PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετάφραση ηλεκτρολογικών εννοιών



tkalf
27-01-15, 23:44
Καλησπέρα σας,

Μιας και δεν είμαι τόσο πολύ του τομέα θα ήθελα σας παρακαλώ αν γνωρίζετε να μου μεταφράσετε τις εξής έννοιες (αν και τα αγγλικά μου είναι καλά δυσκολεύομαι σε έννοιες σχετικές με κυκλώματα):

- Line rectification and capacitor input filters for 'direct-off-line' switchmode power suppliers
- semiconductor inverter circuit
- input fuses
- constant-power load
- constant-current load
- inrush-limiting thermistor NTC1
- effective series resistance Rs
- the dashed waveform is the half sinusoidal rectified voltage
- capacitor ripple

diony
28-01-15, 00:08
θα σου πρότεινα αν ασχολείσαι τακτικά με τα ηλεκτρικά -€“ ηλεκτρονικά αυτό το βιβλίο

http://www.pyrinoskosmos.gr/p/274807/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%C F%8C-%CE%BB%CE%B5%CE%BE%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%C E%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%C E%BD%CE%B9%CF%8E%CE%BD

ή κάποιο παρόμοιο , εγώ έχω το συγκεκριμένο πολλά χρόνια και έχω βρει πάρα πολλές φορές απάντηση , ίσως υπάρχουν και καλλίτερα σήμερα

nestoras
28-01-15, 00:23
Στα γρήγορα:

- Line rectification and capacitor input filters for 'direct-off-line' switchmode power suppliers --> ???
- semiconductor inverter circuit --> κύκλωμα αντιστροφέα με ημιαγωγούς
- input fuses --> ασφάλειες εισόδου
- constant-power load --> φορτίο σταθερής ισχύος
- constant-current load --> φορτίο σταθερού ρεύματος
- inrush-limiting thermistor NTC1 --> ???
- effective series resistance Rs --> ???
- the dashed waveform is the half sinusoidal rectified voltage --> η διακεκομένη κυματομορφή είναι η ημιανορθωμένη ημιτονοειδής τάση
- capacitor ripple --> κυμάτωση (τάσης) πυκνωτή

Τα υπόλοιπα αύριο γιατί πρέπει να βγαίνει και νόημα αλλιώς θα τα έκανες στο google translate.
:biggrin::biggrin:

tkalf
29-01-15, 21:48
@Nestoras, Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου. Καμιά απάντηση και για τα υπόλοιπα που λείπουν; Ή έστω στο περίπου;

vasilllis
29-01-15, 23:25
@Nestoras, Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου. Καμιά απάντηση και για τα υπόλοιπα που λείπουν; Ή έστω στο περίπου;
inrush-limiting thermistor NTC1 περιορισμος ρευματος????θερμιστορ?
http://en.wikipedia.org/wiki/Inrush_current_limiter

effective series resistance Rs αποτελεσματική αντίσταση Rs σειράς

FILMAN
30-01-15, 11:27
Θερμίστορ περιορισμού του ρεύματος ζεύξης

Fixxxer
30-01-15, 12:01
Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα ειπα να ρωτησω εδω δεν ξερω αν υπαρχει αντιστοιχο θεμα δεν το εψαξα...
Υπαρχει καποιο βιβλιο, pdf η link γενικοτερα με επεξηγηση βιομηχανικου ηλεκτρολογικου σχεδιου?

nestoras
30-01-15, 12:19
Θερμίστορ περιορισμού του ρεύματος ζεύξης

Φίλλιπε, είναι το θερμίστορ που μπαίνει σε σειρά με την τροφοδοσία ώστε να αποφεύγονται τα μεγάλα ρεύματα κατά τη στιγμή της τροφοδοσίας του κυλώματος μέχρι να γεμίσουν οι πυκνωτές;
Μετά, κατά την κανονική λειτουργία απλά παίζει το ρόλο μιας μικρής αντίστασης σε σειρά με το υπόλοιπο κύκλωμα; (επιδή διαρρέεται από ρεύμα φαντάζομαι ότι θα ανεβαίνει και η θερμοκρασία του οπότε η τιμή θα πέφτει σε χαμηλά επίπεδα..)

FILMAN
30-01-15, 12:20
Φίλλιπε, είναι το θερμίστορ που μπαίνει σε σειρά με την τροφοδοσία ώστε να αποφεύγονται τα μεγάλα ρεύματα κατά τη στιγμή της τροφοδοσίας του κυλώματος μέχρι να γεμίσουν οι πυκνωτές;
Μετά, κατά την κανονική λειτουργία απλά παίζει το ρόλο μιας μικρής αντίστασης σε σειρά με το υπόλοιπο κύκλωμα; (επιδή διαρρέεται από ρεύμα φαντάζομαι ότι θα ανεβαίνει και η θερμοκρασία του οπότε η τιμή θα πέφτει σε χαμηλά επίπεδα..)
ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι!