PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες για Ηλεκτρική Εγκατάσταση ΧΤ



undergraduate student
27-01-15, 01:36
Καλησπέρα στους φίλους του forum.Είμαι πρωτοετής σπουδαστής στη Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου.

Οι απορίες μου αφορούν το "Ηλεκτρολογικό Σχέδιο".Στα πλαίσια του μαθήματος καλούμαστε οι φοιτητές να κάνουμε τη μελέτη και το σχέδιο ηλεκτρικής εγκατάστασης μιας κατοικίας.Ωστόσο,μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας,με την ελπίδα πως θα βρουν απάντηση.


Απορίες



1.Έχουμε μάθει πως στη γενική αναχώρηση του πίνακα ΧΤ τοποθετείται αποζεύκτης για την ασφαλή απομόνωση της γραμμής από την τάση και ασφάλεια για την προστασία της γραμμής.Επίσης,έχουμε μάθει πως ο αποζεύκτης προηγείται των ασφαλειών,ως προς την παροχή της τάσης,γιατί διευκολύνει περισσότερο από αυτές στην απομόνωση του κυκλώματος του φορτίου από το δίκτυο,ώστε να γίνονται με ασφάλεια οι διάφορες εργασίες συντήρησης και επισκευών,μεταξύ των οποίων περιλαμβάνεται η αλλαγή των ασφαλειών.Μάλιστα έχουμε διδαχθεί πως οι αποζεύκτες στις γενικές αναχωρήσεις έχουν ονομαστική τιμή ίση με αυτή των ασφαλειών ή καλύτερα μία τάξη μεγέθους μεγαλύτερη από αυτές.Και η ερώτηση μου είναι η εξής:Γιατί ο αποζεύκτης πρέπει να είναι συγκεκριμένης τιμής Α και να μην έχει τόσα Α όσα και ο αγωγός με τον οποίο συνδέεται;Αφού διακόπτης είναι που τον ανοίγουμε και τον κλείνουμε γιατί μας προβληματίζει η ονομαστική τιμή Ampere του;Την προστασία μας την προσφέρει ούτως ή άλλως η ασφάλεια.Και μάλιστα γιατί πρέπει να έχει ίδια ονομαστική τιμή ή μιας τάξης μεγέθους μεγαλύτερη από την ασφάλεια;

2.Σε μεγάλες κτιριακές εγκαταστάσεις ΧΤ(ξενοδοχεία,νοσοκομεία κτλ.) αν η τιμή της απορροφημένης έντασης ξεπερνά τα 80Α,στη γενική αναχώρηση πίνακα,έχουμε διδαχθεί ότι ύστερα από τον αποζεύκτη και την ασφάλεια τοποθετείται αυτόματος διακόπτης-διακόπτης ισχύος ως ασφαλές μέσο χειρισμού της εγκατάστασης(αποφυγή δημιουργίας ηλεκτρικού τόξου στον αποζεύκτη).Αναφέρει το βιβλίο μας:"Ο αποζεύκτης στην περίπτωση αυτή χρησιμεύει μόνο ως μέσο απομόνωσης από την τάση,μετά όμως από τη διακοπή της τάσης προς το φορτίο μέσω του αυτόματου διακόπτη"(?????).

Α)Για ποιο λόγο,αφού ο αυτόματος διακόπτης διακόπτει την τάση προς το φορτίο,έχουμε επιπλέον και τον αποζεύκτη;Γιατί δηλαδή αν το μεγάλο μας σπίτι που έχει αυτόματο διακόπτη-διακόπτη ισχύος και παρουσιάζει μια βλάβη,να πρέπει ο ηλεκτροτεχνίτης που θα έρθει να την επισκευάσει να κλείσει και τον αυτόματο διακόπτη αλλά και τον αποζεύκτη και να μην κλείσει μόνο τον αυτόματο διακόπτη;Με λίγα λόγια,ποιος ο λόγος ύπαρξης του αποζεύκτη όταν έχουμε αυτόματο διακόπτη στη γενική αναχώρηση;


Β)Για ποιο λόγο ο αποζεύκτης προηγείται της ασφάλειας το κατάλαβα(για να μπορούμε να αντικαταστήσουμε την ασφάλεια ακίνδυνα).Για ποιο λόγο ωστόσο ο αυτόματος διακόπτης-διακόπτης ισχύος τοποθετείται μετά τις ασφάλειες;

Γ)Αφού οι αυτόματοι διακόπτες διαθέτουν βοηθητικά κυκλώματα και μηχανισμούς,που σε περιπτώσεις απότομων μεταβολών της τάσης ή του ρεύματος,τους θέτουν αυτόματα εκτός λειτουργίας,προστατεύοντας έτσι την εγκατάσταση,γιατί βάζουμε και ασφάλεια στην εγκατάσταση;

3.Επικίνδυνες καταστάσεις που συνδέονται με τις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις ΧΤ έχουμε μάθει πως είναι:


Η Υπερένταση:Συμβαίνει όταν έχουμε υπερφόρτωση της ηλεκτρικής γραμμής.Προστατεύεται η εγκατάσταση και τα συνδεδεμένα φορτία αλλά όχι ο άνθρωπος από τις ασφάλειες τήξης,τις ασφάλειες τύπου μικροαυτόματου-ασφάλειες αυτόματες και τους αυτόματους διακόπτες-διακόπτες ισχύος.[Σωστά;]






Το Βραχυκύκλωμα:Άμεση επαφή της φάσης με τον ουδέτερο.Μααα πώς μπορεί να έρθει άθελα μας σε επαφή ο αγωγός της φάσης με τον ουδέτερο αγωγό;Αφού μέσα στους σωλήνες στις γραμμές του τοίχου δεν είναι δυνατό να έρθουν σε επαφή,πώς μπορεί να συμβεί αυτό;Το μόνο που μου έρχεται είναι πηγαίνοντας στην πρίζα με ένα συνδετήρα :hammer:.




Η Διαρροή Ηλεκτρικού Ρεύματος:Έμμεση επαφή με το ηλεκτρικό ρεύμα(π.χ. πιάνοντας με βρεγμένα χέρια το πιστολάκι μαλλών).Προστατεύεται ο άνθρωπος μέσω του Διακόπτη Διαφυγής Ένταση(ΔΔΕ)[Σωστά;]


Και η γείωση σε ποιο από τα τρία μας προστατεύει;Στο βραχυκύκλωμα μήπως;

4.Μας έχει επισημανθεί πως στη γενική αναχώρηση,στη γραμμή θερμοσίφωνα και στη γραμμή ηλεκτρικής κουζίνας τοποθετούμε ασφάλεια τήξης και όχι τύπου μικροαυτόματου.Ο λόγος είναι διότι η ασφάλεια τήξης έχει ένα χρονικό όριο ανοχής στην υπερφόρτωση της γραμμής σε αντίθεση με τον μικροαυτόματο.Γι' αυτό το λόγο,επειδή το θερμοσίφωνο «τραβάει» πολύ ρεύμα δεν πρέπει να βάλουμε μικροαυτόματο γιατί θα πέσει αυτόματα ενώ η ασφάλεια όχι.Το θέμα είναι,όταν το ανέφερα αυτό σε έναν ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη έβαλε τα γέλια και μου είπε πως πλέον τοποθετούνται παντού μικροαυτόματοι(ακόμη και στη γενική αναχώρηση) και πως δεν ισχύει για το παράδειγμα που του ανέφερα πως μας έφερε ο καθηγητής μας.Τελικά τι ισχύει;

5.Ο καθηγητής μας έχει αναφέρει πως όποιος εξεταζόμενος διακόψει τον ουδέτερο αγωγό(π.χ. βάλει έναν απλό διακόπτη) ή βάλει ασφάλεια στον ουδέτερο ή στη γείωση θα του μηδενιστεί το γραπτό.Ο λόγος είναι πως δε θα επιτρέψει σε έμμεσους δολοφόνους να διαπράξουν έγκλημα,προκαλώντας ατυχήματα ή δυστυχήματα ως μελλοντικοί εργολάβοι ηλεκτρικών εγκαταστάσεων.Και η απορία μου είναι η εξής:Αν υποθέσουμε πως στο σπίτι που μένω ο εγκαταστάτης είχε κάνει τόσο σημαντικό λάθος που να είχε βάλει απλό διακόπτη στον ουδέτερο(εντάξει αυτά δε συμβαίνουν αλλά θέλω να το κάνω λιανά για να με καταλάβετε)και τον ανακάλυπτα σήμερα και αρχίζα να «παίζω» ανοιγοκλείνοντας τον,τι θα είχε συμβεί;



Ενδεχομένως να σας φαίνονται κουτές οι απορίες μου.Σας διαβεβαιώνω ωστόσο πως μου φαντάζει πολύ δύσκολο να γνωρίζει το 1% των παιδιών μέχρι την ηλικία μου αυτά που σας ρωτάω.Δυστυχώς,στο μάθημα αυτό μας είπαν 10 «συμφωνίες» που τις παίρνουμε ως δεδομένες και αναλλοίωτες και το γιατί ισχύουν θα το μάθουμε σε μεγαλύτερα έτη,όσοι ασχοληθούμε με τον τομέα ηλεκτρικών βιομηχανικών διατάξεων και συστημάτων αποφάσεων καθώς και με τον τομέα ενέργειας.Δυστυχώς,διδαχθήκαμε 9 χρόνια ζωγραφική και μουσική(δημοτικό και γυμνάσιο),6 χρόνια αρχαία ελληνική γλώσσα,μάθαμε να λύνουμε διαφορικές εξισώσεις και διπλά ολοκληρώματα σε -5 s,παπαγαλίσαμε εκατοντάδες σελίδες απ' έξω αλλά δε μας δόθηκε η ευκαιρία να μάθουμε να αναγνωρίζουμε βλέποντας έναν πίνακα αν η κατοικία τροφοδοτείται με μονοφασικό ή τριφασικό ρεύμα..το κυριότερο δε μάθαμε πως να προστατευόμαστε με κινδύνους που θα βρίσκονται καθημερινά μπροστά μας.Ίσως με το αντικείμενο του μαθήματος να ασχοληθώ μια ζωή,ίσως εξεταζόμενος την επόμενη Τετάρτη να μην ξανά ασχοληθώ ποτέ στη ζωή μου,τουλάχιστον είναι ντροπή να αποφοιτήσω από μία σχολή Ηλεκτρολόγων και να μη γνωρίζω γιατί δε διακόπτουμε τον ουδέτερο..

Σας ευχαριστώ για την ανάγνωση των αποριών μου και καλή χρονιά σας εύχομαι.

vasilllis
27-01-15, 08:55
1.Toσα Α αντεχει.Αν τραβας παραπανω θα ζεσταθει και θα καει.Αρα οσο πιο μεγαλος ο διακοπτης τοσο λιγοτερο στο οριο θα δουλευει.
2.σε ποιο προτυπο το διαβαζεις αυτο?Συνηθως τωρα μονο με αυτοματο διακοπτη δουλευουν.
Α,β,γ σε ποιο προτυπο.
3.υπερενταση.σωστα
βραχυκυκλωμα.Σε μια συσκευη που θα βαλεις στην πριζα?ενα σιδερο ισως?ο θερμοσιφωνας?Επισης οχι μονο προς ουδετερο αλλα και προς γη.
Διαρροη.ναι προστατευεται.
η γειωση σε προστατευει στο βραχυκυκλωμα (αν γινει μεταξυ φασης και γης)αλλιως θα περιμενει εμμεση επαφη δηλ τον ανθρωπο να γειωση με το σωμα του ...και σε διαρροη αφου διαρροη για να γινει πρεπει να διαρρεει ρευμα προς την γη.
4.Ετσι ειναι,Επισης υπαρχουν τηξεως βραδειας και ταχειας και το ιδιο και μικροαυτοματοι.
5.τιποτα δεν θα συμβει(σε μονοφασικο δικτυο).Απλα θα κλεινεις τον διακοπτη και θα εχεις ρευμα ομως δεν θα μπορει να διαρρεει.

Αν ποτε πρεπει να διακοψεις ουδετερο ΜΟΝΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΑΣΗ (διπολικο ή τετραπολικο διακοπτη)

Prezonautis
27-01-15, 09:03
Καλως ηρθες φιλε μου στο forum και μπηκες με πολλα χιλιομετρα μαλιστα... :001_smile:
Eλπιζω να εχεις ABS και ESP. :biggrin:



Το Βραχυκύκλωμα:Άμεση επαφή της φάσης με τον ουδέτερο.Μααα πώς μπορεί να έρθει άθελα μας σε επαφή ο αγωγός της φάσης με τον ουδέτερο αγωγό;Αφού μέσα στους σωλήνες στις γραμμές του τοίχου δεν είναι δυνατό να έρθουν σε επαφή,πώς μπορεί να συμβεί αυτό;Το μόνο που μου έρχεται είναι πηγαίνοντας στην πρίζα με ένα συνδετήρα :hammer:.

1) Πολλάκις ηλεκτρολογοι πανε να αλλαξουν πριζα κ.λ.π ON AIR
2) Ποντικια να φάνε τα καλώδια..
3) Εξωτερικά καλώδια π.χ κήπου. Διαβροση απο τον καιρό ήλιος και βροχή.
4) Βραχυκύκλωμα απο βλάβη σε κάπια ηλεκτρική συσκευή.





Η Υπερένταση:Συμβαίνει όταν έχουμε υπερφόρτωση της ηλεκτρικής γραμμής.Προστατεύεται η εγκατάσταση και τα συνδεδεμένα φορτία αλλά όχι ο άνθρωπος από τις ασφάλειες τήξης,τις ασφάλειες τύπου μικροαυτόματου-ασφάλειες αυτόματες και τους αυτόματους διακόπτες-διακόπτες ισχύος.[Σωστά;]


Σωστά αρκει οι μικροαυτόματοι και οι ασφάλειες να ειναι σωστες ως προς τις τιμές τους με τις διατομες των καλωδίων.



