PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετασχηματιστής απομόνωσης



mdenax
10-01-15, 10:06
Την καλημέρα μου από Σύρο

Έχω ένα μετασχηματιστή απομόνωσης 800VA,πάνω του συνδέω οτιδήποτε θέλω να κάνω probe με τον παλμογράφο.
H ερώτηση μου είναι αν μπορώ να βάλω κάποια ασφάλεια μεταξύ μετασχηματιστή και συσκευής που ελέγχω ώστε αν κάνω κάποιο
short με τα probes (χρησιμοποιοώντας 2 probes σε διαφορετικό ground) να κόψει και να μην κάνω ζημιά στον παλμογράφο??

IRF
10-01-15, 11:53
Το να συνδέσεις ότι θέλεις (Π.χ έξοδο από TV flyback transformer) με το ίδιο probe-ασφάλεια είναι η συνταγή καρβουνιάσματος του παλμογράφου. Για κάθε περιοχή μετρήσεως θέλει ειδικό κύκλωμα probe-ασφάλειας. Δεν συζητάμε για κλασική ασφάλεια παρέχει ελάχιστη προστασία. Συνήθως για ασφάλεια πριν το probe χρησιμοποιούνται κυκλώματα με ευαίσθητα υλικά που να καούν αυτά και όχι ο παλμογράφος. Πχ δίοδοι ακίδας (δεν είναι το πιο ευαίσθητο μην παρεξηγηθώ), FET κ.α. Όχι όμως κλασικές ασφάλειες.

FILMAN
12-01-15, 11:33
H ερώτηση μου είναι αν μπορώ να βάλω κάποια ασφάλεια μεταξύ μετασχηματιστή και συσκευής που ελέγχω ώστε αν κάνω κάποιο short με τα probes (χρησιμοποιώντας 2 probes σε διαφορετικό ground) να κόψει και να μην κάνω ζημιά στον παλμογράφο??
Ο παλμογράφος εννοείται ότι δεν θα πάθει κάτι σε αυτή την περίπτωση δεδομένου ότι οι γειώσεις των δυο καναλιών του είναι γερά βραχυκυκλωμένες μεταξύ τους μέσω του μεταλλικού κουτιού του χωρίς να μεσολαβεί κανένα εξάρτημα ή κύκλωμα. Το πολύ πολύ αν κάνεις χοντρό βραχυκύκλωμα να πάθουν ζημιά τα κροκοδειλάκια ή τα καλώδια γείωσης των probes.

Το αν θα προστατέψει τη συσκευή σου σε αυτή την περίπτωση κάποια ασφάλεια στη γραμμή τροφοδοσίας της δεν είναι βέβαιο.

Από την άλλη μπορεί να μην γίνει και τίποτα ιδιαίτερο. Αν έχεις ένα παλμοτροφοδοτικό ας πούμε, μπορείς να βάλεις τη γείωση του ενός καναλιού του παλμογράφου στο GND του hot side του τροφοδοτικού και τη γείωση του δεύτερου καναλιού του παλμογράφου στην έξοδο του τροφοδοτικού και να πάρεις μετρήσεις. Απλώς σε αυτή την περίπτωση έχεις καταργήσει την απομόνωση που έχει το τροφοδοτικό ανάμεσα στην είσοδο και την έξοδό του.

ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ: Από τη στιγμή που ενώνεις τη γείωση του παλμογράφου με κάποιο σημείο του hot side του κυκλώματος ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ η απομόνωση που σου προσφέρει ο μ/ς απομόνωσης οπότε δεν ακουμπάς με το χέρι σημεία του hot side για να μην σκοτωθείς.

mdenax
13-01-15, 08:51
οπότε το να βάλω μια ασφάλεια 5A μεταξύ Μ/Σ απομόνωσης και συσκευής προς έλεγχο δέν έχει νόημα ε?

FILMAN
13-01-15, 16:37
Έχει νόημα να περιοριστεί η ζημιά αν κάνεις κανένα βραχυκύκλωμα στο σημείο που μπαίνουν τα 230V στη συσκευή ή εκεί γύρω. Τίποτα άλλο.

Μια λάμπα κατάλληλης ισχύος σε σειρά με την έξοδο του μ/ς έχει να σου προσφέρει πολύ περισσότερα.

mdenax
26-01-15, 08:15
Μιας και δεν μου άρεσε ο Μ/Σ έτσι χύμα είπα να κάνω μια κατασκευή να είναι πιο μαζεμένα.
Μπήκε σε ένα κουτί παλιού UPS,ανοίχτηκαν τρύπες για οργανάκια,βιδώθηκε κάτω,και μπήκε και ασφάλεια 6Α.
5475854759
Το ον off γίνεται με διακόπτη από μπροστά.
Η γνώστη λάμπα θα μπαίνει στην πρίζα εξόδου του κουτιού.
54760

mdenax
27-01-15, 19:26
Με μετασχηματιστή εκτός κουτιού μόνο του,συνδεδεμένο το πρωτεύον στο 220,στο δευτερεύον με το πολυμετρο μετράω μεταξύ των 2 πιν 230.
Μετρώντας πάλι απο το δευτερεύον το 1 πίν με το σασί του εχω 15v και με το 2 πιν με σασί έχω 65v.
Επίσης μετρώντας το 1 πιν με τη γείωση του δικτύου έχω 65v ενώ με το 2 πιν έχω 280v!!

Τι συμβαίνει??? βοηθήστε λίγο όποιος μπορεί :confused1:

FILMAN
28-01-15, 09:34
Καταρχήν σύνδεσε τη γείωση πάνω στο σώμα του μετασχηματιστή - σασί.

Δεύτερον δεν βλέπω πού είναι το παράλογο στις μετρήσεις. Το πολύμετρό σου είναι μια αντίσταση 10ΜΩ.

picdev
28-01-15, 09:47
ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ: Από τη στιγμή που ενώνεις τη γείωση του παλμογράφου με κάποιο σημείο του hot side του κυκλώματος ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ η απομόνωση που σου προσφέρει ο μ/ς απομόνωσης οπότε δεν ακουμπάς με το χέρι σημεία του hot side για να μην σκοτωθείς.

όταν λές hot side? 220volt? μπορεις να το εξηγήσεις λίγο?

FILMAN
28-01-15, 10:08
Ναι, αυτό εννοώ. Ας υποθέσουμε ότι έχουμε να ελέγξουμε ένα συμβατικό παλμοτροφοδοτικό. Αν το τροφοδοτήσουμε από μ/ς απομόνωσης μπορούμε να ακουμπήσουμε με το χέρι το ένα καλώδιο των 220V, το άλλο καλώδιο των 220V, το + ή το - της γέφυρας ανόρθωσης, κ.λ.π. (εννοείται όχι ταυτόχρονα!) χωρίς πρόβλημα. Συνδέοντας τώρα τη γείωση του παλμογράφου π.χ. στο - της γέφυρας ανόρθωσης αυτόματα δεν μπορούμε να ακουμπήσουμε το + της, διότι εκεί πια έχει τάση +325VDC ως προς γη! Το - της όμως εφόσον είναι γειωμένο μπορούμε να το αγγίξουμε. Γι αυτό πρέπει να καταλαβαίνουμε τί κάνουμε και να είμαστε προσεκτικοί.