PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένδειξη θερμοκρασίας νερού θερμοσίφωνα.



haf
19-01-15, 06:35
Με ποιο τροπο θα μπορούσα να έχω ένα οργάνο θερμοκρασίας του ηλιακού θερμοσίφωνα έτσι ώστε να ξέρω ποσό ζεστό είναι?

Από που θα μπορούσα να λαό την λήψη? αυτή την στιγμή υπάρχει ένα κυκλοφορητης που παίρνει ένδειξη θερμοκρασίας αλλά δεν ξέρω να μπορώ να τον αξιοποιήσω.

Διαφορετικά τι λύσεις υπάρχουν ?


Thank you

vasilllis
19-01-15, 08:46
στο κυαθιο που εχει για τον θερμοστατη της αντιστασης.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
19-01-15, 16:21
-Δες εδώ περισσότερα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=61540

lelek
19-01-15, 16:33
Με έναν υδροστάτη επαφής στον κυκλοφορητή και μια λυχνία θα μπορούσες απλά να ξέρεις αν το νερό σου πχ είναι κάτω ή πάνω από τους 50 πχ βαθμούς> Αν και δεν είναι αυτό ακριβώς που ζητάς είναι ένας καλός τρόπος να ξέρεις αν το νερό σου είναι ζεστό ή όχι. Συνηθίζεται συχνά σε εγκαταστάσεις με ξυλολέβητα έτσι ώστε να ξέρει ο πελάτης πότε πρέπει να πάει να γεμίσει το λέβητα με ξύλα.

xsterg
19-01-15, 20:02
φιλε μου εχω κανει αυτο ακριβως σε δυο ηλιακους θερμοσιφωνες. εχω βαλει ηλεκτρονικο θερμομετρο για να βλεπω μεσα στο καζανι την θερμοκρασια του νερου. εχω χρησιμοποιησει βιομηχανικο αισθητηριο που εμβαπτιζεται μεσα στον ηλιακο στην εξοδο του ζεστου νερου. εχω χρησιμοποιησει ενα ταφ για να μπορεσω να συνδεσω το αισθητηριο μεσα στην ροη του νερου. για την τροφοδοσια του αισθητηρα και την επικοινωνια του με την μοναδα ενδειξης χρησιμοποιησα utp καλωδιο.

haf
21-01-15, 18:16
φιλε μου εχω κανει αυτο ακριβως σε δυο ηλιακους θερμοσιφωνες. εχω βαλει ηλεκτρονικο θερμομετρο για να βλεπω μεσα στο καζανι την θερμοκρασια του νερου. εχω χρησιμοποιησει βιομηχανικο αισθητηριο που εμβαπτιζεται μεσα στον ηλιακο στην εξοδο του ζεστου νερου. εχω χρησιμοποιησει ενα ταφ για να μπορεσω να συνδεσω το αισθητηριο μεσα στην ροη του νερου. για την τροφοδοσια του αισθητηρα και την επικοινωνια του με την μοναδα ενδειξης χρησιμοποιησα utp καλωδιο.

Σε αυτή την περίπτωση έχεις ένδειξη μόνο όταν έχει ροη. Σωστά?


Thank you

xsterg
21-01-15, 21:34
ακριβως. αλλα πες μου εσυ τροπο να βαλεις αισθητηριο μεσα στο καζανι χωρις να το χαλασεις. ο μονος τροπος ειναι αν ειναι οριζοντιου τυπου στο εξαεριστικο η το δοχειο διαστολης να βαλεις ενα ταφ και να βαλεις εκει το αισθητηριο. αλλα και παλι προσεγγιστικα θα βλεπεις.
ο τροπος που το εχω κανει εγω χρειαζεται ενα λιτρο η λιγοτερο νερο περιπου για να κυκλοφορησει και να εχεις ενδειξη. μονο στα πολλα κρυα που ουτως η αλλιως ειναι παγωμενο το νερο θελεις λιγο παραπανω. αλλα εκει ειναι αχρηστο. το γυριζω με την τριοδη βαλα στον εσωτερικο θερμοσιφωνα.

headhynter02
14-05-15, 10:05
μήπως έχεις τα στοιχεία του αισθητήρα ?

headhynter02
14-05-15, 10:07
φιλε μου εχω κανει αυτο ακριβως σε δυο ηλιακους θερμοσιφωνες. εχω βαλει ηλεκτρονικο θερμομετρο για να βλεπω μεσα στο καζανι την θερμοκρασια του νερου. εχω χρησιμοποιησει βιομηχανικο αισθητηριο που εμβαπτιζεται μεσα στον ηλιακο στην εξοδο του ζεστου νερου. εχω χρησιμοποιησει ενα ταφ για να μπορεσω να συνδεσω το αισθητηριο μεσα στην ροη του νερου. για την τροφοδοσια του αισθητηρα και την επικοινωνια του με την μοναδα ενδειξης χρησιμοποιησα utp καλωδιο.

Μήπως έχεις τα στοιχεία του αισθητήρα ?