Α)Για ποιο λόγο,αφού ο αυτόματος διακόπτης διακόπτει την τάση προς το φορτίο,έχουμε επιπλέον και τον αποζεύκτη;Γιατί δηλαδή αν το μεγάλο μας σπίτι που έχει αυτόματο διακόπτη-διακόπτη ισχύος και παρουσιάζει μια βλάβη,να πρέπει ο ηλεκτροτεχνίτης που θα έρθει να την επισκευάσει να κλείσει και τον αυτόματο διακόπτη αλλά και τον αποζεύκτη και να μην κλείσει μόνο τον αυτόματο διακόπτη;Με λίγα λόγια,ποιος ο λόγος ύπαρξης του αποζεύκτη όταν έχουμε αυτόματο διακόπτη στη γενική αναχώρηση;

Για θέμα ασφάλειας... θα στο πω απλα αν έχει παιδια να ταισει, δεν θα παιζει με την τυχη του και θα βάλει και τις τικτές στην τσέπι του... Και θα στο πω και "ηλεκτρολογικά", όταν κάνει μια επισκευή κλεινεις την "πορτα" στο ρευμα απο το αρχικο σημειο έως και το τελικό, όπου εχεις "πορτες".

ΕΛΟΤ HD 384 (http://www.eetemher.gr/bio/ELOT384.pdf)

heyjoe
27-01-15, 09:31
Ο καθηγητής μας έχει αναφέρει πως όποιος εξεταζόμενος διακόψει τον ουδέτερο αγωγό(π.χ. βάλει έναν απλό διακόπτη) ή βάλει ασφάλεια στον ουδέτερο ή στη γείωση θα του μηδενιστεί το γραπτό.Ο λόγος είναι πως δε θα επιτρέψει σε έμμεσους δολοφόνους να διαπράξουν έγκλημα,προκαλώντας ατυχήματα ή δυστυχήματα ως μελλοντικοί εργολάβοι ηλεκτρικών εγκαταστάσεων.Και η απορία μου είναι η εξής:Αν υποθέσουμε πως στο σπίτι που μένω ο εγκαταστάτης είχε κάνει τόσο σημαντικό λάθος που να είχε βάλει απλό διακόπτη στον ουδέτερο(εντάξει αυτά δε συμβαίνουν αλλά θέλω να το κάνω λιανά για να με καταλάβετε)και τον ανακάλυπτα σήμερα και αρχίζα να «παίζω» ανοιγοκλείνοντας τον,τι θα είχε συμβεί;


Αν είχαμε διακόπτη στον ουδέτερο ( ο οποίος να είναι αυτόνομος, και να μην κλείνει και την φάση ή τις φάσεις μαζί), τον θέταμε off, και διατηρούσαμε τον διακόπτη των φάσεων σε on κατάσταση, τότε:
1. Θα είχαμε την ψευδαίσθηση, ότι η εγκατάσταση είναι απομονωμένη – χωρίς ρεύμα, αφού δεν θα άναβε το ενδεικτικό φωτάκι, αλλά ούτε και καμία συσκευή δεν θα λειτουργούσε, διότι απλά το κύκλωμα δεν κλείνει.
2. Σε μονοφασική εγκατάσταση, οι αγωγοί του ουδέτερου, μετά τον διακόπτη, θα είχαν ίδιο δυναμικό, με αυτό της φάσης (230 V), εφόσον υπήρχε έστω και μία συσκευή ή φώς ανοικτή (συμπεριλαμβανομένων και των κυκλωμάτων stand by, σε τηλεοράσεις κτλ).

3. Σε τριφασική εγκατάσταση, ), εφόσον υπήρχε έστω και μία συσκευή ή φώς ανοικτή (συμπεριλαμβανομένων και των κυκλωμάτων stand by, σε τηλεοράσεις κτλ), θα είχαμε ασυμμετρίες στις τάσεις L1, L2, L3 ως προς το Ν, δηλαδή κάποιες μπρίζες, θα είχαν τάση <230V, κάποιες άλλες, θα έχουν τάση > 230 V

Τα 1, 2, αποτελούν κίνδυνο για ανθρώπινη ζωή, ενώ το 3, αποτελεί κίνδυνο και για τις συσκευές.
Επίσης, εάν παρανόμως, είχε γεφυρωθεί στον πίνακα ο ουδέτερος με την μπάρα γείωσης (είναι λάθος και παράνομο), τότε όλες οι μεταλλικές συσκευές, θα εμφάνιζαν 230 στα μεταλλικά περιβλήματα.

Ελπίζω να βοήθησα!

Prezonautis
27-01-15, 09:38
5.Ο καθηγητής μας έχει αναφέρει πως όποιος εξεταζόμενος διακόψει τον ουδέτερο αγωγό(π.χ. βάλει έναν απλό διακόπτη) ή βάλει ασφάλεια στον ουδέτερο ή στη γείωση θα του μηδενιστεί το γραπτό.Ο λόγος είναι πως δε θα επιτρέψει σε έμμεσους δολοφόνους να διαπράξουν έγκλημα,προκαλώντας ατυχήματα ή δυστυχήματα ως μελλοντικοί εργολάβοι ηλεκτρικών εγκαταστάσεων.Και η απορία μου είναι η εξής:Αν υποθέσουμε πως στο σπίτι που μένω ο εγκαταστάτης είχε κάνει τόσο σημαντικό λάθος που να είχε βάλει απλό διακόπτη στον ουδέτερο(εντάξει αυτά δε συμβαίνουν αλλά θέλω να το κάνω λιανά για να με καταλάβετε)και τον ανακάλυπτα σήμερα και αρχίζα να «παίζω» ανοιγοκλείνοντας τον,τι θα είχε συμβεί;


