PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με τον πινακα



nina
12-01-15, 16:46
Γεια σας θα ηθελα τη βοηθεια σας με ενα προβλημα που αντιμετωπιζω με τον πινακα...προσφατως νοικιασα καινουριο διαμερισμα και μεσα σε διαστημα λιγων ημερών καηκε η ασφαλεια 2 φορες και μαλιστα μου εκανε εντυπωση γιατι το ρελε δεν επεσε. Πρωτα δεν πεφτει το ρελε; Απο οτι ειδα η ασφαλεια ειναι 25Α.Μιλησα με τον ιδιοκτητη κ μου ειπε οτι αν βαλω μεγαλυτερη θα καουν οι καλωδιωσεις. Ισχυει αυτο;Πως μπορω να εξακριβωσω αν εχει δικιο; Η συγκεκριμενη ασφαλεια ποσες συσκευες σηκωνει ή πόσα watt; Επισης πολλες φορες τσεκαρω την ασφαλεια αγγιζοντας την και καιει ειναι φυσιολογικο; Και μερικες φορες οταν σηκωνω την ασφαλεια του θερμοσιφωνα και χρησιμοποιώ και αλλες συσκευες ακουγεται ενας θορυβος απο τον πινακα σαν ζζζ... Υπαρχει λυση χωρις να γκρεμισουμε το σπιτι για να περαστουν νεες καλωδιωσεις;Σας ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη αν οι ερωτησεις μου ειναι λιγο χαζες...

kostas stathopoulos
12-01-15, 16:57
Θα πρότεινα να φέρεις ηλεκτρολόγο. Δεν μου φαίνεται λογικό να ζεσταίνεται.Τι συσκευές έχεις; Μου φαίνεται μικρή η 25αρα ασφάλεια (γενική ε; για πίνακα. Για βγάλε μια φωτογραφία τον πίνακα.

θοδωρης ποντιος
12-01-15, 16:58
ελεγξε την στερεωση της ασφαλεια ς στον πινακα ,πιθανον να ειναι χαλαρη η συνδεση και για αυτον το λογο σου την ζεστενει,τωρα για να την καιει κοιτας για τυχον φορτια που δεν υποψιαζεσαι ,κανα ματι κουζινας ,ο φουρνος,ο θερμοσιφωνας να καιει ενω δεν τον εχεις ανοιξει,κλπ.

θοδωρης ποντιος
12-01-15, 16:59
για γενικη η 25αρα ειναι μια χαρα,τι θες να εχει 35?

kostas stathopoulos
12-01-15, 17:01
Όσους πίνακες έχω δει έχουν 35αρα γι'αυτό.

θοδωρης ποντιος
12-01-15, 17:10
Όσους πίνακες έχω δει έχουν 35αρα γι'αυτό.
σε οικια? εισαι σιγουρος? αφου η δεη στο ρολοι εχει 25(παροχη 1) πως θα εχεις 35 στον πινακα?

gregpro
12-01-15, 17:14
Η 25Α ασφάλεια σηκώνει φούρνο,θερμοσίφωνα και φώτα χωρίς να καίγεται.Με τον όρο ''ρελέ'' φαντάζομαι εννοείς τον αντι-ηλεκτροπληξιακό ΔΔΔ,και όχι το γενικό μικροαυτόματο (αν υπάρχει).Όχι, ο ΔΔΔ (κοινώς ''ρελέ''),πέφτει μόνο σε διαρροές συσκευών,ηλεκτροπληξίες,αλλά ποτέ σε υπερφορτώσεις και βραχυκυκλώματα (εξαιρείται το βραχυκύκλωμα φάσης-γείωσης)Και ναι,η ασφάλεια είναι φυσιολογικό να ζεσταίνεται,μέχρι ενός σημείου.

kostas stathopoulos
12-01-15, 17:19
Ναι. Σε μας στο ρολόι έχει 32 ampere ασφάλεια (εκτός από ένα που έχει 40αρα) και 35αρα στο πίνακα. Το ίδιο και στο διπλανό διαμέρισμα της θείας μου που έγινε νέα ηλεκτρολογική εγκατάσταση πριν από 3 χρόνια ~ (αλλάχτηκαν τα πάντα) από αδειούχο ηλεκτρολόγο.

Prezonautis
12-01-15, 17:25
Φιλε μου κώστα βγαλε μια φωτογραφια τον πινακα σου εσωτερικα οσο πιο καθαρη μπορεις.
το οτι σε αλλα σπιτια έχει αλλες ασφαλειες κ.λ.π δεν σημαινει οτι πρεπει να εχεις και εσυ τις ιδιες.
το τι ασφαλεια θα εχεις ή γενικο διακοπτη μονο το καλωδιο της παροχης σου μπορει να μας το πει αυτο.. δηλαδη το καλωδιο που παει απο την χελονα στον πινακα σου. αν ξερεις τι ειναι πες μας. ή 6αρι θα ειναι ή 10αρι και περνεις και την αναλογη ασφαλεια.

vasilllis
12-01-15, 17:25
Γεια σας θα ηθελα τη βοηθεια σας με ενα προβλημα που αντιμετωπιζω με τον πινακα...προσφατως νοικιασα καινουριο διαμερισμα και μεσα σε διαστημα λιγων ημερών καηκε η ασφαλεια 2 φορες και μαλιστα μου εκανε εντυπωση γιατι το ρελε δεν επεσε. Πρωτα δεν πεφτει το ρελε; Απο οτι ειδα η ασφαλεια ειναι 25Α.Μιλησα με τον ιδιοκτητη κ μου ειπε οτι αν βαλω μεγαλυτερη θα καουν οι καλωδιωσεις. Ισχυει αυτο;Πως μπορω να εξακριβωσω αν εχει δικιο; Η συγκεκριμενη ασφαλεια ποσες συσκευες σηκωνει ή πόσα watt; Επισης πολλες φορες τσεκαρω την ασφαλεια αγγιζοντας την και καιει ειναι φυσιολογικο; Και μερικες φορες οταν σηκωνω την ασφαλεια του θερμοσιφωνα και χρησιμοποιώ και αλλες συσκευες ακουγεται ενας θορυβος απο τον πινακα σαν ζζζ... Υπαρχει λυση χωρις να γκρεμισουμε το σπιτι για να περαστουν νεες καλωδιωσεις;Σας ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη αν οι ερωτησεις μου ειναι λιγο χαζες...

Οχι δεν πεφτει απαραιτητα το ρελε.Το ρελε σε προστατευει σε διαφορετικη περιπτωση.Για να εξακριβωσεις αν εχει δικιο πρεπει να ερθει ηλεκτρολογος να κανει ελεγχο για συσφιξεις και να δει αν μπορει να μπει μεγαλυτερη ασφαλεια.
Η ασφαλεια σηκωνεια 5700w.Aν βαλεις τον θερμοσιφωνα που ειναι 4000w εχεις πολυ λιγα περιθωρια ακομη.
Για να γκρεμισεις το σπιτι δεν ειναι αναγκαιο απαραιτητα καθοτι η γραμμη που πρεπει να αλλαχθει ειναι απο το πινακα στο ρολοι της δεη ΚΑΙ υπο προυποθεση οτι η δεη εχει μεγαλυτερη ασφαλεια αλλιως θελει αιτηση για επαυξηση ισχυος.

kostas stathopoulos
12-01-15, 17:29
Φιλε μου κώστα βγαλε μια φωτογραφια τον πινακα σου εσωτερικα οσο πιο καθαρη μπορεις.
το οτι σε αλλα σπιτια έχει αλλες ασφαλειες κ.λ.π δεν σημαινει οτι πρεπει να εχεις και εσυ τις ιδιες.
το τι ασφαλεια θα εχεις ή γενικο διακοπτη μονο το καλωδιο της παροχης σου μπορει να μας το πει αυτο.. δηλαδη το καλωδιο που παει απο την χελονα στον πινακα σου. αν ξερεις τι ειναι πες μας. ή 6αρι θα ειναι ή 10αρι και περνεις και την αναλογη ασφαλεια.

Θα βγάλω πιο μετά φωτογραφία αλλά αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα θα το αναφέρω στον πατέρα μου για να φωνάξει ηλεκτρολόγο και να κάνει τις απαραίτητες διορθώσεις.

