PDA

Επιστροφή στο Forum : σύνδεση dimmer



jova
10-01-15, 18:44
καλησπέρα σας.
Μια μικρή βοήθεια παρακαλώ στο αρχάριο..
Αγόρασα από e bay τον εικονιζόμενο dimmer για led (φώτο 1 & 3) .
Από ότι βλέπετε έχει μια θέση για ουδέτερο και μία για φάση !
Θέλω να τον τοποθετήσω σε επιδαπέδιο φωτιστικό το οποίο έχει απλό ροοστάτη ποδιού (no dimmer φώτο 2) και συνδέετε με πρίζα σούκο .
Έβγαλα τον παλιό ροοστάτη αλλά δεν ξέρω πως να συνδέσω τα καλώδια.
Στην παλιά σύνδεση διακοπτόταν το καλώδιο και συνδεόταν ο ροοστάτης .
Πως θα κάνω τις συνδέσεις στον καινούργιο;
Μήπως δεν είναι κατάλληλος για το φωτιστικό δαπέδου ;
(Εννοείτε ότι αντικατέστησα τις λάμπες πυρακτώσεως G9 με dimmable G9) :)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

picdev
10-01-15, 18:48
όπως φαίνεται στο σηματάκι, διακόπτεις τη φάση, ο κύκλος με το Χ ειναι το φορτίο σου

jova
10-01-15, 19:01
όπως φαίνεται στο σηματάκι, διακόπτεις τη φάση, ο κύκλος με το Χ ειναι το φορτίο σου δηλαδή στο N και L στο σηματάκι βάζω την φάση (καφέ) και τον ουδέτερο (μπλέ) ενώνω τα καλώδια μεταξύ τους ;

gfevran
10-01-15, 19:08
Τη φάση τη βάζεις στο L (Line)
Το Ν (Negative) είναι Αρνητικός ή Ουδέτερος

picdev
10-01-15, 19:08
όπως δείχνει η εικόνα ο διακόπτης συνδέεται όπως οι κλασσικοί διακόπτες, διακόπτεις τη φάση .
Αν βάλεις τον ουδέτερο θα γίνει μπαμ.
Αν δεν ξέρεις τι κάνεις καλύτερα να συμβουλευτείς έναν ηλεκτρολόγο

picdev
10-01-15, 19:11
ελπίζω και η λάμπα σου να είναι ειδική για dimmer στα 220, δεν είμαι σίγουρος αλλά βλέπω ένα απλό dimmer με triac.
Δηλαδή πρέπει να έχεις ειδική λάμπα που να ντιμάτερεται

jova
10-01-15, 19:18
ναι εχω dimmable led G9

jova
10-01-15, 19:22
όπως δείχνει η εικόνα ο διακόπτης συνδέεται όπως οι κλασσικοί διακόπτες, διακόπτεις τη φάση .
Αν βάλεις τον ουδέτερο θα γίνει μπαμ.
Αν δεν ξέρεις τι κάνεις καλύτερα να συμβουλευτείς έναν ηλεκτρολόγο
έγραψα παραπάνω οτι θα συνδέσω τον ουδέτερο μεταξύ τους επειδή είναι λόγο του παλιού ροοστάτη κομμένος. ίσως εκεί σε μπέρδεψα .

jova
10-01-15, 19:27
Τη φάση τη βάζεις στο L (Line)
Το Ν (Negative) είναι Αρνητικός ή Ουδέτερος
δηλαδή βάζω το καφέ (φάση) στο Ν
στο L τί βάζω;

αλπινιστης
10-01-15, 19:34
δηλαδή βάζω το καφέ (φάση) στο Ν
στο L τί βάζω;
Θες να μας τρελανεις, ετσι??:hammer:
Για ξαναδιαβασε αυτο που εγραψες και την παραπομπη που εκανες για το που συνδεεται η φαση.........

jova
10-01-15, 20:02
:) μαλλον εκει το πάω (αστειευομαι)

πάμε πάλι ...εχω ενα διακόπτη dimmer μεταξύ φωτιστικού και μπριζας οπως στο σχήμα ,
μηπως κάποιος μπορεί να μου γραψει πως να κάνω τις συνδέσεις; γιατί στο τέλος θα σας τρελάνω :)

54519



Θες να μας τρελανεις, ετσι??:hammer:
Για ξαναδιαβασε αυτο που εγραψες και την παραπομπη που εκανες για το που συνδεεται η φαση.........

αλπινιστης
10-01-15, 20:07
Η φαση απο την πριζα, μπαινει στο L του dimmer. Απο το Ν του dimmer πας στην λαμπα. Και η αλλη μερια της λαμπας στον ουδετερο της πριζας.
Το συγκεκριμενο dimmer συνδεεται σε σειρα, σαν απλος διακοπτης.

jova
10-01-15, 20:16
Η φαση απο την πριζα, μπαινει στο L του dimmer. Απο το Ν του dimmer πας στην λαμπα. Και η αλλη μερια της λαμπας στον ουδετερο της πριζας.
Το συγκεκριμενο dimmer συνδεεται σε σειρα, σαν απλος διακοπτης.
μια χαρα το πάμε ,
είπες απο το Ν του dimmer πας στην λαμπα. ποιο χρωματάκι συνδέω στο Ν του dimmer για να πάω στην λάμπα προφανως το καφέ .. σωστό;
είπες "η αλλη μερια της λαμπας στον ουδετερο της πριζας" δηλαδή το μπλέ εννωνετε με το μπλέ και παει μπρίζα σωστά ;

dog80
10-01-15, 20:22
L = line = φαση = καφέ
N = neutral = ουδέτερο = μπλέ


Αν δεχτούμε οτι το σχηματικό είναι σωστό και οτι η φάση πρέπει να πέσει απαραίτητα σε συγκεκριμένη κλέμα τότε είναι για μόνιμη εγκατάσταση και δέν μπορεί να πεί σε φωτιστικό δαπέδου οπου μπορεί κάποιος να το βγάλει και να βάλει την πρίζα ανάποδα.

jova
10-01-15, 20:29
#-oσωστό και αυτό .. οπότε δεν μας κάνει ο dimmer ..κάνει μόνο για μόνιμη εγκατασταση ..εκτός αν η μπρίζα δεν θα τοποθετηθεί ποτέ ανάποδα σωστό;


L = line = φαση = καφέ
N = neutral = ουδέτερο = μπλέ


Αν δεχτούμε οτι το σχηματικό είναι σωστό και οτι η φάση πρέπει να πέσει απαραίτητα σε συγκεκριμένη κλέμα τότε είναι για μόνιμη εγκατάσταση και δέν μπορεί να πεί σε φωτιστικό δαπέδου οπου μπορεί κάποιος να το βγάλει και να βάλει την πρίζα ανάποδα.

JOUN
11-01-15, 12:14
Αν δεχτούμε οτι το σχηματικό είναι σωστό και οτι η φάση πρέπει να πέσει απαραίτητα σε συγκεκριμένη κλέμα τότε είναι για μόνιμη εγκατάσταση και δέν μπορεί να πεί σε φωτιστικό δαπέδου οπου μπορεί κάποιος να το βγάλει και να βάλει την πρίζα ανάποδα.
Δεν υπαρχει προβλημα οπως και να συνδεθει,θα δουλεψει κανονικα.Τα διαφορα φωτιστικα δαπεδου με dimmer πως δεν εχουν προβλημα δηλαδη;

FILMAN
12-01-15, 11:54
Μέχρι το #2 καλά πήγε. Γιατί το χαλάσατε μετά;


Τη φάση τη βάζεις στο L (Line)
Το Ν (Negative) είναι Αρνητικός ή Ουδέτερος

Το N δεν σημαίνει φυσικά Negative διότι ως γνωστόν έχουμε εναλλασσόμενο... Σημαίνει Neutral (ουδέτερος). Και το L σημαίνει Live μάλλον παρά Line.


