PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΦΟΥΡΝΟΥ



ghk84
06-01-15, 14:10
καλημέρα εχω ενα παλιό φουρνάκι 2,500W που είναι χωρις θερμοστάτη (το τονίζω αυτο) με αποτέλεσμα να καιει το φαγητό μερικές φορές διοτι η αντίσταση του ειναι μονίμως κόκκινη!!! αυτο που θέλω να ρωτησω για να μην το πετάξω ειναι εαν με αυτή τη συσκευή που βρήκα στο ebay
http://r.ebay.com/jz3LAo μπορώ να μειώσω το ρεύμα ετσι ωστε να πέσει και η θερμοκρασία...

Googlis
06-01-15, 14:31
Ναι θα μπορείς, το θέμα όμως είναι για πόσο... γιατί με 6-7 ευρώ που έχει δεν νομίζω να είναι τόσο καλής ποιότητας για να αντέξει να διαχειρίζεται τόσα πολλά watt.

ghk84
06-01-15, 14:38
οπότε ειναι εφικτό με ενα καλύτερο ροοστάτη. Ενας ηλεκτρολόγος που το ειδε μου ειπε οτι θα εχω τα αντίθετα αποτελέσματα διοτι τα λεω οπως μου τα ειπε "η συσκευή αυτη μειώνει τα volt με αποτέλεσμα να αυξάνονται τα ampere οποτε η αντίσταση θα ανεβάζει θερμοκρασία!! Watt=volt x ampere"

gxry
06-01-15, 15:44
Απλή εφαρμογή του νόμου του Ωμ. Για την ίδια αντίσταση, μικρότερη τάση (Volt) σημαίνει μικρότερο ρεύμα (Ampere).
Πάρε παράδειγμα μια απλή λάμπα πυράκτωσης. Όταν πέσει η τάση, η λάμπα φωτοβολεί λιγότερο, τραβώντας λιγότερο ρεύμα. Η ονομαστική της ισχύς παραμένει η ίδια αλλά λόγω πτώσης τάσης καταναλώνει λιγότερη ισχύ (ενέργεια στη μονάδα του χρόνου).

Εφόσον η συσκευή σου αντέχει την ισχύ του φούρνου, θα δουλέψει αλλά αυτό που σκέφτεσαι δεν είναι ορθο-λογική λύση.

Ένας απλός θερμοστάτης φούρνου/κουζίνας έχει την ίδια σχεδόν τιμή, τον βρίσκεις και σε τοπικό κατάστημα ηλεκτρολογικών ειδών (π.χ. http://www.kourlaba.gr/eshop/index.php?cPath=14_17_99), εγκαθίσταται εύκολα και κάνει σωστά τη δουλειά σου.

FILMAN
07-01-15, 14:28
Ενας ηλεκτρολόγος που το ειδε μου ειπε οτι θα εχω τα αντίθετα αποτελέσματα διοτι τα λεω οπως μου τα ειπε "η συσκευή αυτη μειώνει τα volt με αποτέλεσμα να αυξάνονται τα ampere οποτε η αντίσταση θα ανεβάζει θερμοκρασία!! Watt=volt x ampere"
Σωστά σου είπε. Ειδικά άμα τη βγάλεις και από την πρίζα οπότε τα volt γίνονται 0, τα ampere θα γίνουν καμιά εκατοστή εκατομμύρια και θα πάρει φωτιά η αντίσταση, η συσκευή, το σπίτι σου, το σπίτι του γείτονα, η γειτονιά, η πόλη, η χώρα, ο πλανήτης, ο γαλαξίας, και στη συνέχεια το σύμπαν ολόκληρο... Έχει και άδεια αυτός ο κύριος για να κάνει εγκαταστάσεις, έτσι δεν είναι;

Εννοείται βέβαια ότι θα κάνεις δουλειά με ένα dimmer σαν αυτό που δείχνεις μόνο που πάλι δεν θα υπάρχει κλειστός έλεγχος της θερμοκρασίας. Γι αυτό θα ήταν καλύτερο αν μπορούσες να προσαρμόσεις κάποιο θερμοστάτη.


Ναι θα μπορείς, το θέμα όμως είναι για πόσο... γιατί με 6-7 ευρώ που έχει δεν νομίζω να είναι τόσο καλής ποιότητας για να αντέξει να διαχειρίζεται τόσα πολλά watt.

Μα η ικανότητα διαχείρισης φορτίων εξαρτάται από το triac (στη σελίδα λέει για SCR αλλά δεν το θεωρώ πολύ πιθανό) που με μερικά € μπορεί να διαχειριστεί πάνω από 10Α δηλαδή 2.3kW για τάση 230V. Τώρα αν οι χαλκοδιάδρομοι της πλακέτας αντέχουν τέτοια ρεύματα δεν μπορούμε να το ξέρουμε αλλά πάντως οι φαρδιοί χαλκοδιάδρομοι δεν κοστίζουν.

Κυριακίδης
07-01-15, 14:41
καλημέρα εχω ενα παλιό φουρνάκι 2,500W που είναι χωρις θερμοστάτη (το τονίζω αυτο)
Είναι δυνατόν ? υπάρχουν τέτοια φουρνάκια ? από το Πακιστάν το πήρες? δώσε λίγο το μοντέλο η μια φωτογραφία.

FILMAN
07-01-15, 14:59
Ίσως το πήρε από Ελλάδα! Σαν αυτές τις ψηστιέρες Ελληνικής κατασκευής που εκτός από αντίσταση και καλώδιο δεν έχουν τίποτα άλλο ηλεκτρικό!

gsouf
07-01-15, 15:49
Λοιπον φίλε μου θα πας σε ένα μαγαζί με ανταλλακτικα οικιακών συσκευων και θα πάρεις έναν θερμοστάτη κουζίνας ωραίο και απλό θα περάσεις μέσα στο φουρνακι το αιθητηριο του (προσοχή δεν το κόβεις και ας είναι πιο μακρή δεν είναι καλώδιο) το στερεώνεις μέσα κάπου μέσα στο φούρνο σχετικά απέναντι απο την αντίσταση και τέλος θα γίνει κανονικό φουρνάκι πλέον ,βάζεις τον θερμοστάτη σε ένα κουτάκι μεταλικό και όλα κομπλέ.

Τέτοιο θερμοστάτη εννοώ http://www.kourlaba.gr/eshop/product_info.php?cPath=14_17_99&products_id=5786&osCsid=6nmlrkdvi456j75av31ur2pnm6

ghk84
07-01-15, 21:24
Σωστά σου είπε. Ειδικά άμα τη βγάλεις και από την πρίζα οπότε τα volt γίνονται 0, τα ampere θα γίνουν καμιά εκατοστή εκατομμύρια και θα πάρει φωτιά η αντίσταση, η συσκευή, το σπίτι σου, το σπίτι του γείτονα, η γειτονιά, η πόλη, η χώρα, ο πλανήτης, ο γαλαξίας, και στη συνέχεια το σύμπαν ολόκληρο... Έχει και άδεια αυτός ο κύριος για να κάνει εγκαταστάσεις, έτσι δεν είναι;

XΧΑΑΧΑΑΑΑ:lool::lool::lool: εχεις δίκιο! οχι δεν εχει άδεια ειναι εμπειρικός ηλεκτρολόγος και σχετικα νεος !

ghk84
07-01-15, 21:35
Ίσως το πήρε από Ελλάδα! Σαν αυτές τις ψηστιέρες Ελληνικής κατασκευής που εκτός από αντίσταση και καλώδιο δεν έχουν τίποτα άλλο ηλεκτρικό!
ναι ακριβώς τέτοιο είναι. εκείνα τα στρογγυλά ! είναι αδύνατο να προσαρμόσεις θερμοστάτη σε κατι τετοιο. ποιο εύκολο να φτιάξω ενα κουτάκι και να εχω το ροοστάτη μεσα και να βγάζει μια σουκο παροχή, ετσι πιστεύω.. δε ξερω με προβλημάτισε ο @Googlis που ειπε οτι δεν θα αντέξει τα watt.
Αν έπαιρνα ενα ροοστάτη 4000w ?

picdev
08-01-15, 01:46
μα αυτό απαγορεύεται , να μην έχει ούτε μία θερμική ασφάλεια. Κοίτα δεν είναι και τόσο δύσκολο να το προσαρμώσεις αν κάνεις ωραία δουλειά με θερμοσυστελόμενα.
Θα βάλεις το τσουτσούνι μέσα στο φούρνο και σε ένα πλαστικό κουτί θα βάλεις το θερμοστάτη, και θα εξέχει μονο το σιδεράκι που θα γυρνάς.
Μπορείς να το κόψεις στο καλώδιο της παροχής

FILMAN
08-01-15, 13:47
οχι δεν εχει άδεια ειναι εμπειρικός ηλεκτρολόγος και σχετικα νεος !
Κρίμα, έπεσα έξω. Συνήθως κάτι τέτοια τα λένε προχωρημένοι ηλεκτρολόγοι!


δε ξερω με προβλημάτισε ο @Googlis που ειπε οτι δεν θα αντέξει τα watt.
Αν έπαιρνα ενα ροοστάτη 4000w ?
Αν δεν αντέξει τότε ο πωλητής λέει ψέμματα, πάντως μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα οποιοδήποτε dimmer ανάλογης ισχύος ή ίσως έναν θερμοστατικό διακόπτη:

http://www.kourlaba.gr/eshop/product_info.php?cPath=14_17_37&products_id=1303&osCsid=avaefksa2hisc8jiaa791fuhb5

ο οποίος τονίζω ότι δεν ενεργεί με βάση τη θερμοκρασία της ελεγχόμενης αντίστασης αλλά με βάση τη θερμοκρασία του εαυτού του (περιλαμβάνει μια αντίσταση στο εσωτερικό του που ζεσταίνει το διμεταλλικό του έλασμα). Πολλές κουζίνες έχουν τέτοιους θερμοστατικούς διακόπτες για τα μάτια. Στην ουσία θα κάνεις παρόμοια δουλειά με αυτή του dimmer με τη μόνη διαφορά ότι το dimmer κάνει την αντίσταση ON / OFF 100 φορές το δευτερόλεπτο ενώ ο θερμοστατικός διακόπτης την κάνει ON / OFF σε χρόνο αρκετών δευτερολέπτων ή λεπτών.