Prezonautis
12-01-15, 17:49
Κώστα σε παραθέτω σε αυτό το θέμα για να έχεις μια ιδέα και να μπεις λίγο στο πνέυμα ότι δεν παιζουμε με αυτα :001_smile:

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=77474

kostas stathopoulos
12-01-15, 17:52
Κώστα σε παραθέτω σε αυτό το θέμα για να έχεις μια ιδέα και να μπεις λίγο στο πνέυμα ότι δεν παιζουμε με αυτα :001_smile:

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=77474
Εννοείται πως δεν παίζουμε με αυτά αλλά δεν είναι σε τέτοια κατάσταση (ανοίχτηκε τον Οκτώβρη για προληπτική γενική σύσφιξη.) Για να μην χαλάω το θέμα θα σου στείλω αύριο το μεσημέρι σε pm πως είναι ο πίνακας.

george Mp
12-01-15, 19:38
σε οικια? εισαι σιγουρος? αφου η δεη στο ρολοι εχει 25(παροχη 1) πως θα εχεις 35 στον πινακα?http://www.scribd.com/doc/73507173/%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%9F%CE%A7%CE%95%CE%A3-%CE%94%CE%95%CE%97 Εκτος της περιπτωσης να παιρνει απο αλλο πινακα και οχι απο δικη της παροχη ΔΕΗ, και εννοηται οτι δεν αλλαζουμε την ασφαλεια με μεγαλυτερη αν η διατομη του καλωδιου και η παροχη που εχουμε δεν το επιτρεπουν.

FILMAN
13-01-15, 16:54
μεσα σε διαστημα λιγων ημερών καηκε η ασφαλεια 2 φορες και μαλιστα μου εκανε εντυπωση γιατι το ρελε δεν επεσε. Πρωτα δεν πεφτει το ρελε;
Γενικά, το ρελέ (διαρροής) πέφτει σε περίπτωση διαρροής προς γη. Η ασφάλεια πέφτει σε περίπτωση υπερφόρτωσης ή βραχυκυκλώματος.

Απο οτι ειδα η ασφαλεια ειναι 25Α.
Γενικά δεν μπαίνουν πια τέτοιες γενικές ασφάλειες σε οικίες εκτός αν πρόκειται για καμιά μικρή γκαρσονιέρα. Η μικρότερη συνηθισμένη ασφάλεια για οικίες είναι πια 32 ή 35Α.

Μιλησα με τον ιδιοκτητη κ μου ειπε οτι αν βαλω μεγαλυτερη θα καουν οι καλωδιωσεις. Ισχυει αυτο;
Συνήθως έτσι είναι. Δεν επιτρέπεται να βάλεις μεγαλύτερη ασφάλεια από αυτήν που αντέχει το καλώδιο. Για να βάλεις πιο μεγάλη ασφάλεια, το καλώδιο πρέπει να αλλαχθεί με άλλο παχύτερο. Εκτός εάν το καλώδιό σου είναι πάνω από 6mm2 αλλά για οποιονδήποτε λόγο έχει μπει ασφάλεια 25Α.

Πως μπορω να εξακριβωσω αν εχει δικιο;
Μαθαίνοντας τη διατομή του καλωδίου της παροχής του πίνακά σου.

Η συγκεκριμενη ασφαλεια ποσες συσκευες σηκωνει ή πόσα watt;
Αντέχει ως λίγο παραπάνω από 5.75kW.

Επισης πολλες φορες τσεκαρω την ασφαλεια αγγιζοντας την και καιει ειναι φυσιολογικο;
Αν δεν ακουμπιέται υπάρχει πρόβλημα. Δεν είναι λογικό να καίει αλλά πάντως δεν θα είναι και πάγος όταν έχεις πολλές / ισχυρές συσκευές σε λειτουργία. Για να μην ζεσταίνεται πρέπει τα διάφορα μέταλλα στο φυσίγγιο την ασφαλειοθήκη και τα καλώδιά της να είναι στιλπνά και σφιχτά μεταξύ τους. Αν οι συνδέσεις είναι χαλαρές και τα μέταλλα μαυρισμένα ή οξειδωμένα και το πώμα χαλαρά βιδωμένο, αρχίζουν οι υπερθερμάνσεις.

Και μερικες φορες οταν σηκωνω την ασφαλεια του θερμοσιφωνα και χρησιμοποιώ και αλλες συσκευες ακουγεται ενας θορυβος απο τον πινακα σαν ζζζ...
Αυτό μπορεί να είναι το μαγνητικό στοιχείο κάποιας αυτόματης ασφάλειας και μπορεί να είναι και φυσιολογικό.

nina
14-01-15, 20:28
Σας στέλνω φωτογραφία του πίνακα. Δηλαδή δεν θα μπορώ να χρησιμοποιώ πολλές συσκευές μαζί? Έχω αγοράσει θερμοπομπούς καθώς δεν έχω κεντρική θέρμανση και καίνε 4500watt συνολικά. Θέλω να μπορώ να χρησιμοποιώ και κουζίνα, θερμοσίφωνα, σίδερο χωρίς να καίγεται η ασφάλεια.

mixalis1988
14-01-15, 20:51
Σας στέλνω φωτογραφία του πίνακα. Δηλαδή δεν θα μπορώ να χρησιμοποιώ πολλές συσκευές μαζί? Έχω αγοράσει θερμοπομπούς καθώς δεν έχω κεντρική θέρμανση και καίνε 4500watt συνολικά. Θέλω να μπορώ να χρησιμοποιώ και κουζίνα, θερμοσίφωνα, σίδερο χωρίς να καίγεται η ασφάλεια.
για να χρησιμοποιεις ολα αυτα που αναφερεις ειναι λιγο αδυνατον.θες τριφασικο ρευμα τουλαχιστον.Γι αυτο σου καιει την ασφαλεια.παντως τσεκαρε το ρολοι σου της δεη τι ασφαλεια εχει..πολυ πιθανον να εχει 35Α η 40Α και καποιος εςπειδη δεν ειχε να αντικατεστησε του πινακα με 25Α.αν το ρολοι σου της δεη εχει οπως σου ειπα 35Α η 40Α τοτε μπορεις να αντικατασησεις και αυτη του πινακα σου με 35αρα...λογικα αν ειναι οπως σου λεω τοτε τα καλωδια απ το μετρητη προς τον πινακα ειναι 10mm^2.Επισης στον πινακα απουσιαζουν στην κουζινα και στον θερμοσιφωνα διπολικη διακοπτες και δεν μπορω να καταλαβω το γιατι, υπαρχει αρκετος χωρος..

picdev
14-01-15, 21:01
αφού το σπίτι δεν ειναι ιδιόκτητο απίθανο να τα πληρώσει ο ιδιοκτήτης.
Η επιλογή των θερμοπομπών=σομπών είναι πολύ κακή επιλογή , με ένα ινβέρτερ κλιματιστικό έχεις x3 οικονομία σπαταλάς ενέργεια /3.
Για να μπούν όλα αυτά έπρεπε να είχε γίνει εξαρχής πρόβλεψη

nestoras
14-01-15, 22:06
Νομίζω πως ο πιο σίγουρος τρόπος για να βρεθεί η γενική ασφάλεια είναι να βρεθεί η Συμφωνημένη Ισχύς Παροχής από έναν λογαριασμό της ΔΕΗ.
Το πιο πιθανό είναι η ισχύς αυτή να είναι στα 5KVA και γι'αυτό το λόγο να υπάρχει σωστά η 25Α ασφάλεια.

nina
15-01-15, 00:13
η συμφωνημενη ισχυς παροχης ειναι 8 όπως γράφει ο λογαριασμος της δεη. την ασφαλεια στο ρολοι της δεη πως θα την δω? που την γράφει?

nina
15-01-15, 00:19
οι θερμοπομποι όπως μου είπαν κάνουν καλή συντήρηση της θερμοκρασιας του χώρου (το διαπιστωσα και εγω με τη χρήση τους) και ήταν σίγουρα περισσότερο οικονομικοι από ένα inverter. Το σπίτι είναι μεγάλο 90τμ και οι χώροι δεν είναι ενιαίοι οπότε θα χρειαζόμουν σίγουρα 3 inverter... Πολλά λεφτά....

picdev
15-01-15, 00:24
πρέπει ηλεκτρολόγος να ανοίξει το ρολόι, αν επιτρέπεται,δεν ξέρω αν το λέει και κάπου αλλού.
όπως και να έχει ακόμα και μεγαλύτερη ασφάλεια να έχει, αν το καλώδιο δεν ειναι της διατομής που πρέπει δεν έχει νόημα.

Τα ινβέρτερ κλιματιστικά αποδίδουν το 4 πλάσιο σε θερμότητα (cop4),απο αυτό που καταναλώνουν,σε αντίθεση με τις σόμπες που αποδίδουν όσο ακριβώς καταναλώνουν.
Το καλό με τα ινβέρτερ είναι ότι διατηρούν τη θερμοκρασία του χώρου, με μικρή ισχύ, δηλαδή ακόμα και αν ειναι 1500watt , για να συντηρήσει τη θερμοκρασία θα καταναλώνει 500watt.
το ρεύμα με σόμπες δεν συμφέρει ακόμα και με ακριβό πετρέλαιο.
Αυτά τα λέει μελέτη του πολυτεχνείου, https://www.dropbox.com/s/jzchrrtbuprlu3o/emp_Thermansi.pdf?dl=0

nina
15-01-15, 00:33
δηλαδη οι θερμοπομποι νέας γενιας όπως τους λένε είναι σαν τις κοινες σόμπες?
πρέπει ηλεκτρολόγος να ανοίξει το ρολόι, αν επιτρέπεται,δεν ξέρω αν το λέει και κάπου αλλού.
όπως και να έχει ακόμα και μεγαλύτερη ασφάλεια να έχει, αν το καλώδιο δεν ειναι της διατομής που πρέπει δεν έχει νόημα.

Τα ινβέρτερ κλιματιστικά αποδίδουν το 4 πλάσιο σε θερμότητα (cop4),απο αυτό που καταναλώνουν,σε αντίθεση με τις σόμπες που αποδίδουν όσο ακριβώς καταναλώνουν.
Το καλό με τα ινβέρτερ είναι ότι διατηρούν τη θερμοκρασία του χώρου, με μικρή ισχύ, δηλαδή ακόμα και αν ειναι 1500watt , για να συντηρήσει τη θερμοκρασία θα καταναλώνει 500watt.
το ρεύμα με σόμπες δεν συμφέρει ακόμα και με ακριβό πετρέλαιο.
Αυτά τα λέει μελέτη του πολυτεχνείου, https://www.dropbox.com/s/jzchrrtbuprlu3o/emp_Thermansi.pdf?dl=0

nina
15-01-15, 00:34
όταν λέω ότι ήταν περισσότερο οικονομικοί από τα inverter εννοώ στην αγορά τους
δηλαδη οι θερμοπομποι νέας γενιας όπως τους λένε είναι σαν τις κοινες σόμπες?

picdev
15-01-15, 00:46
σίγουρα , τα inverter είναι πολύ ακριβά και απο την άλλη όταν το σπίτι δεν έχει καλή μόνωση και αλουμίνια κτλ ότι και να βάλεις θα έχεις απώλειες.
Το απλό κλιματιστικό πάλι είναι πιο οικονομικό (cop 3) απλά δεν αυξομειώνει την ισχύ του , αλλα και πάλι όταν καταναλώνει 1000watt , αποδίδει 3000watt θερμότητας.

Ναι οι θερμοπομποί είναι το ίδιο με τις σόμπες, έχουν απλές αντιστάσεις , όπως και οι σόμπες , απλά τις έχουν πιο απλωμένες , και φυσικά διάφοροι εξαπατούν το κόσμο λέγοντας , νέας γενιάς. Απο τότε που ανακαλύφθηκε η αντίσταση εδώ και 500 χρόνια , ίδια ειναι ,και ίδιο ρεύμα καταναλώνει, ίδια ενέργεια αποδίδει

vasilllis
15-01-15, 08:51
αν στο λογαριασμο γραφει 8kva τοτε μπορεις να τραβηξεις μεχρι 6400w .Καλο θα ειναι λοιπον να καλεσεις ενα ηλεκτρολογο να συζητησετε με τον ιδιοκτητη ποσο θα του κοστισει η εργασια αντικαταστασης.

FILMAN
15-01-15, 12:11
Δηλαδή δεν θα μπορώ να χρησιμοποιώ πολλές συσκευές μαζί? Έχω αγοράσει θερμοπομπούς καθώς δεν έχω κεντρική θέρμανση και καίνε 4500watt συνολικά. Θέλω να μπορώ να χρησιμοποιώ και κουζίνα, θερμοσίφωνα, σίδερο χωρίς να καίγεται η ασφάλεια.
Μόνο οι θερμοπομποί (4.5kW) μαζί με τον θερμοσίφωνα (πιθανότατα 4kW) ξεπερνάνε τα 8kVA. Πόσο μάλλον να μπορείς να βάλεις ταυτόχρονα και κουζίνα και σίδερο. Πάντως στα περισσότερα σπίτια δεν μπορείς να ανάψεις όλες τις συσκευές ταυτόχρονα χωρίς να καεί / πέσει η γενική ασφάλεια. Βέβαια εσύ έχεις τώρα γενική ασφάλεια 25Α, αν ήταν μεγαλύτερη θα μπορούσες να έχεις περισσότερες συσκευές σε λειτουργία αλλά πάντως όχι όλες όσες είπες. Για να δεις αν μπορείς να βάλεις μεγαλύτερη, δεν χρειάζεται να ανοιχτεί ο μετρητής της ΔΕΗ. Αφού η παροχή είναι 8kVA αρκεί να δει κανείς αν το καλώδιο που έρχεται στον πίνακα είναι τουλάχιστον 10mm2. Αν ναι, η γενική ασφάλεια μπορεί να ανέβει στα 35Α.