτών και η τσαντίλα του εσύ να δουλεύεις και ο άλλος να κάθεται...
- Λίγο το ότι είσαι στην Ελλάδα που τα πράγματα δεν δουλεύουν καλά ακόμα και στις καλές περιόδους, πόσο μάλλον σε αυτές των εορτών...


Πολύ θέλει να γίνει η στραβή;

finos
01-01-15, 14:57
Να πω και εγω μια συμπτωση?

επεσε η κυβερνηση

Και ειδαμε ασπρη μερα. :lool: καλη χρωνια σοστος πουσ ποντους σε εσας σε εμας 10 :001_tt2:

SeAfasia
01-01-15, 18:45
στο Καναδά ένοπλος δολοφόνησε μια οικογένεια. ...

nikosp
01-01-15, 22:14
Θα πρέπει να θυμόμαστε ότι την συγκεκριμένη περίοδο οι καιρικές συνθήκες είναι οι χειρότερες δυνατές και πιστεύω η πιθανότης να συμβεί κάποιο ατύχημα είναι και η ψηλότερη δυνατή
Τωρα εάν μερικοί ανεγκέφαλοι δέν κάνουν καλά την δουλειά τους και στό συγκεκριμένο πλοίο υπάρχουν λαθροεπιβάτες που μπορεί να έβαλαν φωτιά η κάνουν και overbooking τότε οι πιθανότητες ατυχήματος πολλαπλασιάζονται