Εαν πάντα μιλαμε για διακοπη ουδετερου οταν έχουμε φορτια σε 1Φ ή 3Φ και έχουμε UPS ή μεγάλες αντιστάσεις θα παρατηρήσουμε, 1) αστάθεια 2) πρόβληματα στην σωστή λειτουργια των συσκευών. Ιδιαιτερα αν ειναι ups ή Η/Ζ. και θα παρατηρήσουμε αύξηση της τάσης.

Με λίγα λόγια αν σε μια συσκευή κόψεις τον ουδέτερο πρίν την φάση θα δείς αύξηση της τάσης. καταλαβαίνεις τι πάει να πει αυτο?

Παρακαλώ να με διορθώσει κάποιος συνάδελφος αν λέω κάτι λάθος και να συμπληρώσει κατι πάνω σε αυτο το κομματι.


Κανονας νουμερο 1, η σύσφιξη ειναι τζαμπα γυμναστική!!!! Και η σωστη τοποθετηση των καλωδιων.
Αν ήμουνα καθηγητής σου και σε έβαζα να κάνεις μια εγκατάστση σε ενώς πίνακα σε μια "πινακίδα" όταν θα έκανα τον ελεγχο καθε καλώδιο που θα τραβούσα και θα το έπερνα στα χέρια μου θα πηγαινε -1 βαθμος.
Και άν έβλεπε ότι έβαλες το καλώδιο τις φάσεις απο την ενδικτικη λιχνια στην NEOZET απο την λάθος μερια και όταν καιγόταν η σφάλεια η λυχνία συνέχιζε να ανάβει θα στο έφερνα στο κεφάλι τον πίνακα... Πάντα φιλικά. :001_smile:

Γιώργος γράφαμε μαζι. :001_smile:

vasilllis
27-01-15, 11:16
Εαν πάντα μιλαμε για διακοπη ουδετερου οταν έχουμε φορτια σε 1Φ ή 3Φ και έχουμε UPS ή μεγάλες αντιστάσεις θα παρατηρήσουμε, 1) αστάθεια 2) πρόβληματα στην σωστή λειτουργια των συσκευών. Ιδιαιτερα αν ειναι ups ή Η/Ζ. και θα παρατηρήσουμε αύξηση της τάσης.

Με λίγα λόγια αν σε μια συσκευή κόψεις τον ουδέτερο πρίν την φάση θα δείς αύξηση της τάσης. καταλαβαίνεις τι πάει να πει αυτο?

Παρακαλώ να με διορθώσει κάποιος συνάδελφος αν λέω κάτι λάθος και να συμπληρώσει κατι πάνω σε αυτο το κομματι.


Κανονας νουμερο 1, η σύσφιξη ειναι τζαμπα γυμναστική!!!! Και η σωστη τοποθετηση των καλωδιων.
Αν ήμουνα καθηγητής σου και σε έβαζα να κάνεις μια εγκατάστση σε ενώς πίνακα σε μια "πινακίδα" όταν θα έκανα τον ελεγχο καθε καλώδιο που θα τραβούσα και θα το έπερνα στα χέρια μου θα πηγαινε -1 βαθμος.
Και άν έβλεπε ότι έβαλες το καλώδιο τις φάσεις απο την ενδικτικη λιχνια στην NEOZET απο την λάθος μερια και όταν καιγόταν η σφάλεια η λυχνία συνέχιζε να ανάβει θα στο έφερνα στο κεφάλι τον πίνακα... Πάντα φιλικά. :001_smile:

Γιώργος γράφαμε μαζι. :001_smile:

το Ηζ αν εχει επιτηρητη τασης με επιτηρηση στο 220 θα καταλαβει διακοπη οποτε μικρο το κακο(αν κοψεις τον ουδετερο της ΔΕΗ.
Αν τωρα κοψεις τον ουδετερο ολα τα καλωδια που εφερναν ουδετερο θα εχουν ταση απο επιστροφες διαφορων συσκευων (αναλογως την συσκευη μεχρι και 220v) και αν ειναι τριφασικη εγκατασταση μεχρι και 400.

ΥΓ επειδη εχει ξανασυζητηθει το ΕΛΟΤ δεν απαιτει υπαρξη τηκτων πλεον.

darthtony
27-01-15, 13:14
1.Έχουμε μάθει πως στη γενική αναχώρηση του πίνακα ΧΤ τοποθετείται αποζεύκτης για την ασφαλή απομόνωση της γραμμής από την τάση και ασφάλεια για την προστασία της γραμμής.Επίσης,έχουμε μάθει πως ο αποζεύκτης προηγείται των ασφαλειών,ως προς την παροχή της τάσης,γιατί διευκολύνει περισσότερο από αυτές στην απομόνωση του κυκλώματος του φορτίου από το δίκτυο,ώστε να γίνονται με ασφάλεια οι διάφορες εργασίες συντήρησης και επισκευών,μεταξύ των οποίων περιλαμβάνεται η αλλαγή των ασφαλειών.Μάλιστα έχουμε διδαχθεί πως οι αποζεύκτες στις γενικές αναχωρήσεις έχουν ονομαστική τιμή ίση με αυτή των ασφαλειών ή καλύτερα μία τάξη μεγέθους μεγαλύτερη από αυτές.Και η ερώτηση μου είναι η εξής:Γιατί ο αποζεύκτης πρέπει να είναι συγκεκριμένης τιμής Α και να μην έχει τόσα Α όσα και ο αγωγός με τον οποίο συνδέεται;Αφού διακόπτης είναι που τον ανοίγουμε και τον κλείνουμε γιατί μας προβληματίζει η ονομαστική τιμή Ampere του;Την προστασία μας την προσφέρει ούτως ή άλλως η ασφάλεια.Και μάλιστα γιατί πρέπει να έχει ίδια ονομαστική τιμή ή μιας τάξης μεγέθους μεγαλύτερη από την ασφάλεια;

Οι διακόπτες, όπως και οι γραμμές, έχουν όρια στο ρεύμα που μπορούν να αντέξουν. Αυτά τα όρια είναι και θερμικά(οι επαφές να μην υπερθερμανθούν) αλλά και οσον αφορά την ικανότητα διακοπής.Όταν ανοίγεις έναν διακόπτη, που διαρρέεται απο ρεύμα, εσωτερικά δημιουργείται ένα ηλεκτρικό τόξο ανάμεσα στις επαφές που ανοίγουν, το οποίο πρέπει να αποσβεστεί. Οι διακόπτες και οι ασφάλειες έχουν ορισμένες διατάξεις εσωτερικά για να βοηθήσουν στη σβέση του τόξου, ωστόσο όσο μεγαλύτερο το ρεύμα, τόσο πιο δύσκολο είναι να γίνει αυτό.


2.Σε μεγάλες κτιριακές εγκαταστάσεις ΧΤ(ξενοδοχεία,νοσοκομεία κτλ.) αν η τιμή της απορροφημένης έντασης ξεπερνά τα 80Α,στη γενική αναχώρηση πίνακα,έχουμε διδαχθεί ότι ύστερα από τον αποζεύκτη και την ασφάλεια τοποθετείται αυτόματος διακόπτης-διακόπτης ισχύος ως ασφαλές μέσο χειρισμού της εγκατάστασης(αποφυγή δημιουργίας ηλεκτρικού τόξου στον αποζεύκτη).Αναφέρει το βιβλίο μας:"Ο αποζεύκτης στην περίπτωση αυτή χρησιμεύει μόνο ως μέσο απομόνωσης από την τάση,μετά όμως από τη διακοπή της τάσης προς το φορτίο μέσω του αυτόματου διακόπτη"(?????).

Εδώ ο ποιητής εννοεί, ότι ο αυτόματος διακόπτης θα διακόψει με ασφάλεια το μεγαλο ρεύμα(Δηλαδή θα αποσβέσει και το τόξο που θα δημιουργηθεί) και στη συνέχεια, για παραπάνω ασφάλεια και απομόνωση μπορείς να ανοίξεις και τον αποζεύκτη, οποίος όμως επειδή τώρα δεν διαρρέεται από ρεύμα δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα στον χειρισμό του.





Το Βραχυκύκλωμα:Άμεση επαφή της φάσης με τον ουδέτερο.Μααα πώς μπορεί να έρθει άθελα μας σε επαφή ο αγωγός της φάσης με τον ουδέτερο αγωγό;Αφού μέσα στους σωλήνες στις γραμμές του τοίχου δεν είναι δυνατό να έρθουν σε επαφή,πώς μπορεί να συμβεί αυτό;Το μόνο που μου έρχεται είναι πηγαίνοντας στην πρίζα με ένα συνδετήρα :hammer:.




Η Διαρροή Ηλεκτρικού Ρεύματος:Έμμεση επαφή με το ηλεκτρικό ρεύμα(π.χ. πιάνοντας με βρεγμένα χέρια το πιστολάκι μαλλών).Προστατεύεται ο άνθρωπος μέσω του Διακόπτη Διαφυγής Ένταση(ΔΔΕ)[Σωστά;]


Και η γείωση σε ποιο από τα τρία μας προστατεύει;Στο βραχυκύκλωμα μήπως;

Ξεχνάς ότι υπάρχουν και συσκευές συνδεδεμένες στο σύστημα. Σε οποιαδήποτε συσκευή, μπορεί λόγω αστοχίας να συμβεί βραχυκύκλωμα(Δεν είναι και το πιο πιθανό βέβαια).
Όλα τα μεταλλικά μέρη μιας συσκευής(και γενικά της εγκατάστασης), που μπορεί να έρθεις σε επαφή, πρέπει να είναι γειωμένα. Αυτό γιατί έτσι εξασφαλίζεται ότι ακόμα και αν για οποιοδήποτε λόγο βρεθούν υπό τάση(πχ ακουμπάει ο αγωγός φάσης) τότε αυτόματα έχει βραχυκυκλωθεί η φάση με τον ουδέτερο, και θα λειτουργήσει κάποια ασφάλεια ή ο ΔΔΕ.(και τίποτα να μην λειτουργήσει πάλι προστατευμένος είσαι γιατί και να το ακουμπήσεις θα εμφανίζεις πολύ μεγάλη αντίσταση ως προς τη γή σε σχέση με την γείωση) .




4.Μας έχει επισημανθεί πως στη γενική αναχώρηση,στη γραμμή θερμοσίφωνα και στη γραμμή ηλεκτρικής κουζίνας τοποθετούμε ασφάλεια τήξης και όχι τύπου μικροαυτόματου.Ο λόγος είναι διότι η ασφάλεια τήξης έχει ένα χρονικό όριο ανοχής στην υπερφόρτωση της γραμμής σε αντίθεση με τον μικροαυτόματο.Γι' αυτό το λόγο,επειδή το θερμοσίφωνο «τραβάει» πολύ ρεύμα δεν πρέπει να βάλουμε μικροαυτόματο γιατί θα πέσει αυτόματα ενώ η ασφάλεια όχι.Το θέμα είναι,όταν το ανέφερα αυτό σε έναν ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη έβαλε τα γέλια και μου είπε πως πλέον τοποθετούνται παντού μικροαυτόματοι(ακόμη και στη γενική αναχώρηση) και πως δεν ισχύει για το παράδειγμα που του ανέφερα πως μας έφερε ο καθηγητής μας.Τελικά τι ισχύει;

έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει κάποια απαίτηση για ασφάλεια τήξης. Ισχύει ότι γενικά έχουν μαι μεγαλύτερη ανοχη(καθυστέρηση μέχρι την τήξη) αλλά και οι μικροαυτόματοι για τις χαμηλές υπερεντάσεις έχουν θερμικό στοιχείο και βγαίνουν σε διάφορες κλάσεις.




5.Ο καθηγητής μας έχει αναφέρει πως όποιος εξεταζόμενος διακόψει τον ουδέτερο αγωγό(π.χ. βάλει έναν απλό διακόπτη) ή βάλει ασφάλεια στον ουδέτερο ή στη γείωση θα του μηδενιστεί το γραπτό.Ο λόγος είναι πως δε θα επιτρέψει σε έμμεσους δολοφόνους να διαπράξουν έγκλημα,προκαλώντας ατυχήματα ή δυστυχήματα ως μελλοντικοί εργολάβοι ηλεκτρικών εγκαταστάσεων.Και η απορία μου είναι η εξής:Αν υποθέσουμε πως στο σπίτι που μένω ο εγκαταστάτης είχε κάνει τόσο σημαντικό λάθος που να είχε βάλει απλό διακόπτη στον ουδέτερο(εντάξει αυτά δε συμβαίνουν αλλά θέλω να το κάνω λιανά για να με καταλάβετε)και τον ανακάλυπτα σήμερα και αρχίζα να «παίζω» ανοιγοκλείνοντας τον,τι θα είχε συμβεί;

Διακόπτες και ασφάλειες μπαίνουν στη φάση για προφανείς λόγους(αλλιώς δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για την διακοπή της τροφοδότησης). Επιπλέον αν διακόψεις μόνο τον ουδέτερο, όπως προαναφέρθηκε αυτός θα βρεθεί υπό τάση στην υπόλοιπη εγκατάσταση. Σε ορισμένες περιπτώσεις αν επιθυμεις πλήρη απομόνωση και σε πιο μεγάλα φορτία(κουζίνα θερμοσίφωνας) οι διακόπτες είναι διπολικοί και κόβουν φάση και ουδέτερο μαζι.
Τον αγωγό Γείωσης, επειδή πρόκειται για αγωγό προστασίας, που υπο κανονικές συνθήκες δεν διαρρεεται απο ρεύμα ή είναι υπό τάση, δεν τον κόβεις ποτέ με διακόπτη. Δεν θα χρειαστεί ποτέ να τον χρησιμοποιήσεις, και αν χρησιμοποιηθεί κατά λάθος σου αφήνει όλη την εγκατάσταση απροστατευτη.



Ενδεχομένως να σας φαίνονται κουτές οι απορίες μου.Σας διαβεβαιώνω ωστόσο πως μου φαντάζει πολύ δύσκολο να γνωρίζει το 1% των παιδιών μέχρι την ηλικία μου αυτά που σας ρωτάω.Δυστυχώς,στο μάθημα αυτό μας είπαν 10 «συμφωνίες» που τις παίρνουμε ως δεδομένες και αναλλοίωτες και το γιατί ισχύουν θα το μάθουμε σε μεγαλύτερα έτη,όσοι ασχοληθούμε με τον τομέα ηλεκτρικών βιομηχανικών διατάξεων και συστημάτων αποφάσεων καθώς και με τον τομέα ενέργειας.Δυστυχώς,διδαχθήκαμε 9 χρόνια ζωγραφική και μουσική(δημοτικό και γυμνάσιο),6 χρόνια αρχαία ελληνική γλώσσα,μάθαμε να λύνουμε διαφορικές εξισώσεις και διπλά ολοκληρώματα σε -5 s,παπαγαλίσαμε εκατοντάδες σελίδες απ' έξω αλλά δε μας δόθηκε η ευκαιρία να μάθουμε να αναγνωρίζουμε βλέποντας έναν πίνακα αν η κατοικία τροφοδοτείται με μονοφασικό ή τριφασικό ρεύμα..το κυριότερο δε μάθαμε πως να προστατευόμαστε με κινδύνους που θα βρίσκονται καθημερινά μπροστά μας.Ίσως με το αντικείμενο του μαθήματος να ασχοληθώ μια ζωή,ίσως εξεταζόμενος την επόμενη Τετάρτη να μην ξανά ασχοληθώ ποτέ στη ζωή μου,τουλάχιστον είναι ντροπή να αποφοιτήσω από μία σχολή Ηλεκτρολόγων και να μη γνωρίζω γιατί δε διακόπτουμε τον ουδέτερο..

Σας ευχαριστώ για την ανάγνωση των αποριών μου και καλή χρονιά σας εύχομαι.

Καταλαβαίνω πώς τα βλέπεις αλλά μην υποτιμάς τη σημασία ενός καλού θεωρητικού υπόβαθρου. Δεν είναι δυνατόν να τα μάθεις όλα απο τη σχολή, ανάλογα με το τι θα ασχοληθείς θα αποκτήσεις και την ανάλογη εμπειρία. Το δυνατό θεωρητικό υπόβαθρο όμως θα σου δώσει την δυνατότητα να μπορείς να αντιλαμβάνεσαι τι γίνεται.

undergraduate student
28-01-15, 20:49
Σας ευχαριστώ θερμά όλους για την υποδοχή και τις απαντήσεις!!Πραγματικά δεν περίμενα τόσο μεγάλη ανταπόκριση και ποικιλία τοποθετήσεων.Για τον ΕΛΟΤ HD384 είναι πονεμένη ιστορία φίλε Prezonautis.Αρχικά,ο καθηγητής μας,μας είχε παραπέμψει στο να τον μελετήσουμε αν θέλουμε περισσότερη πληροφόρηση για τις εγκαταστάσεις καταναλωτών χαμηλής τάσης.

Ωστόσο,σε κάποιο σημείο αναφέρει:"Αν δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις αναφορικά Β΅ε τη λειτουργία των συσκευών ή, ενδεχοΒ΅ένωςειδικών διατάξεων προστασίας, συνιστάται στην πράξη, η πτώση τάσης από την αρχή της ηλεκτρικής© ΕΛΟΤ ΕΛΟΤ HD 38485εγκατάστασης Β΅έχρι το σηΒ΅είο σύνδεσης οποιασδήποτε ηλεκτρικής συσκευής να Β΅ην υπερβαίνει το 4%(άρα 230V*0.04=9.2V) της ονοΒ΅αστικής τάσης της εγκατάστασης. Προσωρινές συνθήκες, όπως Β΅εταβατικές τάσεις καιΒ΅εταβολή τάσης λόγω αντικανονικής λειτουργίας Β΅πορούν να Β΅η λαΒ΅βάνονται υπόψη."

Το βιβλίο μας γράφει:"Σύμφωνα με τους κανονισμούς η πτώση τάσης ΔU σε κάθε γραμμή (από τον μετρητή της Δ.Ε.Η μέχρι τα σημεία σύνδεσης προς τα φορτία) πρέπει να είναι μικρότερη από 1% της τάσης λειτουργίας.Για τάση λειτουργίας 230 V είναι δηλαδή:ΔU<2.3V".

Του είπαμε του καθηγητή μας αν μπορούμε να κάνουμε τη μελέτη μας σύμφωνα με τον ΕΛΟΤ HD384 για την πτώση τάσης και αρνήθηκε,ενώ μας είχε παραπέμψει σε αυτό τον «οδηγό»..:001_unsure:.

Μου καλύψατε όλες τις απορίες.Έχω και μία απορία για κύκλωμα φωτισμού Ασφαλείας-Εφεδρικού Φωτισμού μέσω ηλεκτρονόμου,που καθώς δεν έχει καμία σχέση με το παρόν θέμα θα σας ρωτήσω σε άλλο.