Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : surface mount σε διάτρητη;



kplgr
31-12-14, 02:13
Καλησπέρα σε όλους!

Ερώτηση:

Υπάρχει κάποια ...συνταγή για να χρησιμοποιήσω ένα smt εξάρτημα σε διάτρητη;

Δεν εννοώ κάτι με πόδια, αυτό το έχω ψιλοκαταφέρει κάπως παλιότερα.

Θα σας δώσω μια εικόνα μήπως βοηθήσει, δεν ξέρω αν αυτό το package ονομάζεται κάπως συγκεκριμένα!

5431654317


(Link -> αυτό (http://uk.farnell.com/bi-technologies-tt-electronics/hm78d-755470mlftr/inductor-47uh--20/dp/2192099) πχ)

Δεν ξέρω αν ας πούμε είναι εφικτό να του κολλήσω εγώ πόδια πρώτα (πχ κομμένα από άλλα through hole), και μετά να το κολλήσω κανονικά.
Φοβάμαι ότι κατά τη 2η κόλληση όμως θα χαλάσω την πρώτη (αν θα έχει πετύχει και η πρώτη, δηλαδή...)

leosedf
31-12-14, 10:05
Είναι εφικτό.

info@kalarakis.com
31-12-14, 10:13
θα το κάνεις ανάποδα
πρώτα στη πλακέτα και μετά στο εξάρτημα Θα είναι λίγο ακαλαίσθητο άλλα δουλευει

manolena
31-12-14, 12:19
Οι κλασσικές διάτρητες εποξικές ή μη πλακέτες, έχουν βήμα τρύπας 2.54mm ή αλλιώς 100mils. Πάντα απο την πλευρά του χαλκού, αλλά και με εξαιρέσεις απο την καλή, μπορείς να κολλήσεις πάρα πολλά απο τα packages εξαρτημάτων SMT που κυκλοφορούν. Αντιστάσεις 1206 και 0805 κολλιούνται μεταξύ 2 pad μια χαρά, μεγαλύτερες, δεν σε απασχολεί. Ολοκληρωμένα SOIC μπορούν με "τέχνασμα" να εξυπηρετήσουν όλα τα πινάκια τους, αν κολλήσεις τα 4 ακρογωνιαία, ξηλώσεις όλα τα pads στις δύο πλευρές του σώματος και απο κάθε πινάκι του με πολύ λεπτό Kynar καλώδιο τα συνδέεις με άλλα εξαρτήματα του κυκλώματος. Μπορείς πάντα, να φτιάξεις πλακέτες προσαρμογής ολοκληρωμένων SOIC σε DIP και να χρησιμοποιείς αυτά σαν να ήταν DIP. Υπάρχουν πολλές λύσεις και μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.

kplgr
31-12-14, 14:12
θα το κάνεις ανάποδα
πρώτα στη πλακέτα και μετά στο εξάρτημα Θα είναι λίγο ακαλαίσθητο άλλα δουλευει

Κοίτα να δεις που -σχεδόν- το πέτυχα!

@manolena: Κοίτα, όταν υπάρχουν πόδια πχ SOIC το καταφέρνω (με κόπο)!
Για packages χωρίς πόδια δεν έχω δοκιμάσει καν, αλλά αφού λέτε πως γίνεται... Με την 1η-2η-5η-10η φορά θα το πετύχω, τί στο καλό!

Σας ευχαριστώ όλους! Άντε και καλή μας χρονιά :biggrin: