PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή καλωδίου σε τριφασικό μοτέρ αεροσυμπιεστή.



kikosn
28-01-15, 21:24
Έχω έναν αεροσυμπιεστή με τριφασικό μοτέρ 3Kw και θέλω να του αλλάξω καλώδιο για να τον πάω σε σημείο που είναι πιο μακρυά.
Θέλω να ρωτήσω αν θα αντέξει να βάλω ένα καλώδιο 4x2.5 και αν επηρεάζει το μήκος (πχ 20 μέτρα).

xsterg
28-01-15, 22:14
υπαρχουν πινακες οπου αναλογα με την διατομη ειναι και τα μεγιστα Α. τι διατομη εχει τωρα το καλωδιο σου?

kikosn
28-01-15, 23:02
Δεν έχω ιδέα τι διατομή έχει το τωρινό καλώδιο, υπάρχει εκεί πάνω από 20 χρόνια.
Του έχω βάλει 16Α στον πίνακα που έφτιαξα και δεν την έχει ρίξει, οπότε υποθέτω ότι παίζει πιο χαμηλά.

Sted
28-01-15, 23:05
Βάλε το καλώδιο άφοβα.

Hulk
28-01-15, 23:38
Δεν έχει πρόβλημα για τόσα μέτρα που λες, 3 kw μοτέρ θα τραβάει περίπου 8-9Α αν θυμάμαι καλά.

rch
29-01-15, 02:09
Για το μέλλον να θυμάσαι ότι ασφαλίζουμε την γραμμή με βάση το καλώδιο. Στην συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον δεν έχεις πρόβλημα καθώς για κίνηση βάζουμε (βάζανε πρίν από 20 χρόνια όμως;) κατ' ελάχιστο 2.5 καρέ. Το μοτέρ σου τραβάει ~6Α/φάση. Οπότε κομπλέ είσαι.

kikosn
29-01-15, 16:00
Σας ευχαριστώ όλους.

FILMAN
29-01-15, 16:05
Θερμικό έχει το μοτέρ;

kikosn
30-01-15, 15:54
Θερμικό έχει το μοτέρ;

Που φαίνεται αυτό;

FILMAN
30-01-15, 15:56
Έχει κάποιο πινακάκι το μηχάνημα ή το καλώδιο παροχής μπαίνει κατευθείαν στον πιεσοστάτη και από κει πάει κατευθείαν στο μοτέρ; Το μηχάνημα το έχεις σε κάποια πρίζα που συνδέεις κι άλλες συσκευές ή έχει δικιά του ξεχωριστή γραμμή από τον πίνακα;

Fixxxer
30-01-15, 15:59
Ειναι μετα το ρελε κουμπωμενο (ισως) πανω του...
Βγαλε κανα 2 φωτο αν μπορεις...

kikosn
31-01-15, 09:11
Το καλώδιο ξεκινάει από τον πίνακα που έφτιαξα (https://eftiaxa.wordpress.com/2014/09/05/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%C E%AE-%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CF%85-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%C E%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CF%80%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%BA/), και του έχω βάλει μια ασφάλεια 3x16A.
Καταλήγει σε μια επιτοίχια πρίζα τριφασική.
54894
Από κει το καλώδιο πάει στο κουτί με τα ρελέ
5489554896

και μετά καταλήγει στο πρεσοστάτη.

Το θερμικό είναι αυτό το κόκκινο;

elektronio
31-01-15, 09:23
NAI το κόκκινο είναι θερμικό.

Να έχεις υπόψη σου ότι το κομπρεσέρ (όταν είναι σε κίνηση) θα πρέπει να το κλείνεις από τον πιεσοστάτη και όχι από το κόκκινο κουμπί στο πινακάκι.

kikosn
31-01-15, 09:36
Να έχεις υπόψη σου ότι το κομπρεσέρ (όταν είναι σε κίνηση) θα πρέπει να το κλείνεις από τον πιεσοστάτη και όχι από το κόκκινο κουμπί στο πινακάκι.

Αυτό για να φεύγει ο αέρας;

elektronio
01-02-15, 09:56
Αυτό για να φεύγει ο αέρας;

Ναι. Αποσυμπιέζεται η κεφαλή για να μπορεί να ξεκινήσει ξανά.

Prezonautis
01-02-15, 11:02
Το καλώδιο ξεκινάει από τον πίνακα που έφτιαξα (https://eftiaxa.wordpress.com/2014/09/05/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%C E%AE-%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CF%85-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%C E%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CF%80%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%BA/),

Μιχάλη τα καλώδια για τις γέφυρες που έχεις, αρκετά νομίζω ότι τα έχεις παρα γωνιάσει.... πρέπει να κάνουν μια γλυκιά γωνία, και όχι 90 μοίρες. :001_rolleyes:
Τον ταλαιπωρείς έτσι τον χαλκό, και αυτός ψυχή έχει.
Παραταυτα ωραιο site εχεις :wiink:.

kikosn
01-02-15, 21:06
Ευχαριστώ Κίμωνα,
πρώτη φορά καταπιάστηκα με ηλεκτρικό πίνακα, αυτό με τις γωνίες (90 μοίρες) δεν θυμάμαι που το έχω δει, νόμιζα ότι έτσι είναι το σωστό.

