PDA

Επιστροφή στο Forum : ηλεκτρολογικες 'πατεντες'



kanelj
07-01-15, 01:22
Καλη χρονια σε ολους!

Δεν ξερω αν ειναι η καταλληλη ενοτητα για να γραψω το συγκεκριμενο!
Ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα!
θα προσπαθησω με οσο πιο λιγα λογια μπορω χωρις να σας ταλαιπωρησω το τι θελω να κανω μιας και ειναι λιγο...πρωτοτυπο το project! :001_rolleyes:
Καταρχιν να πω πως εμπειρια δεν εχω και μεγαλη απο ηλεκτρολογικα ( σε μικρη ηλικια ψιλοασχοληθηκα με κυκλωματα κτλ αλλα το αφησα).

Δεν ξερω ποσοι απο σας γνωριζετε τι ειναι τα 'escape rooms' που εχουν αρχισει και γινονται μοδα στην αθηνα και θεσσαλονικη...
Ειναι καποια δωματια που πρεπει να λυσεις γριφους για να βγεις και εχεις μια ωρα μονο στην διαθεση σου για να το καταφερεις!

Επειδη σκοπευω αμεσα να ανοιξω και εγω ενα τετοιο χωρο , θελω να φτιαξω και καποιες ηλεκτρολογικες 'πατεντες' όπως πχ να πρεπει να πατανε σε 2-3 συγκεκριμενα σημεια ταυτοχρονα σε ενα τοιχο και με ενα μηχανισμο (πχ ελατηριο κτλ) να γινεται επαφη και να ανοιγει μια πορτα με 12V ηλεκτρικο κυπρι!

Επειδη ομως ολα αυτα ειναι στην θεωρια...υπαρχει κανεις να μου πει πως να τα κανω ή να προτεινει κατι τετοιο? :blush:
Βασικα και αν τον ενδιαφερει να ασχοληθει με το ολο θεμα.
Εννοειται πως ο χωρος θα φτιαχτει απο το μηδεν με γυψοσανιδες κτλ!

betacord85
07-01-15, 01:25
οταν ενωεις χωρο?δικο σου?σαν μαγαζι θα το εχεις?

kanelj
07-01-15, 01:26
Ναι για μαγαζι μιλαω

betacord85
07-01-15, 01:30
ταμιακες και αδειες και τα λοιπα εχεις βγαλει?ολα τα αλλα απο ηλεκτρολογικηγς και ηλεκτρονικης πλευρας ειναι ευκολα

kanelj
07-01-15, 01:34
Ετσι που τα καταφεραμε ολα τα αλλα ειναι ευκολα! :)
Ναι στα σκαρια ειμαι! εκλεισα τον χωρο και τρεχω με τα διαδικαστικα!
Το θεμα μου ειναι οτι θα 'κολλησω' στα ηλεκτρονικα κτλ.
Εχω πολλες ιδεες αλλα δεν ξερω ποσο εφικτες ειναι να πραγματοποιηθουν!

παντως απότι διαβαζω εδω μεσα... σχεδον ολα γινονται! :)
Υπαρχει καποιος που να θελει να ασχοληθει με κατι τετοιο? Για να μην αρχιζω και ρωταω για καθε μια ιδεα μου...δεν θα τελειωσουμε ποτε! :P

GR_KYROS
07-01-15, 09:49
Νομίζω ότι δεν είναι κάτι απλοϊκό
Ξεκινάς από το σενάριο, διαμορφώνεις χώρους, και υπάρχει και το control room που όλες οι αναφορές από τα δωμάτια έρχονται σε PC και σε μόνιτορ
Από το control αφήνεις το σενάριο να εξελίσσετε η επεμβαίνεις όταν τα άτομα φτάνουν σε αδιέξοδο

kanelj
07-01-15, 10:25
Νομίζω ότι δεν είναι κάτι απλοϊκό
Ξεκινάς από το σενάριο, διαμορφώνεις χώρους, και υπάρχει και το control room που όλες οι αναφορές από τα δωμάτια έρχονται σε PC και σε μόνιτορ
Από το control αφήνεις το σενάριο να εξελίσσετε η επεμβαίνεις όταν τα άτομα φτάνουν σε αδιέξοδο

ετσι ακριβως ειναι!
Σε γενικες γραμμες ειναι ολα υπολογισμενα στην θεωρια!
Το μονο που χρειαζομαι για να αρχισω να τα κανω πραξη ειναι καποιος που να το 'εχει' και να αρχισουμε να φτιαχνουμε διαφορα πραγματα!
Οσο για τις αναφορες που πανε σε pc...τελικα ετσι οπως το βλεπω δεν θα χρειαστει κατι 'λειτουργικο' να περναει απο το pc γιατι ολα θα ειναι με τροδοφοδοτικα κτλ αυτονομα.
Ειχα σκεφτει να μπλεξω με x10 μοναδες κτλ αλλα απο οτι καταλαβαινω δεν το χρειαζομαι τελικα και ειναι και λιγο...ρισκο αν εχω καταλαβει σωστα!

GR_KYROS
07-01-15, 11:04
Τότε δούλεψε με τα παρακάτω
http://www.sotiropoulosfs.gr/search2.php?thecatid=20&thesubcatid=26&company=46
http://kleidi.com.gr/hlektrkypri.html

Fire Doger
31-01-15, 09:29
Εφόσον είσαι επαγγελματίας πλέον θα σου πώ την φτοινότερη και αποδοτικότερη λύση που μπορώ να σκεφτώ.
Η ερώτηση του 1 εκατομηριου: πως θα κάνεις ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ γριφο; Με εναν μικροεπεξεργαστή κόστους 5€ απο ebay :) το επονομαζώμενο "Arduino".
Έχει άπειρες εφαρμογές και θα σου δώσει την δυνατότητα να κάνεις το καλύτερο escape room.
Το μόνο που θα χρειστείς είναι φαντασία, ένα πολυ χαμιλό μπάτζετ, πολύ χαμιλό, και κάποιον που να εχει κάποιες βασικές γνώσεις ηλεκτρολογίας και προγραμματισμού.
Ένα λάπτοπ θα μπορούσε να γίνει controll room με αυτο.
Φυσικά εάν σκεφτείς κάποια κάποια παγίδα το φορουμ θα σου δώσει απ το Α ως το Ω.
Μονο πυραύλους δεν εχουν φτιαξει οπως είδες.
Σου εύχομαι ολόψυχα καλές δουλειές και καλές αναβαθμίσεις.

Υ.Γ. Είμαι "λίγο" μακριά αλλιώς θα το κάναμε να "φυσάει".;)
Ότι θες στείλε μου Προσωπικό Μήνημα εδω στο φορουμ και βλεπουμε.;)

kanelj
01-02-15, 09:58
Τhat's the spirit! :P
Το googlara λιγο αυτο το Arduino αλλα δεν εβγαλα ακρη!
Τι ακριβως κανει αυτο? μπορεις να σκεφτεις μια χρηστικοτητα του για παραδειγμα?
Thanks!!

Prezonautis
01-02-15, 10:25
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα τσακάλι στα συστήματα συναγερμού και έναν βοηθό να ψάξετε γρίφους που έχουν και οι άλλοι και να τους κάνετε πράξη.
Κάτσε δίπλα του να δείς πως τα κάνει και μετά τα κάνεις μόνος σου, αφου πιάνουν τα χέρια σου, για αλλαγή των γρίφων μεταγενέστερα.
Έχω έναν που έφτιαξε μια τέτοια καφετέρια στην Θεσσαλονίκη, αλλά είσαι αθήνα, πάντως εάν ενδιαφέρεσαι πες μου, με πμ.
Αυτά στα λέω γιατί θα κάνεις 100χρόνια να το ανοίξεις το μαγαζί.

SV1JRT
01-02-15, 11:20
Εγώ θα πρότεινα, αφου ξέρεις τι θές αλλά δεν έχεις την παραμικρή ιδέα ΠΩΣ να το υλοποιήσεις, να ΜΗΝ ασχοληθείς με το αντικείμενο και κυρίως ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΜΑΓΑΖΙ, γιατί θα καταλήξει σε αποτυχία και θα σε πνίξουν τα χρέη....
Εξάλου, σε εποχή άκρας λιτότητας και οικονομικής κρίσεις, πιστεύεις οτι ένα "escape room" στην Ελλάδα, θα είχε αρκετή πελατεία ώστε να καλύψει τα έξοδα του (νοίκια, ρεύμα, τηλεφωνο, ΕΦΟΡΙΑ, ΤΕΒΕ) και να έχει ΚΑΙ κέρδος ??
Παρα πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω.....

.

picdev
01-02-15, 15:29
Οσα εχουν ανοίξει . Ειναι κλεισμένα για εβδομάδες με κοστος συμμετοχής 20ε το ατομο!! Και πανε ομαδες 5 ατομων!και ολα αυτα χωρίς εξοδα.
Δεν νομιζω να βγαζουν πολλοι 500 με 1000ε την ημερα με σχεδον 0 εξοδα. Οσο ειμαι μοδα τoυλαχιστον. Εγω παντως το θεωρώ πανάκριβο και δεν πρόκειται να τα δώσω ακομα κ 1000 να μου περισσεύουν.

Απο την άλλη ο μικροελετκής είναι υπερβολή και δεν χρειάζεται να βάλεις if , βάζεις και 5 ρελέ σε σειρά για να φτιάξεις ένα AND.
Απορώ πάντως πως μερικοί που ασχολούνται με το σπορ των ηλεκτρονικών, λέτε πάρε ένα που βάζει συναγερμούς και αν κοιτάς θα μάθεις!:lool:
Ο άλλος του λέει μάθε arduino, να δούμε πόσο θα χρειαστεί να μάθει ηλεκτρονικά, αυτοματισμούς και προγραμματισμό για να ανοίξει ένα μαγαζί, με κάνατε και γέλασα.
Ενας ηλεκτρολόγος που ξέρει τα βασικά αυτοματισμών , απο ρελέ και κανένα αισθητήρα proximity φτάνει και περισσεύει.
Απο φόρουμ δεν γίνονται, ούτε τσάμπα φυσικά!!!, επαγγελματίες υπάρχουν πολλοί,
αλλά μάλλον βλέπω ότι το μπάτζετ παραείναι μικρό και δεν φτάνει να πληρώσεις κάποιον επαγγελματία.
Απο την άλλη τα υλικά καλώδια δεν ειναι και τσάμπα, εχουν ένα σεβαστό κόστος.

Prezonautis
01-02-15, 18:17
Είπα να πάρει ένα τσακάλι στα συστήματα συναγερμού. Ο Φίλος μου που περνάει συστήματα συναγερμου εστησε ενα τετοιο μαγαζι στην Θεσσαλονικη όλο με διαφορα συστηματα συναγερμου και προφανός θέλεις και ένα room με κάμερες για να κάνεις την παρακολουθηση, οπότε με έναν σμπάρο δυο τρυγόνια.
Αρα όλα μπορεί να τα κάνει ένα τσακάλι που περνάει συναγερμους και ξέρει απο relay κ.λ.π.
Πες μου την παπαρια που την είπα? Και αν εχεις παει σε κανα τετοιο μαγαζι, πως λειτουργει?
Τελος παντον μπορει να υπερεκτιμησα τις επαγγελματικες ικανοτητες του φιλου μου. Και προφανος δεν μπορει να βρει κάποιον σαν και αυτον και ετσι να προεκυψε η παπαρια που ειπα.

Αυτο στην περίπτοση που αντεδρασες γιατί τον είπα να πάρει βοηθεια απο κάποιον που περνάει συναγερμούς και στην περίπτοση που του είπα να κοιτας πως τα περνάει ήταν εάν πιάνουν τα χέρια του να κάνει μεταγενεστερα μια αλλαγή στα δωμάτια μόνος του.

Τα ηλεκτρολογικά είναι το 30% για αυτό που θέλει να κάνει.

elektronio
01-02-15, 18:27
Φίλε πεζοναύτης νομίζω δεν χρειάζεται να απολογείσαι για την άποψή σου. Πιστεύω ότι η άποψή σου ήταν σωστή για αυτό που θέλει να κάνει ο φίλος που άνοιξε το θέμα. Αλλά και αν δεν είναι, αν νομίζει ότι δεν τον βοηθάει, ας την προσπεράσει.

picdev
01-02-15, 18:51
Δεν είπα ότι ο φίλος που περνάει συναγερμούς δεν μπορεί να το κάνει, ίσα ίσα που είπα ότι ειναι σχετικά απλοί αυτοματισμοί,
είπα ότι αμφιβάλω ότι θα μάθει να κάνει τέτοιους αυτοματισμούς , αν κοιτάει αυτό που τις φτιάχνει , δεν είναι απλή χειρωνακτική εργασία , χρειάζεται να ξέρεις τα βασικά απο ηλεκτρονικά-ηλεκτρολογικά, αυτοματισμούς , ο φίλος μας όπως φαίνεται δεν ξέρει.
Άλλος λέει δες για αρντουίνο! δηλαδή θα μάθει όλα τα προηγούμενα + μικροελεκτές για να ανοίξει το μαγαζί, δηλαδή καλά Χριστούγεννα.
Και αφού είναι για μαγαζί και πρέπει να δουλέψει , δεν υπάρχει περιθώριο χρόνου και πειραματισμών.

Απο περιέργεια μπορείς να πείς ένα κόστος εργασίας για να μπούν οι κάμερες και οι αυτοματισμοί, πές μία σούμα όλα μαζί κόστος και εργασία,
νομίζω κοντά στα 5.000 ? μπορεί και παραπάνω.

midakos
01-02-15, 20:06
πάντως εγώ είμαι της άποψης ότι δεν χρειάζονται μικροελεγκτές κτλπ, έχωντας ως κριτίριο την εφαρμογή που ανέφερε.
π.χ. για να ανοίξεις την πόρτα πατώντας σε 3 σημεία ταυτόχρονα, σου αρκούν 3 τερματικά σε σειρά με ανοιχτή επαφή εννοείται...

Για τέτοια απλά πράγματα είναι περιτό να μπλέκεις με μικροεπεξεργαστές κτλπ, γνώμη μου πάντα...

Κάνοντας έτσι τους αυτοματισμούς του, γλιτώνει λεφτά, και βάζει και ένα σύστημα παρακολούθησης απλά για να επιβλέπει και τελείωσε...

Τώρα αν οι παίχτες μείνουν μέσα κλεισμένοι, έχει ενα μπουτόν έξω απ το δωμάτιο και τους ανοίγει τις πόρτες να βγουν...

Δεν έχω πάει σε τέτοιο χώρο ποτέ, οπότε δεν ξέρω πως λειτουργούν, αλλά γενικά δεν βλέπω κάποια τρομερή δυσκολία ακόμη και για κάποιον χωρίς γνώσεις, αρκεί να έχει όρεξη να το ψάξει (αρκετά μπορώ να πω).

Prezonautis
01-02-15, 20:14
Θέλει τουλάχιστον 3700€ για κάμερες, καταγραφικά με τα καλώδια τους, αυτοματισμούς και όλα αυτά για τρία δωμάτια.
Αυτά έκανε ο φίλος μου, σύνολο 3700€ τα υλικά!! για εργατικά δεν ξέρω. Αλλά έχει και από 5 προγράμματα (γρίφους), το κάθε δωμάτιο.
Δεν βάζω PC μέσα στην τιμή για να βλέπει τα καταγραφικά και να δουλεύει το control panel.
Έχει πάρα πολλά υλικά η δουλειά.
Αισθητήρες αφής, θερμοκρασίας, κίνησης βάρους!! λέιζερ, ντεσιμπελόμετρα.
Φαντάστηκα πως έχει κάποιες γνώσεις για να ρωτάει πως να τα κάνει...

