PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδεσμολογία PIR



rch
11-01-15, 13:07
Έχω ενα κινέζικο PIR κλασικό, ήτοι παίρνει φάση, ουδέτερο και στην έξοδο βγάζει μια ΝΟ επαφή. Μπορώ να συνδέσω έναν διακόπτη όπως τον έχω ζωγραφίσει στο συνημμένο, ώστε να ανάβει το φωτιστικό ή από τον διακόπτη ή από τον σένσορα -ότι με βολεύει κάθε φορά-;
54529

xrhstosmp
11-01-15, 14:59
φυσικα μπορεις οπως στο σχεδιο αλλα αν ο διακοπτης δεν εχει σαφη ενδειξη θεσης (ον-οφ) ισως μπερδευεσαι οταν το σβηνεις απο το διακοπτη αφου το φως ισως θα συνεχιζει να ειναι αναμενο απο τον ανιχνευτη κινησης (και να μην ειναι μαλλον θα αναψει απο τη διαφορα φωτεινοτητας που θα δημιουργηθει στο σβησιμο)

rch
11-01-15, 17:10
Χρήστο σκεφτόμουνα να βάλω ρελέ-χρονικό και push button, αυτό όμως θα πρέπει να το βάλω σε κανένα πινακάκι/κουτί, αλλά θα είναι οπτικά/αισθητικά άσχημο το αποτέλεσμα. Έχεις να προτείνεις κάποιον διακόπτη που περιέγραψες, γιατί εγω έλεγα να βάλω έναν απλό Βαλένα.

FILMAN
12-01-15, 12:05
Τί ακριβώς θες να πετύχεις, πώς να δουλεύει δηλαδή;

rch
12-01-15, 19:44
Θέλω να ανάβει και όταν ανιχνεύει κίνηση αλλά και όταν θέλω να κάνω κάποια εργασία παραδίπλα που δεν πιάνει ο σένσορας (ώστε να μην χρειάζεται να πηγαινοέρχομαι μπρος τον σένσορα, αφού έχει t<= 240s).
Αυτό που θέλω να αποφύγω όμως είναι μη πάει κανείς το πρωί, πατήσει τον διακόπτη και μείνει αναμένη όλη μέρα η λάμπα.

FILMAN
13-01-15, 16:20
Γι αυτό έλεγες για χρονικό; Τότε μπορείς να το κάνεις έτσι, γιατί αν βάλεις ένα κλασσικό διακόπτη η λάμπα θα μπορεί να μείνει αναμμένη μόνιμα.