όπως δείχνει η εικόνα ο διακόπτης συνδέεται όπως οι κλασσικοί διακόπτες, διακόπτεις τη φάση. Αν βάλεις τον ουδέτερο θα γίνει μπαμ.

Γιατί θα γίνει μπαμ αν στη θέση της φάσης βάλει τον ουδέτερο και αντίστροφα; Θα δουλέψει κανονικά.


ελπίζω και η λάμπα σου να είναι ειδική για dimmer στα 220, δεν είμαι σίγουρος αλλά βλέπω ένα απλό dimmer με triac.
Δηλαδή πρέπει να έχεις ειδική λάμπα που να ντιμάτερεται

Προφανώς κοιτάς τον παλαιό ρυθμιστή που είναι ορθογώνιος με συρόμενο ποτενσιόμετρο (μεσαία φωτο), ο καινούριος είναι τετράγωνος με περιστροφικό χειριστήριο και το εσωτερικό του προφανώς δεν φαίνεται σε καμία φωτο. Έτσι κι αλλιώς ο παλαιός πιθανότατα δεν κάνει ούτε για ντιμαριζόμενες LED λάμπες.


δηλαδή βάζω το καφέ (φάση) στο Ν
στο L τί βάζω;

Στο L του σχήματος βάζεις το καφέ και στο Ν το μπλε.


Η φαση απο την πριζα, μπαινει στο L του dimmer. Απο το Ν του dimmer πας στην λαμπα. Και η αλλη μερια της λαμπας στον ουδετερο της πριζας.

Το dimmer δεν έχει κανένα άκρο Ν, όπως άλλωστε φαίνεται και στη φωτο. Το Ν είναι το μπλε καλώδιο που ενώνει το φις με τη λάμπα και δεν συνδέεται πουθενά στο dimmer.



Αν δεχτούμε οτι το σχηματικό είναι σωστό και οτι η φάση πρέπει να πέσει απαραίτητα σε συγκεκριμένη κλέμα τότε είναι για μόνιμη εγκατάσταση και δέν μπορεί να πεί σε φωτιστικό δαπέδου οπου μπορεί κάποιος να το βγάλει και να βάλει την πρίζα ανάποδα.


#-oσωστό και αυτό .. οπότε δεν μας κάνει ο dimmer ..κάνει μόνο για μόνιμη εγκατασταση;

Εννοείται ότι κάτι τέτοιο δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Δηλαδή πώς θα καταλάβει το dimmer τη διαφορά μεταξύ φάσης και ουδετέρου ώστε να μην δουλέψει;

Συγγνώμη για τις πολλές διορθώσεις αλλά θεώρησα ότι έπρεπε να τα πω

lepouras
12-01-15, 12:10
πολύ απλά.
τα δύο κίτρινα τα ενώνεις με μια κλέμα..... τέλος
τα δύο μπλε τα ενώνεις με μια κλέμα...... τέλος
το καφέ από το καλώδιο που έχει το φις της πρίζας το βάζεις στο L..... τέλος
το καφέ από το καλώδιο που πάει στο φωτιστικό το βάζεις στην άλλη τρύπα που περισσεύει(και δεν έχει άλλη να κάνεις λάθος) και τέλος.
επειδή είναι δαπέδου ο διακόπτης που είχες, και αυτός δεν χωράει μέσα πάρε και ένα κουτί άνοιξε μια τρύπα και βάλτο, βίδωσε το να φαίνεται(και να είναι) όπως τα βλέπεις και στον τοίχο(αλλιώς θα πετάν τα καλώδια και οι συνδέσεις)..... τέλος
ααααα και ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ .....κλπ κλπ
τέλος.
σας τέλειωσα εεεεεεε??????:lool:

picdev
12-01-15, 13:31
ρε φίλλιπε έλεγα ότι αν στο ένα βάλει τη φάση και στο άλλο τον ουδέτερο θα κάνει μπαμ.
Τα ντίμερ που ντιμάρουν 220v led τι έχουν μέσα?

FILMAN
12-01-15, 14:04
ρε φίλλιπε έλεγα ότι αν στο ένα βάλει τη φάση και στο άλλο τον ουδέτερο θα κάνει μπαμ.
Εννοείς στα δυο άκρα του dimmer; Τότε ναι, αλλά είναι δύσκολο να έκανε κάτι τέτοιο, δηλαδή να αφήσει τη λάμπα εντελώς στην άκρη, και επίσης κανένα άκρο του dimmer δεν είναι σημαδεμένο με ένδειξη "Ν".

Τα ντίμερ που ντιμάρουν 220v led τι έχουν μέσα?Δεν έχω ανοίξει κανένα αλλά σίγουρα δεν θα έχει μέσα τον κλασσικό συνδυασμό triac & diac.

jova
12-01-15, 17:52
Έχουμε νεότερα ... να σας ενημερώσω οτι και τον ροοστάτη και τις λάμπες led g9 τις παρήγγειλα από ebay .. πάει αυτό ..έκανα μια δοκιμή να δω πως θα πάει με δεδομένο ότι αν πετυχενε θα προχώραγα και στις υπόλοιπες 7 ροοστάτες που έχει το σπίτι και θα αντικαταστούσα τις 29 g9 με 29 led g9 ...με κόστος 1/5 απο την εγχώρια αγορά... έκανα τις συνδέσεις ..το καφέ απο την σούκο στο L το καφέ απο την άλλη στις λάμπες ... ένωσα τον ουδέτερο (μπλέ) μεταξύ του και άναψα την πατέντα αφού είχα προσαρμόσει σε κουτί τον ροοστάτη !! ανάβω λοιπόν και .....άναψαν οι 3 led που έχει το φωτιστικό ..αλλά δεν ντιμάρει .. οπότε η μου πούλησαν κανονικό ροοστάτη (όχι για led) η οι g9 δεν είναι dimmable. Οπότε η εγχείρηση επέτυχε αλλά ο ασθενής δεν ανεστήθη ..σας ευχαριστώ πάντως .. και κάτι άλλο ..δεν ξαναπαραγγέλω απο κίνα ούτε οδοντογλυφίδα.

picdev
12-01-15, 18:13
παραγγέλνεις αλλά πρέπει να ξέρεις τι και πώς. Και εγώ έχω πάρει λάμπες LED 220V αλλά δεν άντεξαν, δεν ξέρεις τι κύκλωμα σταθεροποίησης έχει η κινέζικη λάμπα.
Εγώ θα το έκανα αλλιώς , θα αγόραζα ένα καλό τροφοδοτικό 12v για να έχω το κεφάλι μου ήχυχο και θα έπαιρνα
ένα τέτοιο dimmer με κοντρόλ που το δουλεύω χρόνια τώρα με ένα καλό τροφοδοτικό.

http://www.ebay.com/itm/RF-Controller-LED-Single-Color-Dimmer-Wireless-Remote-12-24V-for-LED-Strip-Light-/251714182655?pt=US_Lighting_Parts_and_Accessories&hash=item3a9b559dff


http://www.ebay.com/itm/12V-RF-Wireless-Remote-Switch-Controller-Dimmer-for-Mini-LED-Strip-Light-New-FO-/291316838983?pt=US_Lighting_Parts_and_Accessories&hash=item43d3d63247

JOUN
12-01-15, 18:57
και κάτι άλλο ..δεν ξαναπαραγγέλω απο κίνα ούτε οδοντογλυφίδα.
Το θεμα dimming στα led ειναι μεγαλη ιστορια,το σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι οσο ευκολο λενε..Ειχε αναρτηθει παλιοτερα εδω ενας πινακας της Phillips νομιζω που ελεγε ποιοι τυποι led ντιμαρονται με ποιο ειδικο dimmer και κατα τι ποσοστο..
Προσωπικα παντως θεωρω οτι οι λαμπες led δεν ντιμαρονται(κατι σαν τις κλασσικες οικονομιας) και αυτο λεω στους πελατες μου για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

jova
13-01-15, 09:44
μπορείς να μου το αναλύσεις;


Εγώ θα το έκανα αλλιώς , θα αγόραζα ένα καλό τροφοδοτικό 12v για να έχω το κεφάλι μου ήχυχο και θα έπαιρνα
ένα τέτοιο dimmer με κοντρόλ που το δουλεύω χρόνια τώρα με ένα καλό τροφοδοτικό.

http://www.ebay.com/itm/RF-Controller-LED-Single-Color-Dimmer-Wireless-Remote-12-24V-for-LED-Strip-Light-/251714182655?pt=US_Lighting_Parts_and_Accessories&hash=item3a9b559dff


http://www.ebay.com/itm/12V-RF-Wireless-Remote-Switch-Controller-Dimmer-for-Mini-LED-Strip-Light-New-FO-/291316838983?pt=US_Lighting_Parts_and_Accessories&hash=item43d3d63247

vasilllis
13-01-15, 10:24
Μπορεις να δειξεις την σελιδα απο το dimmer? δεν νομιζω να ειναι για λεντ αυτο.Εγω εχω βρει dimmer(αναμενω να το δοκιμασω αν αξιζει) αλλα δουλευει απο 20 w (αν θυμαμαι καλα ) και πανω.

jova
15-01-15, 17:17
http://www.ebay.com/itm/new-220v-ac-led-adjustable-dimmer-switch-light-control-for-led-light-bulb-lamp/351213083606?hash=item51c5ee5bd6
Μπορεις να δειξεις την σελιδα απο το dimmer? δεν νομιζω να ειναι για λεντ αυτο.Εγω εχω βρει dimmer(αναμενω να το δοκιμασω αν αξιζει) αλλα δουλευει απο 20 w (αν θυμαμαι καλα ) και πανω.
Aυτός ειναι ..ποιον εχεις βρει εσύ Βασίλη;

kostas stathopoulos
15-01-15, 17:51
Μπορεις να δειξεις την σελιδα απο το dimmer? δεν νομιζω να ειναι για λεντ αυτο.Εγω εχω βρει dimmer(αναμενω να το δοκιμασω αν αξιζει) αλλα δουλευει απο 20 w (αν θυμαμαι καλα ) και πανω.

Απ' ότι βλέπω λέει ότι είναι για led.

midakos
15-01-15, 20:53
Το θεμα dimming στα led ειναι μεγαλη ιστορια,το σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι οσο ευκολο λενε..Ειχε αναρτηθει παλιοτερα εδω ενας πινακας της Phillips νομιζω που ελεγε ποιοι τυποι led ντιμαρονται με ποιο ειδικο dimmer και κατα τι ποσοστο..
Προσωπικα παντως θεωρω οτι οι λαμπες led δεν ντιμαρονται(κατι σαν τις κλασσικες οικονομιας) και αυτο λεω στους πελατες μου για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Όντως το dimming στα led είναι πολύ πιο πολύπλοκο σε σχέση με το dimming στις απλές πυρακτώσεως. Όμως νομίζω πως είναι στα σχέδια να καταργήσουν τις λάμπες πυρακτώσεως αλογόνου (αφού οι απλές πυρακτώσεως έχουν ήδη καταργηθεί). Τότε πως θα γίνεται το dimming?
Απλή απορία είναι, ιδέα δεν έχω τι παίζει με το dimming στα led, δεν έχω δουλέψει ποτέ καμία.