μα αυτό απαγορεύεται , να μην έχει ούτε μία θερμική ασφάλεια.
Και όμως παράγονται ακόμα... Όπως και οι σόμπες "κουκουνάρες"...

Googlis
08-01-15, 15:11
Μα η ικανότητα διαχείρισης φορτίων εξαρτάται από το triac (στη σελίδα λέει για SCR αλλά δεν το θεωρώ πολύ πιθανό) που με μερικά € μπορεί να διαχειριστεί πάνω από 10Α δηλαδή 2.3kW για τάση 230V. Τώρα αν οι χαλκοδιάδρομοι της πλακέτας αντέχουν τέτοια ρεύματα δεν μπορούμε να το ξέρουμε αλλά πάντως οι φαρδιοί χαλκοδιάδρομοι δεν κοστίζουν.

Καλή χρονιά Φίλιππε, σαφώς, είναι όπως τα λες.
Αλλά από προσωπική εμπειρία έχω δει ότι αυτά συνήθως είναι οριακά κατασκευασμένα, και για να μην ξοδεύεται-περιμένει άδικα το ανέφερα. Προσωπικά, αν θέλω να ελέγξω κάτι 2.3Kw,θα πάρω κάποιο που μπορεί να διαχειριστεί 3-3,5Kw.

ghk84
08-01-15, 22:09
ευχαριστώ πολυ παιδιά για τις απαντήσεις σας, δεν περίμενα τετοιο ενδιαφέρον πραγματικά! Θα δω μηπως και το κανω με θερμοστάτη τελικά, η "ακίδα" του θερμοστάτη μπορεί να λυγίσει η πρεπει να ειναι ίσια? πχ σχήμα ημικύκλιου..

Κυριακίδης
08-01-15, 23:55
ευχαριστώ πολυ παιδιά για τις απαντήσεις σας, δεν περίμενα τετοιο ενδιαφέρον πραγματικά! Θα δω μηπως και το κανω με θερμοστάτη τελικά, η "ακίδα" του θερμοστάτη μπορεί να λυγίσει η πρεπει να ειναι ίσια? πχ σχήμα ημικύκλιου..
Ένας λόγος που δεν βάζουν θερμοστάτες στα στρόγγυλα φουρνάκια (αλουμινίου κτλ) είναι ότι δεν έχουν καν μόνωση (τοιχώματα/υαλοβάμβακα ) οπότε και θερμοστάτη να βάλεις αυτός θα δουλεύει σαν "φωτορυθμικό" Flash light . προτιμότερο να βάλεις χρονοδιακόπτη που θα το κουμαντάρεις εσύ στους κατάλληλους χρόνους , σαν αυτούς που είναι μηχανικοί ανά 15 λεπτο , επειδή όμως το 15 λεπτο είναι αρκετά πολύ δυνατό, αν βρεις με πιο σύντομους χρόνους καλύτερα.

FILMAN
09-01-15, 10:28
τελικά, η "ακίδα" του θερμοστάτη μπορεί να λυγίσει η πρεπει να ειναι ίσια? πχ σχήμα ημικύκλιου..
Την άκρη που είναι πιο χοντρή από το σωληνάκι δεν θα πρέπει να τη λυγίσεις. Το σωληνάκι μπορείς να το λυγίσεις αλλά δεν πρέπει να το τσακίσεις. Είναι σωληνάκι με υγρό μέσα, δεν είναι καλώδιο.

ghk84
21-01-15, 00:27
να ρωτήσω κατι άλλο ελπιζω να μην βγαίνω off topic, οταν σε φούρνο που λειτουργεί κανονικά πιάσει τη θερμοκρασία που επιλέγω και κλείσει ο θερμοστάτης πέφτει το ρελε.. οχι η ασφάλεια το ρελε! καθε φορά ομως και σε οποιαδήποτε θερμοκρασία.. για να βεβαιωθώ έβαλα τις αντιστάσεις απευθείας στο ρευμα και δεν ειχα πρόβλημα, παίζει να ειναι χαλασμένος ο θερμοστάτης? και γιατι δεν το κάνει οταν δινει ρεύμα και το κάνει οταν το κόβει?!!

picdev
21-01-15, 01:54
μπορεί να έχει διαρροή ο θερμοστάτης , το έλασμα κάπου να ακουμπάει

elektronio
21-01-15, 08:16
Αν θες κάτι σούπερ οικονομικό και εύκολο στην εφαρμογή...... βάλε αλουμινόχαρτο πάνω από το φαγητό για να μην σου καίγεται, γίνεται και πιο νόστιμο :thumbup1: