PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΑΤΟΣ



gargi0048
15-01-15, 23:20
Καλησπερα σε ολους.Προχτες εβγαλα τους παλιους μου αισθητηρες παρκαρισματος και εβαλα καινουριους(κινεζικοι και μπρος-πισω και οι δυο).Οιπαλιοι δουλευαν κανονικα αλλα εβαλα αλλους γιατι μου αρεσε η οθονη και ο τροπος λειτουργιας τους.Το προβλημα ειναι οτι με τους καινουριους μολις βαλω οπισθεν χωρις λειτουργια κινητηρα(μπαταρια)ολα καλα αλλα μολις βαλω μπροστα και βαλω οπισθεν η οθονη αναβοσβηνει.Μετραει αποσταση αλλα με διακοπες.Επισης οταν ανοιξω ολες τις καταναλωσεις(κλιμα φωτα θερμ. τζαμι κτλ)τοτε παλι λειτουργει κανονικα.Αυτο γινεται μονο με το ρευμα που παιρνω απο τα φωτα της οπισθεν.Απο οπου αλλου πηρα ρευμα για δοκιμη δουλευει οκ με ή χωρις κινητηρα.Τι αλλαζει μολις βαλω μπροστα?ξερει καποιος φιλος με γνωση στα ηλεκτρικα αν μπορω να το διορθωσω και πως(πυκνωτης, αντισταση ,ρευμα απο καπου αλλου οταν βαζω οπισθεν?)Ευχαριστω προκαταβολικα. Το αυτοκινητο ειναι skoda octavia

tasos987
16-01-15, 06:42
Χρησιμοποιεις το ρευμα απο το φως της οπισθεν για να οπλισεις ενα ρελε την ΝΟ του οποιου χρησιμοποιεις για να δωσεις ρευμα απο οπου εσυ θελεις

gargi0048
16-01-15, 07:06
Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα γιατί είμαι λίγο άσχετος με ρελέ.Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο καλυτερα ή να μου δείξεις ενα σχεδιάγραμμα?

Gaou
16-01-15, 08:14
μαλλον ο συμφορουμιτης εννοει ότι πρεπει να τραβήξεις δυο γραμμες μια + και μια ground για να δώσεις ρευμα στο ρελε. Μετα με μια τριτη γραμμη η οποια ερχεται απο την οπισθεν δινεις εντολη στο ρελε να στειλει ρευμα στην εξοδο του ( δηλαδη αισθητηρας ) .

αυτος ο κινεζικος αισθητηρας που πηρες εχει τπτ προδιαγραφές ?

vasilllis
16-01-15, 08:36
Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα γιατί είμαι λίγο άσχετος με ρελέ.Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο καλυτερα ή να μου δείξεις ενα σχεδιάγραμμα?

Θα παρεις ενα ρελεδακι με 12v πηνιο.ΑΥτο θα δωσεις να οπλιζει με το ρευμα της οπισθεν .Οταν οπλισει αυτο θα δινει ρευμα απο μια γραμμη που τσεκαρες οτι δουλευει η οθονη σου.
Α1-Α2 ειναι το πηνιο(θα παρει +οπισθεν και μια γειωση) και C-NO (θα βαλεις +απο γραμμη που δουλευει και τροφοδοσια οθονης)

gargi0048
16-01-15, 08:44
Ευχαριστω θα το δοκιμασω.Απο που αγοραζω ρελε?

gargi0048
16-01-15, 08:48
μαλλον ο συμφορουμιτης εννοει ότι πρεπει να τραβήξεις δυο γραμμες μια + και μια ground για να δώσεις ρευμα στο ρελε. Μετα με μια τριτη γραμμη η οποια ερχεται απο την οπισθεν δινεις εντολη στο ρελε να στειλει ρευμα στην εξοδο του ( δηλαδη αισθητηρας ) .

αυτος ο κινεζικος αισθητηρας που πηρες εχει τπτ προδιαγραφές ?
http://www.aliexpress.com/snapshot/6402034799.html?orderId=65048838161838

Gaou
16-01-15, 08:54
ρελε βρισκεις σε καταστηματα με ηλεκτρικα για αυτοκινμητα.

lepouras
16-01-15, 12:02
εμένα γιατί μου φαίνεται σαν πρόβλημα παροχής? μπορεί το αμάξι να έχει τίποτα διακυμάνσεις στην τάση όταν δεν έχει φορτίο και τα κάνει, και μόλις προσθέσει καταναλώσεις συνέρχεται. μήπως να έβαζε κάνα σταθεροποιητή.

gargi0048
16-01-15, 12:10
Παιδια ευχαριστω το εφτιαξα.Ελπιζω να μη μου παρει καμια φωτια με τοσα καλωδια.Οσο για αυτο με τις διακυμανσεις που λεει ο πιο πανω συμφορουμιτης ειναι κατι που πρεπει να ελεγξω αμεσα?????Η βοηθεια σας ηταν υπερ πολυτιμη και παλι χιλια ευχαριστω!!!

picdev
16-01-15, 12:33
μπορεί να εξηγήσει κάποιος ποιό ήταν το πρόβλημα?
Για αρχή θα έλεγα θόρυβος, αλλά όταν ανοίξει όλες τις καταναλώσεις διορθώνεται το πρόβλημα???

αλπινιστης
16-01-15, 16:05
Ακη, μαλλον το προβλημα ηταν η τροφοδοσια του συστηματος απο το ιδιο καλωδιο με την λαμπα της οπισθεν, οποτε και εστρωσε οταν το μονο φορτιο που προστεθηκε στο εν λογω κυκλωμα ηταν το ρελε (αμελητεο).
Βεβαια, το "να λειτουργει σωστα, οταν αναβανε και αλλα φορτια" δεν εχει και πολυ λογικη, οποτε ή συμβαινει κατι "παραδοξο", ή καποια παρατηρηση του φιλου δεν ηταν πολυ ακριβης και περασαμε στα ορια της παραπληροφορησης.....

picdev
16-01-15, 16:58
αφού με τη μπαταρία δούλευε, όπως είδα είναι 200mA η κατανάλωση , αν είχε παραπάνω κατανάλωση θα έκαιγε ασφάλεια

gargi0048
16-01-15, 18:20
Ακη, μαλλον το προβλημα ηταν η τροφοδοσια του συστηματος απο το ιδιο καλωδιο με την λαμπα της οπισθεν, οποτε και εστρωσε οταν το μονο φορτιο που προστεθηκε στο εν λογω κυκλωμα ηταν το ρελε (αμελητεο).
Βεβαια, το "να λειτουργει σωστα, οταν αναβανε και αλλα φορτια" δεν εχει και πολυ λογικη, οποτε ή συμβαινει κατι "παραδοξο", ή καποια παρατηρηση του φιλου δεν ηταν πολυ ακριβης και περασαμε στα ορια της παραπληροφορησης.....
Καμια παραπληροφορηση!!!!!Οτι ακριβως σας λεω.Μαλιστα με βολτομετρο στο κυκλωμα που εδινε η οπισθεν στους αισθητηρες το ρευμα με μπαταρια ηταν τα ιδια βολτ με τη μηχανη αναμενη.Οταν ανοιγα καταναλωσεις τοτε εβλεπα περισοτερα βολτ.Οταν ανεβαιναν τα βολτ πανω απο καποιο οριο τοτε ολα δουλευαν οκ.Δεν λεω νουμερα γιατι το βολτομετρο μου δεν ειναι τοσο αξιοπιστο.Μαλλον ειναι κατι παραδοξο γιατι τελευταια μονο τετοια μου συμβαινουν!!!!!!

picdev
16-01-15, 18:23
όταν άνοιγες καταναλώσεις τότε ανέβαζε στροφές το δυναμό ? πολύ περίεργο

gargi0048
16-01-15, 19:43
Ο ηλεκτρολογος που πηρα το ρελε μου ειπε μαλλον για βαλβιδα οπισθεν.

vasilllis
16-01-15, 22:44
εχει μια εξηγηση η βαλβιδα της οπισθεν (δεν μας ειπες και τι αυτοκινητο ειναι) επειδη αυτες παλια δουλευαν δινοντας - στο κυκλωμα .

picdev
16-01-15, 23:10
Βαλβιδα οπισθεν???? Τι ειναι αυτο?

Στάλθηκε από το GT-S6312 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

nestoras
16-01-15, 23:13
Βαλβιδα οπισθεν???? Τι ειναι αυτο?

Στάλθηκε από το GT-S6312 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Μήπως το έχεις ακούσει και σαν "φούσκα όπισθεν";
Νομίζω πως εννοεί το διακόπτη που βιδώνει κάπου πάνω στο σαζμάν και πατιέται όταν μπει η όπισθεν για να ανάψουν τα άσπρα φώτα πίσω.

tasos987
16-01-15, 23:19
Βαλβιδα οπισθεν???? Τι ειναι αυτο?


Ενα απλο switch που βρισκεται επανω στο σασμαν και κλεινει επαφη οταν επιλεξεις οπισθεν.

https://www.google.gr/search?q=%CE%B2%CE%B1%CE%BB%CE%B2%CE%B9%CE%B4%CE%B 1+%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%B5%CE%BD&client=ubuntu&hs=d7F&channel=fs&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Cn-5VPquH8SxUdfpgugL&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1301&bih=673

picdev
16-01-15, 23:35
Δεν εκανε καλη επαφη δηλαδη? Περιοριζει το ρευμα? 200μα καταναλωση εχει

Στάλθηκε από το GT-S6312 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

jeronimo
16-01-15, 23:47
Το αυτοκίνητο σου δείχνει όταν έχεις καμένες λάμπες ?

ioannis_83
17-01-15, 01:18
εχει ελεγχο το octavia σε καμενες λαμπες.οταν βαζει μπρος κανει και το τσεκ για τις λαμπες.επισης λογικα οδηγει τη λαμπα με pwm οποτε τραβα ρευμα απο αλλου και παρε μονο εντολη οπωσ προειπωθηκε.

klik
17-01-15, 09:25
Δεν εχει pwm. Το 2007 η vw άλλαξε τύπο στη βαλβίδα όπισθεν (καταργήθηκε η παλιά). Στην παλιά χαλάρωνε το έλασμα με αποτέλεσμα κακή επαφή. Όταν αυξανόντουσαν οι καταναλώσεις, ανέβαιναν οι στροφές του κινητήρα και ίσως λόγω κραδασμών ή μετατόπισης του κινητήρα, να έκανε καλύτερη επαφή η βαλβίδα.
Λίγο ψέκασμα της βαλβίδας με καθαριστικό σπρέυ με λάδι (για να φύγουν οι βρωμιές) ίσως να διόρθωνε την κατάσταση.

vasilllis
17-01-15, 10:34
Βαλβιδα οπισθεν???? Τι ειναι αυτο?

Στάλθηκε από το GT-S6312 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
http://www.ditikip.gr/product-catalog.html?page=shop.browse&category_id=238
μια βαλβιδα επαφης που πατιεται απο το γραναζι οταν βαλεις οπισθεν ..