PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένδειξη θέρμοκρασίας λαδιού σε μηχανάκι



Λαμπάτος
28-01-15, 20:49
Γεια σε ολους, εχω ενα c50 και θα ηθελα να του βαλω καποιο μικτο ψηφιακο οργανακι πχ το οποιο θα μου δειχνει την θερμοκρασια λαδιου, πως θα μπορουσε να επιτευχθει κατι τετοιο;

xsterg
28-01-15, 22:17
το δυσκολο δεν ειναι να το κανεις. το δυσκολο ειναι να βρεις αξιοπιστη θεση για το αισθητηριο πανω στο σωμα του κινητηρα. εγω θα σου ελεγα οτι για αυτου του κυβισμου κινητηρα να μην βαλεις τιποτα. τσαμπα ο κοπος και η φασαρια.
ειδα και σε αλλο ποστ οτι εχεις βαλθει να γεμισεις το μηχανακι οργανα και λαμπακια. προσεξε γιατι απο ενα σημειο και περα το πραγμα γινεται γελοιο. φαντασου ενα 50cc και να εχει θερμομετρο, βολτομετρο, στροφομετρο, μπαρομετρο και δεν ξερω τι αλλο.
τι φοβασαι? μην ανεβασεις πολλες στροφες και καψεις τον κινητηρα?

agis68
28-01-15, 22:42
ο Τόγελος (sorry αν κάνω διαφήμιση) εχει ενδείκτη λαδιού με δείκτη θερμοκρασίας αλλά είναι τσουχτερό στη τιμή και δεν ξέρω αν αξίζει για παπί εγω το έχω βάλει στη μεγάλη μηχανή αλλά το πήρα αποα αμερική αρκετά οικονομικά....(περίπου 25 δολλάρια)

Λαμπάτος
28-01-15, 23:36
Το οτι ρωταω να δω πως γινονται καποια πραγματα δεν σημαινει οτι τα κανω ολα απλα προσπαθω να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη, δεν εχει κανενα γελοιο πραγμα πανω του... ο κινητηρας επειδη ειναι αρκετα ανεβασμενος και χρησιμοποιειται σε μακρινες αποστασεις θα ηθελα να εχω μια ενδειξη σχετικα με την θερμοκρασια του λαδιου, οσ αναφορα την θεση του αισθητηριου πιστευω πως η καλυτερη θεση ειναι στην ταπα των λαδιων με καποια προσαρμογη

betacord85
29-01-15, 00:29
http://www.mototrade.gr/store/%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%85-honda-c50-glx-%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%82-rr.html

Brown Fox
29-01-15, 02:33
Λαμπάτε,
Σχετικά πρόσφατα έβαλα όργανο θερμοκρασίας λαδιού στο αυτοκίνητό μου.
Αντικατέστησα την τάπα απορροής λαδιών με ένα αισθητήρα θερμοκρασίας λαδιού,
όπως μπορείς να δεις εδώ (http://www.vdo-instruments.com/sensors/temperature-sensors-switch.html).

Πρέπει να βρεις αισθητήρα που το πάσο του να ταιριάζει με εκείνο της τάπας απορροής,
το μήκος του να μπορεί να χωρέσει στο χώρο του λαδιού και φυσικά να σου δίνει αναλογική
έξοδο της μεταβολής της θερμοκρασίας. Τονίζω την αναλογική έξοδο γιατί υπάρχουν και
αισθητήρες που πάνω από μια θερμοκρασία κλείνουν μία επαφή προκειμένου να ενεργοποιήσουν
κάποιο γλομπάκι, τύπου alarm. Εσύ δεν θέλεις κάτι τέτοιο.
Στο λινκ που σου δίνω ο αναλογικός αισθητήρας που σε καλύπτει αναφέρεται σαν Temperature
Sender. Ο άλλος τύπος αναφέρεται ως Temperature Switch.
Επιπλέον πρέπει να επιλέξεις και την μέγιστη θερμοκρασία λειτουργίας του αισθητήρα από
επιλογές 120, 150, 180 κλπ βαθμών κελσίου. Εδώ θα πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι οι 120 βαθμοί
χρησιμοποιούνται για ένδειξη θερμοκρασίας νερού και οι 150,180 για θερμοκρασία λαδιών. (στην
περίπτωσή μου, για αυτοκίνητο, επέλεξα τους 150 βαθμούς εσύ όμως πιθανόν να χρειασθείς μεγαλύτερη).
Τέλος ο αισθητήρας πρέπει να συνδεθεί ηλεκτρικά με όργανο απεικόνισης της θερμοκρασίας, που
να ταιριάζει με αυτόν. Αν δηλαδή ο αισθητήρας είναι των 150 βαθμών κελσίου, τότε το όργανο
πρέπει να έχει και αυτό μέγιστη βαθμονόμηση 150 βαθμ. κελσίου. Αισθητήρας και όργανο πρέπει
να είναι του ίδιου κατασκευαστή (ή το όργανο να αναφέρει συμβατότητα με τον συγκεκριμένο
αισθητήρα), για να αποφύγεις λανθασμένες ενδείξεις.
Τα παραπάνω πιστεύω να σε βοηθήσουν να αποκτήσεις μια σαφή εικόνα ώστε αν προβείς στο
εγχείρημα να έχεις πιθανότητες επιτυχίας.

Κλείνοντας να επισημάνω ότι η ύπαρξη οργάνων παρακολούθησης της λειτουργίας του κινητήρα
και η γνώση του τι αυτά σημαίνουν, μπορεί να προλάβουν δυσάρεστες καταστάσεις, ειδικά αν
κάνεις μεγάλες διαδρομές, σε απόμακρες περιοχές.