Prezonautis
01-02-15, 20:19
Γιώργο δεν θα κάνει τσιγκουνιές. Πρέπει να είναι ενδιαφέρον και φουτουριστικά.
Όσο το σκέφτομαι τόσο πιο δύσκολο γίνεται.:001_smile:

el greco 1
01-02-15, 20:22
πιστευω παντοs με μικροελεκτη σιγουρα το συστημα θα γινει ποιο ευελικτο.

Fire Doger
02-02-15, 13:11
Ρε μάγκες ξεφύγατε, ο άνθρωπος μαγαζί ανοίγει για να δουλέψει, δεν θελει να γινει Jig saw xD
Και δεν του είπα μάθε arduino, του έδωσα ως λύση το arduino να το κοιτάξει. Εντάξη καλοί και οι αυτοματισμοί αλλα δεν ανοίγεις τέτοιο μαγαζί με κατι που δεν ειναι εύκολα αναβαθμίσιμο, ας βγαλει μερικα φραγκα και μετα βαζει και καμερες και night vision και φερνει συνεργία.
Επίσης ο τολμόν έχει περισσοτερες πιθανότητες απο κάποιον που μιζεριάζει...
Όσο για το Arduino είναι ένα πραγματάκι που κοστίζει 7-8 ευρουλακια με μεταφορικα απο ebay, το προγραμματιζεις (ή ζητάς βοήθεια) και αύτο αντιδράει ανάλογα τί το σχεδίασες να κάνει σύμφωνα με κάποιες εισόδους και εξόδους που έχει.
Για την δικιά σου εφαρμογή για παράδειγμα θα βαλεις σε 3 διακοπτακια σε σειρα,5 βολτ στο πρωτο και η τελευτεα επαφή στο arduino, οταν πατιουντε θα γινοντε 5βολτ το καλόδιο που παει στο arduino και αυτο θα γιρναει ενα μοτορακι που ισως να ξεκλιδωνει ενα συρταρι, θα αναβει λεντακια κτλ.
Η απλή ηλεκτρολογία θα σε περιορίσει πιστευω και θα αυξησει το κοστος.
Αποψη μου φυσικά αλλά εγώ θα πήγενα στα ΤΕΙ-ΑΕΙ θα κολουσα 10 αφήσες αναζητώντας κάποιον με γνώσεις στο arduino επι πληρωμη και free pass στο μαγαζι. Σε ένα μήνα θα έχεις κανει απόσβεση 200% τα ηλεκτρονικα και εισαι αρχοντας, αν γουσταρεις και εχεις ορεξη μπορεις να μαθεις το arduino και να αλλαζεις παγιδες καθε βδομαδα.
Φυσικά ο επαγγελματίας είναι επαγγελματίας και αν το σηκώνει η τσεπη σου θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα και καλύτερη πρώτη εντίπωση

sotron1
02-02-15, 15:50
Φίλε μου το ARDUINO είναι παιχνίδι.
Ζήτα εσύ δουλειά αύριο γνωρίζοντας arduino ή ζήτα δουλειά λέγοντας ότι ξέρω αυτοματισμό με ρελαί, ή ξέρω αυτοματισμό με PLC ή κατασκευάζω πλακέτες αυτοματισμού. Να δoύμαι ποιος θα βρει πρώτος δουλειά.

1. για να λειτουργήσει το arduino θέλει και περιφερειακά όπως π.χ. ρελαί, αισθητήρες ή τέλος πάντων εισόδους εξόδους πoιός θα τα φτιάξει;
2. Άρα θα πρέπει να σχεδιάσεις και τα υπόλοιπα σε πλακέτα.
3. Λύση σε ένα σοβαρό μηχάνημα το κάνεις ή με ρελαί, που υπάρχουν άνθροποι με τέτοιες ικανότητες ή με PLC που τα έχει όλα πάνω του, ή να σχεδιάσεις με microcontroller όλο το project.