Sted
01-02-15, 21:28
Τις ετικέτες του πίνακα με ποιο πρόγραμμα τις έκανες; Με το Semiolog;

kikosn
02-02-15, 00:01
Τις ετικέτες του πίνακα με ποιο πρόγραμμα τις έκανες; Με το Semiolog;

με Photoshop, κάποιες τις βρήκα έτοιμες και στις υπόλοιπες έβαλα τις σκιές από κάτω για να είναι παρόμοιες.
Μετά με Illustrator για την τελική μακέτα και την εκτύπωση στις σωστές διαστάσεις.

Sted
02-02-15, 00:02
Αν μπορείς να ανεβάσεις το template θα ήταν τέλεια...

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

lepouras
02-02-15, 00:07
Δημήτρη και στο semilog μπορείς να σχεδιάσεις ή και να εισάγεις σχήματα σχέδια. είναι αρκετά εύκολο.

Sted
02-02-15, 01:22
Το ξέρω αλλα ειναι πολυ συγκεκριμένο. Με το φωτοσοπ οσο να ναι αλλαζεις ο,τι θελεις κατα βουληση...

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kikosn
02-02-15, 10:04
Ανέβασα την μακέτα σε jpg των συμβόλων που εκτύπωσα. Θα το δείτε εδώ (https://eftiaxa.wordpress.com/2014/09/05/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%C E%AE-%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CF%85-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%C E%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CF%80%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%BA/) στο τέλος της σελίδας.
Έχω και το αρχείο του Illustrator αλλά δεν με αφήνει να το βάλω (ούτε σε zip, rar).
Αν κάποιος το θέλει στείλτε μου e-mail στο eftiaxa@gmail.com και θα του το στείλω.

FILMAN
02-02-15, 10:35
Ωραίος, μια χαρά σε βρίσκω! :001_smile:

Να ρωτήσω κάτι με την ευκαιρία (επειδή το έχω ξανακούσει): Τόσο πολύ σημαντικό είναι να γίνει εκτόνωση στην κεφαλή του συμπιεστή; Γιατί από τη στιγμή που έσβησε, θα περάσει κάποιος χρόνος μέχρι να ξαναπάρει μπρος. Στο χρόνο αυτό δεν θα έχει αδειάσει η κεφαλή από βαλβίδες, φλάντζα, ελατήρια πιστονιών, κ.λ.π.; Τόσο καλή στεγανοποίηση έχει;

kikosn
02-02-15, 11:27
Ωραίος, μια χαρά σε βρίσκω! :001_smile:

Να ρωτήσω κάτι με την ευκαιρία (επειδή το έχω ξανακούσει): Τόσο πολύ σημαντικό είναι να γίνει εκτόνωση στην κεφαλή του συμπιεστή; Γιατί από τη στιγμή που έσβησε, θα περάσει κάποιος χρόνος μέχρι να ξαναπάρει μπρος. Στο χρόνο αυτό δεν θα έχει αδειάσει η κεφαλή από βαλβίδες, φλάντζα, ελατήρια πιστονιών, κ.λ.π.; Τόσο καλή στεγανοποίηση έχει;

Ισχύει αυτό που λες. Αν περάσει κάμποσος χρόνος αδειάζει ο αέρας και δεν έχει πρόβλημα. Προσωπικά έτσι το δουλεύω αρκετό καιρό.
Από την άλλη αν το σβήσεις από το κουμπί του ρελέ και για κάποιο λόγο χρειάζεται να το ξαναρχίσεις μπορείς πρώτα να ανεβοκατεβάσεις τον κόκκινο διακόπτη του πρεσοστάτη και κάνεις επιτόπου την αποσυμπίεση.

Ενημερωτικά (και για τους υπόλοιπους που διαβάζουν), αν σταματήσεις ένα κομπρεσέρ από το ρελέ του (ή γίνει πτώση τάσης και σταματήσει) και πάτε να το ξεκινήσετε χωρίς αποσυμπίεση, τότε το πιο πιθανό είναι να μην ξεκινήσει και να ρίξει την ασφάλεια.

vasilllis
02-02-15, 13:32
Ισχύει αυτό που λες. Αν περάσει κάμποσος χρόνος αδειάζει ο αέρας και δεν έχει πρόβλημα. Προσωπικά έτσι το δουλεύω αρκετό καιρό.
Από την άλλη αν το σβήσεις από το κουμπί του ρελέ και για κάποιο λόγο χρειάζεται να το ξαναρχίσεις μπορείς πρώτα να ανεβοκατεβάσεις τον κόκκινο διακόπτη του πρεσοστάτη και κάνεις επιτόπου την αποσυμπίεση.

Ενημερωτικά (και για τους υπόλοιπους που διαβάζουν), αν σταματήσεις ένα κομπρεσέρ από το ρελέ του (ή γίνει πτώση τάσης και σταματήσει) και πάτε να το ξεκινήσετε χωρίς αποσυμπίεση, τότε το πιο πιθανό είναι να μην ξεκινήσει και να ρίξει την ασφάλεια.

