PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με την προβολη φωτογραφιων



danys620
09-01-15, 01:11
Εχω θεμα με το προγραμμα προβολης φωτογραφιων των Windows 7 και 8.1.
Οσο ειχα τα xp μου εδειχνε τις φωτογραφειες καλα,στα νεα αυτα λογισμικα μου τις δειχνει καπως σαν σημπιεσμενες απο δεξια και αριστερα.Αυτο συμβαινει μονο στις φωτο απο το κινητο μου ,ενα παλιο Σαμσουνγκ GT i8910.(το εχω επαναφερει στις εργοστασιακες ρυθμισης,μηπως κατι ειχε πειραχτει)
Το θεμα μου ειναι οτι με οποιοδιποτε αλλο προγραμμα πχ,office η οταν κανω την φωτο προβολη παρουσιασης και την μεγαλωνει σε πληρες οθονη φενεται κανονικη.Οταν παω να την δω κανονικα.. συμπιεσμενη οταν παω να την εκτυπωσω παλι συμπιεσμενη.
Να δοσω και καποια χαρακτηριστικα της φωτογραφιας μηπως μπορεσω να βοηθησω για να με βοηθησετε.

Αρχείο JPG (.jpg) (μονο στις φωτο που δειχνει συμπιεσμενες εχει το (.jpg)στην παρενθεση με μικρα,στις αλλες Αρχείο JPG (.JPG) )
Διαστασης 3264x2448
Πλατος 3264pixel
Yψος 2448pixel
Βαθος Βιt 24
Mοναδα αναλυσης 2
Αναπαρασταση χρωματος sRGB

Καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη,εχω φαει πολλες μα πολλες ωρες και ΤΙΠΟΤΑ.

matthew
09-01-15, 15:30
Δοκίμασε & με το picasa http://digital-photography-school.com/getting-to-know-picasa-free-image-editor-browser-google

giannaras13
09-01-15, 16:09
Εχω θεμα με το προγραμμα προβολης φωτογραφιων των Windows 7 και 8.1.
Οσο ειχα τα xp μου εδειχνε τις φωτογραφειες καλα,στα νεα αυτα λογισμικα μου τις δειχνει καπως σαν σημπιεσμενες απο δεξια και αριστερα.Αυτο συμβαινει μονο στις φωτο απο το κινητο μου ,ενα παλιο Σαμσουνγκ GT i8910.(το εχω επαναφερει στις εργοστασιακες ρυθμισης,μηπως κατι ειχε πειραχτει)
Το θεμα μου ειναι οτι με οποιοδιποτε αλλο προγραμμα πχ,office η οταν κανω την φωτο προβολη παρουσιασης και την μεγαλωνει σε πληρες οθονη φενεται κανονικη.Οταν παω να την δω κανονικα.. συμπιεσμενη οταν παω να την εκτυπωσω παλι συμπιεσμενη.
Να δοσω και καποια χαρακτηριστικα της φωτογραφιας μηπως μπορεσω να βοηθησω για να με βοηθησετε.

Αρχείο JPG (.jpg) (μονο στις φωτο που δειχνει συμπιεσμενες εχει το (.jpg)στην παρενθεση με μικρα,στις αλλες Αρχείο JPG (.JPG) )
Διαστασης 3264x2448
Πλατος 3264pixel
Yψος 2448pixel
Βαθος Βιt 24
Mοναδα αναλυσης 2
Αναπαρασταση χρωματος sRGB

Καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη,εχω φαει πολλες μα πολλες ωρες και ΤΙΠΟΤΑ.
στα 8.1 ετσι τα δειχνει.. δοκιαμσε το picasa οπως σου ειπε ο φιλος

troller_coaster
09-01-15, 16:11
Ή δοκίμασε το παλιό καλό irfanview, το οποίο δεν έχει τη μούργα του picasa.

danys620
09-01-15, 19:05
Παιδια ευχαριστω πολύ,αλλα το πρόβλημα είναι ότι όταν παω να τις εκτυποσω τις συγκεκριμένες φωτογραφειες τις εκτυπωνη ετσι όπως τις δειχνει το πρόγραμμα προβολης των windows και όχι τα αλλα προγράμματα.

xlife
09-01-15, 19:21
Παιδια ευχαριστω πολύ,αλλα το πρόβλημα είναι ότι όταν παω να τις εκτυποσω τις συγκεκριμένες φωτογραφειες τις εκτυπωνη ετσι όπως τις δειχνει το πρόγραμμα προβολης των windows και όχι τα αλλα προγράμματα.

Είχα συναντήσει το ίδιο πρόβλημα αλλά είχε να κάνει με λάθος εγκατάσταση του εκτυπωτή. Βέβαια ο εκτυπωτής ήταν δικτυακός. Πιστεύω ότι μιλάς για απλό usb εκτυπωτή και οχι δικτυακό η wifi

danys620
10-01-15, 01:44
xlife ειναι ο canon MG7550 wifi συνδεδεμενος με usb με τον υπολογιστη μου.Εκτος απο τις συγκεκριμενες φωτο (που ειναι πολλες) δεν εχει κανενα αλλο θεμα ο εκτυπωτης.

Hary Dee
12-01-15, 13:20
Δεν είμαι σίγουρος για το τι φταίει, αλλά μια που κάνεις δοκιμές, μπορείς να τυπώσεις "εικονικά" σε έναν pdf εκτυπωτή (πχ τον δωρεάν pdf995) και μετά να δοκιμάσεις να τυπώσεις από το pdf αρχείο που θα φτιαχτεί. Το πρώτο καλό θα είναι ότι κάθε δοκιμή γίνεται πρώτα στον εικονικό, οπότε δεν ξοδεύεις μελάνι.

Όταν θα φτάσεις σε απόγνωση πάντως, παίξε με print screen και ζωγραφική. :lool:
Ξέρω, είναι μαρτύριο αλλά άμα είναι η τελευταία λύση...

Α, και το ποιο απλό ίσως είναι να βάλεις τις φωτό σε ένα στικάκι και να πας κάπου αλλού (μαγαζί, φίλο κλπ) να στο τυπώσει...