PDA

Επιστροφή στο Forum : εφορευτικη επιτροπη



giannaras13
18-01-15, 14:52
Παιδια με εβαλαν εφορευτικη επιτροπη (στις προηγουμενες εκλογες την αδερφη μου (μαλλον δεν ειναι και τοσο τυχαια)) και θα χασω ολη την μερα και εχω την εξεταστικη να αρχιζει κατευθειαν.. :/ γινεται τιποτα να βαλουν αλλον? ξερει κανεις?

matthew
18-01-15, 15:02
Τόσο μεγάλη τιμή & δεν θες να πας; :001_tongue: Δε ξέρω, ίσως να συμβουλευτείς κάποιο δικηγόρο γι΄αυτά. :001_unsure:

midakos
18-01-15, 15:04
Τόσο μεγάλη τιμή & δεν θες να πας; :001_tongue: Δε ξέρω, ίσως να συμβουλευτείς κάποιο δικηγόρο γι΄αυτά. :001_unsure:
Γιάννη κι εγώ αυτό θα πρότεινα, γιατί είναι και φούστηδες αυτοί, μην σου ρίξουν κανα πρόστιμο και ψάχνεσαι, θα σ΄έχουμε πάρει και στον λαιμό μας...

giannaras13
18-01-15, 15:07
κατι θα υπαρχει...δε μπορει να γραφω τελευταιο εργαστηριο της σχολης και να χσω το 24ωρο (6 το πρωι εως 6 το αλλο πρωι..και μετα να εχω και ταξιδι επιστροφης.. :P τι γκαντεμια ειναι αυτη

exop
18-01-15, 15:13
Μόνο αν πας - έγκαιρα (4-7μέρες) - στο πρωτοδικείο (ή εφετείο δεν θυμάμαι καλά) και δηλώνεις "κώλυμα" (με κάποιο χαρτί γιατρού π.χ) και σε εξαιρούν

Αν δεν σε εξαιρέσουν, καλή υπομονή

Fixxxer
18-01-15, 16:18
κατι θα υπαρχει...δε μπορει να γραφω τελευταιο εργαστηριο της σχολης και να χσω το 24ωρο (6 το πρωι εως 6 το αλλο πρωι..και μετα να εχω και ταξιδι επιστροφης.. :P τι γκαντεμια ειναι αυτη

Λοιπον Γιαννη επειδη και στις προηγουμενες και τωρα θα ειμαι γραμματεας, ο δικαστικος αντιπροσωπος θα σημειωσει πανω στον εκλογικο καταλογο τα μελη κι αν πας να ψηφισεις θα σε τσακωσει, εχει δεν εχει μελη, ειδικα αν ειναι πρωι μπορει αν θελει να σου στειλει και την αστυνομια να σε βρει...
Καλο θα ειναι λοιπον να πας και αν εχει αρκετα μελη μπορειτε να μοιρασετε το ωραριο, 2 μελη εφορευτικης ειναι αρκετα σ αυτες τις εκλογες καθως ειναι ευκολες και δεν εχουν πολλα ονοματα και σταυρους, στις προηγουμενες εκλογες τελειωσαμε στις 3 το βραδυ γιατι ηταν 3πλες βεβαια τα μελη της εφορευτικης φυγανε κατα τις 12...

Αυτα με το χαρτι γιατρου δεν πιανουν μονο αν εχεις πολυ σοβαρο προβλημα...

klik
18-01-15, 16:44
Μόνο αν πας - έγκαιρα (4-7μέρες) - στο πρωτοδικείο (ή εφετείο δεν θυμάμαι καλά) και δηλώνεις "κώλυμα" (με κάποιο χαρτί γιατρού π.χ) και σε εξαιρούν

Αν δεν σε εξαιρέσουν, καλή υπομονή
Το χαρτί γιατρού θα δηλώνει φαντάζομαι ότι ο αναφερόμενος θα ασθενήσει σε 4 έως 7 ημέρες...:biggrin:


Αν σου έχει παραδώσει αστυνομικός ιδιοχείρως την εντολή, δεν βλέπω να γίνονται πολλά.

Αν η σχολή σου είναι μακρυά και δεν σου έχει παραδώσει αστυνομικός την εντολή ιδιοχείρως, δοκίμασε να πάρεις τηλέφωνο στο πρωτοδικείο να ρωτήσεις αν μπορείς να εξαιρεθείς αποστέλλοντας με φαξ βεβαίωση της σχολής ότι Δευτέρα πρωι έχεις εξετάσεις. Πιθανά θα σε βάλουν στις επόμενες εκλογές, αλλά θα διευκολυνθείς σε αυτή την περίπτωση.

giannaras13
18-01-15, 17:05
Το χαρτί γιατρού θα δηλώνει φαντάζομαι ότι ο αναφερόμενος θα ασθενήσει σε 4 έως 7 ημέρες...:biggrin:


Αν σου έχει παραδώσει αστυνομικός ιδιοχείρως την εντολή, δεν βλέπω να γίνονται πολλά.

Αν η σχολή σου είναι μακρυά και δεν σου έχει παραδώσει αστυνομικός την εντολή ιδιοχείρως, δοκίμασε να πάρεις τηλέφωνο στο πρωτοδικείο να ρωτήσεις αν μπορείς να εξαιρεθείς αποστέλλοντας με φαξ βεβαίωση της σχολής ότι Δευτέρα πρωι έχεις εξετάσεις. Πιθανά θα σε βάλουν στις επόμενες εκλογές, αλλά θα διευκολυνθείς σε αυτή την περίπτωση.

το εδωσαν στη μανα μου και λενε... να το αφησουμε εδω η θα το στειλουμε λαρισα!!!! :001_unsure: θα παω στη σχολη να ρωτησω .. αν δεν γινεται κατι ... δεν γινεται θα παω.. ευτυχως που ξεκινησα και τις εργασιες νωρις (42 ασκησεις τηλεπικοινωνιακα!! ) ... δεν καταλαβαινω παντως γιατι δεν βαζουν δημοσιους υπαλληλους

BOOMER
18-01-15, 17:16
το εδωσαν στη μανα μου και λενε... να το αφησουμε εδω η θα το στειλουμε λαρισα!!!! :001_unsure: θα παω στη σχολη να ρωτησω .. αν δεν γινεται κατι ... δεν γινεται θα παω.. ευτυχως που ξεκινησα και τις εργασιες νωρις (42 ασκησεις τηλεπικοινωνιακα!! ) ... δεν καταλαβαινω παντως γιατι δεν βαζουν δημοσιους υπαλληλους

Γιατί αυτοί εξαιρούνται σύμφωνα με το Νόμο και απαγορεύεται να μπουν..

giannaras13
18-01-15, 17:23
Γιατί αυτοί εξαιρούνται σύμφωνα με το Νόμο και απαγορεύεται να μπουν..
το διαβασα αλλα δεν μου φαιβεται και τοσο βασιμο αυτο...

bchris
18-01-15, 17:56
Παιδια με εβαλαν εφορευτικη επιτροπη (στις προηγουμενες εκλογες την αδερφη μου (μαλλον δεν ειναι και τοσο τυχαια)) και θα χασω ολη την μερα και εχω την εξεταστικη να αρχιζει κατευθειαν.. :/ γινεται τιποτα να βαλουν αλλον? ξερει κανεις?

Μην μασας.
Εμενα με εχουν βαλει δυο φορες (η τελευταια ηταν στις προηγουμενες εκλογες).
Εννοειται οτι τους εγραψα στα @@ μου και δεν πηγα. Φυσικα δεν πηγα και να ψηφισω ομως.

Οποτε αν δεν σε πειραζει να μην ψηφισεις, μην πας δεν τρεχει καστανο.

EDIT:
Ψεματα. 3 φορες με εχουν χωσει, στην πρωτη ημουν μικρος και ψαρωμενος και πηγα.
Εφαγα το παλτο της αρκουδας (ξυπνημα αξημερωτα, στο σχολειο μεχρι το βραδυ κλπ) και αποφασισα να μην ξαναπαω.

Fixxxer
18-01-15, 18:01
Τη γλυτωσες γιατι ο δικαστικος αντιπροσωπος θα ειχε εφορευτικη οταν δεν εχει ατομα βαζει την αστυνομια να τους βρει...

bchris
18-01-15, 18:09
Τη γλυτωσες γιατι ο δικαστικος αντιπροσωπος θα ειχε εφορευτικη οταν δεν εχει ατομα βαζει την αστυνομια να τους βρει...

Σε μια πιο σοβαρη χωρα, ισως.
Αλλα ο δικαστικος αντιπροσωπος, ξερει τι πικρα ειναι.
Εκτος αν πεσεις σε κανα τελειως μλκ, δεν εχεις θεμα.
Αυτο τουλαχιστον λεει η δικη μου πειρα επι του ζητηματος...

Fixxxer
18-01-15, 18:19
Κοιτα οι προηγουμενες εκλογες ηταν πικρα γιατι μετρουσες παρα πολλους σταυρους και ολοκληρα κατεβατα απο υποψηφιους...
Οι φετινες εκλογες ειναι πολυ χαλαρες εκτος απ τα εκλογικα Αθηνας,Πειραια και Θεσ/νικης...
Αν προσελθουν 3-4 μελη της εφορευτικης οπως ειπα μπορει ο δικαστικος αντιπροσωπος να μοιρασει το χρονο και να μην φαει καποιος ολη μερα εκει...
Να παει ο ενας 7-3 και ο αλλος 3 με κλεισιμο που λογικα θα ειναι πολυ πριν τις 11 γιατι ειναι "ευκολες" αυτες οι εκλογες...

exop
18-01-15, 20:23
Το χαρτί γιατρού θα δηλώνει φαντάζομαι ότι ο αναφερόμενος θα ασθενήσει σε 4 έως 7 ημέρες...:biggrin:

σπασμένο χέρι/πόδι π.χ ή πρόβλημα στη μέση ή το πιο "απλό": πες "έχω ανεμοβλογιά" την Τετάρτη και πες μου αν θα σου δώσουν "συχωροχάρτι" :001_tt2:

vasilis1
18-01-15, 20:33
το εδωσαν στη μανα μου και λενε... να το αφησουμε εδω η θα το στειλουμε λαρισα!!!! :001_unsure: θα παω στη σχολη να ρωτησω .. αν δεν γινεται κατι ... δεν γινεται θα παω.. ευτυχως που ξεκινησα και τις εργασιες νωρις (42 ασκησεις τηλεπικοινωνιακα!! ) ... δεν καταλαβαινω παντως γιατι δεν βαζουν δημοσιους υπαλληλους

Πρώτον ο δημόσιος υπάλληλος δεν ειναι ενας υπάλληλος γενικών καθηκόντων δια πάσα νόσο ( να βγάλουμε τον χειρουργό απο το νοσοκομείο να σου κανει το μέλος επειδη εσυ δεν μπορεις να κανεις) και δευτερον μαλλον λογικό ειναι να μην μπορει λογω κολλήματος να μπει κάποιος αστυνομικός,Γιατρος,εφορας,δημοτικός υπάλληλος κλπ.απο εκει και πέρα εχει τύχει δυο φορές παλιότερα να ειμαι μέλος και την μια ως ψαρακας πήγα σχετικά νωρις αλλα ο δικαστικός, ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΜΕΛΗ,μας εβαλε σε βάρδιες και εγινε καλα η δουλεια και την δεύτερη πήγα και ψήφισα δεκα λεπτα πριν το κλείσιμο της κάλπης και παλι βολευτήκαμε μεχρι τις δεκα το βράδυ.κανε οπως καταλαβαίνεις.ΚΑΙ ΞΕΧΝΑ ΝΕΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΣΙΚΑ ΤΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ

giannaras13
18-01-15, 21:51
Πρώτον ο δημόσιος υπάλληλος δεν ειναι ενας υπάλληλος γενικών καθηκόντων δια πάσα νόσο ( να βγάλουμε τον χειρουργό απο το νοσοκομείο να σου κανει το μέλος επειδη εσυ δεν μπορεις να κανεις) και δευτερον μαλλον λογικό ειναι να μην μπορει λογω κολλήματος να μπει κάποιος αστυνομικός,Γιατρος,εφορας,δημοτικός υπάλληλος κλπ.απο εκει και πέρα εχει τύχει δυο φορές παλιότερα να ειμαι μέλος και την μια ως ψαρακας πήγα σχετικά νωρις αλλα ο δικαστικός, ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΜΕΛΗ,μας εβαλε σε βάρδιες και εγινε καλα η δουλεια και την δεύτερη πήγα και ψήφισα δεκα λεπτα πριν το κλείσιμο της κάλπης και παλι βολευτήκαμε μεχρι τις δεκα το βράδυ.κανε οπως καταλαβαίνεις.ΚΑΙ ΞΕΧΝΑ ΝΕΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΣΙΚΑ ΤΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ


για τα κοκκινα: φιλε μου δηλαδη ειναι πιο λογικο να καλεις καποιον αλλον για δωρεαν εργασια απο το να παει ο δημοσιος υπαλληλος? για εμενα η σκεψη σου ειναι τραγικηηηηηηη

για τα πρασινα: αν εδινες και εσυ εργαστηριο ακι η επομενη εξεταση ηταν μετα απο ενα χρονο κι σου εκοβαν μερα που θα διαβαζες θα σου ελεγα αν θα εγραφες αυτα που γραφεις

vasilis1
18-01-15, 22:36
Για την απάντηση στα κόκκινα καταλαβαίνω οτι μαλλον δεν εχεις καμια σχέση με εργασία-δουλεια οποτε και δεν καταλαβες τίποτα απο αυτα που έγραψα,δικο σου θέμα αυτο.για το αν εδεινα εργαστήριο κλπ,λες να μπηκα στην διαδικασία να σου απαντήσω χωρις να ξερω τι ειναι και πως ειναι;την πρώην ΑΣΕΤΕΜ τμήμα Ηλεκτρονικής εχω τελειώσει 101 μαθήματα και εργαστήρια εχω περάσει για να πάρω το πτυχίο.φαντασου δηλαδη ποσο τραγική ειναι η σκέψη μου.δυστυχως σας εχουν μαθει τα τελευταία χρονια να αντιμετωπίζεται τον συνομιλητή σας λες και ειναι ενα προφίλ στο facebook.η πιθανότητα να θελω να σου απαντήσω σοβαρά δεν πέρασε απο το μυαλο σου,μονο λες και εχουμε καμια προσωπική αντιδικία.ηρεμησε και διαβασε λιγο τι σου έγραψα,με διάθεση να σου ανοίξω τα ματια και οχι να σε κοροϊδέψω ή να σου την πω

Πατέντες
18-01-15, 22:43
Ο λόγος που η εφορευτική επιτροπή δεν απαρτίζεται από δημοσίους υπαλλήλους είναι διότι, συνήθως, είναι κομματικά στιγματισμένοι από κάποιο συνδικαλιστικό όργανο. Με ή χωρίς την θέληση τους. Ίσως πολλές φορές να είναι και οι ίδιοι πολιτικοποιημένοι.
Οπότε, σου έχω λύση.
Γράψου σε ένα κόμμα, γίνε εκλογικός αντιπρόσωπος του κόμματος και αναγκαστικά δεν θα μπορείς να είσαι εφορευτική επιτροπή.

Υ.Γ. Μετά δεν σε υποχρεώνη κανένας να πας!!!!!!!!

thanasis 1
18-01-15, 22:55
Ε και εμενα με ειχαν βαλει στην φορευτικη επιτροπη και κανονικα ηταν και αλλα δυο ατομα απο τα οποια το ενα ηρθε.
Φυσικα τον τριτο ακομα τον ψαχνουν....:001_rolleyes:
Μην ανησυχεις και να μην πας δεν εχεις θεμα εκτος και αν πεσεις σε μλκ που εκει αλλαζει το θεμα.

giannaras13
18-01-15, 23:04
Για την απάντηση στα κόκκινα καταλαβαίνω οτι μαλλον δεν εχεις καμια σχέση με εργασία-δουλεια οποτε και δεν καταλαβες τίποτα απο αυτα που έγραψα,δικο σου θέμα αυτο.για το αν εδεινα εργαστήριο κλπ,λες να μπηκα στην διαδικασία να σου απαντήσω χωρις να ξερω τι ειναι και πως ειναι;την πρώην ΑΣΕΤΕΜ τμήμα Ηλεκτρονικής εχω τελειώσει 101 μαθήματα και εργαστήρια εχω περάσει για να πάρω το πτυχίο.φαντασου δηλαδη ποσο τραγική ειναι η σκέψη μου.δυστυχως σας εχουν μαθει τα τελευταία χρονια να αντιμετωπίζεται τον συνομιλητή σας λες και ειναι ενα προφίλ στο facebook.η πιθανότητα να θελω να σου απαντήσω σοβαρά δεν πέρασε απο το μυαλο σου,μονο λες και εχουμε καμια προσωπική αντιδικία.ηρεμησε και διαβασε λιγο τι σου έγραψα,με διάθεση να σου ανοίξω τα ματια και οχι να σε κοροϊδέψω ή να σου την πω
εγω πιστευω οτι ειναι δουλεια δημοσιων υπαλληλων(εννοω δικαστικων κλπ) που εχουν σχεση με το αντικειμενο ,τωρα αν αυτο γινεται γιατι φοβουντε το οτι εχουν ισχυρες σχεσεις με κομματα κλπ μαλλον ειναι για προβληματισμο... γι αυτο ειπα το "τραγικη" και συγγνωμη αν ηταν υπερβολικο... και οχι το οτι σαν ανθρωπος δεν εισαι σκεπτομενος,που δεν θα μπορουσα να σε κρινω γιατι δε σε ξερω.. για το οτι δεν εχω καμμια σχεση με εργασια-δουλεια,ειμαι 23 ναι ακομα δεν εχω δουλεψει στο επαγγελμα μου γιατι θελω να παρω το πτυχιο μου αλλα δουλεια δεν ειναι μονο αυτη,υπαρχουν και καποια κτηματα που μου τρωνε ολο τον υπολοιπο ελευθερο χρονο συν καλοκαιρι ... αληθεια στη εκπαιδευση απασχολεισαι?

kostas_dh
18-01-15, 23:11
σπασμένο χέρι/πόδι π.χ ή πρόβλημα στη μέση ή το πιο "απλό": πες "έχω ανεμοβλογιά" την Τετάρτη και πες μου αν θα σου δώσουν "συχωροχάρτι" :001_tt2:

Πες οτι πονάει η μέση σου. Κανείς δεν μπορεί να διαγνώσει αν είναι αλήθεια :001_cool:

antonis_p
18-01-15, 23:42
για τα κοκκινα: φιλε μου δηλαδη ειναι πιο λογικο να καλεις καποιον αλλον για δωρεαν εργασια απο το να παει ο δημοσιος υπαλληλος?

Δεν καταλαβαίνω ούτε εγώ γιατί να μην πάει ειδικά ο δημόσιος υπάλληλος αν και θα θεωρούσα σωστότερο να πάει άνεργος και να πληρωθεί.

http://sy1abl.blogspot.gr/p/blog-page_24.html

Fixxxer
19-01-15, 00:08
Η λυση στην εφορευτικη ειναι ειτε να πανε δημοσιοι υπαλληλοι (ειδικα διοικητικοι γραφειαδες) χωρις πληρωμη αλλα με 1-2 επιπλεον μερες αδειας στην κανονικη τους ειτε να μπαινουν πολιτες επι πληρωμη...

giannaras13
19-01-15, 00:28
Δεν καταλαβαίνω ούτε εγώ γιατί να μην πάει ειδικά ο δημόσιος υπάλληλος αν και θα θεωρούσα σωστότερο να πάει άνεργος και να πληρωθεί.

http://sy1abl.blogspot.gr/p/blog-page_24.html


Η λυση στην εφορευτικη ειναι ειτε να πανε δημοσιοι υπαλληλοι (ειδικα διοικητικοι γραφειαδες) χωρις πληρωμη αλλα με 1-2 επιπλεον μερες αδειας στην κανονικη τους ειτε να μπαινουν πολιτες επι πληρωμη...
ευτυχως εχει και αλλος την ιδια αποψη με εμενα γιατι πεταχτηκε ο αλλος επειδη ειπαμε κατι για τους δημοσιους υπαλληλους (ως δημοσιος υπαλληλος ο ιδιος) και μας εβγαλε τεμπεληδες και ασχετους με την εργασια/δουλεια επειδη λεμε τα αυτονοητα...