εγω παλι οσους αεροσυμπιεστες εχω δει στην γραμμη που παει απο την κεφαλη στο δοχειο συλλεκτη εχουν αντεπιστροφη βαλβιδα οπως εδω http://ergonomiki.com/katastima/components/com_virtuemart/shop_image/product/_________________4c0a9420c5c71.jpg
φαινεται στην συνδεση της σωληνας απο την κεφαλη στο δοχειο.Χωρις αυτη δεν υπαρχει δυνατοτητα να δουλεψει το συστημα.Οσο λοιπον ο συμπιεστης ειναι εκτος και το δοχειο υπο πιεση ο αερας δεν επιστρεφει στην κεφαλη.Οταν ξεκινησει ο συμπιεστης η πιεση στην κεφαλη ανοιγει την βαλβιδα και περναει αερας σε αυτον τον χωρο.
Προφανως μιλας για κατι αλλο?

elektronio
02-02-15, 13:40
εγω παλι οσους αεροσυμπιεστες εχω δει στην γραμμη που παει απο την κεφαλη στο δοχειο συλλεκτη εχουν αντεπιστροφη βαλβιδα οπως εδω http://ergonomiki.com/katastima/components/com_virtuemart/shop_image/product/_________________4c0a9420c5c71.jpg
φαινεται στην συνδεση της σωληνας απο την κεφαλη στο δοχειο.Χωρις αυτη δεν υπαρχει δυνατοτητα να δουλεψει το συστημα.Οσο λοιπον ο συμπιεστης ειναι εκτος και το δοχειο υπο πιεση ο αερας δεν επιστρεφει στην κεφαλη.Οταν ξεκινησει ο συμπιεστης η πιεση στην κεφαλη ανοιγει την βαλβιδα και περναει αερας σε αυτον τον χωρο.
Προφανως μιλας για κατι αλλο?

Το κόκκινο κουμπί του πιεσοστάτη κάνει εκτόνωση την πίεση που βρίσκεται από την βαλβίδα που αναφέρεις μέχρι τα πιστόνια. Όταν σταματάει από τον πιεσοστάτη αυτόματα κάνει και την αποσυμπίεση. Όταν το σταματάς χειροκίνητα (όταν βρίσκεται σε κίνηση) μένει συμπιεσμένη η κεφαλή για κάποιο διάστημα γιατί όπως ειπώθηκε η πίεση αυτή σταδιακά πέφτει.

kikosn
02-02-15, 14:06
εγω παλι οσους αεροσυμπιεστες εχω δει στην γραμμη που παει απο την κεφαλη στο δοχειο συλλεκτη εχουν αντεπιστροφη βαλβιδα οπως εδω http://ergonomiki.com/katastima/components/com_virtuemart/shop_image/product/_________________4c0a9420c5c71.jpg
φαινεται στην συνδεση της σωληνας απο την κεφαλη στο δοχειο.Χωρις αυτη δεν υπαρχει δυνατοτητα να δουλεψει το συστημα.Οσο λοιπον ο συμπιεστης ειναι εκτος και το δοχειο υπο πιεση ο αερας δεν επιστρεφει στην κεφαλη.Οταν ξεκινησει ο συμπιεστης η πιεση στην κεφαλη ανοιγει την βαλβιδα και περναει αερας σε αυτον τον χωρο.
Προφανως μιλας για κατι αλλο?

Γενικά υπάρχουν οι βαλβίδες αντεπιστροφής για αέρα και νερό με μια είσοδο και μια έξοδο. Όπως βλέπετε και παρακάτω υπάρχει πάντα ένα βέλος για να τοποθετηθεί σωστά.
54923
Η βαλβίδα αντεπιστροφής για αεροσυμπιεστή έχει και μια 3η τρύπα (η μικρή που φαίνεται αποκάτω).
54924
Από την μικρή τρύπα φεύγει ένα λεπτό σωληνάκι και πάει κάτω από τον πρεσοστάτη. Στην αποκάτω φωτογραφία έχει μαύρο χρώμα.

54925

Ο πρεσοστάτης παίζει διπλό ρόλο. Όταν η πίεση φτάσει εκεί που τον έχουμε ρυθμίσει ένας άξονας σηκώνεται στον πρεσοστάτη και έτσι από την μία ανοίγει τις επαφές του ηλεκτρικού κυκλώματος σταματόντας το μοτέρ, και από την άλλη ανοίγει μια βαλβίδα και έτσι απελευθερώνεται ο αέρας που βρίσκεται μεταξυ βαλβίδας αντεπιστροφής και κεφαλής. Το κομπρεσέρ τότε κάνει τον χαρακτηριστικό ήχο της απελευθέρωσης του αέρα.

Αν δεν γίνει αυτή η απελευθέρωση (διότι το σταματήσαμε από το ρελέ) τότε το πιστόνι της κεφαλής έχει πίεση από κάτω του με αποτέλεσμα αν πας να το ξεκινήσεις, να ζοριστεί να κάνει την πρώτη του κίνηση άρα το μοτέρ θα ρίξει την ασφάλεια στον ηλεκτρικό πίνακα.