PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψυγείο Ariston δίπορτο



achinic
11-01-15, 20:15
Καλησπέρα,

Έχω ενα ψυγειο ariston διπορτο με καταψύκτη κάτω. Έχει ένα μοτερ.

Ξαφνικα σταμάτησε να λειτουργει. Άλλαξα πλακέτα γιατι όλοι έλεγαν πως είναι πλακέτα.
Αγόρασα εγώ την ανταλλακτική πλακέτα δίνοντας 160€ και την τοποθέτησα χωρίς να λειτουργήσει.


Έαν δώσω ρέυμα απευθείας στο μοτέρ, λειτουργεί και ρίχνει τη θεμροκρασία μόνο στον καταψύκτη.

Το ανεμιστηράκι που βλέπετε στη φωτογραφία (γράφει air) και βρίσκεται στο πάνω μέρος της συντήρησης δεν το βλέπω να γυρνάει κάποιος είπε πάτα το κουμπί στη πόρτα γιατι συνήθως σταματάει όταν ανοίγουμε πόρτα και το πάτησα. Πάλι δεν λειτυοργεί.

Ερώτηση 1η : Όταν δίνω ρεύμα απευθείας στο μοτέρ, στη συντήρηση δεν ρίχνει θερμοκρασία επειδή δεν λειτουργεί το ανεμιστηράκι ? πώς το τσεκάρω ? να δώσω ρέυμα και στο ανεμιστηράκι απευθείας ?

Ερώτηση 2η αγόρασα έναν θερμοστάτη γενικής χρήησης όπως της φωτό. Αν ξεχάσουμε τελιώς τη πλακέτα.
Με αυτόν αν συνδέσω πάνω του το συμπιεστή + το ανεμιστηράκι της συντήρησης θα μπορώ να έχω τουλάχιστον τη συντήρηση σε λειτουργία ?

54537

54538

54539

54540

54541

achinic
11-01-15, 20:17
Και ο θερμοστάτης που έχω αγοράσει για να βγάλω εκτός την πλακέτα και να κάνω απλή τη λειτουργία μόνο της

συντήρησης


54542

diony
11-01-15, 21:34
Ξεκίνησες από τα ακριβά
ΜΕ δεδομένο πως υπάρχει ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα , δεν θα είναι εύκολο να τη ελέγξεις διότι αυτή κάνει τη διαχείριση μεταξύ συντήρησης και κατάψυξης
Μήπως κάποιο από τα 3 θερμοστοιχεία έχει βλάβη και σου δημιούργησε το πρόβλημα ?
Κάποιο οπτικό alarm υπάρχει?
Το κλίξον που συνδέεται σε σειρά με το μοτέρ το έλεγξες ?

achinic
11-01-15, 21:44
Κώστα σωστό αυτό που λές οτι θα είναι δύσκολο να το ελέξω.
Για αυτό λέω πως σε πρώτη φάση με ενδιαφέρει να ελέξω μόνο τη συντήρηση.

Πιστεύεις με τον θερμοστάτη το νέο θα κάνω δουλειά. Θα πρέπει να συνδέσω και μοτερ συμπιεστή και ανεμιστηράκι ?

elektronio
11-01-15, 21:58
O συμπιεστής λειτουργεί;

ΥΓ τώρα πρόσεξα ότι ανέφερες ότι λειτουργεί.

Θα πρέπει να ελέγξεις αν λειτουργεί και ο ανεμιστήρας.

achinic
11-01-15, 22:00
ναι λειτουργεί. Γραφω οταν δινω ρευμα απευθείας στο συμπιεστή ψύχεται μόνο η καταψυξη.

diony
11-01-15, 22:01
Κώστα σωστό αυτό που λές οτι θα είναι δύσκολο να το ελέξω.
Για αυτό λέω πως σε πρώτη φάση με ενδιαφέρει να ελέξω μόνο τη συντήρηση.

Πιστεύεις με τον θερμοστάτη το νέο θα κάνω δουλειά. Θα πρέπει να συνδέσω και μοτερ συμπιεστή και ανεμιστηράκι ?



Δεν ξέρουμε την τάση λειτουργίας ούτε από το ανεμιστηράκι ούτε από το πηνίο της βαλβίδας , πιθανό να είναι 230 βολτ αλλά όχι σίγουρο, και δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχεις
Μήπως κάποιος που ξέρει περισσότερα από ψυγεία να σου έλεγε να μετρήσεις τους 3 σένσορες ,επειδή στο διάγραμμα της φωτογραφίας είναι 3 ίσως να τους μετρούσες όλους αν σου δείχνουν ίδιο αποτέλεσμα μεταξύ τους

Κάποιο οπτικό alarm υπάρχει? Εκτός από αυτό για θερμοκρασία εννοείται
Το κλίξον που συνδέεται σε σειρά με το μοτέρ το έλεγξες ?

elektronio
11-01-15, 22:04
Ο ανεμιστήρας σχεδόν σίγουρα είναι 220V αλλιώς θα πρέπει να έχει κάποιο μετασχηματιστή στο ψυγείο.

achinic
11-01-15, 22:08
μετασχηματιστή δεν υπάρχει αλλα στη βαλβίδα όταν έδωσα 220 τρελοέπαιζε.
το ανεμιστηράκι δεν το έχω δοκιμάσει.

κλίξον το είναι ? ο συμπιεστή όπως γράφω λειτουργεί. του δίνω απευθείας 220v και ψύχει μονο καταψυξη.
Τώρα θέλω να δουμε πως θα ψύξω τη συντήρηση ? ο ανεμιστήρας αυτο το ρόλο παίζει ή υπάρχει και κάτι άλλο ?

elektronio
11-01-15, 22:15
Το wiring diagram δείχνει ότι υπάρχει θερμικό προστασίας για τον συμπιεστή, μήπως έχει πέσει; και εσύ δίνοντας απευθείας το παρακάμπτεις;

diony
11-01-15, 22:16
κλίξον το είναι ?




Το κλίξον είναι στο κουτί σύνδεσης στα πλάγια του μοτερ είναι ένα μαύρο στρόγγυλο διαβολάκι και συνδέεται σε σειρά με το μοτέρ

54545

edit
Και δίνοντας με τα κορκοδειλάκια τάση θέλει προσοχή διότι αν δεν απομόνωσες τα άκρα αυτή θα πάει σε πλακέτα στο φις το σούκο κ.λ.π.

achinic
11-01-15, 22:31
το θερμικο δεν νομιζω να έχει πρόβλημα. το ψυγει ειναι εκτος λειτουργίας πολυ καιρο. δεν ειναι οτι ζεσταθηκε τωρα και σταματησε.

Δηλαδή ξεκινάμε απο θερμοκρασια δωματίου.

diony
11-01-15, 22:39
Επειδή έχει επαφές μέσα μη το αποκλείεις ,σπάνιο αλλά όχι απίθανο
Δείξε σε ποια σημεία έδωσες τάση πάνω στο μοτέρ , εννοώ με φωτογραφία καθαρή αν σου είναι εύκολο

achinic
11-01-15, 22:52
Δεν εχω καλύτερη φωτο. Θα σου ανεβασω άυριο.

Για την ηλεκτρομαγνητική απο τι τάση ξεκινάω να δω με τι τάση λειτουργεί.
220ac δεν ειναι σίγουρα γιατι τρελοέπαιζε.
Υπάρχει περίπτωση να είναι με 5v dc?
ή ξεκινάω απο 12v ή 24v ?

leosedf
11-01-15, 22:55
www.howtofixit.gr