DiViDi
19-01-15, 01:21
Για μενα το πιο δικαιο θα ηταν να πανε οι δασκαλοι-καθηγητες σχολειων που Παρασκευη και Δευτερα δεν δουλευουν (πανε για λιγο)
Αν σκεφτουμε οτι 3 μηνες το καλοκαιρι και απο 15 μερες Χριστουγεννα και Πασχα καθοντε δεν ειναι τιποτα να πανε για 1 μερα στις εκλογες που ειναι καθε 3-4 χρονια.

Αντε βεβαια να πεις σε δασκαλο που εχει μαθει να δουλευει 3-4 ωρες σκαρτες να κατσει ολη μερα. τριπλο εγκεφαλικο θα παθει

john_b
19-01-15, 01:54
Θα σου δώσω εγώ μια υπεύθυνη απάντηση γιατί διαβάζω διάφορα. Τους γράφεις στα παπάκια σου και δε πας καθόλου. Αργά λίγο πριν κλείσουν οι κάλπες τραβα να ψηφίσεις και αν σου πούνε τίποτε τους λες δεν ξέρω αν δώσανε το χαρτί στη μάνα μου, εχω να της μιλισω 2 χρονια, σήμερα γύρισα μόνο για να ψηφίσω και ξαναφεύγω. Αν με θέλατε εδώ να αποδίδατε το χαρτί σε εμένα.

nestoras
19-01-15, 02:30
Πες οτι πονάει η μέση σου. Κανείς δεν μπορεί να διαγνώσει αν είναι αλήθεια :001_cool:

Αυτό είναι κόλπο για να πάρεις Ι3 στο στρατό... :-D

lynx
19-01-15, 02:41
Παιδια με εβαλαν εφορευτικη επιτροπη (στις προηγουμενες εκλογες την αδερφη μου (μαλλον δεν ειναι και τοσο τυχαια)) και θα χασω ολη την μερα και εχω την εξεταστικη να αρχιζει κατευθειαν.. :/ γινεται τιποτα να βαλουν αλλον? ξερει κανεις?

Αν θέλεις άκουσε με...

αν είσαι υγιής και αρτιμελής δεν υπάρχει προσωπικό κώλυμα που να σε γλυτώνει,
η κλήτευση σου να παραστής στην εφορευτική επιτροπή χαρακτηρίζεται ώς καθήκον
και εφόσον είσαι και νεαρός, όλοι όσοι θα μπορούσαν να βοηθήσουν και δεν είναι δικοί
σου άνθρωποι, μάλλον θα σε αφήσουν να το υποστής αυτό, οπότε προτείνω
νσ μην μπείς στο κόπο να τρέχεις σε γιατρούς και ιστορίες.

τώρα τι γίνεται για όσους δεν πάνε...καταρχήν λέγεται οτι δεν έχει τιμωρηθεί κάποιος
πολίτης τα τελευταία χρόνια, όμως είναι στο χέρι του εισαγγελέα το τι μέλλει γενέσθαι.
Ο δικαστικός αντιπρόσωπος το πιό πιθανό είναι να σε γράψει στα πρακτικά οτι δεν πήγες
ή να σε κρατήσει στο εκλογικό κέντρο την στιγμή που θα πάς να ψηφίσης, (αν επιμένεις
να φύγεις το πιο πιθανό είναι να υπάρξει έντονη αντιπαράθεση μεταξύ σας)

εφόσον έχει πάει και η αδερφή σου, λογικά γνωρίζεις οτι πρόκειται για μια άκρως
βαρετή και κουραστική ιστορία.

θα στο πώ απλά...το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάς και να φάς
το γαμήσι, :001_cool: γιατί ναι μέν μπορεί να μην βρήκε το μπελά του κανείς τα τελευταία
χρόνια, όμως δεν μπορείς να βασιστής σε ανθρώπους που δεν γνωρίζεις (εισαγγελέας
και δικαστικός αντιπρόσωπος).

προσπάθησε αν μπορεις να το κάνεις λιγότερο "επώδυνο", πήγενε μια ώρα πιο αργά, για να
μην είσαι απο τους πρότους που θα χώσουν, πάρε μαζί σου κανένα mp3 player και τίποτα σνακς,
ίσως είναι και καμιά μουνίτσα εκεί απο τους εκλογικούς αντιπροσώπους οπότε μπορεί να είναι πρόσφορο
το έδαφος για γνωριμία ή και χαβαλέ, γενικά αν μπορείς προσπάθησε να εποφεληθείς απο οτιδήποτε
θετικό, για να περάσει η μέρα σου (και η νύχτα σου..) όσο γίνεται πιο ευχάριστα, αν το σπίτι σου
είναι κοντά ζήτα άδεια να πας για καμιά ώρα να αράξεις, αν τύχης σε καλό και οργανωτικό
δικαστικό αντιπρόσωπο μπορεί να τα καταφέρετε να τελειώσετε πιο νορίς ή μπορεί αν σε συμπαθήσει
και να σε καλύψει για να φύγεις νορίτερα.


καλό κουράγιο σν πάς και ελπίζω κάπως να σε βοηθήσουν όσα σου έγραψα.

giannaras13
26-01-15, 09:27
τελικα ενταξει η μερα στην επιτροπη περασε ανετα...

lynx
26-01-15, 11:11
τα κατάφερες εσύ να την περάσεις χαλαρά ή ήταν οκ τα πράγματα στο εκλογικό σου κέντρο?
αν δεν είχατε πολύ κόσμο λόγω αποχής σίγουρα γλύτωσες απο αυτή την τρέλα, όμως σε αυτή την
περίπτωση έχεις να αντιμετωπίσεις την βαρεμάρα! :001_rolleyes:

σε άφησαν να φύγεις καθόλου? πέσμας περισσότερα..

giannaras13
26-01-15, 11:18
τα κατάφερες εσύ να την περάσεις χαλαρά ή ήταν οκ τα πράγματα στο εκλογικό σου κέντρο?
αν δεν είχατε πολύ κόσμο λόγω αποχής σίγουρα γλύτωσες απο αυτή την τρέλα, όμως σε αυτή την
περίπτωση έχεις να αντιμετωπίσεις την βαρεμάρα! :001_rolleyes:

σε άφησαν να φύγεις καθόλου? πέσμας περισσότερα..

ειχε περιπου 15 % αποχη..ειχε αρκετο κοσμο.. πηγα 7 παρα .. ηταν μια δικαστικη αντιπροσωπος,ενας γραμματεας και 3 εφορευτικη επιτροπη... ειναι λιγο σπαστικα εκεινα τα χαρτακια να τα κανεις πακετακια για να τα δωσεις στο κοσμο.. ειδαμε και κατι καλα :biggrin: καφε αμα ηθελες σου εφερναν και το πρωι εφεραν τυροπιτες και το απογευμα πιτσες.. μας αφησαν να φυγουμε 1,5 ωρα περιπου το μεσημερι..με την σειρα

cloud_constructor
26-01-15, 11:21
Πω καλα.. απλα δε πας.. δεν ανοιγεις πορτες κ τα λεγαμε αν ειναι

παρολαυτα αν πας ε παρε κ κανα περιοδικακι βιβλιο και μετα αρχισε και βαζετα στη τυχη και "καλο ειναι καημενε"... φφ σιγα.. λες κ θα σε απολυσουν?Τι θελουν.. και τζαμπα και καλα?

DGeorge
26-01-15, 11:45
τελικα ενταξει η μερα στην επιτροπη περασε ανετα...

τα κατάφερες εσύ να την περάσεις χαλαρά ή ήταν οκ τα πράγματα στο εκλογικό σου κέντρο?
αν δεν είχατε πολύ κόσμο λόγω αποχής σίγουρα γλύτωσες απο αυτή την τρέλα, όμως σε αυτή την
περίπτωση έχεις να αντιμετωπίσεις την βαρεμάρα! :001_rolleyes:

σε άφησαν να φύγεις καθόλου? πέσμας περισσότερα..Πολλή Καλημέρα σου φίλε Γιάννη (giannaras13):biggrin:
Απ'ό,τι κατάλαβες δεν είμαστε -μα καθόλου- παρέα του Κουτσομπολιού (Κοινωνικής Κριτικής)..... Απλώς μας αρέσει η Ενημέρωση:laugh:!

ειχε περιπου 15 % αποχη..ειχε αρκετο κοσμο.. πηγα 7 παρα .. ηταν μια δικαστικη αντιπροσωπος,ενας γραμματεας και 3 εφορευτικη επιτροπη... ειναι λιγο σπαστικα εκεινα τα χαρτακια να τα κανεις πακετακια για να τα δωσεις στο κοσμο.. ειδαμε και κατι καλα :biggrin: καφε αμα ηθελες σου εφερναν και το πρωι εφεραν τυροπιτες και το απογευμα πιτσες.. μας αφησαν να φυγουμε 1,5 ωρα περιπου το μεσημερι..με την σειραΑυτό, όταν πήγαινα Σχολείο (τωρινό Λύκειο), στην Επεξεργασία Κειμένων στα Νέα Ελληνικά, το λέγαμε "Κεντρική Ιδέα"! (κοινώς: "Βαριέμαι να γράφω!")
Όμως, εδώ, είσαι υποχρεωμένος, από τη Λαϊκή Βούληση, να καταθέσεις αναλυτική Έκθεση-Αναφορά με Τίτλο: "Η χτεσινή μου εμπειρία στην Εφορευτκή Επιτροπή".
Αυτό περιλαμβάνει τα πάντα: Από την ώρα της προσέλευσής σου στο Εκλογικό Τμήμα, μέχρι την αποχώρησή σου από αυτό, το βράδυ. Εννοείται ως απαραίτητος ο αναλυτικός σχολιασμός Δικαστικού Αντιπροσώπου, λοιπών μελών της Επιτροπής, Κομματικών Αντιπροσώπων, Ψηφοφόρων κλπ κλπ.
Υπήρξε καμμιά 'περίεργη Φάση;', καμμιά 'Πιπεράτη;:001_tt2:'. Εμανίστηκε καμμιά ενδιαφέρουσα ύπαρξη; (IF YES THEN --> Αναλυτική Περιγραφή της ίδιας και Όλης της 'Φάσης'! , OTHERWISE CONTINUE --> PRINT RESULTS --> END)
Εσύ πας με μιά "Κεντρική Ιδέα" να την βγάλεις καθαρή, από την πλέον οργανωμένη -παγκοσμίως- Παρέα του Κουτσομπολιού.
Αν 'τολμήσεις' να σφυρίξεις αδιάφορα, θα εισηγηθώ προσωπικά στη 'Διαχείριση' την "Παραδειγματική Τιμωρία" σου!:lool: Όχι παίζουμε!

lynx
26-01-15, 11:58
ειχε περιπου 15 % αποχη..ειχε αρκετο κοσμο.. πηγα 7 παρα .. ηταν μια δικαστικη αντιπροσωπος,ενας γραμματεας και 3 εφορευτικη επιτροπη... ειναι λιγο σπαστικα εκεινα τα χαρτακια να τα κανεις πακετακια για να τα δωσεις στο κοσμο.. ειδαμε και κατι καλα :biggrin: καφε αμα ηθελες σου εφερναν και το πρωι εφεραν τυροπιτες και το απογευμα πιτσες.. μας αφησαν να φυγουμε 1,5 ωρα περιπου το μεσημερι..με την σειρα

Το "αν εχεις τυχει διαβαινε..." μαλλον ισχυει :001_smile:

αυτο με το φαγητο θα επρεπε να ειναι αυτονοητο..ομως δεν γινεται παντα
ο νομοθετης προεβλεψε μονο καθηκοντα και υποχρεωσεις... και καποιες
φορες οι συνανθρωποι μας ειναι πολυ γαιδουρια.

για τα ψηφοδελτια μην λες τπτ! ηταν και λιγα (νομιζω 19?...) και μικρα!!!
αν ψηφισες στις δημοτικες/νομαρχιακες θα ξερεις τι εννοω.

τελειωσατε γρηγορα?

giannaras13
26-01-15, 12:18
Πολλή Καλημέρα σου φίλε Γιάννη (giannaras13):biggrin:
Απ'ό,τι κατάλαβες δεν είμαστε -μα καθόλου- παρέα του Κουτσομπολιού (Κοινωνικής Κριτικής)..... Απλώς μας αρέσει η Ενημέρωση:laugh:!
Αυτό, όταν πήγαινα Σχολείο (τωρινό Λύκειο), στην Επεξεργασία Κειμένων στα Νέα Ελληνικά, το λέγαμε "Κεντρική Ιδέα"! (κοινώς: "Βαριέμαι να γράφω!")
Όμως, εδώ, είσαι υποχρεωμένος, από τη Λαϊκή Βούληση, να καταθέσεις αναλυτική Έκθεση-Αναφορά με Τίτλο: "Η χτεσινή μου εμπειρία στην Εφορευτκή Επιτροπή".
Αυτό περιλαμβάνει τα πάντα: Από την ώρα της προσέλευσής σου στο Εκλογικό Τμήμα, μέχρι την αποχώρησή σου από αυτό, το βράδυ. Εννοείται ως απαραίτητος ο αναλυτικός σχολιασμός Δικαστικού Αντιπροσώπου, λοιπών μελών της Επιτροπής, Κομματικών Αντιπροσώπων, Ψηφοφόρων κλπ κλπ.
Υπήρξε καμμιά 'περίεργη Φάση;', καμμιά 'Πιπεράτη;:001_tt2:'. Εμανίστηκε καμμιά ενδιαφέρουσα ύπαρξη; (IF YES THEN --> Αναλυτική Περιγραφή της ίδιας και Όλης της 'Φάσης'! , OTHERWISE CONTINUE --> PRINT RESULTS --> END)
Εσύ πας με μιά "Κεντρική Ιδέα" να την βγάλεις καθαρή, από την πλέον οργανωμένη -παγκοσμίως- Παρέα του Κουτσομπολιού.
Αν 'τολμήσεις' να σφυρίξεις αδιάφορα, θα εισηγηθώ προσωπικά στη 'Διαχείριση' την "Παραδειγματική Τιμωρία" σου!:lool: Όχι παίζουμε!

χαχα ενταξει λοιπον... Πηγα 7 παρα 20... αυτη που ηταν δικαστικη αντιπροσωπος μου ειπε ειναι θαυμα που εχουμε 3 στην εφορευτικη επιτροπη!!! τουμπανο ηταν η κυρια :001_tt2: γνωρισα την αλλη απο την εφορευτικη,ωραιο γκομενακι,φοιτητρια και γουσταρε που ηταν εφορευτικη χαχαχα καπου καπου εκτος απο εναν αντιπροσωπο κομματων ερχονταν εκει μου εδιναν το χερι και μου ελεγαν ("φιλε βαλε το χ πρωτο οταν το δινεις").. καλα λεω αυτο θα κανω ελεγα,για να μου αδειασουν την γωνια...εβαζα κανα 2 φορες πρωτο αυτο,εφευγε χαρουμενος μετα παλι εγω τυχαια τα εβαζα χαχαχα ενας παππους πηγε στ παραβαν να ψηφισει και δεν μπορουσε να βρει το ψηφοδελτιο,ετσι πηγαν ακι τον βοηθησαν,το εβαλε στο φακελο και βγαινει απο το παραβαν χωρις φακελο και παει να παρει την ταυτοτητα! του λεμε που ειναι ο φακελος,ο καημενος το ειχε ριξει στη σακουλα που εχουν για τα σκουπιδια στο παραβαν xaxaxaxa ειδα πολλες καυτες παρουσιες :P τι φταιω εγω που η αλλη ερχονταν να ψηφισει με το κολαν :001_tt2: ειχα εναν δασκαλο στο δημοτικο και μας μιλουσε ολο για σεξ προφυλακτικα προσφυγες ισοτητα και ξαφνικα τον βλεπω χτες μετα απο ποσα χρονια και ειχε καρτελακι "εκλογικος αντιπροσωπος συριζα" ... με επιασε ενα σπαστικο γελιο xaxaxaxa η μεγαλη προσελευση ηταν 11-2.. ευτυχως δεν ειχε προβλημα στην καταμετρηση και δεν αργησαε 7 ξεκινησαμε 10 τελειωσαμε.. πηγα σπιτι 10 και τεταρτο ,και μιση με πηρε ο υπνος στο λαπτοπ

Console,WriteLine("Οτι αλλο καλο θυμηθω θα το γραψω");

radiomario
26-01-15, 12:45
Για μενα το πιο δικαιο θα ηταν να πανε οι δασκαλοι-καθηγητες σχολειων που Παρασκευη και Δευτερα δεν δουλευουν (πανε για λιγο)
Αν σκεφτουμε οτι 3 μηνες το καλοκαιρι και απο 15 μερες Χριστουγεννα και Πασχα καθοντε δεν ειναι τιποτα να πανε για 1 μερα στις εκλογες που ειναι καθε 3-4 χρονια.

Αντε βεβαια να πεις σε δασκαλο που εχει μαθει να δουλευει 3-4 ωρες σκαρτες να κατσει ολη μερα. τριπλο εγκεφαλικο θα παθει

πολύ σωστά να πηγαίνουν μόνο οι δάσκαλοι κ οι καθηγητές , μένω πολύ κοντά σέ δημοτικό σχολείο τό οποίο ΔΕΝ ειναι εκλογικό κέντρο την παρασκευή ομως κ τήν δευτέρα ηταν κλειστό κ οι δάσκαλοι εξυναν τά @α@άρια τους ...στίς καφετέρειες

exop
26-01-15, 12:51
Τυχερέ :001_tt2:
Εγώ πήγα (να ψηφίσω) ~5:10.
Ακολουθει το παρακάτω:
δικαστική (καλούλα ήταν, γύρω στα 35): "γεια σας" όλο ευγένια
εγώ "γεια σας"
Δ: "είστε και εφορευτική"
E: "δεν με ενημέρωσε κανείς"
Δ: "Μα πως - αφού έχουμε και διεύθυνση" - η πρό 12ετίας διευθυνση μου :lool:
Ε: "πηγαίνετε σε αυτή τη διεύθυνση και αν με βρείτε - έστω στο κουδούνι, κάντε τα προβλεπόμενα" (η ταυτότητα έγραφε το Α.Τ. της νέας περιοχής)
Δ: "Θέλετε μήπως να καθίσετε να μας βοηθήσετε έστω στην καταμέτρηση;"
E: "αντε καλά - αφού ήρθα. Πάω να παρκάρω σε άλλη θέση το αυτοκίνητο γιατί είναι διπλοπαρκαρισμένο (δεν περίμενα να αργήσω) και έρχομαι"
Δ: "Αν σας αφήσω να φύγετε, δεν θα ξαναρθείτε"
E: έφυγα χωρίς να πω τίποτα, παρκάρισα αλλού και ξαναπήγα
Δ: τρελλάθηκε - δεν το πίστευε οτι θα ξαναπήγαινα

θα μπορούσα να φύγω και να ζητήσω τα στοιχεία αυτού που "παρέδωσε" την πρόσκληση και να τον "τρέξω" κάμποσο, αλλά θεώρησα σωστό να καθήσω.

μέχρι τις 7, που έκλεισαν οι κάλπες, ήμουν εξω από το εκλογικό τμήμα με καφε και τσιγάρο
στις 7 ξεκίνησε η καταμέτρηση, στις ~9-9:30 είχα φύγει

φεύγοντας της λέω " είδες που πρέπει να έχεις περισσότερη εμπιστοσύνη στους ανθρώπους;" και " αν με έχουν γράψει, θα πω οτι εσεις φταίτε που με κρατήσατε".
κούνησε το κεφάλι, μου ζήτησε συγνώμη και μου είπε οτι αν έχει γίνει τίποτα θα φροντίσει αυτή
υπόγραψα τα πρακτικά και έφυγα

Τα "άκυρα" (με βρισιές) όλα τα λεφτά - δεν με άφησαν να πάρω έστω φωτογραφία:saad:
Επίσης κάποιος είχε βάλει σε φάκελο 3 διαφορετικά ψηφοδέλτια με "σταυρωμένο" τον καθένα που του άρεσε (ένα από κάθε κόμμα)

Κέρασαν κουλουράκια και χυμό όσο κάθησα

παρεπιπτώντως αυτή ήταν η 8η φορά που με "κληρώνουν" εφορευτική :001_smile: (έστω και αν δεν με ενημέρωσαν)
Θα πεθάνω και θα συνεχίσω να κληρώνομαι εφορευτική:001_tt2: το ρεκόρ guiness στις πόσες φορές να είναι άραγε;

giannaras13
26-01-15, 13:16
Τυχερέ :001_tt2:
Εγώ πήγα (να ψηφίσω) ~5:10.
Ακολουθει το παρακάτω:
δικαστική (καλούλα ήταν, γύρω στα 35): "γεια σας" όλο ευγένια
εγώ "γεια σας"
Δ: "είστε και εφορευτική"
E: "δεν με ενημέρωσε κανείς"
Δ: "Μα πως - αφού έχουμε και διεύθυνση" - η πρό 12ετίας διευθυνση μου :lool:
Ε: "πηγαίνετε σε αυτή τη διεύθυνση και αν με βρείτε - έστω στο κουδούνι, κάντε τα προβλεπόμενα" (η ταυτότητα έγραφε το Α.Τ. της νέας περιοχής)
Δ: "Θέλετε μήπως να καθίσετε να μας βοηθήσετε έστω στην καταμέτρηση;"
E: "αντε καλά - αφού ήρθα. Πάω να παρκάρω σε άλλη θέση το αυτοκίνητο γιατί είναι διπλοπαρκαρισμένο (δεν περίμενα να αργήσω) και έρχομαι"
Δ: "Αν σας αφήσω να φύγετε, δεν θα ξαναρθείτε"
E: έφυγα χωρίς να πω τίποτα, παρκάρισα αλλού και ξαναπήγα
Δ: τρελλάθηκε - δεν το πίστευε οτι θα ξαναπήγαινα

θα μπορούσα να φύγω και να ζητήσω τα στοιχεία αυτού που "παρέδωσε" την πρόσκληση και να τον "τρέξω" κάμποσο, αλλά θεώρησα σωστό να καθήσω.

μέχρι τις 7, που έκλεισαν οι κάλπες, ήμουν εξω από το εκλογικό τμήμα με καφε και τσιγάρο
στις 7 ξεκίνησε η καταμέτρηση, στις ~9-9:30 είχα φύγει

φεύγοντας της λέω " είδες που πρέπει να έχεις περισσότερη εμπιστοσύνη στους ανθρώπους;" και " αν με έχουν γράψει, θα πω οτι εσεις φταίτε που με κρατήσατε".
κούνησε το κεφάλι, μου ζήτησε συγνώμη και μου είπε οτι αν έχει γίνει τίποτα θα φροντίσει αυτή
υπόγραψα τα πρακτικά και έφυγα

Τα "άκυρα" (με βρισιές) όλα τα λεφτά - δεν με άφησαν να πάρω έστω φωτογραφία:saad:
Επίσης κάποιος είχε βάλει σε φάκελο 3 διαφορετικά ψηφοδέλτια με "σταυρωμένο" τον καθένα που του άρεσε (ένα από κάθε κόμμα)

Κέρασαν κουλουράκια και χυμό όσο κάθησα

παρεπιπτώντως αυτή ήταν η 8η φορά που με "κληρώνουν" εφορευτική :001_smile: (έστω και αν δεν με ενημέρωσαν)
Θα πεθάνω και θα συνεχίσω να κληρώνομαι εφορευτική:001_tt2: το ρεκόρ guiness στις πόσες φορές να είναι άραγε;
απ οτι καταλαβα απο την δικαστικο,η κληρωση που γινεται μαλλον ειναι μονο για να το αναφερει,αλλιως γινεται :P

Fixxxer
26-01-15, 13:29
Εγω ημουν γραμματεας η μερα κυλησε πολυ ανετα ειχαμε τους καφεδες μας τα φαγητα μας και ολα τα κομφορ, ηρθαν 4 παιδια της εφορευτικης και μοιρασαμε το ωραριο αν και δεν ηθελαν να φυγουν μαλιστα ηταν και οι 4 απ τις 6+ το πρωι που πηγαμε στο εκλογικο μεχρι τις 9 παρα το βραδυ που τελειωσαμε...
Απ τις καλυτερες εκλογες που εχω κανει ηταν, ειχαμε γελιο με τα παιδια της εφορευτικης...
Ουτε απροοπτα ουτε τιποτα, κλασσικα στα ακυρα/λευκα γραψανε οτι να ναι, βρηκαμε κι ενα χαρτι με μια μουτζα...

Κυριλε μερα...

DGeorge
26-01-15, 13:37
...........Κέρασαν κουλουράκια και χυμό όσο κάθησα................Τίίίίίίί λες;;;;; Πώωωωωωωωωωωωπω ξήλωμα!!!!
Δεν τους είπες να προσέχουν, μη σκίσουν καν'να μάγουλο, από τις σπατάλες;;!!!
Στον άλλον (Γιάννη) φέρανε τυρόπιττες και πίτσες! Έτσι...Μάλιστα!
Σ'εσάς, μήπως το πέρασαν για τίποτα Κηδεία.....ή Μνημόσυνο;;;;; Έπρεπε να φέρουν κουλουράκια και καφέ Ελληνικό γλυκό! Ούτε ένα Μνημόσυνο δεν μπορεί κανείς να οργανώσει σωστά!!!!:001_tt2::001_tt2::001_tt2:

lepouras
26-01-15, 13:44
αν και έχω κάνει 3-4 φορές εφορευτική μάλλον από στερητικό σύνδρομο πηγαίνω από τότε συνέχεια σαν εκλογικός αντιπρόσωπος.:001_tt2:
πάντα κάθομαι μέχρι το τέλος να βοηθήσω και στην σταυροδοσία(αν και δεν είμαι υποχρεωμένος) εκτός αν πέσω σε κάνα στραβόξυλο δικαστικό και ακολουθεί διαδικασίες που δεν τελειώνουν ποτέ. οπότε μόλις βγουν τα αποτελέσματα τα πρώτα την κάνω. αν είναι κάνας που δεν ξέρει τα κόλπα και με ακούσει τελειώνουμε σφαίρα. τώρα με 428 ψηφοδέλτια τελειώσαμε και σταυρούς στις 10(5 άτομα ήμασταν όλοι. 3 εφορευτική 2 εκλογικοί. το δίπλα τμήμα που ήταν ένας πιτσιρικάς και έκανε πρώτη φορά και δεν με άκουσε που του είπα 2 πράγματα πρέπει να μετράν ακόμα:lool:.
πάντως αυτό που μου λείπει είναι η φαντασία που κάποτε είχαν αυτοί που ρίχνανε κάνα άκυρο(προφυλακτικά, χαρτομάντιλα με μύξες, ποιήματα στα ωραία γκομενάκια τις εφορευτικής και άλλα τέτοια ωραία:biggrin:).
πάντως να πω ότι το να συμμετέχουμε στην εκλογική διαδικασία δεν είναι κάτι κακό και θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει γιατί είμαστε εμείς αυτοί που εξασφαλίζουν στο αδιάβλητο του αποτελέσματος. αλλιώς θα ακούμε ιστορίες για νοθείες και άλλα και δεν θα έχουμε άποψη.

lepouras
26-01-15, 13:49
Εγω ημουν γραμματεας

αααααα το τσιμπήσαμε το 150άρη?:lool: τόσα δεν είναι του γραμματέα? ή το μείωσαν?
αυτά τα παίρνετε από τον δήμο.
πάντως ο δικαστικός παίρνει περίπου 1000 από το κράτος.
για τους αστυνομικούς έρχονται από την ΕΟΚ κάνα 1000άρικο περίπου σαν επίδομα για τις 20+ μέρες που είναι επιφυλακή αλλά στο τέλος ΑΝ πάρουν κάνα 50άρικο πάνω στον μισθό.

exop
26-01-15, 13:50
Πήγα στις 5:10 περίπου για να ψηφίσω (δεν ήξερα καν οτι ήμουν εφορευτική), δεν έκανα τίποτα για ~2 ώρες (μέχρι να κλείσουν οι κάλπες)
πάλι καλά που κέρασαν κιόλας :biggrin:

η δικαστικός, που τη ρώτησα, κάτι είπε για 1500 πάντως

Fixxxer
26-01-15, 13:58
αααααα το τσιμπήσαμε το 150άρη?:lool: τόσα δεν είναι του γραμματέα? ή το μείωσαν?
αυτά τα παίρνετε από τον δήμο.
πάντως ο δικαστικός παίρνει περίπου 1000 από το κράτος.
για τους αστυνομικούς έρχονται από την ΕΟΚ κάνα 1000άρικο περίπου σαν επίδομα για τις 20+ μέρες που είναι επιφυλακή αλλά στο τέλος ΑΝ πάρουν κάνα 50άρικο πάνω στον μισθό.

100€ ειναι ο γραμματεας και ο δικαστικος αν δεν ειναι εκτος εδρας ειναι κανα 400αρι νομιζω,μπορει και 500€

giannaras13
26-01-15, 13:58
αααααα το τσιμπήσαμε το 150άρη?:lool: τόσα δεν είναι του γραμματέα? ή το μείωσαν?
αυτά τα παίρνετε από τον δήμο.
πάντως ο δικαστικός παίρνει περίπου 1000 από το κράτος.
για τους αστυνομικούς έρχονται από την ΕΟΚ κάνα 1000άρικο περίπου σαν επίδομα για τις 20+ μέρες που είναι επιφυλακή αλλά στο τέλος ΑΝ πάρουν κάνα 50άρικο πάνω στον μισθό.
123 ευρω ειναι για τον αστυνομικο..και αν εισαι σε κανενα ορεινο δημο πρεπει να πας σε ολα τα χωρια >20

lepouras
26-01-15, 14:00
ναι όντος έχουν και αυτοί κάποιες κλίμακες (αν είναι εκτός έδρας κλπ κλπ) μπορεί να πήραν και αύξηση,

lepouras
26-01-15, 14:03
123 ευρω ειναι για τον αστυνομικο..και αν εισαι σε κανενα ορεινο δημο πρεπει να πας σε ολα τα χωρια >20

το παλικαράκι που είχαμε εμείς (τοπικό τμήμα ) περίπου 50 του βγήκαν στις ευρωεκλογές(έτσι μου είπε) βέβαια ήταν 20 χρονών ίσως για αυτό.


100€ ειναι ο γραμματεας και ο δικαστικος αν δεν ειναι εκτος εδρας ειναι κανα 400αρι νομιζω,μπορει και 500€

άρα το τσιμπήσαμε το 100ρικό:lool:. ας δίνανε και κάνα 20άρικό έστω και στα υπόλοιπα παιδιά της εφορευτικής αλλά τότε θα βάζαν μέσω όλοι για να μπουν:lool:

Fixxxer
26-01-15, 14:11
Γιαννη μπορουνε να βαλουν ΔΥ η δασκαλους/καθηγητες και οχι απλους πολιτες που μπορει να χασουν και μεροκαματο...

giannaras13
26-01-15, 14:26
Γιαννη μπορουνε να βαλουν ΔΥ η δασκαλους/καθηγητες και οχι απλους πολιτες που μπορει να χασουν και μεροκαματο...

εχουν μια παραγραφο στο νομο και αιτιολογουν γιατι δεν βαζουν οι ΔΥ.. δεν ξερω αν αυτη η αιτιολογηση τους κανει περηφανους

lepouras
26-01-15, 14:28
οι ΔΥ δεν θεωρούνται αξιόπιστοι λόγο κωματικόν κλπ κλπ.
θα μου πεις να είναι εκλογικοί αντιπρόσωποι μπορούν? έ τουλάχιστον δηλώνουν κομματική ταυτότητα:biggrin:
οι δημοτικοί είναι ήδη εν εργασία υποτίθεται γιατί πρέπει να εξυπηρετούν τα τοπικά κέντρα κλπ κλπ
βάλε άνεργους(αλλά μην τους κόψεις το επίδομα ανεργίας για 1 μεροκάματο).
πάντως ξαναλέω δεν θα έπρεπε να το θεωρούμε αβαρία και κακό. εμείς συμμετέχουμε και εμείς το διασφαλίζουμε.

bchris
26-01-15, 15:48
Μπορουν να φερουν σπουδαστες απο τις τοσες νομικες σχολες, που στο κατω-κατω ειναι και στα χωραφια τους.
Σωνει και καλα δηλαδη να φαει κι αυτο το παλτο ο απλος πολιτης!

Satcom
26-01-15, 15:54
Άντε πάλι με αυτήν την αθλιότητα που κατάφεραν και πέρασαν οι αγράμματοι δημοσιογράφοι.
Πολίτης σκέτο , δεν υπάρχει απλός διπλός η σύνθετος!

leosedf
26-01-15, 16:05
Άντε καλορίζικο, οι εκλογές τελείωσαν και το θέμα έκλεισε.